Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Speriat rau.. sa fie cancer pulmonar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#109
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am fos tla ORL si la medicul de familie. MF a zis ca parca e ceva pe radiografie, dar adaca radiologia si pneumologul au zis ca e ok... o fi ok.
ORL_ista m-a speriat si mi-a sugerat un CT acum, ca a atrecut de cand am facut in trecut analizele de gen. Medicul ORL mi-a spus ca am o larngo-faringita, probabil sustinute de reflux si ca la ORL sunt f rare cazurile de sangerari asa, mai de genul cat un deget mic dara de sange.

Nu se cumuleaza radiatiile astea in timp si dauneaza?
La testele de sange nu se vede daca e ceva grav? Am inteles ca VSH-ul e nespecific si ca uneori ramane mic si daca e ceva. Eu il am 2, adica e ok.

#110
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Am mai facut si o endoscopie Am o gastrita eritematoasa.

#111
marianparaschiv1993

marianparaschiv1993

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.11.2015
Salut, ati mai continuat investigatiile?Sunteti bine?Intreb pentru ca de cateva zile am inceput sa am si eu niste simptome asemanatoare.O sa intru in detalii mai amanuntite indata ce primesc un raspuns cum ca mai e urmarit topicul asta de cineva.

#112
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 marianparaschiv1993, on 30 noiembrie 2015 - 15:27, said:

Salut, ati mai continuat investigatiile?Sunteti bine?Intreb pentru ca de cateva zile am inceput sa am si eu niste simptome asemanatoare.O sa intru in detalii mai amanuntite indata ce primesc un raspuns cum ca mai e urmarit topicul asta de cineva.
Eu sunt viu. Episoade am mai avut, dar situatia s-a ameliorat in privinta urmelor mici de sange dupa tratament pentru intarirea vaselor de sange.

Ma plang de altele acum.

#113
Vali03

Vali03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 29.04.2014
Mai aveti sunetul acela la plaman ?

#114
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Vali03, on 06 ianuarie 2016 - 00:24, said:

Mai aveti sunetul acela la plaman ?

Se aude doar in perioadele in care tusec mult, cum ar fi raceli sau perioada cu polenuri. Nu toti medicii il aud la stetoscop si mi s-a spus ca trebuie sa accept ca asa sunt eu. Unii mi-au spus ca e ok cum se aude.

E 2016 si eu m-am speriat initial in 2010.  Sangele e de la o fragilitate vasculara.

#115
AndreeaBr

AndreeaBr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.01.2016
Eu m-am speriat dupa ce am vazut chestii gri-maronii pe care le expectorez, dar am citit ca nu sunt singura.  Am avut o bronsita si m-am tratat cu Prospan si sirop de mugure de brad. M-am lasat si de fumat acum 5 luni. Sper sa imi traca aceste expectoratii maronii. In cat timp credeti ca ar trebui sa dispara dupa lasatul de fumat? Multumesc

#116
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 AndreeaBr, on 28 ianuarie 2016 - 11:29, said:

Eu m-am speriat dupa ce am vazut chestii gri-maronii pe care le expectorez, dar am citit ca nu sunt singura.  Am avut o bronsita si m-am tratat cu Prospan si sirop de mugure de brad. M-am lasat si de fumat acum 5 luni. Sper sa imi traca aceste expectoratii maronii. In cat timp credeti ca ar trebui sa dispara dupa lasatul de fumat? Multumesc
Eu nu am fost fumator activ si nici nu am studii medicale.
Totusi dupa experienta mea cred ca oamenii au tot felul de manifestari care ne pot crea suspiciuni. Pentru a te linisti poate ar fi bine sa discuti cu un medic pneumolog.
Stiu ca la un moment dat la spitalul Marius Nasta am vazut niste postere legate de lasatul de fumat. cred ca au ei un program.

#117
ionutz_alt3r

ionutz_alt3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2006

 AndreeaBr, on 28 ianuarie 2016 - 11:29, said:

Eu m-am speriat dupa ce am vazut chestii gri-maronii pe care le expectorez, dar am citit ca nu sunt singura.  Am avut o bronsita si m-am tratat cu Prospan si sirop de mugure de brad. M-am lasat si de fumat acum 5 luni. Sper sa imi traca aceste expectoratii maronii. In cat timp credeti ca ar trebui sa dispara dupa lasatul de fumat? Multumesc

Andreeea m-am lasat si eu de fumat de aproape 3 luni, am la fel aceasta sputa maronie neata, cand ma fortez care am vazut ca a mai disparut fata de prima luna si nu mai apare si in timpul zilei, dar la fel ca si fondatorul topicului am acea sputa matinala galbena acum, am facut 2 radiografii, test spirometrie, mers pe la 2 medici pneumologi la olr ( avusesem si o sinuzita) totul a iesit in regula, medicul ma trimite la psihiatrie daca mai continui, dar problema e ca intradevar sputa galbena dimineata este de speriat, iar expectoratiile negre-maronii la fel.

Intrebarea pe care ti-o adresez este urmatoare? ti-au trecut expectoratiile acum dupa 9 luni ? Iti multumesc anticipat pentru raspuns!

#118
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Vezi ca la spitalul Marius Nasta exista inainte un program anti-fumat. poate mai exista si include si ceva consiliere. Chiar daca nu include poti sa intrebi acolo, ca ei se ocupa de plamani. Suna-i si intreaba, ca sa nu faci vreun drum degeaba pana acolo.

La mine, ca eu am deschis topicul, problema era alta, eu fiind nefumator activ.

#119
ionutz_alt3r

ionutz_alt3r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.07.2006

 LL13G, on 07 mai 2016 - 09:42, said:

Vezi ca la spitalul Marius Nasta exista inainte un program anti-fumat. poate mai exista si include si ceva consiliere. Chiar daca nu include poti sa intrebi acolo, ca ei se ocupa de plamani. Suna-i si intreaba, ca sa nu faci vreun drum degeaba pana acolo.

La mine, ca eu am deschis topicul, problema era alta, eu fiind nefumator activ.
Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi problema,

Am fost la Nasta , la Victor Babes ( medic cunoscut) , la Spitalul Militar ( medici cunoscuti) , am efectuat radiografii si totul a iesit ok, decisesem in anul trecut octombrie  sa ma las de fumat cu ocazia unei raceli si am aplicat plasturii Niquitin, ma lasasem o luna dupa m-am apucat iara m-am lasat iara m-am apucat si incepusem sa expectorez cum imi puneam plasturii pe mine . acum pot sa zic ca de aproximativ 3 luni (fara o saptamana) nu am mai pus gura pe tigara, si fara plasturi doar vointa. In prima luna si jumatate am expectorat o sputa galbena-maronie cu mici puncticele (din spusele doctorilor de tutun) care imi venea si in timpul zilei. Acum dupa aproape 3 luni mai imi vine doar dimineata, si uneori doar o sputa galbena.

La cele 3 spitale ( ca la 1 nu e niciodata sigur) am efectuat radiografii la plamani ( intradevar m-am iradiat de 3 ori) si au iesit in regula fara probleme, la testele de spirometrie am iesit cu 130% peste capacitatea normala ,la Orl mi-a dat deviatie de sept si o sinuzita maxilofaciala inchistata care nu ma afecteaza, am 27 de ani si am fumat timp de 10 ani intradevar, dar am exact cum zicea doamna mai sus expectoratie. Toti doctorii mi-au spus ca e normal ca timp de 6 luni o sa fac asa si mi-au indicat sa ma apuc de un sport, ca la unele persoane care se lasa de fumat reactioneaza asa la altele nu, eu sunt ingrjorat si chiar nu stiu daca este sau nu normal.

Acum intrebarea mea este urmatoarea : pot sa alerg pot sa merg cu bicicleta nu am probleme in respiratie, problema este cu expectoratia matinala si uneori in timpul zilei cand va disparea?, totodata poate fi cauzata si de alti factori in afara de plamani? de faringe de o problema dentara?

Ma scuzi ca am fost putin offtopic dar intradevar si eu am o sensibilitate din cate observ si nu inteleg cum unii trec prin asta dupa fumat si altii nu.

#120
Mary28

Mary28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.06.2016
Buna tuturor, sunt noua pe aici si am si eu problema cu expectoratii cu sange dimineata. Problema este ca eu am si o durere in gat, ca un fel de nodul care ma jeneaza si uneori imi ingreuneaza respiratia si am observat ca daca ma enervez simt ca ma sugruma nodul acela din gat.
Mi se intampla asa vreo trei saptamani doar in luna mai. Sunt alergica la multe chestii, polen, lactoza si nu inteleg daca aceste simptome se datoreaza faptului ca am alergie sau nu.
Vreau sa stiu daca unii dintre voi ati avut asa simptome si cum le-ati tratat.
Eu sunt in Anglia si nu indraznesc sa merg la medici pentru ca aici imi baga paracetamol pe gat sau pur si simplu imi spun ca e normal asa ceva.

#121
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Eu nu am simtit asa. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu un medic care te asculta si controleaza cum trebuie.
Expectoratie adica din plamani? Sangele cred ca poate proveni din gura, gat, nas, mai jos. Depinde de culoare, etc. eu nu sunt medic, dar unul ar putea sa iti spuna. Eu doar am avut o experienta prelungita legata de probleme de gen.
Cum scriam mai sus: vizita la medic, unul care sa se uite, nu doar sa asculte. La cati medici romani sunt plecati nu gasesti unul?

#122
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
A revenit Pb. Ceva mai mult rosu însă.

#123
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
am micronoduli pe plamanul drept .am fost internat 8zile la iasi si toata vara nu am avut probleme dar cum inceput sezonul rece  mi-a revenit obstructia pulmonara. in mod special seara la culcare am o respiratie ,,gatuita,,o insuficienta respiratorie.dupa ce beau ceai cald pot adormi dar in timpul noptii pe la 3 revine din nou.espectorez mucus dimineata cca 1 ora ca un fumator desi nu am fumat niciodata.

#124
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 recinul, on 13 noiembrie 2016 - 17:47, said:

am micronoduli pe plamanul drept .am fost internat 8zile la iasi si toata vara nu am avut probleme dar cum inceput sezonul rece  mi-a revenit obstructia pulmonara. in mod special seara la culcare am o respiratie ,,gatuita,,o insuficienta respiratorie.dupa ce beau ceai cald pot adormi dar in timpul noptii pe la 3 revine din nou.espectorez mucus dimineata cca 1 ora ca un fumator desi nu am fumat niciodata.
Sper ca ai mers la medic pana acum. Nu am vazut ca ai scris. Marius Nasta e spital de pneumologie. Mergi la Paul Ioan Stoicescu la privat eventual.

#125
Dsoftpefia

Dsoftpefia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2016
HDAlexandru: ce ai mai facut? Ai reusit sa gasesti cauza?

 HDAlexandru, on 12 martie 2012 - 16:50, said:

Salut! Hai sa-ti spun si eu despre problema mea, la care inca nu i-am dat de cap. Pe la sfarsitul lunii decembrie 2011, am inceput sa ma trezesc dimineata cu o saliva de culoare maro in gura. Pe langa aceasta aveam un fel de flegma in gat si nas infundat. Saliva maro a inceput sa-mi apara si pe timpul zilei, mai ales dupa ce  stateam intins in pat. Uneori aparea in saliva si sange curat, mai ales cand imi trageam nasul. Primul lucru am facut radiografie pulmonara(fata si lateral stanga) care a iesit normala. Am fost indrumat spre ORL. Am consultat 3 medici si am fost diagnosticat cu sinuzita cronica maxilo-etmoidala. Eu sunt si alergic la polen primavara si vara. Mi s-a dat tratament cu antibiotice, sprayuri si picaturi nazale, explicandu-mi-se ca probabil sangele provine din mucoasa sinusala infalamata. Pe parcursul tratamentului parca nu au mai fost probleme cu sangele. Apoi, problema a reaparut si pe langa aceasta am inceput sa elimin un mucus verde sau galben (uneori), sa ma doara gatul la inghitit, sa am senzatia de a tusi, insa nu tuseam ci doar imi dregeam gatul si bineinteles nelipsitul sange. M-am gandit sa nu fie o problema grava in sfera ORL, asa ca am facut un RMN la sinusuri si la gat, unde toate au iesit OK, doar mi s-a depistat aceeasi sinuzita. Dupa aceea, m-am gandit si eu la esofag, asa ca am facut o gastroscopie unde de asemenea nu s-au gasit probleme. Intre timp problemele cu sangerarile parca s-au intensificat, in sensul ca a inceput sa-mi apara sange curat in gura si mai ales dupa ce stateam intins. Cantitatile nu erau mari, acesta fiind amestecat cu saliva. Am tot citit si eu pe net, am intrebat diferiti medici, insa nu am lamurit problema. M-am gandit si eu ca poate este vreo fragilitate capilara la mucoasa de la sinusuri, astfel ca saptamana trecuta am inceput sa iau tarosin si vit. C. Timp de o saptamana problema a parut sa dispara, insa de trei zile a reaparut, parca mai intensa. Adica, daca inainte scuipam de cateva ori pe zi cu sange, acum scuip la cateva ore. De tusit nu tusesc, decat rar (de cateva ori pe zi) dar am o iritatie in gat care ma face sa-mi dreg permanent vocea. Mai nasol e ca de vreo trei zile cand a inceput din nou, sangele vine si dupa ce imi dreg vocea. M-am fortat sa si tusesc si am eliminat mucus cu sange. Acum nu stiu ce sa cred, daca sangele a venit din plaman sau daca mucusul cu sange a venit din gat dupa ce a coborat din nas (din cauza sinuzitei nu pot elimina mucozitatile pe nas si cred ca ele se duc pe gat). Oricum, si eu m-am speriat foarte tare (am doar 34 ani). Azi m-am dus din nou la pneumologie, unde mi s-a facut o radioscopie (daca stiam ce e nu o faceam) iar de acolo mi s-a spus ca nu se vede nimic d.p.v.d. radiologic. Am solicitat o bronhoscopie, pe care urmeaza sa o fac maine. Pe langa toate astea am mai facut si exudat faringian (negativ) analiza sputei (negativ), analize de sange (unele valori nu s-au incadrat in valorile normale si anume hematocrit: 40,3 (42-52), monocite: 8,07% (3-7), eozinofile: 4,66% (1-3), bazofile: 1,60% (0-1), VSH: 15 (2-10) - in paranteza sunt valorile normale).
Cred ca nu are rost sa-ti mai spun de starile psihice (tristete, frica, etc, etc).
Si eu incerc sa evit pe cat pot explorarile iradiante, dar nu stiu in ce masura se va putea.
As vrea sa te intreb, cat de utila este bronhoscopia? Se vede tot plamanul cu acesta investigatie? Este mai nasoala decat gastroscopia?
Am sa te tin la curent cu evolutia simptomelor si depistarea cauzei (daca o gaseste cineva), poate reusesti si tu sa-i dai de cap.

Edited by Dsoftpefia, 20 December 2016 - 19:39.


#126
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

 Dsoftpefia, on 20 decembrie 2016 - 19:36, said:

HDAlexandru: ce ai mai facut? Ai reusit sa gasesti cauza?
A facut bronhoscopie atunci, in 2012 si era ok. Nu a mai postat pe urma nimic.


Daca ai probleme similare mergi la medic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate