Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Speriat rau.. sa fie cancer pulmonar?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#1
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
salut

sunt speriat, maine merg la medic dar tot nu sunt deloc linistit.. nu sunt fumator, nu am fost(decat pasiv), am 30 de ani

de vreo 3 saptamani scuip niste chestii mici roz dimineata dupa ce tusesc, numai dupa ce tusesc, sunt coerente, nu sunt firicele de sange f aprins, sunt roz, nu le tusesc in fiecare zi(sau nu le vad eu), dar destul de frecvent (azi, ieri si inainte de asta 2 zile nu sau nu am vazut)

am o radiografie facuta prin aprilie si nu se vedea nimic acolo, a fost facuta pt ca aveam o tuse seaca de vreo luna asa

atunci dupa consult am mai facut si o spirometrie si mi-au spus ca am astm bronsic, ok.. urmat tratament atunci, initial claritine cu fungolon, lanzul, aerius, singulair si flixotide

acum de ceva saptamani(2-3) mi-a fost redus tratamentul la singulair si aerius. acum prima data cand am scuipat asa ceva am fost la medic pt ca urma consultul si a zis ca cine stie, o fi fost mancare, etc.. si am zis, ok, nu e nimic...dar vad ca din ce in ce mai des scuip chestiile astea roz

pb e ca de 3 saptamani am inceput sa scuip chestiile astea mici roz, tusesc in continuare si uneori ragusesc fara motiv aparent, in acelasi timp simt nevoia sa-mi tot dreg glasul

am fost la orl si nu au vazut nimic care sa sugereze ceva din sfera asta (s-a uitat in gat si in nas)

Edited by LL13G, 16 June 2010 - 13:56.


#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Răgușeala e probabil de la Flixotide. Îl luai cu spacer, sau direct în gură? Oricum, ar trebui să clătești gura după ce îl iei, cu apă cu bicarbonat sau cu apă de gură, eventual să bei niște apă sau ceai.

Și chestiile alea roz probabil sunt din cauza astmului, dacă sunt așa, gelatinoase (sau coerente, cum spui tu). Probabil Singulairul nu este suficient, și ar trebui să mai iei și Flixotide... De obicei, în astm, Flixotide (sau echivalent) se ia cel puțin 1 an.

Știi la ce ești alergic?

#3
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
cacum ceva ani am mai avut tratament cu singulair si aerius.. insa am renuntat la el, au trecut ani, am renuntat pt ca nu prea mai tuseam..

tusea asta a reaparut sau aparut asa brusc..
sunt alergic la mucegaiuri si la nu stiu ce pomi de primavata.. dar alergia la astea se manifesta prin lacrimarea ochilor, nu tuse cand eram in liceu

alta alergie: am fost pe la tara cand eram mic si dupa ce m-am jucat prin iarba inalta mi s-au inrosit pisioarelel un pic, dar cam atat

ah mai sunt si la apireven sau un compus... that's it

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Simptomele alergiilor mai evoluează în timp. E posibil ca acum câțiva ani să fi avut probleme doar la ochi, iar acum să coboare...

Mergi la pneumolog sau alergolog, dar s-ar putea să-ți spună să continui cu Flixotide-ul!

#5
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
maine merg la un pneumolog pt ca sunt cam speriat, am fost la un medic generalist la care am mai fost si s-a schimbat la fata data fiind frecventa de cateva ori pe saptamana si m-a bagat pe aratura cu tbc si eliminatul lucrurilor f grave. in plus nici nu m-a linistit cum ca ar fi de la astm

la tbc stiu ca sangerarile sunt totusi abundente cand sunt

si mi-a mai spus ceva ciudat, ca lucrurile puteau sa evolueze de la radiografia pe care am facut-o in aprilie.. nah, cum sa nu ma sperii, mai ales ca sunt un mic ipohondru

#6
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
În TBC mai apar și alte simptome: subfebrilități (adică până în 37,5 grade Celsius), transpirații abundente noaptea, scădere în greutate, oboseală...

#7
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
de tbc nu mi-e frica ca de ala scap...

frecventa si prezenta sangelui ala ma sperie.. ca in rest nah, tusea s-ar explica cu astmul si iritatia ocazionala de la gat cu tusea.. raguseala... nu stiu ce sa zic, ca e si ea cam ciudata...acum nu am studii medicale si dau cu presupusul, dupa ce am citit pe net insa sunt speriat

multumesc pt raspunsuri

#8
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am primit tratament pt reflux si daca se repeta dupa 2 sapt de tratament.. continua investigatiile

#9
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Și înainte pentru ce luai Lanzul?

Edited by antigen, 17 June 2010 - 21:00.


#10
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
pai tuseam rau si mi-a dat medicul sa iau lanzul, clar, fungolon, flixotide, aerius, singulair

lanzul era pt protectie pt ca luam clar...

#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Claritine?! Nu trebuie protecție pentru asta...  :huh:

#12
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
clar 500, care contine claritromicina, nu claritine.. de fapt nu stiu daca sunt sau nu acelasi lucru :|

oricum sunt ingrijorat ca nah, in ultima saptamana in fiecare zi am tot scuiopat asa, inainte erau mai rare

nu beau cola, nu beau cafea, nu fumez, nu mananc ciocolata excesiv, nu macdonalds..

#13
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu sunt. :) Ai pus "..." și am crezut că nu-ți amintești denumirea completă. Ai și gastrită? Sau infecție cu Helicobacter pylori?

#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postantigen, on 18th June 2010, 17:21, said:

Nu sunt. :) Ai pus "..." și am crezut că nu-ți amintești denumirea completă. Ai și gastrită? Sau infecție cu Helicobacter pylori?
nu am h.pylori, a iesit negativ la test( din sange)...de gastrita nu stiu. Am luat flamexin si omez in prima sapt a lui mai (aveam dureri inghinale, pana la urma au descop un inceput de hernie)

#15
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
am facut si un examen de sputa din care punctul 2 pare mai ingrijorator ca e cu mai multe, dar nestiind medicina nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, adica sa revin mai repede la medic sau sa mai astept efectele tratamentului pt reflux abia inceput

Celule inflamatorii < 10/lpf
Celule epiteliale scuamoase > 10/lpf
(proba nesatisfacatoare pentru culturi bacteriene).

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
În astm apar celule epiteliale în spută...

#17
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
si sunt si roz?
sunt constient ca o cam dau in ipohondrie, dar nah, scuip ceva roz dimineata si vorbesc ciudat, iar pana acum o luna nu se intampla

ca sa nu vorbesc de faptul ca nu am sufocari si nici nu-mi lacrimeaza ochii (mi-au lacrimat ochii in liceu cand mai ma plimbam prin parc, am incercat asta si nu s-a mai intamplat nimic)

oricum sambata au fost si 2 puncte mici mai aprinse, nu asa de roz, care aunci cand le-am atins cu mana au disparut in combinatie cu restul... erau f. f. mici, dar acu ca am inceput s ama uit la ce scot din mine.. nah... le-am vazut

#18
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
acum ma gandesc la cancerul esofagian, ok e o obsesie, dar citesc tot felul de chestii penet :|

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate