Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Foraje Fantani, Puturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4402 replies to this topic

#1531
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,743
  • Înscris: 21.08.2008
Cit costa efectuarea unui put pentru apa potabila sa spunem la 60m si la 100m? Zona Focsani.

#1532
RAZVANTAREG

RAZVANTAREG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2008
Buna ziua dragi forumisti. (sper sa fi postat in locul potrivit)  Am o fantana  forata de catre bunicul meu cu ajutorul celor de la petrol prin 1979. aceasta curge singura 24/24 cu un debit de 10litri pe minut intr-un jgheab din beton , iar de acolo se duce pe teava la un parau din apropiere . A fost facuta analiza apei cu mult timp in urma si nu au fost probleme. nu imi mai amintesc adancimea la care a fost forata iar acum nu mai pot afla. primavara apa iese cu ceva nisip dar foarte putin (intr-un vas de 1 litru se pot observa cateva bobite de nisip). Fantana se afla la 10 metri distanta fata de casa de locuit, iar eu as vrea sa trag apa in casa. ce varianta este mai buna:  
         1-sa captez fantana si sa incerc  daca presiunea  apei poate sa faca fata unei bai, si o chiuveta la bucatarie, evntual niste filtre care sa ma scape de nisipul din apa
         2-sa pun un bazin in podul casei la care sa conectez o pompa
         3-sa folosesc un hidrofor?

      Mentoinez ca diferenta de nivel intre locul unde curge fantana si locul unde vor fi robinetii este de 2 sau 3 metri.

      Va multumesc anticipat.

#1533
Ciripicalezul

Ciripicalezul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2012
Pentru tucurici.. Imi poti trimite te rog numele firmei din Craiova care a realizat forajul? [email protected] Multumesc!!!

Edited by Ciripicalezul, 19 February 2012 - 11:33.


#1534
VODAFONUL

VODAFONUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 24.01.2006

 danghetau, on 6th February 2012, 10:05, said:

Cit costa efectuarea unui put pentru apa potabila sa spunem la 60m si la 100m? Zona Focsani.

Avem nevoie de locatia exacta. Ce vreti sa faceti cu apa ?

 iou, on 15th January 2012, 09:45, said:

Am citit cu interes jumatate din ce s-a scris aici.
M-au ajutat mult informatiile, dar mai am cateva nelamuriri:
Vreau sa fac un put pt apa potabila in comuna Harman, langa Brasov. Toti vecinii mei au puturi si fose pe o raza de 200 m sa zicem.
Din spusele lor prima data cand au dat de apa a fost la 18-20 m. Asta inseamna ca prima panza freatica e acolo?
Pana acolo solul e pietros. Asta inseamna ca lichidele din fose se vor infiltra pana acolo? Mentionez ca fosele lor sunt facute "artizanal" si din cate am citit aici si majoritatea puturilor sunt facute de incepatori cu conducta de canalizare.
De unde va stii cel care va fora putul la ce adancime e a doua sau a treia panza freatica? Unde banuiesc ca e apa buna de baut. Si cum va stii unde sa cimenteze?
Inca o nelamurire: Ce sunt filtrele acelea de care ziceti ca sunt facute cu flexul pt conducte care nu sunt speciale de put?
Multumesc anticipat.

E logic sa se infiltreze orice lichid pana la primul strat impermeabil = argila.
Se foreaza in urmatorul strat pana la urmatorul strat impermeabil. Izolarea / cimentarea se va face in dreptul primului strat de argila. E logic. In felul acesta se va pompa apa doar din al 2-lea strat. Am facut foraje la Feldioara si asa e si in acea zona.
In timpul forajului sondorul cu experienta stie ce straturi traverseaza. Ai nostri au un caiet unde noteaza asta obligatoriu. Daca sunt dubii se fac masuratori geofizice care confirma litologia data de sondori.
Filtrele cu flexul - se refera la fantele tubulaturii. In fabrica sint constante si mici - sa zicem 0,5mm latime. Cu flexul nu le faci constante si sunt mari - de obicei > 1mm latime. Astfel nu poti folosi margaritar 1-3 mm si nu poti filtra nisipuri acvifere fine.

#1535
lupan2maria

lupan2maria

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.03.2012
buna seara si scuze de deranj, am si eu o problema si rog daca e cineva care ma poate lamuri, am facut anu trecut in iulie o fantana in jud Botosani in com Roma, precizez ca am dat de izvor pe la 12 m si am avut in total 18 tuburi si jumate  in total deci vreo 18 metri adnacime,  am avut apa pana inaintea craciunului acum  nu am absolut deloc nu mai curge nici un izvor nimic, specific ca a fost si anotimuri secetoase fara ploi acum avand zapada din abundenta dar degeaba trebuie asteptata  sa vedem isi mai revine izvor in ea mai este posibil asa ceva sau trebuie facuta alta? si daca da cum pot afla ca in locul in care mi se foreaza este si izvor nu as vrea sa mai dau alti bani si sa patesc ca si cu prima sa am doar o perioada izvor si dupa sa imi sece. Este vreo metoda de a afla ca acolo unde sap dau si de apa? va multumesc frumos si astept raspuns. O seara buna

#1536
christian1979

christian1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.07.2011

 chriss_dreams, on 17th January 2012, 19:26, said:

Buna ziua. caut pe cineva care sa foreze un put in judetul neamt, pe un deal. e foarte posibil ca la o anumita adancime sa gaseasca stanca si de asta vreau pe cineva cu utilaje speciale ca sa nu ma lase cu ochii-n soare. Nu se stie adancimea la care se poate ajunge. Am vecini care au fantana la 35m si e greu cu apa cand e seceta. In zona este si un lac de acumulare, facut pe cursul unui rau care e cu 100m mai jos decat unde vreau eu sa fac putul. Deasemenea mai sunt si cateva paraie in apropiere. Ma intereseaza si daca se poate recupera si cara noroiul care iese din forare, deoarece nu am destul spatiu pentru a acumula prea mult Accept orice sfat si idee.Multumesc
Prin foraj uscat cu rotopercutie se pot atinge adancimi de sutee de m in soluri tari fara a folosi noroibentonitic.se foreaza f repede 100 m/zi cu costuri relativ mici.

#1537
ct37nec

ct37nec

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.10.2009
Buna ziua! Sunt din constanta si am forat manual cu 4 baieti un put de 35 cm diametru, am ajuns la 12 m si am dat de piatra dura. Stiti pe cineva care are o fora mecanica sa ma ajute sa sparg bancul de piatra? Sincer nu as vrea sa raman cu gaura in mijlocul curtii. Apa este in zona ca vecunul meu peste drum are o fantana de 20 m si are apa de la 13 m. Deci dupa piatra aia am si eu apa da cine mi-o sparge? Help me pls

#1538
moldomm

moldomm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2012

 aria_cluj, on 17th October 2011, 07:40, said:

si eu tot caut firma,si nu gasesc
nici recomandari nu am primit...asa ca...ce-o fi ,o fi


Si eu sunt tot din Cluj, incerc sa dau de firma sau meserias ptr a sapa un put sau fantana (zona Corus, Baciu).....dar nici o recomandare, nimic. Daca sti ceva sau ti-ai rezolvat problema , ti-as fi recunoscatoare daca m-ai indruma si cu un sfat.
Multumesc

#1539
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Buna ziua tuturor! Sunt in cautare de informatii / preturi / firme pt un put de apa (menajera ar fi bine, daca e si potabile, si mai bine). Ma puteti ajuta cu un contact al firmei cu care a-ti executat lucrarea? Multumesc anticipat. Adaug faptul ca terenul este in Pitesti, situat la o distanta de 250m de riul Arges, cu o diferenta de nivel de 8m (in spatele garii)

Edited by talica, 22 March 2012 - 13:10.


#1540
kaonn

kaonn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2005
caut firma ptr. foraj fintina medie adincime in Pantelimon-Ilfov.
multumesc.

#1541
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Salut,

Si eu as fi interesat de o oferta pentru un put pentru gospodarie (nu trebuie sa fie musai potabila), in localitatea Moieciu de Jos, jud Brasov.
Altitudinea este de 850 metri si este o zona de deal. In primii 5 metri (unde s-a facut studiul geo) exista argila nu stanca/piatra si am si vecini care au sapate puturi recent (adancime peste 50m) care functioneaza satisfacator.

Multumesc

#1542
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
ma ajuta cineva cu un desen /schita sau un link unde pot gasi "vestita"pompa sau dispozitiv de scos nisip dintr-un put? Are 18 m adincime totala si luciul apei e la 9 m; diametrul 110 mm. In 2 ani s-au acumulat 2 m nisip ; deci mai are 16 m . Am cautat prin vecini dar nu are nimeni iar cei care au facut putul si  au si acest dispozitiv sant din alta localitate si au spus ca nu pot venii  ..au treaba! Asa ca as vrea sa-mi confectionez eu un astfel de dispozitiv si primavara , inainte de introducerea pompei submersibile sa fac o denisipare. Foloseste doar la udat gradina.
Multumesc.

#1543
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011

 Poje74, on 28th March 2012, 21:32, said:

ma ajuta cineva cu un desen /schita sau un link unde pot gasi "vestita"pompa sau dispozitiv de scos nisip dintr-un put?

Atasezi un compresor de aer la instalatia din schema:

Attached File  denisipare.JPG   24.19K   310 downloads

#1544
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Multumesc pentru raspuns . Asta este un fel instalatie de aer-lift ??
Cred ca e nevoie de o presiune mare la aer ....
A incercat cineva o astfel de instalatie facuta in sistem "home made " ? Are randament bun? Si cam ce debit de aer ar fi necesar ?

#1545
diablo2367

diablo2367

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2005
Atasez aici o informatie pe care o consider foarte utila celor ce stau in Bucuresti si inprejurimile acestuia. Cred ca asta e genul de informatii de care are nevoie lumea pe acest forum. Nu avem nevoie de "vanatorii de joburi" , care nu ezita sa va insele la orice clipa, daca va vad ca nu sunteti dotati cu un bagaj de cunostiinte despre ce urmeaza sa faceti!
   Ii rog pe aceasta cale pe "greii" acestui topic sa ataseze informatie daca vor sa faca ceva util! Nu dau nume dar, ma refer la un "greu" din acest topic, ii dau pretul, ptr o analiza fizico-chimice & bacteriologice in urma putului ce urma sa il foreze daca ajungeam la o intelegere - 250 euro fara TVA! Cand pentru un set complet de analize fizico-chimice & bacteriologice la un laborator de marca in localitatea unde locuiesc - 360 RON cu TVA!
   Deci doamnelor si domnilor, celor ce sunteti interesati de forajul unui put, mai intai interesati-va asupra tuturor lucrarilor ce urmeaza a fi efectuate si apoi bateti palma!
   O zi buna!

Attached Files


Edited by diablo2367, 31 March 2012 - 15:46.


#1546
diablo2367

diablo2367

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2005
Si iata inca un document pentru cei din Bucuresti si imprejurimi! Sper sa nu fiu acuzat cumva de plagiat pe aici!  :naughty:

Attached Files


Edited by diablo2367, 31 March 2012 - 16:23.


#1547
diablo2367

diablo2367

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2005
Si acestea pot fi utile celor din Ploiesti si imprejurimi pentru determinarea adancimii unde trebuie sa se orienteze la un foraj!

Attached Files



#1548
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011

 Poje74, on 29th March 2012, 17:06, said:


Schita e dupa instalatia facuta de mine. Presiunea ar trebui sa nu scada pe  compresor, dupa ce ii dai drumul, sub 2 barr. Debitul este important. Cu cat debitul de aer este mai mare, cu atat este mai bine. Eu am denisipat o fantana cu tub de 110 cm forata la 27 m adancime cu nivelul apei pe la vreo 7 m, cu un compresor cu motor de 1 kw si rezervor de 24 litri. Ar fi fost mai bun cu un rezervor mai mare. L-am lasat sa mearga cam 24 ore.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate