Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#16039
LycoSs

LycoSs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 21.07.2007
Am observat si eu asta la ai mei :
http://bowerbirdbead...shing-eyes.html

#16040
angelontheworld

angelontheworld

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2009
:D Salutare!!! si eu sunt noua aici pe forum. Imi plac foarte mult perusii, exact cum va plac si voua.
Am o oarece experienta in domeniu, dar se pare ca mi-am pierdut-o pe drum, de cand cu noul meu perus. Acum vreo 3-4 ani, am avut un perus, era mascul, si foarteeee simpatic. Ce sa mai zic, era superb, sociabil, manca tot ce ii dadeam, bea si apa, reusisem sa il dresez foarte repede, din cate imi aduc aminte. :D  
Facea o groaza de lucruri frumoase, zbura prin camera, statea pe umarul meu si mergea cu mine oriunde mergeam si eu... Era UN SCUMP, ROCO il chema.
Acum, de vreo o saptamana, am achizitionat iar un perus, de la un PET-SHOP. Initial, am vrut sa fie identic cu celalalt perus, pe care l-am avut acum cativa ani, si care a zburat, si nu s-am mai intors.
Pe cel de acum, tot ROCO, il cheama, si mi se pare ca nu e la fel ca, ex-ul. Adica, nu e sociabil, ca celalalt. De apa nici nu mai discut, nu l-am vazut vreodata sa bea.
:P      Ce sa fac, cu prietenul meu, Rocutzu?! Vreau sa fie si el bland si sociabil, sa nu se mai sperie de mana mea, cand incerc sa o introduc in colivie.
Vreau sa mai trec o data la magazinul de unde l-am luat si sa mai intreb despre el. Eventual, sa fac rost de o adresa de cab vet. pt orice problema grava.
Ajutati-ma si pe mine!!!! NIste sfaturi...Va rooog!!!!

Va multumesc, anticipat!!!

#16041
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postangelontheworld, on Jan 19 2009, 00:07, said:

:
Probabil primul perusel a fost ori ff prietenos, ori iti aduci aminte doar dupa ce vati imprietenit.
Rabdare si nu-l lua prea repede se va invata si el cu tine, poate nu va fi chiar atat de prietenos, dar incet....
Citeste de pe Anexa , ca de perusi trebuie avut grija sa nu zboare pe fereastra, ei nu mananca ce mancam noi si cateva reguli de baza.
la inceput cand umbli in colivie , incearca sa bagi mana incet , sa nu'l speri, nu incerca sa'l prinzi, dupa ce pride curaj poti incet sa incerci sal atingi.
Cabinete vet....de unde esti?

Edited by mivan2007, 19 January 2009 - 01:00.


#16042
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007
Stiu ca multi isi doresc ca perusii lor sa faca puisori, dar pentru asta lor le trebuie conditii adecvate si ingrijire .

Cateva informatii.

Imperecherea perusilor - depunerea oualor, clocitul si eclozarea puilor

http://www.latifa.ro...agali-a170.html

Insuccesul imperecherii la pasari. Posibile cauze si solutii.

http://www.latifa.ro...i-a230_525.html

Reproducerea la perusi (engleza)

http://www.budgiepla...m/breeding.html

Si pe Anexa...

Edited by mivan2007, 19 January 2009 - 05:46.


#16043
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Postangelontheworld, on Jan 19 2009, 01:07, said:


Dupa cum ai vazut din experienta proprie, nici un perus nu seamana cu altul! Zici ca ai mai avut un perus, atunci ar trebui sa stii ca trebuie sa ai rabdare, sa nu-l fortezi si sa nu te bagi in sufletul lui. In special, partea cu mainile prin colivie trebuie evitata cat mai mult, asta pana cand pasarea trece peste spaimele de inceput. Eu ce sa zic, ultimul perus achizitionat (in octombrie 2008) inca nu vine pe deget; chiar daca nu se mai sperie ca la inceput, tot are o problema cu mainile si e mai circumspect. E drept ca a inceput sa aiba apucaturi perusesti specifice, cum ar fi aterizatul in farfurie cand mananc (in curand cred ca va trebui sa ma inchid in baie ca sa pot manca  :D ), cand sunt in bucatarie cu el vine repede pe masa, imi da tarcoale, zboara foarte aproape de capul/umarul meu, dar atat. Daca ar fi sa-l compar cu Gogu, perusul standard, primul luat (in iunie 2006), ce sa zic, sunt total diferiti. Pe Gogu de-abia il dau jos de pe mine, deja am mari probleme cu el sa-i explic, in ciuda a ce crede el, ca nu e pui de om, e totusi un perus si nu are ce sa caute sa doarma cu mine in pat, cocotat pe perna, ci in colivia lui...

Gogu e deja lipit de mine, cum intru in camera sare pe mine si cu greu il pacalesc sa se dea jos. Citesc cu el pe carte, ma uit la televizor cu el pe telecomanda (deci trebuie sa fiu hotarata din start pe ce program ma uit, ca daca incerc sa umblu la telecomanda ma cearta de mama-mama); daca i se pare ca ma uit prea atenta la TV, vine pe umar, mi se vara practic in ureche si incepe si ma boscorodeste (ultima gaselnita: "pape mama burtica mica de ciupelitor"  :) ), de nu mai aud nimic la TV, iar daca dau sonorul mai tare, isi ajusteaza si el volumul, ca sa fie sigur ca acopera tot! Cu lucrul de mana (daca nu v-am zis, aflati acum ca m-am (re)apucat de tricotat si crosetat  :rolleyes: ), iar e balamuc, cand ma vede ca vreau sa lucrez, vine repede pe ghemul de lana si trage de fire, incurca tot! Ce mai, e stapanul casei.

Fetita, Ada, iarasi alta fire. Scorpie cat incape, smechera, ciupelitoare pana la cer. Si doar ea sta cu Gogu in camera, am luat-o la 2 luni dupa Gogu, a beneficiat de acelasi tratament, ba mai mult a avut si un alt papagal in casa dupa care sa se ia. Degeaba. E total diferita ca fire. Nu e mamoasa, lipicioasa, mai are momentele ei cand vrea sa fie pupata pe burtica si dragalita, dar nici nu se compara.

In concluzie: inarmeaza-te cu rabdare. Nu te astepta sa faca ce facea perusul 'vechi', s-ar putea sa fi dezamagita. Toti sunt extraordinari in felul lor. Mizeaza pe faptul ca perusii sunt curiosi si pofticiosi si incearca sa-l ademenesti cu jucarii si mancarica (mancare peruseasca, nu cartofi prajiti  ;)  ).

Si sa stii ca noi aici suntem mari amatori de poze, deci cu cat mai multe, cu atat mai fericiti ne faci!

View Postperus_lover, on Jan 18 2009, 22:33, said:

si eu tre sa ii mai iau o fetita papagalului meu si deabia astept sa faca si ei pui(da nicinu am luato si mai am pana o sa faca si pui) da sa stii ca e foarte frumos sa ii vezi cum cresc si cum invata sa zboare .... :OK: pun si yo o poza cu al meu

SUPERB! Bine, eu intotdeauna am avut o slabiciune pentru lutino. NU i se vede prea bine ceromul, sigur e baiat si nu fetita? Chiar vorbeam cu Anymma zilele trecute ca lutino (galbeni complet) in proportie covarsitoare sunt fetite, masculii sunt mai rari... Nu de alta, dar sa avem siguranta ce e inainte sa ii cumperi pereche...

View PostLycoSs, on Jan 19 2009, 00:32, said:

Am observat si eu asta la ai mei :
http://bowerbirdbead...shing-eyes.html

LycoSs, tare drag mi-e de mesajele tale, cand vad (inca) un om care face 'sapaturi' sa afle cat mai multe despre perusi, imi creste inima de bucurie!

Intr-adevar, inelul de la ochisorii perusului se mareste cand pasarea este extaziata de ceva (mai ales cand face curte perechii).
La Gogu devine evident cand vine si-mi curteaza inelul de pe deget... :lol:

View Postmivan2007, on Jan 18 2009, 22:26, said:

Ce ne recomandam una pe alta

Da, da, si eu m-am distrat cand am vazut mesajul tau!
Vrei sa-ti zic ceva? Asa mi-as fi dorit sa nu trebuiasca sa am habar de nimic (boli, tratamente, etc.), sa am in dotare perusi sanatosi si sa nu fi fost vreodata cazul sa ma fac toba de informatii despre bolile perusilor.

Desi e greu sa-mi imaginez asta, pentru ca eu sunt genul auto-didact, chiar daca nu aveau nimic puii mei, tot as fi cautat si as fi 'sapat' sa aflu tot ce trebuie ca sa le fie lor bine...

#16044
haille

haille

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 10.05.2007
Multmuesc pt. raspuns in legatura cu naparlirea anormala la perusi. Problema este ca in orasul meu nu sunt medici vet. care sa se priceapa la perusi. Am mai patit-o sa merg la cabinet si sa nu stie ce sa imi dea.
  Perusica mea naparleste in continuare, e golasa deja...   Cei care ati patit asa ceva, cum ati procedat? I-am scris si dlui. Tudor din Bucuresti , insa nu mi-a raspuns.

#16045
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Posthaille, on Jan 19 2009, 13:54, said:

Multmuesc pt. raspuns in legatura cu naparlirea anormala la perusi. Problema este ca in orasul meu nu sunt medici vet. care sa se priceapa la perusi. Am mai patit-o sa merg la cabinet si sa nu stie ce sa imi dea.
  Perusica mea naparleste in continuare, e golasa deja...   Cei care ati patit asa ceva, cum ati procedat? I-am scris si dlui. Tudor din Bucuresti , insa nu mi-a raspuns.

Nu stiu ce sa zic... Incearca sa-i dai si telefon dr. Tudor, vezi poate iti spune la telefon ce ai putea sa faci. Oricum, trebuie supliment de minerale si vitamine. As sugera Sera Mineral Plus V.
Intra pe link-ul asta, vezi ce sugestii gasesti si aici: http://www.birds-onl...r/mauser_en.htm

#16046
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
si papagalul meu naparleste da nu mult da sunt oleaca ''uratei'' cand naparles da dupaia cand le cresc penele mari sunt foarte frumosi (al meu nu poate sa zboare :mellow: ca la lovit o fata de dianite :( si am mai avut o fetita si cand ea zbura el se uita la ea :unsure: si incerca si el sa zboare da nu putea :console: si mi se facea inima rece:(:(:(

Attached Files



#16047
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postperus_lover, on Jan 18 2009, 21:33, said:

si eu tre sa ii mai iau o fetita papagalului meu si deabia astept sa faca si ei pui(da nicinu am luato si mai am pana o sa faca si pui) da sa stii ca e foarte frumos sa ii vezi cum cresc si cum invata sa zboare .... :OK: pun si yo o poza cu al meu
Da eu cred ca defapt e o fetita, si daca are 7 anisori.....Nu stiu daca mai face ousoare.
pune o poza mai clara, ceromul sa se vada clar exact ce culoare are.

#16048
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View PostAnutza, on Jan 19 2009, 12:31, said:

SUPERB! Bine, eu intotdeauna am avut o slabiciune pentru lutino. NU i se vede prea bine ceromul, sigur e baiat si nu fetita? Chiar vorbeam cu Anymma zilele trecute ca lutino (galbeni complet) in proportie covarsitoare sunt fetite, masculii sunt mai rari... Nu de alta, dar sa avem siguranta ce e inainte sa ii cumperi pereche...
Dragutul ala galbior (sau draguta) nu e lutino. Te-a indus in eroare prima poza, fiindca din pozitia aia nu se vad celelalte dungute, doar din cele 2 pete minuscule albastrui de pe obraji s-ar putea ghici un pic... In plus, si poza e destul de neclara, asa ca nu prea se observa, dar in cea de-a doua, atasata ulterior, se vede ca are un pic de negru, iar ochii sunt negri, din cate disting eu.
Lutino sunt complet lipsiti de pigmentul negru, de aceea au si ochii rosii, iar cele doua pete de pe obraji sunt albe complet.
Iar in privinta sexului... aici e intr-adevar o bubita cam mare. Nici eu nu sunt sigura de "Zuza" ca nu e cumva "Zuzu" (ceea ce ar face sa am 4 masculi... Valeu... !!!) Informatiile pe care le-am gasit in urma sapaturilor sunt destul de contrare, ca sa nu mai spun ca ieri am intrebat crescatorul de la care l-am luat pe Puiu despre determinarea sexului la lutino si mi-a spus ca, daca are vreun pic de bleu pe cerom, atunci e baiat  :huh: , si ca baietii nu sunt asa rari cum citisem eu.
O sa cer oricum mai multe opinii, si incerc sa mai "sap" si dupa informatii... Pana acum nu m-am edificat din ce am gasit.

In alta ordine de idei, spuneam ca s-ar putea sa am 4 baieti, deoarece am inca nelamuriri in privinta lui Polly, care, la un an de la achizitie, nu are inca nici un inceput de inel la gat, care sa certifice ca e baiat.
Crescatorul de la care (l)-am luat (-o) mi-a sugerat ca daca nu ii apare sa i-l fac eu, cu marker negru  :angry2: (nici macar nu stia probabil ca la Micul Alexandru lutino gulerul (inelul) e rosu, si nu negru, exact din acelasi motiv de mai sus - lipsa pigmentului). Adevarul e ca n-am avut incredere de la inceput in ceea ce mi-a spus, dupa ce am cautat si eu informatii pe net si am aflat ca singura metoda aproape sigura de determinare a sexului la Micul Alexandru este analiza ADN-ului! Oricum, as vrea sa stiu doar din curiozitate ce sex e, ca nu (l)-as da(-o) pentru nimic in lume, asa tipator (oare) si dificil (a) cum e :P , fie baiat, fie fata!
Mai ales ca de la o vreme, de cand a intrat in perioada de "facut curte" avem momente de tandrete cand stam cioc in nas  :lol: si ne soptim dulcegarii, fiecare pe limba lui (ei) !

View Postlusha_miha, on Jan 18 2009, 20:06, said:

Da, sunt emotionata inca....Azi noapte la ora 1.00, a iesit din ou primul puisor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ]
:clapping:  :clapping:  
BRAVOOOO!!! FELICITARI!!! Sa-ti traiasca toti peruseii si sa ne tii la curent cu evolutia lucrurilor! Cred ca e extraordinar de emotionant sa traiesti toate evenimentele astea cu iesitul puilor si apoi cresterea lor :)!


View Postle-ul, on Jan 18 2009, 16:20, said:

Nu ma pot abtine sa nu mai pun niste poze........
Cat de draguti sunt!!!

Edited by anymma, 19 January 2009 - 17:03.


#16049
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
al meu e baiat ca are narile maro:D

am pus o poza de doua ori lasati k mai pun una:D :lol: :)

Attached Files



#16050
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View PostHEFE, on Jan 18 2009, 11:08, said:

am o nelamurire.... chiar daca cel de la petshop mi-a spus ca miky e fetita, chiar daca si mie mi se pare fetita, chiar daca un amic de al meu crescator mi-a spus ca e fetita, mie mi se pare prea blanda.... e a treia zii si deja sta pe mana.... nu ciupeste, canta des.... asa ca sincer am un sentiment ciudat ca ar putea sa fie baiat.... :-SS pun o poza pentru a lamurii odata pentru totdeauna. sper sa nu imi fi luat teapa.... si sa mai am un baiat.... :(
De ce crezi ca fetitele n-ar putea fi blande? Prima mea perusita (pe care o luasem drept baiat, cu multi ani in urma) a venit din prima zi pe umarul meu, si era de o blandete extraordinara. Alt exemplu: la veterinar, am vazut o perusita care statea sa fie mangaiata si scarpinata exact ca un catel, nu vazusem niciodata asa ceva, era ca o jucarie, pur si simplu, asa ca mitul asta cu "fetele sunt rele" nu e 100% adevarat. Asa se spune, ca fetele ar fi mai salbatice, dar totul tine pana la urma de personalitatea fiecarei pasari in parte.
De regula, daca pe cerom in jurul narilor este alb, e fetita. ;)


View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 17:17, said:

al meu e baiat ca are narile maro:D

am pus o poza de doua ori lasati k mai pun una:D :lol: :)
Fetele au ceromul (nasul) maro in perioada de imperechere! Asa ca probabil ai o fetita, pe care de 7 ani o crezi baietel  :lol: . Din poze nu se distinge, sunt neclare. Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

#16051
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
multumesc pentru sfaturi dar canta frumos nu e dezordonat are ciocul mov(albastru inchis) si a incercat sa puna piciorul pe o femela

#16052
mada93

mada93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 01.09.2006

View Postmzm8055, on Jan 18 2009, 15:01, said:

esti laconica si nici poze nu pui..... :no:

pun poze acum ... si nici laconica nu o sa (mai) fiu  :D

View Postmzm8055, on Jan 18 2009, 15:01, said:

Si acum o povestire.....La o clinica veterinara din Constanta au venit niste imbecili cu un Jako. Facuse o infectie la ochi si l-au lasat asa, in plus l-au si mutat in garaj. Pana la urma, l-au adus la clinica veterinara si au spus ca nu-l mai iau inapoi ca le e sila de el ???!!!!!!!!!!!!!facuse saracutul viermi langa ochisorul bolnav. L-au facut bine si l-a luat acasa sotia unuia dintre asociati ( sunt doi frati). Pasarea este bine merci acum, si ei sunt foarte incantati de ea.
Va vine sa credeti?????????????

sincer .... da ... doar traim in Romania  :mellow:  .... pacat ca unii nu stiu sa aprecieze "adevaratele valori"

View Postle-ul, on Jan 18 2009, 16:20, said:

Nu ma pot abtine sa nu mai pun niste poze........ :console:

:inlove:

View Postlusha_miha, on Jan 18 2009, 20:06, said:

Da, sunt emotionata inca....Azi noapte la ora 1.00, a iesit din ou primul puisor!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

wow... super ... inca o bunicuta! Sa`ti traiasca noul copilas! .... Abia astept sa vad si pe restul trupei!

View Postperus_lover, on Jan 18 2009, 21:33, said:

pun si yo o poza cu al meu

superb!

View Postanymma, on Jan 19 2009, 17:01, said:


bataie mare de cap cu sexele astea papagalicesti :lol:
Sa intelegem ca te`ai mai apropiat de Polly?

acum, sa nu mai spuna mzm ca sunt laconica...
C&C sunt sanatosi (asta e cel mai important), Ciry e la fel de neastamparata - azi am prins`o de 2 ori ca vroia sa intre in sertar (si stie ca nu are voie) + ca il cheama si pe Ciky dupa ea ... e de ajuns sa nu fiu atenta la ei o clipa. Iar Ciky e acelasi baietel cuminte si naiv din totdeauna .... azi pot sa zic ca a venit si el "neispitit" : a cercetat un pic ce mai e in zona calculatorului si s`a dus pe casuta lui unde sta mai mereu. Era sa uit sa va spun ca draga mea de Ciry face ca un porumbel,chiar nu stiu de unde a invatat`o si pe asta.

Pupici! :kisstogether:

Attached Files



#16053
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
foarte frumosi perusii

#16054
mada93

mada93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 856
  • Înscris: 01.09.2006

View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 17:17, said:

al meu e baiat ca are narile maro:D
am pus o poza de doua ori lasati k mai pun una:D :lol: :)

View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 17:29, said:

multumesc pentru sfaturi dar canta frumos nu e dezordonat are ciocul mov(albastru inchis) si a incercat sa puna piciorul pe o femela

uite pun o poza cu tipurile de cerom ale perusilor la diferite varste ... asa o sa iti dai seama daca e baiat sau fetita ... cu toate ca daca zici ca are ceromul maro inseamna ca e fetita matura din punct de vedere sexual


View Postanymma, on Jan 19 2009, 17:20, said:

De ce crezi ca fetitele n-ar putea fi blande? Prima mea perusita (pe care o luasem drept baiat, cu multi ani in urma) a venit din prima zi pe umarul meu, si era de o blandete extraordinara. Alt exemplu: la veterinar, am vazut o perusita care statea sa fie mangaiata si scarpinata exact ca un catel, nu vazusem niciodata asa ceva, era ca o jucarie, pur si simplu, asa ca mitul asta cu "fetele sunt rele" nu e 100% adevarat. Asa se spune, ca fetele ar fi mai salbatice, dar totul tine pana la urma de personalitatea fiecarei pasari in parte.
De regula, daca pe cerom in jurul narilor este alb, e fetita. ;)

Fetele au ceromul (nasul) maro in perioada de imperechere! Asa ca probabil ai o fetita, pe care de 7 ani o crezi baietel  :lol: . Din poze nu se distinge, sunt neclare. Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!

Si eu am luat`o pe Ciry ca fiind baiat :lol:


View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 17:35, said:

foarte frumosi perusii

multumesc

Attached Files

  • Attached File  37.jpg   136.72K   24 downloads


#16055
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postanymma, on Jan 19 2009, 17:10, said:

Crescatorul de la care (l)-am luat (-o) mi-a sugerat ca daca nu ii apare sa i-l fac eu, cu marker negru  :angry2: (nici macar nu stia probabil ca la Micul Alexandru lutino gulerul (inelul) e rosu, si nu negru, exact din acelasi motiv de mai sus - lipsa pigmentului). Adevarul e ca n-am avut incredere de la inceput in ceea ce mi-a spus, dupa ce am cautat si eu informatii pe net si am aflat ca singura metoda aproape sigura de determinare a sexului la Micul Alexandru este analiza ADN-ului! Oricum, as vrea sa stiu doar din curiozitate ce sex e, ca nu (l)-as da(-o) pentru nimic in lume, asa tipator (oare) si dificil (a) cum e :P , fie baiat, fie fata!
Mai ales ca de la o vreme, de cand a intrat in perioada de "facut curte" avem momente de tandrete cand stam cioc in nas  :lol: si ne soptim dulcegarii, fiecare pe limba lui (ei) !

:lol: ce crescator, si ne mai miram ca habar nu au, e doar o meserie, ca sa spun asa.


View Postanymma, on Jan 19 2009, 17:20, said:

De ce crezi ca fetitele n-ar putea fi blande

Si fetitele  (la mine una mai de mult si Kiki) sunt cumintele ;)
Prima , normal ca ciupea degetele care intrau in colivia ei, ca naveau ce cauta acolo, dar pe a lui mami nu.
Si Kiki ma lasa so mangai pe burtica.
Iar inafara ca mia ros 2 icoane , alte prosti (mari) nu face.


View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 17:29, said:

multumesc pentru sfaturi dar canta frumos nu e dezordonat are ciocul mov(albastru inchis) si a incercat sa puna piciorul pe o femela
Noi al vedem cam maro.

http://www.budgieplace.com/mf.html


View Postmada93, on Jan 19 2009, 17:29, said:

pun poze acum ... si nici laconica nu o sa (mai) fiu  :D
wow , ce dea poze!!!

Edited by mivan2007, 19 January 2009 - 17:45.


#16056
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View Postmada93, on Jan 19 2009, 17:29, said:

pun poze acum ... si nici laconica nu o sa (mai) fiu  :D

bataie mare de cap cu sexele astea papagalicesti :lol:
Sa intelegem ca te`ai mai apropiat de Polly?
WOW! Mada, ce de poze! Doamne, ca frumosi si scumpi mai sunt si maimutoii astia ai tai! Sa pupe mama cioculetele alea curioase  :D !

Da, cu Polly am facut progrese. Vine pe mana sa ia papa fara probleme, iar acum, de cand a intrat in perioada "cu chef", o data se uita la mine, i se dilata pupilele ( a propos de link-ul de mai sus al lui Lycoss  :lol: ), se urca pe gratii, intinde gatul, inchide ochii si scoate niste sunete de alint, abia perceptibile. Eu bineinteles ca marsez imediat si bag nasul printre gratii si ma frec de ciocul lui... si-uite asa ne alintam reciproc pana ma apuca pe mine durerea de spate din cauza pozitiei ingrate in care ma chinui sa stau, ca sa beneficiez de alinturile pasaresti  :lol: ...

Edited by anymma, 19 January 2009 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate