Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre PERUSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20549 replies to this topic

#16075
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View PostSmiley91, on Jan 19 2009, 22:08, said:

As dori sa imi cumpar un papagal ma rog nu stiu daca perusii sau nifele se incadreaza ca fiind papagali dar nu conteaza asta..dar am cateva intrebari  ^_^
Stie cineva vreun crescator de pasari din Bacau?
Multumesc pentru eventualele sfaturi

Citeste Anexa, sunt sfaturi cum sa alegi un papagal si cum sa-l ingrijesti.

Pe latifa.ro gasesti deasemenea multe sfaturi.

http://www.latifa.ro...agali-a116.html

Dupa ce citesti, si mai ai intrebari , cu toata placerea te asteptam cu intrebari, dar la inceput sunt multe de spus si sau tot repetat
Eu nu cunosc crescatori din Ro, dar poti sa ei si de la pet, dar din cauza ca esti incepator, e bine sal ei sanatos.

#16076
lusha_miha

lusha_miha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.01.2009
OK. Fiecare cu treaba sa. Perus Lover cu identificare sex perus - la care eu nu ma bag - din partea mea poate sa fie genul neutru ca habar nu am. Si eu cu ..... puii. Astept in urmatoarele ore pe urmatorul. Si incerc, MZM, sa nu mai fiu incordata.Problema e ca la nasterea lui AXY totul depindea de mine.Si ma durea prea tare ca sa ma mai gandesc la altceva. Si aveam incredere in moasa! :D Dar acum, ca sa fie totul bine, depinde de ei, de cioculete, si de mine, ca sa nu fac ceva ce i-ar deranja. Si am si timp sa reflectez la o mie de scenarii  - ba sa fac asa ,ba asa... :confused:

  Pe cel mic l-am botezat GRIG sau GRIGORAS alintat - de la Grigore Vieru- care a murit la aceeasi ora cand puiucu a iesit din gaoace.  


Mivan, am inteles! In legatura cu asigurarea curateniei. Cred ca voi abandona ideea , ca, in afara de rumegus si pene, nu mai e altceva deocamdata.Ea iese afara ca sa faca treaba mare. Pe parcues, cum ai zis si tu, voi curata daca fac puii murdar.:rolleyes:  


Dar cu blocul de minerale cine ma lamureste si pee mine? :helpsmilie:  

Da, Mzm, asa suntem noi, petrecareti!  :lol:  Pai, am facut-o  si ca moment de intalnire, dar sa ne si poarte noroc, ca nu ne-a mers cu prima serie... :D

#16077
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlusha_miha, on Jan 19 2009, 22:58, said:

Pai te are pe tine moasa :D


Eu nu am avut bloc de calciu, doar os si bloc de minerale. Mai cauta online.
Calciu lam asigurat cu coji de ou si am luat calciu praf amestecat cu niste vitamine, de la Vetafarm(de aici de la noi)
Si iaurt are f mult calciu.
Si multa mancarica: seminte, seminte incoltite, morcovel, spanac, brocoli (ma repet) painica(cateva firmituri)
Si acum Kiki cauta paine pe masa , si daca nu gaseste firmituri tzipa, pana ma duc sai pun.

Edited by mivan2007, 19 January 2009 - 23:39.


#16078
lusha_miha

lusha_miha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 02.01.2009
AHA. MULTUMESC. DAR ASTIA DE LA MINE NU STIU DE BLOC DE MINERALE. MI-AU ZIS CA POATE SA IMI ADUCA DOAR BLOC DE CALCIU, DAR CA NU E PT.PERUSI. IAR COAJA DE OU LE-AM PUS SI EU DAR NU O VOR.EU TOT LE PUN ACOLO...IAR DE ALTCEVA IN AFARA DE SEMINTE NU SE ATING. LE-AM PUS GRAU LA INCOLTIT. SI VOI LUA SI BIO-GREEN ( DE ABIA SAPT.VIITOARE IMI ADUC COMANDA).

MA CHINUI SA MOSESC IAR, DAR SE PARE CA INTARZIE.MAI E PANA LA 1, 2 NOAPTEA.....VA ZIC MAINE CUM A DECURS NOAPTEA ASTA.PA.

#16079
mivan2007

mivan2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,250
  • Înscris: 18.12.2007

View Postlusha_miha, on Jan 19 2009, 23:43, said:

AHA. MULTUMESC. DAR ASTIA DE LA MINE NU STIU DE BLOC DE MINERALE. MI-AU ZIS CA POATE SA IMI ADUCA DOAR BLOC DE CALCIU, DAR CA NU E PT.PERUSI. IAR COAJA DE OU LE-AM PUS SI EU DAR NU O VOR.EU TOT LE PUN ACOLO...IAR DE ALTCEVA IN AFARA DE SEMINTE NU SE ATING. LE-AM PUS GRAU LA INCOLTIT. SI VOI LUA SI BIO-GREEN ( DE ABIA SAPT.VIITOARE IMI ADUC COMANDA).

MA CHINUI SA MOSESC IAR, DAR SE PARE CA INTARZIE.MAI E PANA LA 1, 2 NOAPTEA.....VA ZIC MAINE CUM A DECURS NOAPTEA ASTA.PA.

:D  :D  :D
Poate ai noroc de pui mai cuminti, daca sunt nascuti (aclozati) noaptea!
Eu nu am participat la mosit, cand ma uitam mai aparea unul.
dar ziua!!!!
Bafta :D  :D  :D
Da cauta online ptr comenzi, de ce ai nevoie.

#16080
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View Postlusha_miha, on Jan 19 2009, 22:58, said:

Dar cu blocul de minerale cine ma lamureste si pee mine? :helpsmilie:
http://www.pentruani...c-64_65_69.html

Ai aici mai multe sortimente de blocuri de minerale. E de preferat sa alegi unul fara coloranti, arome, etc...
S-ar putea insa ca peruseilor sa nu le placa. De exemplu, eu am luat de la Vitakraft, dupa ce le-am studiat pe toate, si am vazut ca era 100% natural si nici nu s-au atins de el :( . In schimb, Puiu Mic, cand e liber, trage repede la blocul de minerale al lui Polly, care e tot Vitakraftdar pentru pasari de talie mare, si papa repede, inainte sa-l prinda Pollynozaurul si sa-l alunge. Acuma nu stiu daca gustul o fi intr-adevar mai bun sau o fi doar placerea de a fura din ce e al altuia  :D .

M-am distrat copios si eu cu sarbatorirea voastra!  ;)

Edited by anymma, 20 January 2009 - 10:18.


#16081
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 18:17, said:

al meu e baiat ca are narile maro

am pus o poza de doua ori lasati k mai pun una

Baietii nu au ceromul maro, culoarea maro a ceromului este specifica femelelor aflate in periaoda de reproducere. Daca pana acum perusul tau a avut ceromul albastru si acum s-a maronit, sa stii ca nu e de bine, asta e semn de dereglare hormonala sau cancer testicular.

View Postmada93, on Jan 19 2009, 18:29, said:

pun poze acum ...

In sfarsit! Ca ne cam sarisei si ni se facuse dor de moacele alea mici si scumpe.

View Postanymma, on Jan 19 2009, 18:44, said:

Da, cu Polly am facut progrese.

Super tare! Ma bucur ca s-a dat pe brazda Polinozaurul. Cu restul gastii cum se mai intelege?

View Postmivan2007, on Jan 19 2009, 19:21, said:

Uitati un site....cu campioni!!!!

Asa, ispiteste-ne!  :naughty:

View Postmzm8055, on Jan 19 2009, 22:11, said:

azi l-am vazut pe "nevinovat"care mi-a capsat degetul intr-un mare fel :D . Arata super bine, i-a ramas ca un fel de neg pe obraz, dar e super ok. E o panarama smechera. Si, ptr ca a stat in sala de operatii, din cand in cand striga"pensa! pensa!"  :lol:

Dupa ce pune Mivan link-uri, mai vii si tu, cireasa de pe tort, cu povesti cu Jako. Vrei sa ma incuie al meu in casa, preventiv, ca sa nu mai apar cu vreun pasaroi?

View PostSmiley91, on Jan 19 2009, 23:08, said:

As dori sa imi cumpar un papagal ma rog nu stiu daca perusii sau nifele se incadreaza ca fiind papagali dar nu conteaza asta..dar am cateva intrebari  ^_^
  o colivie cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba pentru un perus sau nimfa sa nu cumpar o colivie prea mica care ar putea chinui pasarea dar nici prea mare sa fie prea scumpa..niste linkuri cu niste colivii adecvate ar fi perfect  :D  oricum daca voi reusi sa imblanzesc pasarea va sta cu usita deschisa sa poata zbura prin casa

problema cea mai mare o constituie de unde imi voi cumpara perusul/nimfa..am fost intr-un pet shop unde am gasit doar 2 nimfe si multi perusi...nimfele pareau destul de sperioase si retrase cei de acolo au spus ca se acomodeaza dupa ce o duci acasa..Eu as vrea sa imi cumpar de la un crescator si sa fie pui pentru ca cred eu ca s-ar obisnui mai bine cum mine...
Stie cineva vreun crescator de pasari din Bacau?
Multumesc pentru eventualele sfaturi

1. Nimfele si perusii sunt papagali.
2. Daca dai un search pe google, gasesti la site-uri cu colivii de nu-ti ajunge o saptamana sa te decizi. Daca iei perus, colivia minima ar trebui sa fie 35x35x40 (LxlxH), ca sa aiba loc sa se fataie si sa-si intinda aripioarele. Oricum, nici o colivie, oricat de mare ar fi, nu compenseaza bucuria zborului prin camera, orice pasare ar trebui sa fie lasata libera macar 2 ore pe zi (dupa perioada de acomodare, de 2-3 saptamani).
3. Pet-shopurile teoretic se aprovizioneaza tot de la crescatori. Imprieteneste-te si tu cu cineva de la un pet-shop si afla de unde iau perusii.

View Postlusha_miha, on Jan 19 2009, 23:58, said:

Dar cu blocul de minerale cine ma lamureste si pee mine? :helpsmilie:

http://www.pentruani...c-64_65_69.html

#16082
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View PostAnutza, on Jan 20 2009, 10:17, said:

Super tare! Ma bucur ca s-a dat pe brazda Polinozaurul. Cu restul gastii cum se mai intelege?

http://www.pentruani...c-64_65_69.html
Da, s-a mai dat pe brazda, dar sperios tot a ramas. Inca mai e de lucrat cu el, si inca e destul de inspaimantat de maini. De-asta, in momentele alea de tandrete de care povesteam, ma lasa sa ma apropii cu fata, dar daca incerc sa-l mangai cu vreun deget, se panicheaza imediat. Se pare ca traumele din trecut trec foarte greu. Dar ma bucur si asa, ca totusi s-a mai acomodat cat de cat. Acuma, sa va zic un mic secret, ca sa va prapaditi de ras: am invatat eu sa imit sunetele pe care le scoate (si cica el ar trebui sa fie papagalul...  :roflmaofast:) asta ca sa reusesc sa ma apropii de el mai usor. Asa ca, pana cand o invata el sa imite ceva, i-am luat-o eu inainte  :lol: !
Cu Puiu Mic se impaca bine, ca si pana acum, chiar ii face si lui curte cand sunt liberi (de fapt isi fac reciproc :) ), cu Piko se pupa din cand in cand printre gratii, iar de cei 2 noi membri se arata foarte interesat, numai ca deocamdata nu i-a vazut decat de la distanta.

Ha, ha, gand la gand cu blocul de minerale!

View Postperus_lover, on Jan 19 2009, 19:39, said:

nu sunt bune pozele astea?nu se intelege?
Tare scump asta micu', dar, asa cum ti-a zis si Anutza, daca are si maro si albastru pe nas, inseamna ca are probleme. Din poze mie asa mi se pare, nu sunt clare, dar tu il vezi pe viu si poti sa-ti dai seama exact ce culoare are ceromul.

View Postmzm8055, on Jan 19 2009, 21:11, said:

azi l-am vazut pe "nevinovat"care mi-a capsat degetul intr-un mare fel . Arata super bine, i-a ramas ca un fel de neg pe obraz, dar e super ok. E o panarama smechera. Si, ptr ca a stat in sala de operatii, din cand in cand striga"pensa! pensa!"
:roflmaofast: Mortala chestia cu "pensa"! Si eu am avut parte de o capsare zilele trecute, din partea unui exemplar de Marele Alex intr-un petshop. Obisnuita cu cei dinainte (alt exemplar de Marele Alex si vreo 2 Jako), care erau crescuti la mana si erau blanzi, obisnuiti sa stea la scarpinat si sa ciuguleasca usor de deget, am bagat evident relaxata degetul si dragutul de el a venit repede si hatz! m-a capsat!  :lol:

#16083
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Postanymma, on Jan 20 2009, 11:40, said:

Si eu am avut parte de o capsare zilele trecute, din partea unui exemplar de Marele Alex intr-un petshop. Obisnuita cu cei dinainte (alt exemplar de Marele Alex si vreo 2 Jako), care erau crescuti la mana si erau blanzi, obisnuiti sa stea la scarpinat si sa ciuguleasca usor de deget, am bagat evident relaxata degetul si dragutul de el a venit repede si hatz! m-a capsat!  :lol:

Asa iti trebuie daca iti bagi mainile pe unde nu trebuie!  :D  Ce cautai acolo, vroiai sa ma iei vreun papagal?  :lol:

Apropo de ce ziceai de Polly, ca ati facut progrse dar inca e precaut, parca imi povestesti de Piscotul meu, ca asta micu' acum s-a mai potolit, nu mai sare ca apucatul, dar il vad ca ar vrea sa vina pe mine si nu indrazneste; se incrunta efectiv la mine, ma masoara circumspect din priviri, zboara spre mine, dupa care cand ajunge la 2-3 cm de umar sau cap, face un viraj brusc si aterizeaza gramada pe batul din fata coliviei si zbiara de nervi.

In schimb nu mai are nici o rusine sa vina pe masa cand vede ca mananc, ieri de doua ori l-am alungat din farfuria cu muraturi, la un moment dat dadea sa sterpeleasca un cartof prajit, iar faza cea mai tare a fost ca s-a dus la coltul de paine, s-a infipt in el si incerca sa-l fure, numai ca nu a luat in calcul ca acel colt de paine era de 2 ori mai mare decat el si implicit mai greu. A fost distractie maxima sa-l vad cum se chinuia sa-l traga dupa el, l-a plimbat pe toata masa dupa care s-a lasat pagubas si s-a dus pe colivie la spirala lui cu mei. Zau ca uit de toata oboseala si tot stresul de peste zi cu gamaliile astea cu pene, sunt asa haioase, nu mai pot de dragul lor...

#16084
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View PostAnutza, on Jan 20 2009, 11:17, said:

Asa iti trebuie daca iti bagi mainile pe unde nu trebuie!  Ce cautai acolo, vroiai sa ma iei vreun papagal?  

Apropo de ce ziceai de Polly, ca ati facut progrse dar inca e precaut, parca imi povestesti de Piscotul meu, ca asta micu' acum s-a mai potolit, nu mai sare ca apucatul, dar il vad ca ar vrea sa vina pe mine si nu indrazneste; se incrunta efectiv la mine, ma masoara circumspect din priviri, zboara spre mine, dupa care cand ajunge la 2-3 cm de umar sau cap, face un viraj brusc si aterizeaza gramada pe batul din fata coliviei si zbiara de nervi.

In schimb nu mai are nici o rusine sa vina pe masa cand vede ca mananc, ieri de doua ori l-am alungat din farfuria cu muraturi, la un moment dat dadea sa sterpeleasca un cartof prajit, iar faza cea mai tare a fost ca s-a dus la coltul de paine, s-a infipt in el si incerca sa-l fure, numai ca nu a luat in calcul ca acel colt de paine era de 2 ori mai mare decat el si implicit mai greu. A fost distractie maxima sa-l vad cum se chinuia sa-l traga dupa el, l-a plimbat pe toata masa dupa care s-a lasat pagubas si s-a dus pe colivie la spirala lui cu mei. Zau ca uit de toata oboseala si tot stresul de peste zi cu gamaliile astea cu pene, sunt asa haioase, nu mai pot de dragul lor...
:lol: Mare smecher Piscotelul asta al tau! Mi-l si imaginez tragand de coltul de paine  :roflmaofast: Zau daca nu sunt cele mai bune "medicamente anti-stres" pasarelele astea!
N-ai grija, eu zic ca nu va mai trece mult pana va ateriza pe tine golanasul asta mic  ;) Ce-a fost greu, a trecut! Si, dupa aia sa te vad, cum o sa mai faci fata camera-bucatarie, cu lipitorile astea mici peste tot dupa tine prin casa  :D

Si, a propos de intrebarea de la inceput: sper sa reusesc sa ma opresc la cei 5 membri de pana acum ai stolului, ca deja am cam depasit masura :D. Nu de alta, dar mi-a prezis Bebe Mic ca in curand o sa ajung ca tipul ala din Germania, cu camera plina de papagali, care a fost de curand la stiri... :D

Edited by anymma, 20 January 2009 - 11:33.


#16085
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

View Postanymma, on Jan 20 2009, 12:27, said:

Mare smecher Piscotelul asta al tau! Mi-l si imaginez tragand de coltul de paine  :roflmaofast: Zau daca nu sunt cele mai bune "medicamente anti-stres" pasarelele astea!
N-ai grija, eu zic ca nu va mai trece mult pana va ateriza pe tine golanasul asta mic  ;) Ce-a fost greu, a trecut! Si, dupa aia sa te vad, cum o sa mai faci fata camera-bucatarie, cu lipitorile astea mici peste tot dupa tine prin casa  :D

Si, a propos de intrebarea de la inceput: sper sa reusesc sa ma opresc la cei 5 membri de pana acum ai stolului, ca deja am cam depasit masura :D. Nu de alta, dar mi-a prezis Bebe Mic ca in curand o sa ajung ca tipul ala din Germania, cu camera plina de papagali, care a fost de curand la stiri... :D

Da, s-a facut un golanas de prima clasa, il concureaza cu succes pe Gogu.

Apropo de Gogu, am uitat sa povestesc ce spaima am tras cu el azi dimineata: ma pregateam de plecare, eram imbracata, m-am dus la baie sa ma parfumez si cand intru in camera sa imi iau telefonul si geanta, ia-l pe Gogu de unde nu-i. Am intepenit. Da-i si striga-l, m-am uitat pe covor, in pat, sub masuta, nici urma de Goguleana. Deja ma luase cu ameteala. Si-l strigam si nimic-nimic, nici un sunet. Ii zic mamei: sa stii ca nebunul a cazut pe dupa dulap, stai sa ma schimb sa ne apucam sa mutam mobila, sa gasim baiatul. Si cand ma duc sa las mobilul pe geanta (ca eram cu mobilul in mana cand am descoperit disparitia si asa l-am cautat, cu telefonul in mana), ce sa vad: Goguta al meu statea tantos pe geanta si ma urmarea tacand chitic. Nici nu stiam daca sa rad sau sa plang, ca mi-a mancat un an din viata. Mama mi-a zis ca probabil in mintea lui o fi fost ca daca plec, imi iau geanta (stie ca plec cu geanta) si poate il iau si pe el de data asta. Ca sa vedeti si voi ce puslamale am in casa. Dar a naibii ce a fost pielea pe Gogu, el, care de obicei bodogone tot timpul cate ceva, acum tacea malc. Mare panarama....

Iar tu, cu stolul tau, chiar cred ca ar trebui sa te opresti, nu-ti ajunge gasca de 5 pasari?!

P.S. Ce face Muky? Nu mi-ai mai trimis detalii pt amica mea...

Edited by Anutza, 20 January 2009 - 12:45.


#16086
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View PostAnutza, on Jan 20 2009, 12:43, said:

Apropo de Gogu, am uitat sa povestesc ce spaima am tras cu el azi dimineata:

Iar tu, cu stolul tau, chiar cred ca ar trebui sa te opresti, nu-ti ajunge gasca de 5 pasari?!

P.S. Ce face Muky? Nu mi-ai mai trimis detalii pt amica mea...
Pezevenghi mare, Gogutza asta al tau! Cred ca ai albit un pic azi...  :lol:

Sper si eu sa ma opresc la 5! Cred ca incerc sa-mi iau revansa pentru anii care au trecut fara pasaret in casa, acum recuperez cu 5 o data  :P !

Muky e bine. Nu ti-am mai scris, ca m-am gandit sa nu mai sacai atata lumea cu mail-uri. M-am informat pe la prieteni si pe net si am descoperit (cred eu) ca are o colita. L-am trecut pe dieta speciala intestinala si vad ca pana acum e foarte bine.  :)

#16087
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
acum sunt clare?

Attached Files



#16088
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View Postperus_lover, on Jan 20 2009, 16:12, said:

acum sunt clare?
Ceva mai clare... Mie mi se pare ca are si albastru, dar si zone colorate in maroniu. Ar putea fi o afectiune, asa cum ti-a zis si Anutza, desi chiar azi am citit undeva ca la masculii mai inaintati in varsta, ceromul se poate colora in maro  :huh: . Chiar ca nu stii ce sa mai crezi de ceromul asta!!!
Ar fi bine sa vorbesti cu un doctor, eventual sa-i trimiti un mail dl.dr. Tudor (gasesti pe forum datele de contact) cu poze cat mai clare. De cand are ceromul asa?

#16089
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
de cateva luni

#16090
anymma

anymma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 11.05.2007

View Postperus_lover, on Jan 20 2009, 16:39, said:

de cateva luni
Cum ti-a zis deja Anutza, poate fi semn de cancer testicular. Din pacate, perusii sunt foarte predispusi la tumori.
Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic. Incearca sa-l contactezi pe dl.dr.Tudor.

Aici gasesti foarte multe informatii legate de tumori in cazul perusilor.
http://www.holisticb...ges/htumors.htm

Edited by anymma, 20 January 2009 - 17:04.


#16091
le-ul

le-ul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 02.01.2009
Salut, azi am aflat ca maine camera mea (unde se afla si papagalii) va intra in renovare, si perusii ii voi muta intr-o alta camera.Credeti ca se va intampla ceva cu ei (ma refer sa nu dea in diaree , sa stea molesiti etc.)daca ii voi muta intr-o alta camera pt 3-4 zile?

#16092
perus_lover

perus_lover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.01.2009
nu stiti adresa dr ? sau id de mass

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate