Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#3889
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ihi. Inteles da. Cred ca o sa le pun ca rau n-are ce sa strice. Imi fac timp in week-end si le pun.
In alta ordine de idei, azi s-a batut astereala toata si am dat si cu bochemit peste astereala pentru carii, ca sa dorm linistit. A venit si tabla si accesoriile dar din nefericire mi-au adus din greseala carlige cu prindere verticala pe căprior si maine dimineata trebuie să trag eu o fuga sa le schimb ca altfel prima lor masina ar ajunge pe la 10 si maxim vineri as vrea sa terminăm. Sunt 26 de km, nu e mare brânză acuma. Puteti uita.

Attached Files



#3890
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Care v-ati mai pus tabla, sub coame mai trebuie ceva ? Un sort ceva ?

#3891
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 21.01.2013
eu am dublat folia de sub coame (am adaugat o fisie de ~50 cm ) in scop de protectie impotriva pasarilor care ar putea intra acolo. si anul asta am vazut vreo 2 locuri unde pasarile si-au facut loc. si bineinteles ca nu am avut timp sa ma urc sa schimb buretii aia de etanseizare.

#3892
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Mie nu mi-au ofertat garnitura aja de etansare dar ma duc maine si o Iau si aia e. Dacă zici ca intra păsări.. ...aia mai lipseste sa imi cace tabla.
Pentru azi nu sunt progrese notabile. S-au montat sorturile, carligele de jgheaburi si folia si latii. Desigur ca folia n-a ajuns si mai trebuie vreo 7m.
Mâine sper sa termine si cu tabla, ca sa ramana pentru sambata vopsirea părții de jos a stalpilor si alte retusuri.

Edited by Inginerul_bv, 19 October 2017 - 17:58.


#3893
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am luat azi si garnitura aia de etansare care e din burete de fapt. Astia de la care am luat tabla zic ca ciugulesc pasarile din buretele ala si ca ei nu recomanda sa-l montezi. Care v-ati mai pus tabla, ati avut probleme de-astea ?

#3894
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Nu mai bine pui asta?

https://www.google.r...KHTrdAB8QvwUIEQ

#3895
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ingi, nu-ti vine sa crezi ce timpite pot fi pasarile. Mie mi-au ciugulit spuma de montaj de la geamuri...o mare gramada din ea. Ai zice ca deh, e doar spuma. Dar mi-au ciugulit si garniturile pe care se sprijina sticla!
Cred ca ar trebui si burete si pieptene.

#3896
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

View Postrelu11051, on 20 octombrie 2017 - 14:36, said:

Ala se pune doar la tigla cred. Nu vad nici o poza in care sa se monteze la tabla asa ceva. Nu au cum sa-si faca cuib acolo ca primul lat e chiar pe margine. Pieptenele ar fi degeaba. La casa unde am tigla, am acei piepteni intr-adevar.

Eu vorbesc doar de coame.

Edited by Inginerul_bv, 20 October 2017 - 14:51.


#3897
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Vecinii mei care au tabla au burete, ce crezi au si cuiburi sub tabla, si ce ti-am dat eu merge si la tabla.

uite

https://www.dedeman....-1000/p/6001805

#3898
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Gata am cam terminat pe anul asta. Nu mi-au ajuns coamele. Mai aveam nevoie de 20 de cm. Mă duc luni sa vad daca gasesc un rebut ceva la ei. Am facut azi curat, am aruncat toate capetele de lemn care mj-au ramas, s-a vopsit si partea de jos a stalpilor. Am pus buretii aia la coamă dar pieptene jos nu. Dacă vor intra păsărele acolo n-o sa am încotro decat sa salt tabla si sa bag piepteni.
In rest nu mai fac nimic anul asta ca si asa sunt în datorii pana in gat. Cam asa se prezintă situația.

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 21 October 2017 - 19:31.


#3899
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Mi se pare corect.
Iti revii tu.
Bafta.

#3900
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Cum ar trebui sa arate la final? Scuze nu am citit tot jurnalul, va fi inchis pe lateral, si cu ce? Noi am facut ceva asemanator, va fi un garaj/ mic atelier si stam de cateva saptamani si ne socotim cum sa facem usa.... Se pare ca nu am luat in calcul costurile foarte mari ale usilor de peste 5m si o sa mai ramanem cu el asa o perioada....

Attached Files


Edited by dell99, 21 October 2017 - 22:47.


#3901
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Salut. Eu vreau sa pun osb si Polistiren plus Decorativa.
Usa principala o s-o fac metalică din profil 50x30x2 dintr-o bucata si va glisa in tavan pe sine ajutată de o contragreutate. La exterior o sa pun  pe ea ceva lambriu din pvc, la mijloc Polistiren si la interior tabla de 0.5.
Vad ca tu ai mers pe panouri sandwich si la acoperis si si la exterior ?

Edited by Inginerul_bv, 22 October 2017 - 14:00.


#3902
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Da, sunt satula de alergat dupa meseriasi sa ne ajute cu tencuit si de tot gunoiul care ramane dupa ce tot tai lemn, osb si polistiren....
Osb am folosit la o casuta de gradina si au ros soarecii la ea, ne-am lecuit...
Panourile sunt foarte usor de asamblat, in 3 zile era cam gata, ma rog, mai putin unele detalii de imbinare.
La noi a crescut pretul la lemn si la tabla de acoperis, initial tot ca tine ne gandisem si noi sa facem dar ne-am sucit pe parcurs...

#3903
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sper ca nu pui si farfuriile la fel ca pozele. :P :P :P

Posted Image

#3904
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Si pentru mine a fost scump. Lemnul m-a costat 4300 de lei, a fost 800+tva metrul cub. Tabla a fost in mare 5 mii de lei. Suprafata acoperișului e de 72 de mp.
Pe de alta parte panourile sandwich mie mi s-au parut foarte scumpe si dau un aspect industrial pe care nu mi l-am dorit deloc. Dacă nu mă însel, pretul pe mp la panouri era vreo 70 de lei. Asta ar fi insemnat aproximativ 5 mii de lei fără a mai pune la socoteala panele de acoperis peste care vin montate panourile, adica inca vreo 3 mii de lei plus coame, jgheaburi.....adica ajungeam tot acolo, dar aspectul e altul.
Ca si durata, ce vezi in poze, a durat fix doua saptamani in doi oameni. Placa a fost turnată acum 5 ani.

Azi ma gândeam ca intre cele doua randuri de pane din Teava care le-am pus, sa mai pun 3 randuri de profile de rigips pe ambele parti si sa pun si pe interior niste placi de gips carton ca sa pot zuvravi mai usor. Altfel panele alea se vor umple de praf de la ce lucrari vreau sa fac eu in interior si vor arata urat.

Edited by Inginerul_bv, 22 October 2017 - 18:13.


#3905
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Probabil este vorba doar de aspect, costul cred ca e acelasi. Jgheaburile si coamele plus frontoanele se comanda tot la cei cu tabla, sistemul pluvial este acelasi, chiar respecta acelasi cod de culoare panourile.... La mine se va vedea doar intrarea, este lipit de casa, practic usa si gheaburile vor fi la vedere, in spate si lateral nu am vecini nici drum, de aia intrebam de usa....

#3906
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am analizat si eu din curizitate putin piata usilor de garaj aseara si am dat de o firma Mca. Daca dai un google o gasesti imediat. Iti poti face pe site o oferta cat de cat personalizata dar cel mai bine fa-ti o oferta si o sa te sune un agent de la ei. Mie mi-a iesit initial pe site 1560 de euro o usa de 3 m latime si 2.80 inaltime, dar a zis agentul ca am nevoie de usa industriala si cu un altfel de motor si oferta o sa fie ceva mai jos decat ce mi-a iesit pe site. In cazul tau acolo cred ca ai nevoie de 2 usi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate