Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

(inginerul bv) Constructia casei mele P+M

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
4389 replies to this topic

#3925
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Bai frate, am auzit ca a dat caldura pe la voi...
Ce faci cu portile alea? :D

#3926
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Clar. Asta s-a apucat de treaba, nu mai are timp de noi.
Ori s-a facut patron si nu se mai amesteca cu noi.
Zi, ingi, spune drept: asa-i? :P

Ce faci frate, esti ok? Ori nu ti-a trecut astenia?

#3927
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Seara buna vio.
Da, cam asa este. M-am apucat de treaba si n-am prea avut timp sa mai postez. Acum am intrat ceva mai repede in casa si zic ia sa mai fac un update aicisa.
M-am apucat de prin aprilie in forta, am mai sudat 4 randuri de pane de metal, le-am grunduit in 2 maini si vopsit o mana, apoi da-i si monteaza OSB. M-am descurcat singur la partea de jos cu osb-ul, dar cand am avut nevoie de schela....mut-o singur daca poti....Asa ca mi-am chemat in ajutor un coleg de munca, pe care o sa-l platesc, desigur.
Pe principiul, pozele vorbeste, puteti uita:

Ah, uitam sa va zic. Usa dubla din poze, este, pentru cine-si aduce aminte, cea pe care o montasem la un moment dat intre living si bucatarie, si pe care am dat-o jos pentru ca incepuse sa semene bucataria cu un aprozar si livingul cu un magazin non stop de bere si seminte. Si cu toate astea, pe garaj da perfect. Parca pentru garaj o facusem.
OSB-ul a fost prins tot cu autoforante de 4.5x38, la fixarea osb pe lemn am folosit holtzsuruburi, polistirenul e de 10 cm, EPS 80 de la adeplast, ocazie cu care vreau sa-i fac de rusine pentru ca vreo cateva placi aveau 11 cm grosime aproape si cateva aveau 9 cm si ceva.......
Si mai vreau sa fac de rusine si arabesque ca mi-au tras teapa si nu mi-au adus restul de polistiren ca sa pot continua maine.
Progresul e ceva mai pe slow motion asa, caci muncim doar dupamiezele, dupa orele de serviciu, dar se face treaba buna, dupa cum se poate vedea si in poze.

A, si ca sa nu uit. Schimbai si masina acum o luna. Mi-am luat ceva SH de la germanica, ceva frumos de tot, pe sufletul meu asa. Full cu piele cum zic bisnitarii prin anunturi. Mi-a adus-o un prieten, dar am ales-o eu dintr-un anunt. A fost ceva gen: Uite anuntu, te rog sa te duci s-o vezi, daca merge bine si e ok, da-i banii omului si pune-o pe platforma spre Brasov. Posted Image Pana la urma a venit personal cu ea pe roti in vreo 20 de ore asa. Am avut numere de toll valabile o luna si ieri i-am scos nr. provizorii de brasov. Am fost si la rar si-a trecut cu brio, acum astept cartea si sa mai ublu pe la anaf am inteles si la directia fiscala sa mi-o ia in evidenta, si-apoi nr. definitve. Sa-i uram bun venit in familie, ca pentru ea muncesc la garaj.  Posted Image

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 25 May 2018 - 20:56.


#3928
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
unde-s pozele frate? de la germanica?

Credeam ca te-ai apucat deja sa produci in hala...

#3929
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
De la germanica nu punem poze, ca se nasc polemici. Nu vreau sa citesc commenturi gen ai dat prea mult pe ea, stiu eu pe cineva care si-a cumparat cu 5 mii la fel, samd... Masina fu mult peste preturile din Ro, dar are dotarile pe care mi le-am dorit, culoarea pe care mi-am dorit-o si cel mai important, merge foarte bine pentru ca a fost intretinuta si are km putini. Me happy. :)

Sper sa vina azi polistirenu' sa pot continua. Pe week-endul viitor vreau sa am plasa trasa si inca o mana de adeziv peste driscuita, ca sa ma pot apuca sa pun pavele la usa de la intrare. Posted Image

#3930
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Suna la Mathaus! Daca vrei sa vina!
:)

Si eps&xps...doar austrotherm!

#3931
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Puune ma inginere o poza maaa, ne lasi asa sa ni se umfle botu de curiozitate... Una mica... Nu spunem la nimeni, promitem!

Edited by viotl, 26 May 2018 - 06:02.


#3932
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Nici pe WA nu mai intra!
O fi de la bolid sau s-o fi pricopsit cu vreo ...muză.


#3933
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Sigur s-a pricopsit, da e b.....giu, nu da din casa.
Zi ma ingi ma, nu ne lasa asa! :P

Eh...daca nu vrei sa pui poza cu nemtoaica...macar cu muza pui? :P

#3934
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Nu exista nicio muza. Sunt tot singur si voi ramane asa, pentru ca pentru o bucata de p%@#a nu merita atata drama, atatea compromisuri si-o plina de regrete si stres. Sunt mai linistit ca niciodata, imi fac toate poftele, ma plimb unde vreau, cand vreau si cu cine vreau. Nu neg ca mi-ar fi placut o viata de cuplu pana la adanci batraneti, dar daca nu se poate, nu se poate.......Nu mai sunt femeile de altadata. Fereasca Dumnezeu sa-i fi spus bunica-mea lu' bunicu': Nu mai merge relatia........Nu va zic ce-ar fi urmat.

Nemtoaica pe de alta parte este vis. Cum schimba ea singura vitezele 1,2,3......7 Mereu mi-am dorit trapa la masina, dar acum am mama trapelor, si-anume panoramica. Si cum vad noaptea cu xenonu' ala adaptiv.....pfoaaaaa. V-arat doar jantele, trapa si farurile, nothing more Posted Image

Attached Files


Edited by Inginerul_bv, 27 May 2018 - 18:12.


#3935
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Bre...
Cam e. Arata. Impressed. Bravo, felicitari.
Pai...sa o stapinesti sanatos..sa o conduci sanatos...si sa-ti iasa toate.
Pacat ca esti asa dezamagit de rateul pe partea de cuplu, dar, vorba ta, daca nu se poate...asta e. daca te-ai impacat cu tine, e cel mai bun lucru. Probabil ca o sa gasesti pe cineva intr-o zi, dar o sa fie pacat oricum de timpul trecut. Lasa, sanatos sa fii.

Pai bafta omule, spor in ce faci. Mai tine-ne si pe noi la curent...

#3936
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 viotl, on 27 mai 2018 - 19:38, said:

Pacat ca esti asa dezamagit de rateul pe partea de cuplu
Trebuia să-și ia una cu motor turbo, alea au cuplu mai mare decât cele aspirate...Posted Image

#3937
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ai schimbat si nr de tel?

Despre femei, doar sa glumești putin, sa zâmbești sincer cu ele si...totul e ok.
Sa-ti traiasca tuaregul, eu urasc trapa de orice dimensiuni. Daca vreau trapa, ma urc pe motor.

#3938
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010

 kolfleading, on 27 mai 2018 - 21:19, said:


Trebuia să-și ia una cu motor turbo, alea au cuplu mai mare decât cele aspirate...Posted Image

Este TDI de 1.6. Nu am mai avut benzina de cand eram copil si-a avut tata dacie. Urăsc mirosul de benzina.
Si Nu, nu este touareg. 😁

#3939
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Stie cineva cu ce decorativa am dat pe casa ? Nu mai gasesc postul si nici nu prea stiu cum să caut. Fusei azi de unde am cumparat-o si cică s-au mutat. Unde? Nu se stie. 😏

#3940
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013

 Inginerul_bv, on 27 mai 2018 - 18:04, said:

V-arat doar jantele, trapa si farurile, nothing more Posted Image
Aaa, tu de la masina le-ai pus? Credeam ca vrei sa le pui pe alea de la muza...jantele trapa si farurile.

#3941
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Cred ca aici ai spus
https://forum.softpe...0#entry13260377
Ce vrei sa faci?
Eu săptămâna trecută am vrut sa zugravesc terasa și am constatat ca decorativa are nuanțe diferite funcție de expunerea la soare.
Asa ca am luat un paletar de la Apla și am ales cea mai apropiata nuanță, a ieșit ok.

#3942
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Multumesc gabian22. Gata, am sunat. Ralcolor se numeste firma si au un distribuitor aici. Mai am cate jumatate de galeata pe-acasa din fiecare culoare, daca nu scrie pe galeata ce culoare e, a zis domnul de la ralcolor ca poate trimite la analize la bucuresti sa vada exact ce pigmenti s-au bagat. O sa dau aceeasi combinatie de culori si pe garaj, dar asta undeva prin toamna, ca sa aiba timp sa lucreze un pic termosistemul. Pana una alta, strang oferte de usa. Neaparat cu 2 panouri vitrate si neaparat cu automatizare. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate