Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)
 

HSDPA (3.5 G) la operatorii din Romania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
18 răspunsuri în acest subiect

#1
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009
Am introdus in telefonul meu LG KU990i pe rand cate o cartela din cele 4 retele de tel. mobila din Romania in ordine Orange, Vodafone, Cosmote si Digi si am observat ca la ultimele doua (Cosmote si Digi) langa semnal in loc de 3G apare un H, care am inteles ca inseamna HSDPA, un upgrade al 3G(WCDMA). Cand dau un apel acel H se transforma in 3G si cand inchei apelul revine la H. Pe cartela de Digi am si netul activat si am observat ca in momentul in care navigez de pe tel, acel H isi schimba culoarea din gri in rosu. Si la Orange am netul pe telefon activat si acolo am observat ca trece de la 3G scris cu gri direct la H scris cu rosu. Intrebarea mea este urmatoarea: Orange si Voda au HSDPA barred? Adica poti sa intri pe el doar daca utilizezi serviciul lor de net?  :rolleyes:

#2
boda_best

boda_best

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 01.01.2007

Vizualizare mesajGabyyy93, pe 30th May 2010, 22:08, a scris:

Am introdus in telefonul meu LG KU990i pe rand cate o cartela din cele 4 retele de tel. mobila din Romania in ordine Orange, Vodafone, Cosmote si Digi si am observat ca la ultimele doua (Cosmote si Digi) langa semnal in loc de 3G apare un H, care am inteles ca inseamna HSDPA, un upgrade al 3G(WCDMA). Cand dau un apel acel H se transforma in 3G si cand inchei apelul revine la H. Pe cartela de Digi am si netul activat si am observat ca in momentul in care navigez de pe tel, acel H isi schimba culoarea din gri in rosu. Si la Orange am netul pe telefon activat si acolo am observat ca trece de la 3G scris cu gri direct la H scris cu rosu. Intrebarea mea este urmatoarea: Orange si Voda au HSDPA barred? Adica poti sa intri pe el doar daca utilizezi serviciul lor de net?  :rolleyes:
Hmm.....eu la Vodafone aveam un H si atunci cand nu intram pe net... asta in Constanta, Bucuresti, ca la Deva nu e HSDPA.

#3
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.595
  • Înscris: 13.10.2008
Intra pe HSDPA cand e trafic mai mare,iar dupa aceea revine pe 3G simplu,asa fac si modemurile. :P

#4
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.551
  • Înscris: 16.12.2006
toti 4 au HSDPA   ;)

#5
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009
Stiu ca toti au HSDPA da nu inteleg de ce la unii cand telefonul sta in standby (nu vorbesti, nu folosesti internet) apare H si la altii 3G simplu. Alta chestie ce am observat azi pe Digi Mobil este ca atunci cand scade semnalul si ajunge pe la 1 liniuta trece singur pe 3G cand creste semnal intra pe HSDPA (asta tot cu tel in standby - asta patesc cand ies pe casa scarii). :peacefingers:

#6
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, asta vroiam sa spun si eu.
Doar Digi a mai ramas pe 3G only în destule zone, restul retelelor sunt peste tot upgradate la HSDPA.

[ http://www.rdstel.ro/Imagini/harta_acoperire_digimobil.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#7
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 10.05.2008
eu am inteles de la cineva de la tehnic ca pe fiecare site sunt 2 celule, una pentru voce si alta pentru date. e posibil ca daca este asa sa fie reglate diferit si de aceea sa apara cand 3g cand hsdpa.

#8
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 173
  • Înscris: 31.05.2008

Vizualizare mesajCosconor, pe 31st May 2010, 10:58, a scris:

Da, asta vroiam sa spun si eu.
Doar Digi a mai ramas pe 3G only în destule zone, restul retelelor sunt peste tot upgradate la HSDPA.

[ http://www.rdstel.ro/Imagini/harta_acoperire_digimobil.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Eu am observat la toti operatorii ca au ramas pe 3G only in multe zone si punctual pe hsdpa, probabil ca au facut-o din motive de buget,

#9
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009

Vizualizare mesajgeof333, pe 11th June 2010, 22:00, a scris:

Eu am observat la toti operatorii ca au ramas pe 3G only in multe zone si punctual pe hsdpa, probabil ca au facut-o din motive de buget,

Cum adica punctual. Orange probabil are HSDPA barred pentru telefoanele in standy by de aia apare pe ecran scris 3G simplu. Daca intri pe wap o sa vezi ca o sa treaca pe HSDPA. Pe cand la Digi si in stand by si cand folosesti netul sta pe HSDPA (asta in orase). In afara au doar 3G (UMTS) simplu. :D

#10
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 173
  • Înscris: 31.05.2008

Vizualizare mesajGabyyy93, pe 11th June 2010, 22:47, a scris:

Cum adica punctual. Orange probabil are HSDPA barred pentru telefoanele in standy by de aia apare pe ecran scris 3G simplu. Daca intri pe wap o sa vezi ca o sa treaca pe HSDPA. Pe cand la Digi si in stand by si cand folosesti netul sta pe HSDPA (asta in orase). In afara au doar 3G (UMTS) simplu. :D
Adica intrand pe internet(apn) am vazut ca "punctual" ca sa fiu mai exact, stiu ce spun si stiu ce e cu barred, sorry, nu e vorba de al 2lea carrier aici ci de ce e utilizabil adica un simplu r99 in marea majoritate a cazurilor, .. din pacate

#11
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009

Vizualizare mesajgeof333, pe 11th June 2010, 23:47, a scris:

Adica intrand pe internet(apn) am vazut ca "punctual" ca sa fiu mai exact, stiu ce spun si stiu ce e cu barred, sorry, nu e vorba de al 2lea carrier aici ci de ce e utilizabil adica un simplu r99 in marea majoritate a cazurilor, .. din pacate

Imi dau seama din ce ai zis mai sus ca stii mai multe ca mine, scuze daca te-am jignit. Dar ce inseamna "al 2-lea carrier" si "r99". :D :rolleyes:
Despre R99 am gasit asta pe net:
UMTS R99
?? GSM RAN replaced by UTRAN
? W-CDMA
? Higher bandwidth
? Up to 2Mb/s
? Macrodiversity, soft(er) handover
? Functionality differently distributed compared to GSM RAN
?? Support for QoS classes

Editat de Gabyyy93, 11 iunie 2010 - 22:55.


#12
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 173
  • Înscris: 31.05.2008

Vizualizare mesajGabyyy93, pe 11th June 2010, 23:52, a scris:

Imi dau seama din ce ai zis mai sus ca stii mai multe ca mine, scuze daca te-am jignit. Dar ce inseamna "al 2-lea carrier" si "r99". :D :rolleyes:
Despre R99 am gasit asta pe net:
UMTS R99
?? GSM RAN replaced by UTRAN
? W-CDMA
? Higher bandwidth
? Up to 2Mb/s
? Macrodiversity, soft(er) handover
? Functionality differently distributed compared to GSM RAN
?? Support for QoS classes
No problem, r99 in general numim release-ul 3gpp care stabileste transferul de date de maximum 384kbps si este implementat in general pe primul carrier, iar al doilea carrier, la operatorii care il folosesc este dedicat pentru hsdpa si este barred (desi nu obligatoriu), adica nu este "vizibil" pana nu intri intr-o sesiune de date,

#13
bello1

bello1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 793
  • Înscris: 29.11.2009
Doar Digi are 3G only , punctual in cateva orase au HSPDA.

Restul , adica Orange , Cosmote si Vodafone au HSPDA peste tot.

#14
goosie

goosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 02.05.2006
Pe Orange mie nu-mi mai apare acum H (de la HSDPA), ci doar 3G, chiar si cand navighez pe internet, desi sunt sigur in zona cu HSDPA (in centrul orasului).
Probabil ca nu-mi mai merge mie bine telefonul (LG KU990i) pe HSDPA, sau nu mai afiseaza Orange simbolul H.

#15
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009

Vizualizare mesajgoosie, pe 8th December 2010, 13:38, a scris:

Pe Orange mie nu-mi mai apare acum H (de la HSDPA), ci doar 3G, chiar si cand navighez pe internet, desi sunt sigur in zona cu HSDPA (in centrul orasului).
Probabil ca nu-mi mai merge mie bine telefonul (LG KU990i) pe HSDPA, sau nu mai afiseaza Orange simbolul H.

Nu te lasă Orange sa accesezi HSDPA în stand by, dar el exista peste tot unde este și 3G. La mine apărea un H roșu doar când mă conectam pe net, în rest era 3G.  :peacefingers:
Pe Digi si Cosmote pe acelasi telefon aparea tot timpul un H cu gri. La Orange si Vodafone aparea 3G.

Editat de Gabyyy93, 08 decembrie 2010 - 14:19.


#16
paul1955

paul1955

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 03.03.2013
buna seara, la mine la sony xperia L cand intru pe date apare un H+ , mentionez ca  am abonamentul pe date 4G dar HTC ul il are sotia,pe abonamentul ei cu 3G, intrebare: de ce imi arata sony H+, sa imi explice si mie cineva,

#17
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 23.199
  • Înscris: 18.04.2008
și ce ar trebui să apară?

#18
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.843
  • Înscris: 13.07.2010
Am Lumia 625 şi cât timp am avut windows 8 îmi apărea în unele locuri H sau H+. După ce am făcut upgrade la 8.1 nu îmi mai apare niciodată  H sau H+, ci doar 3g sau 3g+. Am întrebat la Orange şi nimeni nu ştie nimic, dar am un prieten lângă mine, care are tot abonament la Orange, tot telefon Lumia 625, tot windows 8.1, dar  la el apare în aceleași locuri H şi H+. De curiozitate, care să fie treaba?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate