Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ce-mi recomandati pentru mersul pe nisip?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
tau888

tau888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.01.2009
Salutare la toata lumea!


Intentionez sa-mi schimb - anuntul este pe rubrica dedicata - motocileta (BMW R1200 GS) cu o masina cu care sa pot merge pe nisip.

Motivul este unul singur: am nevoie de ceva cu care sa pot ajunge la un loc de campare destul de retras si nicidecum pentru " a-mi face simtita prezenta" - nu ascult manele, nu port lanturi de aur, iar cind ies in natura nu las mizerie in urma mea!

Imi place marea si-mi place sa stau la cort.
Ca atare am nevoie de ceva care a ma poata duce departe de "civilizatie" - pt. relaxare ... singuratatea e sfinta!

V-as ruga sa-mi impartasiti - din experienta proprie si nu din auzite sau / si presupuneri - daca ati avut astfel de experiente, si cu ce anume "le-ati trait".
Repet, este vorba de mersul pe nisip.

Din ce m-am documentat pina acum, iau in calcul urmatoarele optiuni:

I. Suzuki Jimny / Samurai - le consider de departe cele mai capabile, datorita greutatii reduse si categoriei din care fac parte (off-road).
II. Lada Niva - destul de potenta, dar cu multe "minusuri".
III. Toyota Land Cruiser si / sau Mitsubishi Pajero; de Nissan ... n-am citit prea multe de bine!

Marea mea nedumerire este vis-a-vis de suv-uri: Tucson / Kia Sportage, Outlander, Sorento, Santa Fe - fiind cele care-mi plac.

M-ar interesa:
- ceva cit de cit confortabil - pina la plaja este cale lunga.
- o motorizare diesel si cutie manuala.
- o capacitate cilindrica nu foarte mare - altfel vorbim de impozit mare, RCA mare; idem pt. consumul de carburant.
- capabilitatea de a merge pe nisip - bineinteles, cu cauciucuri adecvate!

Ce-mi puteti recomanda?


Multumesc,

Aurelian

#2
kork

kork

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,078
  • Înscris: 24.01.2003
Mic si confortabil nu gasesti.
Jimny as alege eu.

#3
tau888

tau888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.01.2009

View Postkork, on 23rd May 2010, 15:53, said:

Mic si confortabil nu gasesti.
Jimny as alege eu.


Pai ma gindeam la un SX4. N-a avut nimeni o astfel de experienta?

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ia in considerare si:
Jeep Wrangler  :naughty:
Jeep Cherokee, desi e cam marisor
Mitsubishi Pajero 2.5 TD
Suzuki Grand Vitara
Acum vezi in ce buget te incadrezi! Avantajul la masinile mari e ca poti trage un pui de somn in spate la nevoie!
Ideea e ca iti trebuie macar un diferential spate blocabil si sa te pui la punct cu tehnicile de condus pe nisip! O sa iti tebuiasca si niste cauciucuri late!

View Posttau888, on 23rd May 2010, 21:58, said:

Pai ma gindeam la un SX4. N-a avut nimeni o astfel de experienta?
E un jurnal de bord pe aici!

Edited by dan84, 23 May 2010 - 21:11.


#5
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Suzuki Grand Vitara...cred ca e compromisul optim pentru tine.

#6
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Pe aici tovarasii se dau pe dune numai cu Land Cruiser (varianta Station wagon) si Nissan Patrol la care le modifica barele (practic lasa plastic numai cat sa acopere fierul ala de dedesubt) ca sa creasca unghiul de atac si degajare a pantei. Nu prea vezi Pajero pe coclauri (nu stiu de ce).

Edited by buntzi, 24 May 2010 - 06:16.


#7
Alex167

Alex167

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 03.03.2008
Daca vrei ceva ieftin (relativ) si bun, nu-ti ramane decat Suzuki Grand Vitara dupa cum zicea si Richelieu si mai adaug ca poti alege varianta scurta, cu 2 usi, daca nu cari prea multe bagaje si persoane dupa tine. Chiar acu e promotie si costa doar 20500 cu TVA cu tot (dieselul de 1,9).
De la Outlandere, Rav4, Freelandere ia-ti gandul ca au motoare de 2,2 litri si sunt scumpe si la taxe si la intretinere. Taxele (impozite, RCA, inmatriculare) sar prea mult peste 2 litri deci trebuie sa ramai sub, unde mai ai ix35, Kuga, Forester, Captiva, Antara (dar asta e iar prea scumpa) si de ce nu Duster, Yeti etc.

#8
freedreamer

freedreamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.08.2009
:naughty:  :naughty: daca vrei ceva foarte ieftin poti incerca slapii de plaja! :coolspeak:  :coolspeak: (evident sper ca stii de gluma :naughty: )
Iar acum la modul serios, ce masina ai in prezent?

#9
tau888

tau888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 04.01.2009
Hyundai I30 diesel - merge sotia cu el - si Renault Grand Espace masina de serviciu - tot diesel.

Am sa ma risc sa ma duc cu I30-ul la Vadu; Renault-ul cred ca este intr-adevar prea "Grande" pentru un astfel de tarim - mi-e ca ramin cu el impotmolit pe acolo, dupa cum stiu eu nisipul.

La Corbu e mai pamintos - de nisip este vorba - da' p'acolo treaba s-a-mputit de prin 2008: scene pentru "evenimente", frigdere pe plaja, manele la greu etc!

Revenind la subiect, din tot ce-am citit pina acum despre mersul pe nisip, se pare ca Jimny are cele mai multe "plusuri" - si-mi face cel mai mult cu ochiu'!

Pina anul trecu sotia a mers cu un Tico(lino) din 1997, pe care l-am vindut vecinului meu CU BATERIA ORIGINALA - DA, ATI CITIT BINE: BATRERIE DIN 1997!

Asa de mult l-am indragit si eu si sotia incit acum ne gindim la Jimny ... ca la un Tico mai "major".

Una peste alta, am luat in calcul toate aspectele referitoare la achizitie, taxele care trebuiesc platite si .... tot Jimny "ia premiul I".

Singurul "minus" pe care-l vad la el este ca toata lumea ii blameaza motorul diesel - cel de Renault, 1,5 dci, 85cp - eu fiind mai ecologist si  deci fan motorina.

Nu am gasit pe nimeni - detinator de de Jimny diesel - care sa-mi dea o parere "autorizata".
Ca atare ... ma uit dupa un model benzinar!

Personal mi-as dori sa fac schimbul cu motocicleta, da' pina acum nu am aprimit oferte avantajoase; mai stau putin, si daca vad ca nu iese, imi cumparul unul second hand pe benzina si termin bilciul!

Edited by tau888, 07 June 2010 - 17:34.


#10
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
Ceva mic, ca sa ai loc sa te strecori printre turisti la vara.

#11
hugbear

hugbear

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 05.12.2007

View Posttau888, on 7th June 2010, 18:33, said:

Pina anul trecu sotia a mers cu un Tico(lino) din 1997, pe care l-am vindut vecinului meu CU BATERIA ORIGINALA - DA, ATI CITIT BINE: BATRERIE DIN 1997! Asa de mult l-am indragit si eu si sotia incit acum ne gindim la Jimny ... ca la un Tico mai "major".
Off-topic: Ma bucur ca Tico te-a impresionat suficient ca sa ramai suzukist :)

#12
freedreamer

freedreamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.08.2009
incearca o masina de aici
eu am condus duminica una si am ramas impresionat!!!

Edited by freedreamer, 08 June 2010 - 07:32.


#13
deadnoise

deadnoise

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 07.05.2007
dupa parerea mea cea mai buna varianta calitate/pret ar fi un Land Rover Discovery 2. daca te gandesti la costul pieselor iti spun ca sunt mai ieftine decat cele de Logan (daca le iei din anglia). la confort nu prea avem ce discuta, este printre cele mai confortabile masini, foarte spatioasa, si foarte capabila in off-road. ca pret informativ ar fii undeva pe la 5000-6000 de euro in germania si daca vrei sa scapi de taxa 500 de euro inmatriculatul in BG. nu iti recomand sa cumperi masini din romania deoarece sunt foarte forjate si neingrijite.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/25pjfOnXhK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Daca nici aia nu au nisip inseamna ca nimeni nu are.

Edited by deadnoise, 25 June 2010 - 20:21.


#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008
Masini usoare, gen Jimny.
Cineva a zis Hyundai I30, bine ca nu a zis Dacia 1300. Chiar si Duster 4X4 pare a fi o alegere buna. Tinteste ceva usor si care sa permita instalarea unor pneuri late

#15
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Cred ca -ti trebuie o masina care sa aibe neaparat reductor. Nisipul e dat naibii de inselator

#16
laur_scp

laur_scp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.02.2010
spune-ne si noua ce buget ai
daca iti permiti iti poti lua o Toyota hilux xu care sigur poti strabate plaja si este foarte rezistenta

#17
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
si eu militez pentru Land Rover Discovery 2. mult mai capabile si confortabila decat multe de aici, mai putin Land Cruiser cred... dar acolo e vb de mai multi bani.

#18
preotul75

preotul75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.03.2007
Daca sunteti curiosi incercati si un Forester - merita

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate