Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

HTC Wildfire

- - - - -
  • Please log in to reply
701 replies to this topic

#1
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
HTC lansează Wildfire, un fel de HTC Desire mai mic

După o perioadă în care, surprinzător, au fost mai activi pe continentul nord american, cei de la HTC își întorc față spre Europa și lansează HTC Wildfire.

Wildfire este, din multe puncte de vedere, urmașului lui Desire . Este însă mai mic și mai ieftin. Acesta are la bază Google Android 2.1, a cărui interfață a fost înlocuită de Sens UI, interfața dezvoltată de HTC special pentru sistemele de operare Android și Windows Mobile.

Ca design și construcție, acest HTC Wildfire nu arată deloc rău. Este suplu și elegant , măsurând 106,75 x 60,4 x 11,99 mm. Pentru un smartphone, deși nu impresionează din acest punct de vedere, are niște dimensiuni decente.

Spre deosebire de Desire, pe partea frontală Wildfire are un singur buton sub ecran. Să sperăm că asta nu va atrage mânia lui Steve Jobs. Se știe faptul că Apple a decis să dea în judecată, din diverse motive, companiile pe care le consideră rivale.

HTC Wildfire va fi lansat în Europa și Asia începând cu al treilea trimestru al acestui an. În România va intra pe piață în luna iulie. Va costa aproximativ 180 de euro și va fi disponibil în patru culori: negru, roșu, maro și alb.

Sursa: http://www.go4it.ro/...ai-mic-6130518/

[ http://img.gsmarena.com/vv/pics/htc/htc-wildfire-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Specificatii: http://www.gsmarena....ldfire-3337.php

#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Ar fi fain sa coste doar atat 180 Euro + TVA ar insemna cca 900 de lei, si exceptand procesorul, telefonul pare interesant. :D

Oricum imi doresc un telefon querty, non-touchscreen cu android :sadwalk:


Specs:

Sistem de operare Android 2.1 cu HTC Sense
Procesor Qualcomm MSM7225 528 MHz
Memorie ROM: 512 MB flash, RAM: 384 MB
Ecran tactil capacitiv 3,2-inci QVGA TFT
Suport HSDPA 7,2 Mbps, WLAN 802.11b/g
Bluetooth 2.1 cu EDR
GPS/AGPS
Mufă audio de 3,5 mm; microUSB
Cameră color de 5 megapixeli cu auto focus și flash LED
Baterie de 1300 mAh
Card de memorie microSD
Senzor de proximitate, Busolă, Senzor de lumină, radio FM
Dimensiuni 106,75 x 60,4 x 11,99 mm

Edited by danutHD, 21 May 2010 - 12:09.


#3
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
E frumos telefonul , doar că nu ?tiu cât e de bun procesorul de 528 Mhz pe Android .

Edited by S3Se7, 21 May 2010 - 12:11.


#4
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Rezolutia cam mica, bateria cam slaba, pretul OK
Toate cele bune

#5
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
ecran foarte mic. inacceptabil.

#6
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
E urmasul lui Tattoo

#7
herculane

herculane

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,982
  • Înscris: 01.02.2006
n-as da mai mult de 100E in 2010-2011 pe un tel cu touch cu rezolutie qvga...

#8
ICanFly

ICanFly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 01.12.2007

 herculane, on 27th May 2010, 22:54, said:

n-as da mai mult de 100E in 2010-2011 pe un tel cu touch cu rezolutie qvga...
pe gsmarena scrie ca va costa... 300 de euro.
http://www.gsmarena....e-news-1663.php
180 de euro ar fi chiar ieftin... s-ar vinde ca painea calda... chiar daca are ecranul mai nashpet :)

#9
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Vad ca prin alte tari se vinde deja. La noi nimic ?

#10
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
ba da, vad ca a aparut si pe la noi

vezi aici

#11
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 alinescoo, on 19th July 2010, 08:41, said:

Vad ca prin alte tari se vinde deja. La noi nimic ?
Se vinde si la noi, dar cand va aparea i5800 de la Samsung va pierde ceva teren. Oricum, Tattoo era destul, asta este doar un Tattoo cu capacitiv.

#12
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
A aparut la Emag la 1240 ron!

#13
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
A aparut pe telefonultau.eu, la un pret mai mic decat la emag :lol:. Ce posturi interesante, astea cu anuntatul pretului, parca am fi in obor, in bazar.

"Ia Focusalbatic cat e cald" :lol:.

#14
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

 Dheus, on 22nd July 2010, 16:23, said:

A aparut pe telefonultau.eu, la un pret mai mic decat la emag :lol:. Ce posturi interesante, astea cu anuntatul pretului, parca am fi in obor, in bazar.

"Ia Focusalbatic cat e cald" :lol:.
Eu nu am incredere in cineva care vinde telefoane sau gps-uri cu soft-uri instalate fara licenta.

#15
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 marius_ar, on 22nd July 2010, 17:44, said:

Eu nu am incredere in cineva care vinde telefoane sau gps-uri cu soft-uri instalate fara licenta.
Atunci iei telefonul fara soft. Faptul ca face ce face cu softurile nu are de ce sa-ti afecteze tie telefonul (fara soft de la ei) cumparat.
Este doar o prejudecata, dar uita-te la ce standard a ajuns telefonultau.eu, intr-un timp relativ scurt. Si cu preturi bune.

Oricum, revenind la topic.
Se pare ca viitorul Sense se va muta catre sharing si nu va mai continua axandu-se pe socializare. Deja pe Wildfire este un widget care iti permit sa pui in share filme/muzica/aplicatii.
Cu asta chiar ar lua fata iPhoneului si ar castiga inca un pct in lupta cu Symbianul si telefoanele mici si ieftine.

#16
andreic92

andreic92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.08.2009
oare la htc wildfire vom intalni aceleasi probleme la aplicatii ca si la tattoo , din cauza rezolutiei mai mici 240x320 ? deoarece majoritatea aplicatiilor android sunt facute pentru 320x480.

#17
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

 andreic92, on 25th July 2010, 16:03, said:

oare la htc wildfire vom intalni aceleasi probleme la aplicatii ca si la tattoo , din cauza rezolutiei mai mici 240x320 ? deoarece majoritatea aplicatiilor android sunt facute pentru 320x480.
Cu siguranta. Si ca sa iti explic de ce, ar insemna sa scriu ceva pagini despre developmentul pe Android. Scurt este cam asa. Majoritatea aplicatiilor sunt facute pe un core de 1.5/1.6. 1.5 a fost un pas mare, astfel ca la inceput majoritatea aplicatiilor sunt pt el. Apoi rulate pe 1.6 si mai sus pt a regla scalarea.
Pana la 1.6 orice telefon cu Android trebuia sa aiba HVGA, deci daca faci aplicatia din start pt 1.5, va fi pe HVGA. Probleme vor fi, pt ca doar aplicatiile facute de mari dezvoltatori vor rula si pe QVGA, in rest vor rula de la HVGA in sus. Este mai usor sa multiplici pixelii, decat sa-i restrangi.

Da, vor fi aceleasi probleme, dar vei avea si cateva aplicatii utile care vor rula. Pana la urma, nu este facut pt "grosul" aplicatiilor, ci pt cateva, care sa-l faca o alegere pt every day use.

#18
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 21.11.2005
Am vazut pe youtube o comparatie intre viteza de browsing Widlfire vs Desire. Pe alte forumuri am citit cum ca procesorul mai slab nu o sa influienteze deoarece rezolutia ecranului e mai mica si nu trebuie sa se osteneasca atata. Ei, browsingul sucks big time. Si cand te gandesti ca pentru 5-600 lei iti iei Desire parca nu te mai uiti asa catre el. Wildfire era ok undeva la 600 de lei. Dupa cum a explicati Dheus, mai sunt probleme si cu aplicatiile din cauza rezolutiei... Sunt curios parerile unui utilizator care si l-a cumparat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate