Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Intersectii semaforizate, cu indicatoare de prioritate

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#37
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 superm, on 21st May 2010, 13:46, said:

hai ca o dai in diverse ... nimeni nu a zis ca e mai important semnul decat semaforul ...

daca voi persistati in tampenie, nu am cum decat sa va raspund in felul asta.

Art.29. - (1) Circulația pe drumurile publice se desfășoară în conformitate cu regulile de circulație.....
cum intersectia este un drum public, trebuie sa respectam regulile de circulatie.

Art.31. - Participanții la trafic trebuie să respecte regulile de circulație, semnalele, indicațiile și dispozițiile
polițistului rutier, precum și semnificația diferitelor tipuri de mijloace de semnalizare rutieră, în următoarea
ordine de prioritate:
a) semnalele, indicațiile și dispozițiile polițistului rutier;
b ) semnalele speciale de avertizare, luminoase sau sonore ale autovehiculelor, prevăzute la art.32 alin.(2)
lit.a) și b );
c) semnalizarea temporară care modifică regimul normal de desfășurare a circulației;
d) semnalele luminoase sau sonore;
e) indicatoarele;
f) marcajele;
g) regulile de circulație.

asta spune asa: daca este a) atunci se ignora restul si respectam ce zice a); in caz ca nu este a) si intalnim b si c) atunci respectam b si c) si tot asa pana la final. g) face referire la o intersectie nedirijata - trebuie sa acorzi prioritate de dreapta la intrarea in intersectia respectiva. (briigii - ti-am raspuns)
in cazul de mai sus conteaza semaforul, nu drumul cu prioritate. daca nu functioneaza semaforul intervin indicatoarele de prioritate.

Art 59. (2) În intersecții cu circulatie dirijata prin semnale luminoase , conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de
trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.

cred ca este un articol f clar. cel care vireaza la stanga trebuie sa acorde prioritate celui care vine din dreapta, indiferent de intentia lui de mers (dreapta sau inainte) oricare ar fi prioritatea in intersectia respectiva  - ambii fiind pe culoarea verde a semaforului (culoarea verde intermitent, in caz ca exista un semafor pentru dreapta) - apare in cazul in care pt inainte si la stanga este rosu) (4) Când un semafor cu trei culori are o lumină verde intermitentă suplimentară, montată la același nivel cu lumina verde normală a semaforului, sub forma unei săgeți verzi pe fond negru, cu vârful spre dreapta, aprinderea acesteia semnifică permisiunea pentru vehicule de a-și continua drumul în direcția indicată de săgeată, indiferent de culoarea semaforului electric, cu condiția acordării priorității de trecere vehiculelor și pietonilor care au drept de circulație. - prin asta se reglementeaza verdele intermitent si nu inseamna ca in mod automat toti cei care fac dreapta au verde intermitent.

Edited by AlinE, 21 May 2010 - 13:37.


#38
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008

 AlinE, on 21st May 2010, 14:31, said:

Art 59. (2) În intersecții cu circulatie dirijata prin semnale luminoase , conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de
trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.
Din ce lege ii asta ? Ca in aia din 2010 la articolul 59 din cod si regulament auto nu este asa ceva.

#39
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 15:03, said:

Din ce lege ii asta ? Ca in aia din 2010 la articolul 59 din cod si regulament auto nu este asa ceva.

art 58 2 In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
asta este?

#40
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Da, in legislatia noua asa e.

Bun, asta e trecuta la regula de circulatie, si conform ordinii alea de prioritati, semnele de prioritate is pe locu' 5 sau asa ceva si regulile de circulatie pe ultimul loc 7. Si nu vad sa scrie in legea noua ceva expres de intersectii semaforizate cum era la articolul ala 59 ce mi l-ai aratat mai sus.

Acu intelegi de ce tot imi bat capul ?

Edited by briigii, 21 May 2010 - 14:22.


#41
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 15:21, said:

Da, in legislatia noua asa e.

Bun, asta e trecuta la regula de circulatie, si conform ordinii alea de prioritati, semnele de prioritate is pe locu' 5 sau asa ceva si regulile de circulatie pe ultimul loc 7. Si nu vad sa scrie in legea noua ceva expres de intersectii semaforizate cum era la articolul ala 59 ce mi l-ai aratat mai sus.

Acu intelegi de ce tot imi bat capul ?

vezi ce-am scris in postul 18. acum am copiat de la mihai! si el a inserat si "cu circulatie dirijata prin semnale luminoase " (am crezut ca poate este o erata ceva).
vezi ce-am comentat eu in postul 37.

 superm, on 21st May 2010, 10:07, said:

art.57 de la semnale luminoase "Conducatorul vehiculului care intra intr-o intersectie la culoarea verde a semaforului este obligat sa respecte si semnificatia indicatoarelor instalate in interiorul acesteia. " da o explicatie exact la acest lucru ... daca nu e asa atunci care e articolul care reglementeaza ???? ca ala cu intr-o intersectie cei care fac stanga cedeaza se refera la nedirijate ....

uite ce spune Art.57. - (1) La intersecțiile cu circulație nedirijată, conducătorul de vehicul este obligat să cedeze trecerea vehiculelor care vin din partea dreaptă, în condițiile stabilite prin regulament. (2) La intersecțiile cu circulație dirijată, conducătorul de vehicul este obligat să respecte semnificația indicatoarelor, culoarea semaforului sau indicațiile ori semnalele polițistul rutier.

intelegi cuvantul "sau" ce conotatie are? nu apare nicaieri "si". si nu in ordinea enuntata, ci in ordinea art. 31.

Edited by AlinE, 21 May 2010 - 14:43.


#42
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Cum ai ajuns la concluzia ca g) se refera doar la intersectiile nedirijate ?

#43
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 mihai!, on 21st May 2010, 14:24, said:

Unde este intersectia asta? Oras z si strada x intersectie cu y. Va rog frumos.

Normal ar fi,pentru a nu se face confuzii ca semofoarele de pe drumul B sa fie separate. Semaforul de pe banda 1 pentru inainte si semaforul de pe banda 2 special pentru stanga si sa nu plece in acelasi timp cu cel de pe drumul C. 

 Dati-mi va rog frumos, orasul si intersectia sa vedem concret.

 Insist sa imi spuneti orasul si intersectia. 

#44
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 15:40, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca g) se refera doar la intersectiile nedirijate ?

renunta la toate punctele a -f si vezi ce fel de intersectie este.
leaga art. 29 si vezi ce-ti rezulta.

nu am zis niciodata ca legislatia rutiera este explicitata foarte bine, probabil ca asta este scopul, sa te incurci la sala sau pe traseu. trebuie citita cu mare atentie si inteleasa.

Edited by AlinE, 21 May 2010 - 14:52.


#45
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Si ce daca punctele alea fac referire la intersectie dirijata ? Si la punctul b nici nu cred ca e vorba de intersectie dirijata, e vorba de salvare si alea .

#46
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 mihai!, on 21st May 2010, 15:43, said:

 Insist sa imi spuneti orasul si intersectia. 

si daca afli unde este localizata intersectia ce faci? fie ca-i reala, fie ca-i ipotetica tot dupa legislatia rutiera trebuie sa ne luam.

#47
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Ultima propozitie a ta cu legislatia inexplicabila n-are valoare de argument. Repet inca o data, in noul cod rutier nu vad sa fie precizarea conform careia la intersectii semaforizate cand o iei la stanga cedezi prioritatea.

Edited by briigii, 21 May 2010 - 14:58.


#48
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 15:49, said:

Si ce daca punctele alea fac referire la intersectie dirijata ? Si la punctul b nici nu cred ca e vorba de intersectie dirijata, e vorba de salvare si alea .

tu vrei sa pricepi un articol sau nu? (b si c) sunt cazuri speciale - nu influenteaza tipul de intersectie.

#49
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Deci sa inteleg ca tu dai articolul 31 ca motiv pentru prioritatea lui 2 in cazul asta

Posted Image

#50
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 15:56, said:

Ultima propozitie a ta cu legislatia inexplicabila n-are valoare de argument. Repet inca o data, in noul cod rutier nu vad sa fie precizarea conform careia la intersectii semaforizate cand o iei la stanga cedezi prioritatea.

tu stii ce inseamna o intersectie? acestea pot fi de 2 feluri: dirijata si nedirijata. cand spui intersectie te referi la orice fel incrucisare de drumuri (2 sau mai multe) cand spui "In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta." te referi la absolut toate tipurile, fie ca nu este dirijata fie ca este dirijata prin indicatoare de prioritate fie dirijata prin semafoare.

exact cel care merge inainte are "prioritate de semafor", poate intelegeti asa. eu am dat acele articole pt ca din fiecare reiese ceva. se completeaza un articol pe altul...si rezulta 2 prioritar. idem si pt a doua speta 1 are prioritate (cel care face dreapta).

Edited by AlinE, 21 May 2010 - 15:11.


#51
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
Da, inteleg , si articolul 31 plaseaza regula aia de circulatie  "In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga........."    pe ultimul loc .

 AlinE, on 21st May 2010, 16:04, said:

exact cel care merge inainte are "prioritate de semafor", poate intelegeti asa.
Conform noului cod rutier, nu inteleg :lol: .

De unde rezulta asta conform noului cod rutier?

Stii daca as fi singur as zice ca-s nebun, dar vad ca si superm si mihai! au inteles la fel ca mine .

Edited by briigii, 21 May 2010 - 15:12.


#52
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 16:06, said:

Da, inteleg , si articolul 31 plaseaza regula aia de circulatie  "In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga........."    pe ultimul loc .

mda...cu asta ai spus totul...faceti voi stanga cum vi se scoala si veniti pe aici sa va plangeti ca va lovit unul masina si politistul i-a dat dreptate.

mai repet o singura data: agenti circulatie, ei sunt obersefii intr-o intersectie; trebuie sa lasi sa treaca politie, salvare, pompieri (daca sunt in misiune), urmeaza semaforul, cand nu exista sau nu functioneaza semaforul se apeleaza la indicatoarele de prioritate, in caz ca nu sunt nici indicatoare nici semafor, atunci intersectia este nedirijata si se aplica urmatoare lege se intra in intersectie dupa ce acorzi prioritate masinilor care vin din dreapta. daca tu vrei sa faci stanga trebuie sa acorzi prioritate de dreapta celui care vine din sens opus (sau din dreapta daca masina este deja virata). cum ai ajuns tu la concluzia ca este pe ultimul loc ... deja mie nu stiu cum sa scriu ce-ai inteles tu.

asta este...e grea citirea asta printre randuri. daca ar face astia legile "ca pt prosti" acest act normativ (legislatia rutiera) ar trebui sa aibe 200-300 pagini, nicidecum 50 cat are acum.

Edited by AlinE, 21 May 2010 - 15:30.


#53
briigii

briigii

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 470
  • Înscris: 31.10.2008
De parca ar fi prima data cand politistii habar nu au legea :lol: .

#54
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

 briigii, on 21st May 2010, 16:24, said:

De parca ar fi prima data cand politistii habar nu au legea :lol: .

ei iti da in cap cu articolul asta:
Art 59. (2) În intersecții, conducătorii vehiculelor care virează spre stânga sunt obligați să acorde prioritate de
trecere vehiculelor cu care se intersectează și care circulă din partea dreaptă.
pana pricepi ca trebuie sa semnezi amenda.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate