Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Dead Space 2

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Ultimele documente Electronic Arts relevă faptul că sequelul jocului horror Dead Space va fi lansat și pe PC la începutul anului viitor. Astfel, vom putea intra din nou în costumul futuristic al lui Isaac Clarke pentru a dezmembra extratereștri.

Prima parte s-a bucurat de un succes deosebit (lucru demonstrat și de review-urile care au lăudat jocul), mai ales datorită modului în care inamicii puteau fi dezmembrați și a luptelor în gravitație zero de pe stația spațială.

Mai multe detalii în lunile care urmează!

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Asta merita si partea a 3-a. Bun joc.

#3
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Jocul are momentan peste 90 pe metacritic! Puneți mâna pe portofel și cumpărați-l căci se pare că e cu mult peste primul!

Mai mult decât atât, deja umblă vorba prin târg că ni se pregătește partea a treia!

#4
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008
La acest joc merita sa ai o placa de sunet mai decenta :X

#5
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Mișto jocul, sunt pe la capitolul 4 momentan, sincer mă așteptam să mă sperii mai tare dar e bine și așa. :D

#6
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

View PostCodename, on 25th January 2011, 08:37, said:

Puneți mâna pe portofel și cumpărați-l căci se pare că e cu mult peste primul!
hehe, already ahead of you :P cred ca i-am facut pre-order de anu' trecut

L-am primit ieri si am reusit sa gasesc vreo trei bug-uri (exemplu) numai in prima ora de joc... cel mai urat m-a fortat sa incarc un save din urma si sa refac peste 15-20 min de joc... sper ca mai departe sa nu-si pastreze directia asta... :P

Pana acum mi s-a pare un Doom 3 mai pretentios... mai vedem...

#7
n00bzZ

n00bzZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.09.2010
L`a terminat careva la modul hardcore ? Din ce am inteles acolo ai voie doar 3 salvari tot jocul.
Sa vezi acolo atmosfera :) .

#8
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010
Of Doamne, este teribil jocul asta, mi-a facut colesterolul varza. L-am jucat ieri noapte pana la 3 in mod stereoscopic si a trebuit sa iau un pumn de rudotel ca sa adorm.

#9
n00bzZ

n00bzZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.09.2010
Pai lol, daca te`ai speriat asa rau la asta ma intreb cum ai fi facut la Penumbra sau Amnesia :| .

#10
monk teo

monk teo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 06.12.2006
pacat ca nu e fps !

#11
dani09das09

dani09das09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.12.2009
bun jocul dar la unele misiuni se misca foarte greu. nu l-am terminat inca dar ma straduesc :thumbup:

#12
ObiWIFI

ObiWIFI

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2011
Mie imi da eroare la instalare :(. Ceva cu placa video.....Trebuie cercetat.

#13
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006
jocul este foarte bine realizat,si mult mai bine optimizat decat dead space 1.nota 10

#14
Ximi

Ximi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.07.2006
Foarte bun jocul, l-am jucat recunosc, pe casual. dar nu imi prea place sa am mari batai de cap, nu sant chiar asa impatimit cu jocurile. Pe la nivelul 13 ma gandeam ca stau prea bine, cu arme upgradate, stasis-ul si rig-ul pline de power nod-uri (pe la maxim). Si  vine frate nivelul 14, si dai si omoara, si da-i si...dar ce sa moara??!! Pana m-am prins un pic care ii tactica, am cam cheltuit tot ce am agonisit , munitie, medic packuri... Oricum, un joc super, nu m-am mai simtit asa de la Undying acu vreo 9-10 ani, si de la primul Fear..nu prea joc action sau shootere 3d, FPS-urile sant preferatele mele, dar asta m-a tinut in tensiune. O adevarata capodopera in genul lui, pentru mine... Finalul jocului mi s-a parut surprinzator de facil , m-am uitat apoi pe youtube si acolo era mult mai greu..probabil ca asa a fost pe casual, asta mi-a fost ,,pedeapsa" pentru comoditatea mea...Cred ca l-as putea juca acum si pe un nivel mai greu, dar, sincer , mi-a placut enorm jocul, insa intr-un fel ma bucur ca am scapat de el , nu l-as mai juca decat dupa o pauza eventual. Faina si ultima faza din filmuletul de final, bietul Isac, prin ce-o trecut, era cam varza cu nervi.... Nota 10 !

Edited by Ximi, 23 March 2011 - 00:44.


#15
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
O scurta recenzie:

Povestea:   actiunea se desfasoara la   3 ani dupa primul joc. Protagonistul, Isaac Clarke, abia scos de la congelator, imbracat intr-o camasa de forta, avand halucinatii cu nevasta sa moarta, umbla haihui prin statia spatiala coloniala de pe Titan, satelitul planetei Saturn,  ucigand necromorfi. Scopul lui e sa fuga de fortele generalului negru si sa caute  "The Marker" .   Pare poveste de film de categorie B caci pentru cineva care vizioneaza deseori filme SF nu prea m-a impresionat. mi s-a parut sec, iar halucinatiile frecvente cu nevasta astuia puteau sa lipseasca. Mai dai apoi si peste cateva personaje, iar fata de jocul anterior, protagonistul e cam prea vorbaret. Nu mai ai senzatia aia de izolare si singuratate terifianta ca in precedentul joc. La un moment dat devine cam previzibila. Cand esti singur si lupti cu necromorfii, deja, povestea e cam inexistenta.  
Nota: 5


Gameplay:   e unul de tip clasic:  omori necromorfi  care te ataca de oriunde  si fugi prin coridoare intunecate .   Cam asta faci tot jocul.  Ce mi-au placut mult au fost modalitatile de a ucide un necromorf, nu doar impuscandu-l, ci folosind telekinezia produsa de costum pentru a arunca cu obiecte in ele (recomand barele care ii impung),  mai sunt luptele corp-la-corp, ii strivesti cu piciorul,  ai la dispozitie o gramada de arme, armuri, upgrade-uri (care se fac cam greu pentru ca nu prea gasesti power nodes)  pe care ti le poti achizitiona din dispozitive cu ecrane (adica cumparaturi online)  , poti incetini timpul deplasarii unui inamic. Cam enervant, dar funny in acelasi timp, sunt modurile prin care moare protagonistul cand nu mai ai viata si pierzi.   Puzzle-urile sunt foarte usor de rezolvat, nu-ti dau mare bataie de cap daca stii sa rezisti si necromorfilor care apar din senin sa te imbratiseze.   Ca un joc survival-horror  de tip coridor  e ok. Cu cat e mai crescut nivelul de dificultate, cu atat  mai rar gasesti munitie, viata si necromorfii mai agresivi.  Din pacate, nivelul Hardcore nu poate fi deblocat decat dupa ce ai terminat jocul.  Ar fi mers niste capcape.... La modul multiplayer, joci in echipe si omori multimea de necromorfi. Putea sa lipseasca pentru ca nu e exceptional deloc, e plictisitor.   Ce mi se pare deranjant e ca a preluat prea mult din primul joc, fiind foarte putine noutati.  La capitolul rejucabilitate, e bun doar sa-l rejoci o singura data pe nivelul de dificultate hardcore , desi ideea ca o sa te   intalnesti cu   aceiasi necromorfi  nu prea te mai incanta sa-i dai replay.  
Nota :  7

Atmosfera, Grafica si Sunet: La inceput mi s-a parut wow, dar dupa capitolul 3 deja ma plicitisem pentru ca erau cam aceiasi inamici, foarte repetitivi: necromorfi care se baga in orice cadavru, fie barbat, femeie sau copil, si tu ca jucator ii dezembrezi.......am mai dat si de aia care se regenerau la final. Va avertizez ca vor fi momente  in care veti fi inconjurati de necromorfi si veti fi tentati sa folositi un trainer.   Mi-au placut momentele cand era gravitatia 0, cand zburai sa rezolvi un puzzle gen sa muti  panourile  unui satelit,   iar peisajele cu Saturn si statia spatiala sunt mirifice. Ajungi la un moment dat si pe nava spatiala din jocul precedent ce iti vor provoca amintiri daca ai jucat jocul precedent.  Sunetul e excelent(poate ca cel mai mult, tipetele scoase de necromorfi,  zgomotele pe care le auzi la tot pasul cand pasesti singur pe un culoar intunecat   creeaza  o  atmosfera de groaza) si voice-actingul  e la inaltime. Coloana sonora e  cam inexistenta, iar  grafica e slaba pentru 2011, fiind texturi acoperite cu umbre in exces ceea ce scade mult din nota.  Oricum ar fi, iti ofera o atmosfera de groaza, dar ar fi redat senzatia de groaza si mai bine daca era First-Person Shooter si nu Third-Person. Nu e o atmosfera de horror exceptionala, dar e totusi decenta.
Nota: 7


Per-total , e un joc numai bun de jucat  noptile  de la ora 6 seara dupa o zi de munca stresanta   pana la 5 dimineata , cu casti pe urechi cu volumul dat la maxim si pe un ecran de monitor cu diagonala de peste 20 inch.   Nu mi se pare insa cel mai bun joc sugerat pentru a juca ceva in seara de Halloween  cand ai ca alternative  ca Amnesia si vechiul Doom.  
Pentru cineva neexperimentat, ar fi poate primul sau joc horror palpitant si i-ar ridica osane. Insa pentru cel mai experimentat , e doar un joc scarry decent, nefiind demn de luat ca referinta.  
Merita cumparat?  La pretul standard de 9 euro pe Steam (periodic, e si 3 euro la reducere), merita cumparat daca esti un jucator sadic si dornic de a ucide sute sau mii de necromorfi  in single-player  timp de 8-9 ore , ca apoi sa-l rejoci   la cel mai ridicat nivel de dificultate si sa joci din ani in pasti modul multiplayer.  
Totusi, daca esti in cautare de  un joc horror cu adevarat  provocator  si mai de calitate, sugerez Amnesia: The Dark Descent.   Iar ca SF-Horror, e clar ca chiar si  clasicul DOOM 3 e mai palpitant.  


NOTA: 6,3

Attached Files


Edited by BB-8, 11 February 2016 - 17:24.


#16
BB-8

BB-8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 07.02.2016
Are si momente bune de mindfuck. Si nu ma refer la secventele patetice si rasuflate  din lift  cand protagonistul are halucinatii cu nevasta' sa ce straluceste ceva mai ca o veioza, ci la scene ca ala in care o educatoare imbratisa in camera de joaca un bebe necromorf si care dintr-o data face POC. Sau secventa cand incerci sa-l salvezi pe unul care are inima scoasa, aflat pe masa de operatie......si vine un necromorf sa-l pape. Secventa de la inceput cand se necromorfozeaza medicul de la inceput e de milioane.

Astea voiam sa vad mai des in joc, nu prostii din alea care sperie doar copii de gradinita.

#17
username_notfound

username_notfound

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 22.08.2014
Salutare,sper sa-mi răspundă careva :)...azi am reinstalat Dead space 1...super poveste super tot,dar am o problema mare  cu lagul de la mouse..tot am lucrat la setările jocului,vsync e pe Off dar tot am puțin lag...dacă ma poate ajuta careva ar fi super.multumesc !

#18
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Cică trebuie să dezactivezi vsync din meniul jocului și să activezi vsync din utilitarul plăcii video, pentru a limita numărul de fps-uri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate