Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Ce statiune sa aleg, Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

View Postbogdan10, on 29th June 2010, 13:26, said:

In lunile iulie si august e bine sa te duci cu rezervare din timp pe litoralul croat. Nu e imposibil sa gasesti, dar locatiile mai bune si mai aproape de plaja sunt deja rezervate!
    Noi am fost anul trecut chiar in zona Omis mai precis la Duce si erau pensiuni libere, fiind la inceputul lunii august,dar mai mult in fiecare statiune sunt centre de informare turistica unde daca intrebati o sa va indrume imediat unde exista  cazare disponibila.
     Si noi tot pe cont propriu mergem anul acesta,adica ,cautam cazare la fata locului din mai multe motive.
     Vacanta placuta tuturor si asteptam impresiile celor care sunt in Croatia sau deja s-au intors.

#38
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

View Postvegadi, on 25th May 2010, 09:56, said:

Pai deci Makarska ar fi dupa cum reiese din discutii :)
Multumesc frumos pentru sfaturi.

Toata lumea imi spune ca e f scumpa Croatia.
Cazarea o sa o iau la un hotel de 3 stele cu demipensiune, cam 100E camera pe noapte.

La ce anume se refera cand zic ca este scump? Mancare? bautura, plimbari, distractie?
Nu-ti lua hotel. Si eu am stat in Makarska, la particular. Super bune sosele, civilizata tara. Am fost in 2007 si o masa la restaurant (cu bauturi incluse) te costa cam in jurul a 20-25e, in functie de ce iei. Evident ca te poate costa si mai putin, daca iti iei pizza, de exemplu. Ce e bine in Makarska e faptul ca exista zeci de restaurante, deci ai de unde alege.
Nu uita de Plitvice.

Attached Files



#39
aruncus

aruncus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.04.2010

View Postchrismo, on 30th June 2010, 21:41, said:

Nu-ti lua hotel. Si eu am stat in Makarska, la particular. Super bune sosele, civilizata tara. Am fost in 2007 si o masa la restaurant (cu bauturi incluse) te costa cam in jurul a 20-25e, in functie de ce iei. Evident ca te poate costa si mai putin, daca iti iei pizza, de exemplu. Ce e bine in Makarska e faptul ca exista zeci de restaurante, deci ai de unde alege.
Nu uita de Plitvice.
Vreau si eu o sugestie de cazare , undeva la intrarea in Croatia, la granita cu Ungaria (poate fi si in apropiere de Zagreb)

#40
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postaruncus, on 1st July 2010, 16:53, said:

Vreau si eu o sugestie de cazare , undeva la intrarea in Croatia, la granita cu Ungaria (poate fi si in apropiere de Zagreb)
satul bilje ,daca intrarea se face din ungaria  pe ruta mohacs-udvar-osijek.satul se afla la circa 30 km de granita cu ungaria,inainte de osijek,cazare fara probleme la ~30 euro negociabil

#41
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postaruncus, on 1st July 2010, 16:53, said:

Vreau si eu o sugestie de cazare , undeva la intrarea in Croatia, la granita cu Ungaria (poate fi si in apropiere de Zagreb)


Daca te intereseaza la marginea Zagreb-ului, relativ aproape de autostrada, iti recomand urmatorul hotel:

http://www.hotel-i.hr/en

#42
naealex2003

naealex2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2009
Tocmai m-am intors dintr-o vacanta in Croatia cu masina. Pentru ca inainte sa plec am rasfoit marea parte a posturilor de aici cred ca a sosit timpul sa contribui si eu cu detalii despre aceasta tara.

Traseu parcurs cu un Logan 1.4, 4 persoane in masina (2 cupluri) dintre care 2 soferi. Distanta parcursa aprox 3200 km cu un consum mediu de 6.7 l / 100 km  (AC pronit marea parte a timpului). Traseu auto : Bucuresti - Craiova - Portile De fier - Belgrad - Zagreb - Plitvice - Zadar - Sibenik - Trogir - Split - Makarska - Dubrovnick - Mostar - Sarajevo - Belgrad - Portile de fier - Baile Herculane - Targu Jiu - Ramnicul Valcea - Pitesti - Bucuresti.

In total am stat 10 nopti detaliate mai jos:

Ziua 1 : Plecare la 05:00 din Bucuresti
-> Sosire in Belgrad in jurul orei 17:00  -> cazare la hostel New Morning (12 euro/ persoana) -> am fost singuri in hostel deci a fost ok
Ziua 2

#43
naealex2003

naealex2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2009
Tocmai m-am intors dintr-o vacanta in Croatia cu masina. Pentru ca inainte sa plec am rasfoit marea parte a posturilor de aici cred ca a sosit timpul sa contribui si eu cu detalii despre aceasta tara.

Traseu parcurs cu un Logan 1.4, 4 persoane in masina (2 cupluri) dintre care 2 soferi. Distanta parcursa aprox 3200 km cu un consum mediu de 6.7 l / 100 km  (AC pronit marea parte a timpului). Traseu auto : Bucuresti - Craiova - Portile De fier - Belgrad - Zagreb - Plitvice - Zadar - Sibenik - Trogir - Split - Makarska - Dubrovnick - Mostar - Sarajevo - Belgrad - Portile de fier - Baile Herculane - Targu Jiu - Ramnicul Valcea - Pitesti - Bucuresti.

In total am stat 10 nopti detaliate mai jos (20 iunie- 1 iulie):

Ziua 1 : Plecare la 05:00 din Bucuresti
            Sosire in Belgrad in jurul orei 17:00  
            Cazare rezervata anterior pe net la hostel New Morning (12 euro/ persoana) -> am fost singuri in hostel deci a fost ok
            Vizitare Belgrad (in special partea centrala si cetatea ) + masa la un restaurant central
Ziua 2 : Vizitare Belgrad dimineata
            Plecare in jurul pranzului catre Zagreb
            Sosire in Zagreb in jurul orei 18:00
            Cazare rezervata anterior pe net la hostel Lavanda (55 euro pentru 4 persoane in 2 camere separata; una a a vut baie in camera, una nu ) : la marginea orasului insa camere curate
            Vizitare Zagreb partea centrala + masa la un restaurant in centru
Ziua 3 : Vizitare Zagreb dimineata
            Plecare in jurul pranzului spre Plitvice
            Masa in Karlovac (restaurant Mona Lisa)  -> mancare foarte buna si la un pret ok (30 kn pizza, lasagna)
            Sosire seara in Plitvice
            Cazare la o pensiune la vreo 7-8 km de Plitvice -> 68 de euro 2 camere separate, fiecare cu baie + mic dejun
Ziua 4: Vizitare Plitvice -> traseu H (de la 10 pana pe la 16:00)
           Plecare spre Zadar
           Vizitare Zadar + masa seara
           Cazare intre Zadar si Sibenik la o pensiune pe malul marii ) -> 60 euro 2 camere + 2 bai separate -> vedere spre mare
Ziua 5 : Plecare spre Trogir
            Vizitare  Parc Krka
            Vizitare Sibenik
            Cazare la Kastel (10 km de Trogir) -> 50 euro pe noapte , 2 camere ; fiecare cu baie , balcon si bucatarie
            Seara vizitare centru vechi Trigir si masa
Ziua 6 :
           Baie in Kastel
           Vizitare Split (20-30 km din Kastel)
           Cazare in Kastel al aceeasi locatie de mai sus
Ziua 7 : Plecare spre Makarska          
            Cazare intr-un apartament cu 2 camere, baie, bucatarie si living (60 de euro cu totul pe noapte)
            Plaja si baie in Makarska
            Masa in Makarska
Ziua 8 : Boat trip pana in Hvar si Bol cu vaporasul (200 kn de persoana)
            Masa si cazare in Makarska (locatia de mai sus)
Ziua 9 : Plecare spre Dubrovnick
            Cazare langa Dubrovnik (4-5 km) cu 60 de euor apart cu 2 camere (se trecea prin una din ele) + baie si bucatarie
            Vizitare Dubrovnick (zidurile cetatii + cetataea) + plaja si Baie pe langa cetate
Ziua 10 : Plecare spre Belgrad
             Oprire in Mostar si Sarajevo
             Cazare dupa Belgrad aproape de iesirea pe autostrada ->80 de euor o camera cu 2 paturi si baie + mic dejun pentru 4 persoane
             Masa la restaurantul hotelului (deschis pana la 22:00)
Ziua 11: PLecare spre Bucuresti in jur de 10:00
             Oprire in Herculane pentru o baie
             Masa in Targu Jiu pe la 16:00
             Sosire in Bucuretsi pe la 00:00

Alte mentiuni:
          - Am cheltuit in jur de 2000 ron de persoana inclusiv cazari si transport (sandwishuri, fructe, rontaieli  pentru primele zile facute de acasa + mic dejun luat de obicei in bucataria unde eram cazati cu cumpraturi din super market + o masa full la restaurant central undeva dupa masa)
          - La sarbi am dat o spaga de 20 de euor fix la intrare (la dus) pentru ca nu aveam centurile in spate (poltistul vorbea foarte bine romana)
          - La sarbi si bosnieci multa politie, cu radare mobile
          - La croati nu am vazut politie mai deloc
          - Croatia este foarte curata, de la drumuri, orase, apa marii pana la camere si toalete (se smte un soc cand se trece in Bosnia, Serbia si chiar Romania)
          - Nu am gasit mai de loc parcari fara plata; taxele sunt destul de mari (pana pe la 10 kn / ora in Dubrovnick langa cetate)
          - Mancarea pe abza de peste/ fructe de mare foarte buna (eu sunt fan calamari :))
          - Cele mai frumose locuri:
                             - Cetatea din Belgrad (priveliste superba de pe deal spre rauri )
                             - centrul Zagreb
                             - lacurile Plitvice  
                             - orga de pe malul marii din Zadar
                             - Trogirul seara
                             - centrul din SPlit
                             - Makarska pentru plaja principala, pinii de pe margine, apa super limpede
                             - Dubrovnick pentru cetate

Cam atat....

#44
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postnaealex2003, on 4th July 2010, 16:27, said:

Mostar - Sarajevo -
- Cele mai frumose locuri:
- Cetatea din Belgrad (priveliste superba de pe deal spre rauri )
- centrul Zagreb
- lacurile Plitvice
- orga de pe malul marii din Zadar
- Trogirul seara
- centrul din SPlit
- Makarska pentru plaja principala, pinii de pe margine, apa super limpede
- Dubrovnick pentru cetate

Cam atat....
Vad ca Stari Most din Mostar (Bosnia si hertegovina) nu e trecut :naughty: .Nu ti-a placut sau nu l-ai vizitat?
Eu zic ca e un loc f frumos si f interesant. Se poate vedea ce inseamna un razboi si ce efecte lasa in urma lui.
Super traseul pe care l-ai facut.
In Bol pe insula Brac, la Zlatni rat (Cornul de aur) cat ati stat? Am vazut ca ai facut un Boat trip.
Locul acesta mi-a placut cel mai mult. Ce mai recomand de pe riviera dalmata (pe langa locurile unde ai fost) este statiunea Brela

Edited by branco_no, 05 July 2010 - 10:54.


#45
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
A fost cineva in Rabac [Istria] ? As dori ceva informatii despre locatie , plaje si cateva ponturi.
Multumesc!

#46
naealex2003

naealex2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.11.2009

View Postbranco_no, on 5th July 2010, 10:53, said:

Vad ca Stari Most din Mostar (Bosnia si hertegovina) nu e trecut :naughty: .Nu ti-a placut sau nu l-ai vizitat?
Eu zic ca e un loc f frumos si f interesant. Se poate vedea ce inseamna un razboi si ce efecte lasa in urma lui.
Super traseul pe care l-ai facut.
In Bol pe insula Brac, la Zlatni rat (Cornul de aur) cat ati stat? Am vazut ca ai facut un Boat trip.
Locul acesta mi-a placut cel mai mult. Ce mai recomand de pe riviera dalmata (pe langa locurile unde ai fost) este statiunea Brela

Am trecut si prin Mostar. Am vazut podul. De acord ca este un loc interesant... O combinatie intre crestini si musulmani si inca se mai vad urme ale razboiului. Nu l-am pus pentru ca mi-a lasat cu un gust amar din cauza curateniei (cel putin in comparatie cu Croatia....).

In Bol am stat vreo 3-4 ore, am mers pe jos din port pana pe plaja am facut o baie, putina plaja (era cam innorat) si inapoi la vaporas.

Prin Brela cred ca doar am trecut cu masina insa nu am oprit.

#47
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Noi avem rezervari in makarska, si intr-una din zile o sa vizitam Dubrovnik-ul
Deoarece am auzit ca sunt probleme cu parcarile, ne interesam si daca putem lasa masinile in makarska si sa mergem cu autobuzul in dubrovnik.
A facut cineva asa? Imi poate da cineva detalii despre pret, durata calatoriei, conditii, etc..
Suntem 2 masini, 8 persoane.
Drumul se intampla sa fie aglomerat? Pe harta sunt cam 150 km intre Makarska si Dubrovnik. Cam in cat timp se fac ?

#48
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

View Postwizake, on 21st July 2010, 13:09, said:

Drumul se intampla sa fie aglomerat? Pe harta sunt cam 150 km intre Makarska si Dubrovnik. Cam in cat timp se fac ?
2h:30min

#49
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postwizake, on 21st July 2010, 14:09, said:

N
Deoarece am auzit ca sunt probleme cu parcarile, ne interesam si daca putem lasa masinile in makarska si sa mergem cu autobuzul in dubrovnik.
In Dubrovnik nu sunt probleme cu parcarile:
Parcarea cea mai ieftina si super ok o gasesti in  aceasta locatie:
http://www.wikimapia...a...amp;l=0&m=b
e  parcare pe 5 nivele e facuta in colaborare cu autoritatiile locale si  costa 10 kn / ora , aici am parcat si eu. Informatia asta am gasit-o  aici:
http://www.inyourpoc...-around/parking

Edited by branco_no, 21 July 2010 - 20:51.


#50
ovi111

ovi111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2010
Stie cineva daca sunt probleme cu parcarea in penis, as vrea sa vizitez orasul si m-ar interesa o parcare unde sa las masina pt 1 zi si sa fie pana in 15 euro!

#51
nikolas

nikolas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 547
  • Înscris: 12.11.2003
Buna tuturor,

Sunt in dubii pentru ca nu stiu ce sa aleg: Corfu sau Croatia, mai exact Brela - Makarsaka. Vreau sa plec la sf. lui august sau la inceputul lui septembrie.
Din Corfu am primit oferte de cazare la cel putin 40euro / camera. In Croatia cred ca este posibil sa scot mai putin, mai ales daca voi cauta la fata locului.
Cei care ati mai fost, cum este vremea la inceput de septembrie in sudul Croatiei? Mai prinzi vreme de plaja sau stai cu umbrela?

#52
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006

View Postovi111, on 24th July 2010, 20:33, said:

Stie cineva daca sunt probleme cu parcarea in penis, as vrea sa vizitez orasul si m-ar interesa o parcare unde sa las masina pt 1 zi si sa fie pana in 15 euro!

Noi am parcat in centru, pe strada, cu plata, dar era parcarea limitata la cateva ore. Apoi s-a dus sotul si a mutat masina pe alt loc de parcare cu plata, tot in strada. Nu am cautat mai mult, atat am avut nevoie.

#53
andamada

andamada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.06.2008
Buna tuturor, nu stiu cat o sa-mi permita timpul sa citesc informatiile , daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi, ar fi f bine...noi am fost acum 2 ani in Grecia si acum 1 an in Turcia.  Ne-a placut mai mult la greci...stiu ca poate nu ma intelege multa lume...la turci nu ne-a placut ideea de tzark. Nu suntem nici f dinamici dar la greci am avut unde iesi seara, o plimbarica in oraselul apropiat, una-alta... am vrea anul asta Croatia...daca s-ar putea sa vizitam Dubrovnik-ul ar fi f bine...dar nu cred...e cam inaccesibil din Zadar ( acolo a vazut sotul ceva hoteluri...nu ma intrebati ce i-a placut acolo, am luat informatia ca atare) si avand in vedere ca eu ajung tarziu sa intru pe net acasa, ma gandeam sa intreb: a fost cineva acolo , merita mers in zona aceea? Ce ar fi de vizitat interesant prin apropiere sau ce altceva ne-ar putea recomanda in o cu totul alta parte? Detalii: am dori concediu intr-o zona linistita, avem copil de 12 ani si jumatate, care ne roade urechile daca n-are activitate ( si din cauza ca mergem singuri...nu au coincis concediile cu nici una din familiile prietene, dar ne-am imprietenit usor cu alte familii de romani) , din cate am citit se poate adapta omul si la plaja cu pietricele ( oare?), apa limpede ( la turci parca faceam baie in namol, o apa cenusie...in schimb la greci a fost o minunatie...). Cum e AI la croati? Cam atat deocamdata, multumesc anticipat celor ce ne vor raspunde!!!

#54
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
:) incep cu sfarsitul: nu m-as duce la AI la croati, de fapt in particular eu nu m-as duce la AI nicaieri, dar vorba ta, poate nu ma intelege multa lume.
La croati se cam merge la vile particulare, se gasesc pe net sau la fata locului. Recomandarea este sa alegeti ceva cu terasa sau balcon marisor ca sa aveti unde sa luati micul dejun in mod placut si tihnit si cu vedere la mare sau la leandri :) Din experienta mea nu am avut nicodata probleme cu curatenia, iar proprietarii au fost mereu amabili fara sa fie genul care ti se baga in suflet. E o senzatie mult mai placuta si mai intima sa te cazezi la o vila impreuna cu alte 2-3-5 familii decat intr-un hotel impersonal cu sute de camere.
Pt micul dejun te poti aproviziona de la mini-market-uri, la ei deschid la 7 inclusuv duminica, poti da o fuga dimineata dupa paine proaspata, ciabatta de ex gasesti peste tot si e excelenta, ca si alte feluri de paine.
Au mai multe feluri de cascaval tare, cum e parmezanul de Napolact la noi, "Paski sir" e considerata printre cele mai bune (sir inseamna branza, Paski - ca provine din insula Pag).
Dintre fructe pepenele galben e foarte bun si aromat la ei, smochinele proaspete sunt bune.
Pranzul si cina noi le luam la terase, (konoba este termenul lor pentru tavernele grecesti). Mancarea e cu specific mediteranean: peste si fructe de mare excelent gatite, paste foarte bune, pizza. Vinul si uleiul de masline sunt ingrediente de baza prin bucatarie. Exista si alte carnuri dar nu pot sa-ti dau prea multe amanunte pentru ca noi preferam sa ne "facem plinul" cu ceea ce creste in mare,  pui si porc mancam si acasa.

Acestea fiind zise e pacat sa iei AI si sa nu te bucuri de bucataria locala.

In legatura cu plimbarea, coasta croata (inclusiv insulele) e plina de orasele vechi-cetati pitoresti, cu case albe, din piatra in Dalmatia, respectiv in stil italian in partea de nord. Cam in orice zona te-ai duce ai in apropiere cel  putin un orasel din asta "cu atmosfera" prin care poti sa te plimbi seara.

Cat despre plaja cu pietricele si apa limpede, da, se adapteaza omul si la bine :)

Edited by mdt, 29 July 2010 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate