Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce statiune sa aleg, Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
vegadi

vegadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2007
Salut,

Vreau sa plec cam in a 2-a sapt. a lui Iunie in Croatia cu masina.

O sa imi iau 2 nopti la Plitvice, ca nu trebuie sa ratez parcul, apoi vreau sa ma duc in jos, adica spre SUD.

Vreau sa mai stau 5 nopti dar nu stiu unde.

Ma intereseaza sa vad si Dubrovnik-ul, si Split, Makarska, etc.

Mie imi recomandase cineva prin  Trogir, Zadar, Sibenik.
Dar din cate am vazut totusi e ceva distanta de la ele pana in Dubrovnik.

Apropo, in Dubrovnik daca iau cazare 5 nopti am ce sa fac ? sau e doar de vizitat si atat?

Din ce am vazut eu e frumos prin Makarska.

Credeti ca se poate face plaja in perioada aia? Inafara de Brela, cam ce plaja mai e ok pe acolo ?

Am inteles ca preturile sunt destul de mari in Split, Dubrovnik, asa e?

Ma intereseaza o zona, statiune, ceva unde sa nu ma plictisesc, sa am plaja, ce vizita.

Astept sfaturi, multumesc!

PS:
Nu ma intereseaza partea de NORD momentan.

Edited by vegadi, 20 May 2010 - 15:12.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
poti da o fuga si in Püla  (cu u normal).
e o statiune destul de ok.
merita sa ajungi si in Dubrovnik.
poti incerca sa ajungi si pe insule, la Porozina ajungi cu bacul...

#3
vegadi

vegadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2007
Vreau in partea de SUD, ca nu am cum in 5 zile sa vad ambele, stiu ca e frumos.

Si ma intereseaza sa am cazarea 5 zile in acelasi loc, adica sa ma plimb cu masina pe acolo un maxim 100 km, ca sa nu stau mereu in masina.

#4
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008

 vegadi, on 20th May 2010, 15:26, said:

Vreau in partea de SUD, ca nu am cum in 5 zile sa vad ambele, stiu ca e frumos.
Si ma intereseaza sa am cazarea 5 zile in acelasi loc, adica sa ma plimb cu masina pe acolo un maxim 100 km, ca sa nu stau mereu in masina.

in luna iunie gasesti cazare peste tot, e destul de liber...nu trebuie sa stabilesti nimic aici.
mergi acolo si unde ai chef te cazezi. din cate vrei tu ar trebui sa stai in makarska

#5
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
la recomandarea unui coleg zona Omis(Duce) apoi Brela, Baska, Makarska, Tucepi, Ins Korkula, Ins Mljet, Trpanj. ai de unde alege mai ales in perioada aia vorba unuia de mai sus.cam astea s-ar incadra in ce vrei tu.acuma depinde ce vrei mai exact...oricum va fi ok...

#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Brela e foarte linistita, mai potrivita pt familii cu copii si oameni mai in varsta. Makarska e mai agitata, mai "de tineret". Makarska are si un centru vechi, frumos, cu cladiri tipice de piatra, in zona portului de iahturi.
Personal mi-a placut mai mult Brela, cautam liniste, dar altora le poate placea mai mult Makarska.

#7
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008
Salutare!
   Noi am stat in Makarska si confirm ca este cea mai frumoasa si mai mare statiune din zona aceea, aproape de Split daca vrei sa-l vizitezi si relativ aproape de Dubrovnik unde noi am fost intr-o zi cu masina, faci cam 2 ore daca nu e aglomerat. In Dubrovnik o sa fie problema cu parcarea care este destul de scumpa si nici nu gasesti pe deasupra. Noi am parcat pe undeva pe linga cetate, fara plata, la recomandarea cuiva de aici de pe forum. Daca te intereseaza caut si iti spun. Daca vrei sa nu te plictisesti alege cu incredere Makarska.

#8
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 vegadi, on 20th May 2010, 16:10, said:

Salut,

Vreau sa plec cam in a 2-a sapt. a lui Iunie in Croatia cu masina.

O sa imi iau 2 nopti la Plitvice, ca nu trebuie sa ratez parcul, apoi vreau sa ma duc in jos, adica spre SUD.

Vreau sa mai stau 5 nopti dar nu stiu unde.

Ma intereseaza sa vad si Dubrovnik-ul, si Split, Makarska, etc.

Mie imi recomandase cineva prin  Trogir, Zadar, Sibenik.
Dar din cate am vazut totusi e ceva distanta de la ele pana in Dubrovnik.

Apropo, in Dubrovnik daca iau cazare 5 nopti am ce sa fac ? sau e doar de vizitat si atat?

Din ce am vazut eu e frumos prin Makarska.

Credeti ca se poate face plaja in perioada aia? Inafara de Brela, cam ce plaja mai e ok pe acolo ?

Am inteles ca preturile sunt destul de mari in Split, Dubrovnik, asa e?

Ma intereseaza o zona, statiune, ceva unde sa nu ma plictisesc, sa am plaja, ce vizita.

Astept sfaturi, multumesc!

PS:
Nu ma intereseaza partea de NORD momentan.


Daca stai doar 5 zile si vrei sa vizitezi cat mai mult si sa nu ai distante foarte mari de parcurs, alege Makarska. E o statiune mare, unde ai mai multe posibilitati de cazare la particulari si esti cat de cat la mijloc fata de Dubrovnik si Split, Trogir respectiv Sibenik.
In prima parte a lunii iunie este acceptabil ca temperatura (20-22 greade) dar este posibil sa prinzi si timp ploios. Daca ai posibilitatea, te-as sfatui sa pleci in a doua parte lunii iunie deoarece vremea se mai incalzeste (inclusiv apa marii) iar ploile se mai raresc.

#9
vegadi

vegadi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.03.2007
Pai deci Makarska ar fi dupa cum reiese din discutii :)
Multumesc frumos pentru sfaturi.

Toata lumea imi spune ca e f scumpa Croatia.
Cazarea o sa o iau la un hotel de 3 stele cu demipensiune, cam 100E camera pe noapte.

La ce anume se refera cand zic ca este scump? Mancare? bautura, plimbari, distractie?

#10
Diplomatu

Diplomatu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.02.2010

 vegadi, on 20th May 2010, 15:10, said:

Salut,

Vreau sa plec cam in a 2-a sapt. a lui Iunie in Croatia cu masina.

O sa imi iau 2 nopti la Plitvice, ca nu trebuie sa ratez parcul, apoi vreau sa ma duc in jos, adica spre SUD.

Vreau sa mai stau 5 nopti dar nu stiu unde.

Ma intereseaza sa vad si Dubrovnik-ul, si Split, Makarska, etc.

Mie imi recomandase cineva prin  Trogir, Zadar, Sibenik.
Dar din cate am vazut totusi e ceva distanta de la ele pana in Dubrovnik.

Apropo, in Dubrovnik daca iau cazare 5 nopti am ce sa fac ? sau e doar de vizitat si atat?

Din ce am vazut eu e frumos prin Makarska.

Credeti ca se poate face plaja in perioada aia? Inafara de Brela, cam ce plaja mai e ok pe acolo ?

Am inteles ca preturile sunt destul de mari in Split, Dubrovnik, asa e?

Ma intereseaza o zona, statiune, ceva unde sa nu ma plictisesc, sa am plaja, ce vizita.

Astept sfaturi, multumesc!

Am stat in Makarska la o vila chiar in spatele hotelului DALMATIA ( CEA CARE ARE RESTAURANT LA PARTER)
Statiune a frumoasa dar aglomerata ca toata riviera Makarska. Dintre toate statiunile de pe aceasta riviera 17 la numar Makarska mi s-a parut ce mai OK. De aici ai acces usor la DUBROVNIK ,Trogir,Omis,Split.Plaja ca peste tot este cu pietricele dar gasesti papuci speciali de plaja peste tot.
Apa de vis,iar sa stai in mare si sa te uiti la masivul BIOKOVO 1760 M e moft de moft.


PS:
Nu ma intereseaza partea de NORD momentan.


#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,573
  • Înscris: 17.08.2007

 vegadi, on 25th May 2010, 09:56, said:

Pai deci Makarska ar fi dupa cum reiese din discutii :)
Multumesc frumos pentru sfaturi.

Toata lumea imi spune ca e f scumpa Croatia.
Cazarea o sa o iau la un hotel de 3 stele cu demipensiune, cam 100E camera pe noapte.

La ce anume se refera cand zic ca este scump? Mancare? bautura, plimbari, distractie?
Eu as merge in locul tau la o pensiune privata si nu ti s-ar mai parea asa scumpa. Sa zicem un 10-15% in plus fata de Grecia la restautante. 2 persoane mananca cu 30 euro sa zicem.

#12
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 vegadi, on 25th May 2010, 09:56, said:

Pai deci Makarska ar fi dupa cum reiese din discutii :)
Multumesc frumos pentru sfaturi.

Toata lumea imi spune ca e f scumpa Croatia.
Cazarea o sa o iau la un hotel de 3 stele cu demipensiune, cam 100E camera pe noapte.

La ce anume se refera cand zic ca este scump? Mancare? bautura, plimbari, distractie?


In general lumea compara preturile din Croatia cu cele din Grecia sau Turcia. Intr-adevar preturile sunt mai mari la toate fata de aceste tari, cu conditia sa compari aceleasi perioade de timp si aceleasi conditii in cazul cazarilor! Daca de exemplu te-ai fi dus in Grecia (Halkidiki, nu tigania din Paralia Katerini) in aceeasi perioada si in aceleasi conditii te-ar fi costat maxim 70-80 euro/zi!
Exista insa posibilitatea in Croatia sa ai aceleasi conditii de cazare la particulari fata de hoteluri iar preturile sa fie cam la jumatate! Mai conteaza de asemenea la stabilirea pretului si distanta dintre locul de cazare si plaja, indiferent ca este vorba de particulari sau hoteluri.

#13
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010
Buna ziua. O sa plecam in Croatia pe 26 iunie. Plecarea este din Bucuresti cu masina personala. O sa dormim la Sighisoara. A doua zi o luam spre Budapesta. Ma poate indruma cineva cum ajungem in Croatia din Budapesta. In Croatia trebuie sa ajungem in insula Korcula. Am gasit o super oferta la o agentie din Bucuresti . 476 euro, 2 persoane, 7 zile, all inclusiv. La hotel Bon Repos 3*
Va multumesc anticipat pentru ajutor.

#14
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
cam lung drumul spre korcula prin budapesta ! cauta la turism auto , vei gasi raspunsul cu siguranta acolo ! insula/orasul sunt f frumoase si ai avantajul unui orar la ferry f bun pt vizite in split, dubrovnik , etc.

#15
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 hcarmen, on 4th June 2010, 12:56, said:

Buna ziua. O sa plecam in Croatia pe 26 iunie. Plecarea este din Bucuresti cu masina personala. O sa dormim la Sighisoara. A doua zi o luam spre Budapesta. Ma poate indruma cineva cum ajungem in Croatia din Budapesta. In Croatia trebuie sa ajungem in insula Korcula. Am gasit o super oferta la o agentie din Bucuresti . 476 euro, 2 persoane, 7 zile, all inclusiv. La hotel Bon Repos 3*
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
La hotelul asta am stat eu in sep. 2001. La momentul respectiv mi-a placut, dar apoi am realizat ca parca nu-i prea frumoasa Croatia cu cazare la hotel si cu masa inclusa. Poate e o chestiune de gusturi.
Banuiesc ca vrei sa vizitezi si alte locuri, inclusiv Sighisoara si Budapesta, ca altfel nu prea inteleg cum de ajungi pe acolo. Oricum, din Budapesta iesi pe M7 si tot mergi spre sud: Zagreb - Karlovac - Split. Dincolo de Split nu stiu pina unde au ajuns cu autostrada, dar poate te ajuta alti colegi de pe forum ce au fost pe acolo anul trecut sau poate chiar acesta.

#16
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010

 biscatrix, on 4th June 2010, 18:22, said:

La hotelul asta am stat eu in sep. 2001. La momentul respectiv mi-a placut, dar apoi am realizat ca parca nu-i prea frumoasa Croatia cu cazare la hotel si cu masa inclusa. Poate e o chestiune de gusturi.
Banuiesc ca vrei sa vizitezi si alte locuri, inclusiv Sighisoara si Budapesta, ca altfel nu prea inteleg cum de ajungi pe acolo. Oricum, din Budapesta iesi pe M7 si tot mergi spre sud: Zagreb - Karlovac - Split. Dincolo de Split nu stiu pina unde au ajuns cu autostrada, dar poate te ajuta alti colegi de pe forum ce au fost pe acolo anul trecut sau poate chiar acesta.
La Sighisoara sunt parintii mei si dormim acolo o noapte, la Budapesta avem niste prieteni si stam o noapte la ei. Cam cat dureaza drumul din Budapesta pana in insula Korcula. Deci hotelul e ok? De ce nu e frumos cu cazare si masa inclusa?

#17
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 hcarmen, on 4th June 2010, 17:56, said:

[...]Deci hotelul e ok? De ce nu e frumos cu cazare si masa inclusa?
Da, hotelul era ok (cel putin atunci era), mancarea buna, dar nu prea are multe in comun cu felurile traditionale si ambianta ce se gasesc la konobele (restaurante traditionale) din oras. Iar Korcula are un oras vechi foarte frumos si bine pastrat si parca e pacat doar sa te plimbi prin el fara sa te poti opri sa mananci. Cel putin pentru mine si sotia mea, mancarea din Croatia (feluri, ambianta, etc.) e parte integranta din farmecul acestei tari. Intre o masa la o konoba tinuta de o familie si una la un restaurant de hotel cu ospatari la costum, voi alege intodeauna prima varianta si nu voi regreta.
Dar asta e doar punctul meu de vedere si nu as vrea sa te influentez intr-un fel sau altul. Stiu ca toti sutem diferiti, avem gusturi si asteptari diferite. Sunt persoane carora nu le-a placut Croatia pentru ca n-au gasit ciorba de peste sau friptura de porc.

#18
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@biscatrix +1

In toate tarile pe unde am circulat am observat ca mancarea inclusa la hotel incearca sa fie pe gustul tuturor fiind "cu specific international", adica cu niciun specific. Noi preferam sa platim doar cazare eventual cu mic dejun  si sa manancam la restaurantele/terase mici, traditionale, de familie daca gasim, mancare locala. Gastronomia locala face parte din farmecul concediului.

Pe de alta parte, totusi, nu toata lumea e dispusa sa incerce feluri noi si in plus daca pretul este un criteriu de baza, 476 EUR 2 persoane 7 zile casa si masa e un pret foarte bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate