Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce statiune sa aleg, Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
@ biscatrix
si de la mine nota 10 pentru raspunsul tau
Daca vreti sa mancati numai la ''un restaurant de hotel cu ospatari la costum''  alegeti Turcia.
Daca vreti sa vizitati o tara si sa simtiti intradevar ca vizitati tara respectiva, mergeti pe sfaturile lui Biscatrix. Alegeti ce e traditional tarii respective

Ca sa revin la subiect, recomandare mea este partea de sud a Croatiei:
Mai exact Omis pentru nisip.
Brela -cea mai frumoasa plaja desi este cu pietricele, dar apa este superba.
Pe insula Brac staiunea Bol pentru Cornul de aur (zlatini rat). http://www.croatia-b...nirat_beach.htm
Un monument al naturii, parerea mea cea mai intyeresanta plaza pe care am fost in Croatia. Numai ca marea atentie  (pt familisti), partea nordica este destinata nudistiilor. pentru tineri, voie buna :coolspeak:
Milini statiune f linisitita. Se Poate vizita f usor Dubrovnikul, doar 6 km
Oricum pe acest site puteti sa va alegeti plaja in functie de preferintele pe care le aveti:
http://www.croatia-b....com/index.html

Edited by branco_no, 06 June 2010 - 23:25.


#20
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010
Ca sa ajungem pe insula Korcula am inteles ca trebuie sa trecem cu ferry boat? Stie cineva preturi si de cate ori circula pe zi?

#21
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru ferryboat uita-te pe http://www.jadrolini...ult.aspx?lang=2
E site-ul companiei lor navale nationale.

@braco_no, sunt de acord cu tot ce ai scris, mai putin "desi"-ul de la plaja din Brela. Noi, inclusiv copiii care nu-s foarte mari, am ajuns sa preferam plaja de pietris, nu ni se mai lipeste nisipul de picioare, nu intra in tesatura costumului de baie, nu-l ridica vantul, etc. Acum caut special  plaje din pietris :)

Edited by mdt, 07 June 2010 - 08:59.


#22
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmdt, on 7th June 2010, 09:56, said:

@braco_no, sunt de acord cu tot ce ai scris, mai putin "desi"-ul de la plaja din Brela. Noi, inclusiv copiii care nu-s foarte mari, am ajuns sa preferam plaja de pietris, nu ni se mai lipeste nisipul de picioare, nu intra in tesatura costumului de baie, nu-l ridica vantul, etc. Acum caut special plaje din pietris :)

Am pus ''desi''-ul respectiv deoarece cam la 80% din persoanele (toate persoanele erau cunostiinte din Oradea aprox 15 familii) care mi-au cerut recomandare referitor la Croatia, le-am prezentat statiunea Brela, Bol cu Zlatni rat si bineinteles pozele respective, cand am ajuns la plaja si au observat ca e cu pietricele au strambat din nas. Bineneteles ca i-am intrebat de ce nu le convine pietricele si le-am prezentat avantajele (aceleasi pe care le-ai aminitit si ai perfecata dreptate), ei imi raspundeau ca la noi la mare e nisip, si ca copii sunt obisnuiti cu nisipul. La care se incapatinau si vroiau neparat nisip le recomandam Omis-ul. Care mi-au ascultat sfatul s-au intors f incantati si acum sigur nu mai vor nisip.
Si eu sunt '' fan'' pentru plajele cu ''pebbles''

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
@branco_no, asa e in ceea ce priveste majoritatea romanilor. Eu am fost foarte fericita sa constat ca, dupa 2 week-enduri la mare in Bulgaria anul asta, fetitele mele m-au intrebat cand mergem la plaja cu pietricele :) pt ca s-au saturat de nisip. Peste o luna, din fericire :) Asa ca mi-au indepartat ultimele eventuale mustrari de constiinta ca nu le duc la plaja nisip.

Edited by mdt, 07 June 2010 - 20:13.


#24
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
Știe cineva o cazare bună în Baska Krk. Ne-am hotărât că mergem aici dar nu găsesc nici un sait sau ceva cu oferte de cazare.
Mulțam.

#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbranco_no, on 7th June 2010, 16:37, said:

Am pus ''desi''-ul respectiv deoarece cam la 80% din persoanele (toate persoanele erau cunostiinte din Oradea aprox 15 familii) care mi-au cerut recomandare referitor la Croatia, le-am prezentat statiunea Brela, Bol cu Zlatni rat si bineinteles pozele respective, cand am ajuns la plaja si au observat ca e cu pietricele au strambat din nas. Bineneteles ca i-am intrebat de ce nu le convine pietricele si le-am prezentat avantajele (aceleasi pe care le-ai aminitit si ai perfecata dreptate), ei imi raspundeau ca la noi la mare e nisip, si ca copii sunt obisnuiti cu nisipul. La care se incapatinau si vroiau neparat nisip le recomandam Omis-ul. Care mi-au ascultat sfatul s-au intors f incantati si acum sigur nu mai vor nisip.
Si eu sunt '' fan'' pentru plajele cu ''pebbles''

Medicii si psihologii (mai ales) v-ar indemna spre plaja cu nisip. Chiar daca se lipeste de picioare.

#26
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010

View PostGozmin, on 21st June 2010, 07:56, said:

Salut.
Știe cineva o cazare bună în Baska Krk. Ne-am hotărât că mergem aici dar nu găsesc nici un sait sau ceva cu oferte de cazare.
Mulțam.
Noi ajungem pe 28 iunie in Krk-Punat e f aproape de Baska. Hotel Park de 3 stele 47 euro persoana pe noapte all inclusive. Am facut rezervare direct la hotel.

#27
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postdenky, on 21st June 2010, 10:04, said:

Medicii si psihologii (mai ales) v-ar indemna spre plaja cu nisip. Chiar daca se lipeste de picioare.
Poate medicii si psihologii indoctrinati cu Marea Neagra, (cei care pe vremea comunismului singura lor iesire era Marea Neagra-litoralul romanesc)
Asa de curiozitate incearca odata plaja cu pietricele si nu o sa regreti.

#28
klaus74

klaus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.06.2006
Scuza-mi ignoranta, dar de ce spui asta? Care sunt avantajele?

#29
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Eu cred ca a zis-o la misto :)

#30
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postklaus74, on 22nd June 2010, 08:34, said:

Scuza-mi ignoranta, dar de ce spui asta? Care sunt avantajele?

Sunt la fel de ignorant in domeniu, cred ca are legatura cu ce poate construi copilul din nisip.

#31
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postdenky, on 22nd June 2010, 10:35, said:

Sunt la fel de ignorant in domeniu, cred ca are legatura cu ce poate construi copilul din nisip.

Un copil poate sa isi gaseasca activitate si pe o plaja cu pietricele (parerea mea).
Nu vreau sa va conving ca plajele cu pietricele sunt mai bune, dar apa in primul rand este mult mai curata.
Va dau un ex:
Plaja Omis care este cu nisip
si plaja Brela cu pietricele.
distanta intre cele 2 locatii max 20 de km.

Attached Files



#32
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdenky, on 22nd June 2010, 10:35, said:

Sunt la fel de ignorant in domeniu, cred ca are legatura cu ce poate construi copilul din nisip.

Dacă îi mai dai și un sac de ciment atunci să vezi ! :lol:

#33
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Dupa ce anul trecut am fost in vacanta in Brela, anul asta am mers intr-un week-end la mare in Bulgaria si copiii mei mi-au declarat ca vor la plaja cu pietricele, unde nu se lipeste nisipul de tine, nu sunt alge, vezi prin apa, vezi pestisori, samd. S-au jucat si cu pietricelele, s-au distrat si in apa, s-au uitat cu ochelarii si tubul de snorkel...
Daca ati ales vacanta la plaja de pietricele si aveti copii luati la voi colac, echipament de snorkelling (daca e copilul mai marisor), clasica galetusa, vase de bucatarie de jucarie sau camion din plastic si enjoy, va fi super!
In plus eu cred ca vacanta cu copiii e un bun prilej ca ambii parinti sa petreaca 100% timp cu copiii lor, sa se bucure de timpul liber(fara nicio obligatie) petrecut impreuna , ceea ce ii face mult mai fericiti decat orice mini-disco, mini-club blabla, indiferent din ce e compusa plaja.

#34
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008

View Postmdt, on 23rd June 2010, 09:40, said:

Dupa ce anul trecut am fost in vacanta in Brela, anul asta am mers intr-un week-end la mare in Bulgaria si copiii mei mi-au declarat ca vor la plaja cu pietricele, unde nu se lipeste nisipul de tine, nu sunt alge, vezi prin apa, vezi pestisori, samd. S-au jucat si cu pietricelele, s-au distrat si in apa, s-au uitat cu ochelarii si tubul de snorkel...
Daca ati ales vacanta la plaja de pietricele si aveti copii luati la voi colac, echipament de snorkelling (daca e copilul mai marisor), clasica galetusa, vase de bucatarie de jucarie sau camion din plastic si enjoy, va fi super!
In plus eu cred ca vacanta cu copiii e un bun prilej ca ambii parinti sa petreaca 100% timp cu copiii lor, sa se bucure de timpul liber(fara nicio obligatie) petrecut impreuna , ceea ce ii face mult mai fericiti decat orice mini-disco, mini-club blabla, indiferent din ce e compusa plaja.
Ai perfecta dreptate. Aceasi reactie au avut-o si niste prieteni care au mers anul acesta in Croatia in Brela. La inceput nu pre au cochetat cu ideea de plaja cu pietricele, dar din cauzxa odraslelor parerile sau cam schimbat. In prima zi de scalda prietenul meu nici nu a putut sa ii scoata din apa. Binenteles ca nu le-au lipsit dotariile de snorkeling.

Edited by branco_no, 24 June 2010 - 00:02.


#35
Gozmin

Gozmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 15.06.2007
Salut.
Am căutat cazare în zona Omis, Split, etc., dar nu am mai găsit liber ceva (pentru 3 familii cu patru copii). Știe cineva sigur (dacă mergem pe neveu) vom găsi ceva cazare în zonă sau riscăm să nu găsim nimic ? Nu de alata dar mie groază de copii.
Mulțam.

#36
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View PostGozmin, on 29th June 2010, 12:16, said:

Salut.
Am căutat cazare în zona Omis, Split, etc., dar nu am mai găsit liber ceva (pentru 3 familii cu patru copii). Știe cineva sigur (dacă mergem pe neveu) vom găsi ceva cazare în zonă sau riscăm să nu găsim nimic ? Nu de alata dar mie groază de copii.
Mulțam.


In lunile iulie si august e bine sa te duci cu rezervare din timp pe litoralul croat. Nu e imposibil sa gasesti, dar locatiile mai bune si mai aproape de plaja sunt deja rezervate!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate