Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Ce statiune sa aleg, Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
andamada

andamada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 12.06.2008
Merci mult pentru raspuns...destul de multe detalii, dar la noi mersul in hoteluri nu e un moft, hai sa zic, mai degraba " o necesitate" . Luand in considerare ca inca se mai pot lua bilete prin sindicat ( nu se stie cat se mai aproba) fortam si noi lucrurile , sindicatul suportand 50% sau poate chiar putzin peste din costul biletului. Si ...sincera sa fiu ar fi pacat sa nu mergi in conditii mai bune cat mai e posibil...cand va fi mai rau o sa mergem si noi la particulari. Eu te inteleg f bine...ador micul dejun descris de tine, ador linistea, relaxarea...dar in hotelul acela mare fii'mea are sanse mult mai mari sa-si gaseasca tovarasi de joaca ( cum a facut-o si in anii anteriori..) , eu sunt omul de sacrificiu in familie...mie imi place sa fac plaja pe malul marii, fii'mea vrea numai la piscina...poate innota mai linistita decat in mare...( asa a trebuit sa stau anul trecut mai tot sejurul pe betoanele de la piscina si-am suferit ca trebuia sa o supraveghez si sa fac naveta malul marii- piscina nu era tocmai placut). In cadrul hotelurilor mari mai sunt si echipele de animatori ...mai scap de grija...mai gaseste alte activitati de facut. E normal ca e mult mai placut cum spui tu, la o vila , cu 2- 3 fam, dar tocmai asta e la noi problema: din cele cateva familii prietene ( cate au mai ramas in tara) n-am gasit nici una care sa aiba aceeasi perioada de concediu...asa ca din nou vom merge singuri...E posibil sa luam bilet cu demi...si sa bantuim si pe la terase...nu ne-am hotarat inca. Un singur lucru e f clar: sejurul va fi la sf de aug- inceput de sept. Apropos, cred ca e buna vremea si in perioada aceea, nu? La altceva nu ne-am hotarat deocamdata, mai astept pareri, sugestii...
Daca cineva are pareri despre hoteluri pe unde a fost , astept raspuns. Orice sfat e bine-venit...si orice altceva legat de sejurul in Croatia.
Numai bine tuturor!

Edited by andamada, 30 July 2010 - 19:00.


#56
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
In marea majoritate a zonelor in Croatia marea e linistita, fara valuri, limpede, poti inota foarte linistit in ea. Te inteleg ce zici, nici mie nu-mi plac betoanele de la piscina.

Vremea in mod normal e foarte bun atunci, e mai cald la ei decat la noi. Pentru hoteluri uita-te pe site-uri gen tripadvisor unde poti gasi impresii despre un hotel anume. Lumea in general merge la vile (si nu  vorbesc doar de romani sau de forumistii de aici), hoteluri sunt putine si multe din ele nu arata prea celebru, fiind construite in perioada comunista si mai sunt si scumpe.

#57
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Postandamada, on 30th July 2010, 19:52, said:

Merci mult pentru raspuns...destul de multe detalii, dar la noi mersul in hoteluri nu e un moft, hai sa zic, mai degraba " o necesitate" . Luand in considerare ca inca se mai pot lua bilete prin sindicat ( nu se stie cat se mai aproba) fortam si noi lucrurile , sindicatul suportand 50% sau poate chiar putzin peste din costul biletului. Si ...sincera sa fiu ar fi pacat sa nu mergi in conditii mai bune cat mai e posibil...cand va fi mai rau o sa mergem si noi la particulari. Eu te inteleg f bine...ador micul dejun descris de tine, ador linistea, relaxarea...dar in hotelul acela mare fii'mea are sanse mult mai mari sa-si gaseasca tovarasi de joaca ( cum a facut-o si in anii anteriori..) , eu sunt omul de sacrificiu in familie...mie imi place sa fac plaja pe malul marii, fii'mea vrea numai la piscina...poate innota mai linistita decat in mare...( asa a trebuit sa stau anul trecut mai tot sejurul pe betoanele de la piscina si-am suferit ca trebuia sa o supraveghez si sa fac naveta malul marii- piscina nu era tocmai placut). In cadrul hotelurilor mari mai sunt si echipele de animatori ...mai scap de grija...mai gaseste alte activitati de facut. E normal ca e mult mai placut cum spui tu, la o vila , cu 2- 3 fam, dar tocmai asta e la noi problema: din cele cateva familii prietene ( cate au mai ramas in tara) n-am gasit nici una care sa aiba aceeasi perioada de concediu...asa ca din nou vom merge singuri...E posibil sa luam bilet cu demi...si sa bantuim si pe la terase...nu ne-am hotarat inca. Un singur lucru e f clar: sejurul va fi la sf de aug- inceput de sept. Apropos, cred ca e buna vremea si in perioada aceea, nu? La altceva nu ne-am hotarat deocamdata, mai astept pareri, sugestii...
Daca cineva are pareri despre hoteluri pe unde a fost , astept raspuns. Orice sfat e bine-venit...si orice altceva legat de sejurul in Croatia.
Numai bine tuturor!
Salutare!
Noi am stat in Makarska la hotel Biokovka 3 stele si conditiile sunt foarte bune. In spatele hotelului era un parculet iar marea asa cum a mai precizat cineva pe aici este in 95% din cazuri ca un lac foarte mare. Nu o sa vezi valurile de la Mamaia de exemplu. In statiune nu sunt multe hoteluri iar majoritatea sunt de 3-4 stele, nu cred ca am vazut de 5 stele in statiune. Insa stele alea chiar respecta ce trebuie la categoria respectiva. Hotelul nu avea piscina exterioara ci doar interioara avind si baza de tratament. Erau chiar foarte multi turisti cu probleme de handicap pe care i-am vazut facind recuperare. Noi am rezervat de pe un site croat care avea atunci cea mai buna oferta.
Succes in cautari si vacanta placuta!

#58
miticat

miticat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 18.11.2004

View Postandamada, on 29th July 2010, 23:17, said:

Buna tuturor, nu stiu cat o sa-mi permita timpul sa citesc informatiile , daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi, ar fi f bine...noi am fost acum 2 ani in Grecia si acum 1 an in Turcia.  Ne-a placut mai mult la greci...stiu ca poate nu ma intelege multa lume...la turci nu ne-a placut ideea de tzark. Nu suntem nici f dinamici dar la greci am avut unde iesi seara, o plimbarica in oraselul apropiat, una-alta... am vrea anul asta Croatia...daca s-ar putea sa vizitam Dubrovnik-ul ar fi f bine...dar nu cred...e cam inaccesibil din Zadar ( acolo a vazut sotul ceva hoteluri...nu ma intrebati ce i-a placut acolo, am luat informatia ca atare) si avand in vedere ca eu ajung tarziu sa intru pe net acasa, ma gandeam sa intreb: a fost cineva acolo , merita mers in zona aceea? Ce ar fi de vizitat interesant prin apropiere sau ce altceva ne-ar putea recomanda in o cu totul alta parte? Detalii: am dori concediu intr-o zona linistita, avem copil de 12 ani si jumatate, care ne roade urechile daca n-are activitate ( si din cauza ca mergem singuri...nu au coincis concediile cu nici una din familiile prietene, dar ne-am imprietenit usor cu alte familii de romani) , din cate am citit se poate adapta omul si la plaja cu pietricele ( oare?), apa limpede ( la turci parca faceam baie in namol, o apa cenusie...in schimb la greci a fost o minunatie...). Cum e AI la croati? Cam atat deocamdata, multumesc anticipat celor ce ne vor raspunde!!!

Acum doi ani am stat într-o suburbie a Sibenik-ului, la Brodarica. Am găsit acolo exact ce cauti tu: liniste, un apartament cu 3 camere, bucătarie și baie într-o casă în care nu mai locuiau decât proprietarii, împrejurimi minunate.
Poți citi detaliile aici: http://forum.softped...t...zde&st=2106, e mesajul nr 2121. Sibenikul nu e departe de Zadar, dar ai în plus posibilitatea de a ajunge la Parcul Krka in 15 minute, la Primosten in 30 de minute, chiar și la Split în circa 2 ore, astfel încât să-ți rămână timp și pentru vizite.
dacă vrei mai multe detalii, îți stau la dispoziție.

#59
ovi111

ovi111

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2010
Vreau sa plec joi in Croatia dar nu stiu exact in care statiune sa ma opresc. As vrea ceva sugestii intre Rovinj, Porec , Pola sau orasele de langa acestea. Vreau in zona aceea pt ca ma intereseaza si un drum la Venetia.
Ma intereseaza o statiune care sa nu fie foartre aglomerata, dar in care sa nu te plictisesti si sa ai seara unde sa iesi, ex taverne, etc.
Ar fi binevenite si ceva tips de cazare la particulari!

#60
azazel82

azazel82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2005
Iti recomand calduros statiunea Makarska.
Este o statiune in care, daca vrei sa te distrezi ai de unde alege, iar daca vrei liniste si odihna, le poti avea fara probleme.
Pentru cazare iti recomand privatii....am platit 40 de eur pe noapte, 2 pers, in luna august....foarte curat iar gazdele f ospitaliere...nimic de reprosat.
Gasesti si parcare ieftina in zona plajelor....10 kune/toata ziua sau 30 kune/toata ziua, in functie de zona
Sunt o multime de restaurante si terase cu mancare buna si nu f scumpa....multe din ele au si meniul zilei....undeva la 60-80 de kune.
Merita sa incerci si o excursie pe insule cu unul dintre numeroasele vapoare....poti vedea Jelsa de pe insula Hvar si Bol de pe insula Brac, cu celebra plaja Zlatni Rat...costa in jur de 200 de kune.
De asemenea, poti vizita Splitul (60 de km) si Dubrovnik (80 km).

Daca te hotarasti sa mergi , sper sa ai o vacanta minunata , cum am avut si noi!

#61
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
probabil ca a fost de atunci, dar nu a mai revenit cu impresii de acolo..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate