Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Despre hip-hop

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
74 răspunsuri în acest subiect

#37
AlexRmF

AlexRmF

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 14.03.2004

View Postdroopy_dee, on Oct 31 2005, 01:29, said:

In sfrasit un om acre stie care e treaba cu undergroundul si cu hip hopul in general.Pun pariu ca toti aia care l-au ridicat in aceste 2 pagini in slavi pe 50 n-au auzit in viata lor de Jedi mind tricks,lost children of babylon,lord of the underground,gangstar,7L And Esoteric sau multi altii care fac hiphop adevarat.
Dau cu pace! :peacefingers:

Si  ce inseamna man pentru tine rap adevarat ? rap de care nu a auzit nimeni sau care suna prea nasol pentru a fi ascultat... si nu baga vrajeala d-aia ca..."are rime super-tari " pentru ca nu prea tine. Sunt doar cativa reprezentanti importanti ai rap-ului underground, restul sunt prea varza pentru a se face remarcati asa ca nu e de mirare ca au ramas niste anonimi. Eu unul prefer rap-ul care are un ritm nu doar cuvinte aruncate in vant pentru niste teme de mult fumate (saracie, greutatile vietii&shit), sunt chiar un fan al artistilor care nu incep sa vorbeasca despre saracie... :peacefingers:

#38
droopy_dee

droopy_dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 19.10.2005

View PostAlexRmF, on Oct 31 2005, 21:40, said:

Si  ce inseamna man pentru tine rap adevarat ? rap de care nu a auzit nimeni sau care suna prea nasol pentru a fi ascultat... si nu baga vrajeala d-aia ca..."are rime super-tari " pentru ca nu prea tine. Sunt doar cativa reprezentanti importanti ai rap-ului underground, restul sunt prea varza pentru a se face remarcati asa ca nu e de mirare ca au ramas niste anonimi. Eu unul prefer rap-ul care are un ritm nu doar cuvinte aruncate in vant pentru niste teme de mult fumate (saracie, greutatile vietii&shit), sunt chiar un fan al artistilor care nu incep sa vorbeasca despre saracie... :peacefingers:

Rap adevarat??Pai eu sunt de parere ca rapu' are legartura directa(sau ar trebui sa aiba) cu retsul elementelr(cre sunt in total 4-nu 9 sau cate se mai ziceau..doar pt ca a zis krs asa-parerea mea).Rapu adevarat e acela care se facea prin 80,cand se canta pt distractie si nu pt bani si faima,in care artistii nu se "laudau" cu tot felul de  bling-bling-uri. Dar au trecut anii,asa ca s-au schimbat si vremurile, si omu a mediatizat aceasta cultura, astfel facand din ea o "companie". Mie mi se par fake-uri acei artisti care canta hiphop(fac un efort de-a numi ceea ce canta asa) pt cluburi.
Nu stiu in cate videoclipuri ai vazut tu bboy,sau care sa arate alceva decat femei si smecheri cu gun-uri ...Dak ai vazut filmele wild style,sau style wars sau beat street sau beef 1 si 2 stii la ce ma refer.
Sa revenim la intrebarea ta...deci e clar ca in zilele noaster s-a cam rupt legatura dintre elemente...chiar si asa sunt artisti care fac muzica de calitate...printre ei i-as putea enumera pe The Roots,Common Sense,Mos Def,Talib Kweli,tupac iar de la underground non phixion,jmt,lost children of babylon,7L,LOTU, si multi altii....
  Ideea finala este ca..dak tu sau eu nu am auzit de ei nu inseamna ca nu-s buni...Crezi tu ca americanii au auzit de paraziti sau mai stiu eu de cine de pe la noi...Asa ca...o dau cu pace...si astea au fost doar parerile mele..nu inseana ca-s bune... :peacefingers:

#39
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 213
  • Înscris: 27.08.2005

Quote

In sfrasit un om acre stie care e treaba cu undergroundul si cu hip hopul in general.Pun pariu ca toti aia care l-au ridicat in aceste 2 pagini in slavi pe 50 n-au auzit in viata lor de Jedi mind tricks,lost children of babylon,lord of the underground,gangstar,7L And Esoteric sau multi altii care fac hiphop adevarat.
Dau cu pace!

Subscriu!

Quote

Eu unul prefer rap-ul care are un ritm nu doar cuvinte aruncate in vant pentru niste teme de mult fumate

Asculta, intelege, si vei fi uimit. Dar pentru asta trebuie sa-ti imaginezi pentru o clipa ca nu exista turma si parerea ei. Daca 50 cent a vandut n-shpe milioane de albume, nu inseamna ca e bun.

Multi dintre interpretii astia de rap "de care nu a auzit nimeni sau care suna prea nasol pentru a fi ascultat" sunt niste adevarate legende la ei in tara. Doar pentru ca nu s-a auzit de ei pe meleagurile noastre nu inseamna ca-s de lepadat.

prin comparatie, in fond... ce-i mai bun? o mancare calda, gustoasa si sanatoasa intr-un local mic si intim de care n-a auzit nimeni, sau o felie de carton cu aditivi, ambalata frumos, de la vreun mcDonald's care-si face reclama pe toate drumurile :)?

#40
droopy_dee

droopy_dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 143
  • Înscris: 19.10.2005

View Post1109unique, on Nov 6 2005, 15:55, said:

Subscriu!
Asculta, intelege, si vei fi uimit. Dar pentru asta trebuie sa-ti imaginezi pentru o clipa ca nu exista turma si parerea ei. Daca 50 cent a vandut n-shpe milioane de albume, nu inseamna ca e bun.

Multi dintre interpretii astia de rap "de care nu a auzit nimeni sau care suna prea nasol pentru a fi ascultat" sunt niste adevarate legende la ei in tara. Doar pentru ca nu s-a auzit de ei pe meleagurile noastre nu inseamna ca-s de lepadat.

prin comparatie, in fond... ce-i mai bun? o mancare calda, gustoasa si sanatoasa intr-un local mic si intim de care n-a auzit nimeni, sau o felie de carton cu aditivi, ambalata frumos, de la vreun mcDonald's care-si face reclama pe toate drumurile :)?


WORD!!!

#41
Gyno

Gyno

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 03.07.2005
Pentru cine vrea sa asculte artisti de Hip-Hop vechi , ce canta stilul gangsta ( dar nu cel de care stie lumea... gen Snoop sau altii ) le sugerez sa gaseasca
Spice 1
South Central Cartel
Above The Law
Frost
WestSide Connection ( Ice Cube MAck10 ,WC )

Acestia sunt veteranii in viata ai acestui stil....

scuze ca l-am editat ... dar stiu si ei unde sa gaseasca :P

Editat de shobi, 31 ianuarie 2006 - 20:38.


#42
Agitatu

Agitatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 23.12.2005
Am vazut ca tot va luati de Eminem asa ca o sa postez exact ce am spus si pe alt forum.

Quote

Eminem e de apreciat. Nu trebuie sa il blamam pentru faptul ca toti taranii au tricouri cu el si ca il asculta toata lumea. Majoritatea care il asculta nu inteleg un sfert din mesajul transmis de el  
Eminem este foarte tehnic, are versuri care vin din inima, iar mesajele transmise prin melodiile sale mi se par foarte tari. Ultimul album mi s'a parut foarte bun la toate capitolele (instrumentale, versuri, etc.). Cei carora nu le'a placut albumul sa zica si ce anume nu le'a placut la album.
Cea mai buna melodie semnata Eminem mi se pare "Sing for the moment", e o melodie foarte profunda care ma unge la suflet de fiecare data cand o ascult.
BadBitch, pentru faptu' ca ai insirat niste artisti care fac muzica buna nu ai crescut in ochii nimanui (poate doar in ochii unuia care nu a auzit de acei artisti). M-am saturat de aerele voastre de rebeli care nu fac altceva decat sa critice niste oameni care prin propria lor munca au ajuns sa fie cunoscuti de toata lumea(chiar daca nu toti inteleg mesajul pe care il transmit).

#43
bivi

bivi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 29
  • Înscris: 08.03.2006
pentru putzini oameni care cunosc cat de cat ...
comercialul
inseamna mai mult muzica in care mesajul este slab (un mesaj previzibil care il gasesti la toti... exact ca manelele ) sau chiar inexistent... mai mult se face pentru a suna bine urechilor... asta nu inseamna ca nu exista shi exceptzii
underground
o muzica in care mesajul inseamna foarte mult
in general mesajul este format printr un limbaj erudit shi chiar ezoteric...shi aici exista exceptzii

CONCLUZIA
undergroundul ramane in underground din cauza faptului ca e mult prea inteligent... shi foarte putzini il intzeleg
DACA AR EXISTA MAI MULTA LUME INTELIGENTA, UNDERGROUND AR INSEMNA COMERCIAL

#44
rake66

rake66

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 09.05.2006
nu trebuie eminem laudat pt sing for the moment, ci aerosmith.

#45
ShadY

ShadY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 30.06.2006

View Postad_axel, on Aug 11 2005, 11:04, said:

Fizz nu canta Hip-Hop nici Rap.Spune poezii Fizz, panarama de om.
Intr-adevar e panarama de om....numa k hip-hop`ul nu se poate canta...rap`ul se canta  :D  :peacefingers:

#46
deluxejr

deluxejr

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 06.04.2007

View PostAlexRmF, on Jul 19 2005, 02:14, said:

interesant subiect. Iar acum sa imi dau si eu cu parerea- eu consider ca Rap-ul comercial si cel necomercial sunt de nedespartit, astfel: orice artist are o perioada in care este un necunoscut, pe care unii o numesc underground, dar odata ce devine destul de bun "lumea" il remarca si astfel pentru unii devine comercial, iar daca acest om ar continua sa cante despre greutati sau despre ce canta inainte sa devina celebru, lumea l-ar cataloga (pe buna dreptate) un prefacut si tocmai d-ai el vorbeste despre viata sa in momentul respectiv (masini, bani, femei), alternativa ar fi sa se lase de cantat (dar nu ar fi corect, pentru ca doar nu ai ajuns in varful muntelui doar pentru a te da jos si a ceda locul altuia- te mentii acolo cat poti si cat esti bun). Insa mai exista si un alt tip de rapp-eri, care refuza sa iasa la lumina si lumea sa afle despre ei (desi sunt cunoscuti in cercurile lor) din motive pe care numai ei le stiu (pentru acest gen de rapp-eri am tot respectul, insa daca ar face toti la fel probabil nu ar mai exista rap) dar atunci cand unul dintre ei iese pe piata (cu sau fara voia lui) este privit de toti ceilalti ca un proscis care a incalcat nu-stiu-ce legi nescrise (Parazitii sunt cel mai clar exemplu, pentru ca ei in '97 erau cunoscuti doar celor care ascultau hip-hop underground, dar odata cu lansarea albumului Suta care a devenit cel mai bun album al anului ei au inceput sa urce spre locul unde se afla astazi doar ca sa fie incadrati in aceeasi categorie cu fizz ceea ce nu mi se pare corect). Parerea mea este ca toti cei impotriva hip-hop-ului comercial sunt impotriva hip-hop-ului in general si dupa aceea sunt impotriva evolutiei (pentru ca odata ce un rapper e destul de bun, el va fi remarcat si chiar fara voia sa va deveni comercial).  :peacefingers:


Problema e ca este o diferenta mare dintre "Rap" si "Hip-Hop" deci de asta va rog sa nu vorbiti fara nu stiti .. sunt multi care nici nu stiu sa faca diferenta , dar sunt mari rapperi sa zic aja, dar ei askulta 50 cent care mi-se pare cel mai prost om din lumea "rap-ului" pt ca 50 nu canta HipHop .. as putea sa zic ca el canta MANELE AMERICANE, la fel ca si FIZZ ca tot despre asta vorbeati .. canta doar despre bani, femei, case , si multe altele .. aja sa revin la ce voriam sa zic .. cei care nu stiu sa faca diferenta dintre rap si hiphop .. se imbraca cu blugi largi si bluze largi dar debea asteapta sa ajunga aksa sa asculte putin de GUTZA ! , aja ca , dak chiar nu stiti .. nu vorbiti , iar cel care a deschis subiectu ! are cea mai mare dreptate ;).. stie care este diferenta dintre hip-hop-ul comercial si necomenrcial ,, !!! 50, DMX, eminem ,, "Fitz" astia nu merita sa cante .. erau si ei niste copii ca oricare altii , parinti nu aveau bani si au vandut droguri ca sa se imbogateasca (povestea lui 50) , nu pot sa zic acelasi lucru si despre EMININEM, dar totusi , Veritasaga, AdLitteram, CTC, Arssura, Cenzurah, Brigada Rima Grea , Deceneu (asta da HIPHOP ) raman cei mai tari , si astia sunt oamenii pe care ii RESPECT ! si merita sa fie unde sunt ! ;) .. sper sa continue cineva la topicu asta si sa ma contrazica pt ca imi place sa vb despre asta ;) .. BFT BAIETI .. ! si .. nu va pocaiti sa askultati manele . plz ;).. si sa stiti la fel cum zice si Jhivago de la Veritasaga .. HipHop-ul nu se askulta se SIMTE ! :D

Editat de deluxejr, 06 aprilie 2007 - 17:37.


#47
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007
KRS-One says simply : "Rap is something you do, but hip-hop is something you live."  :peacefingers:

#48
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 08.06.2006
Ice Cube:
Us will always sing the blues / 'cause all we care about is hairstyles and tennis shoes.
50cent ar prinde bine la OTV. Sunt piese in care se ia de mai toata lumea si se pare ca iubeste scandalul.
Sunt zvonuri ca ar fi luat-o peste bot de la Ghost face Killah...dar nimic probat.

#49
dice90s

dice90s

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 13.03.2007
Sper ca nu se supara nimeni daca ma bag si io pe aci.
Acum nu vreau sa ma bag in sensu' ala idiot "nu e ca tine ba macaronarule, mai citeste"
Momentan m-am apucat sa ascult hip-hop din Bay Area, imi plac melodiile mai vii din "Killa Kali". Totusi chestie neinteresanta.
Ce e interesant ca majoritatea lumii de pe acolo e anti G-Unit si implictit 50 Cent si restul memebrilor (Young Buck/Tony Yayo/Lloyd Banks/numai asa sa arat ca ii stiu :rolleyes:)
Acum ca tot de vorba de 50, vreau sa spun ca atunci cand am vazut filmul lui (Get Rick or Die Tryin') si mai ales faza cand era cu pistolu' la cap aveam o fata uimita, ca si cum "deci asta e impuscat in cap si dupaia ia amenda ca si-a fortat un pic Ferrari-ul/sau ce ma-sa era", pe atunci nu stiam povestea lui, bla bla bla.
Mai tarziu am pus lucrurile cap la cap si am descoperit ca datorita glontului de i-a intrat in gura mormaie dupa primele 4 cuvinte rostite. Deci pur si simplu io atata intreleg cand incepe el sa bage rima, 4 cuvinte si in timpul melodiei cateva mai saltarete ca "rich" si alalalt cu "b"
Acum... din tot hip-hop-ul strain pe care l-am ascultat continuu, acum 3 ani am renuntat la tot hip-hopul romanesc,50 cred ca e singurul care nu se poate abtine de la a se da mare de "cat de bine facut e", "cat de bun e el", "cat de mult omoara" si "cati bani numara el" chiar si atunci cand e chemat la un proiect ... nu e melodia lui ... nu se poate abtine omul, dar deh daca asa se vinde CD-u atunci de ce sa nu-l lasi pe 50 sa abereze 45 de secunde pe un track, doua. Marketing sucks.
Ce mai e enervant e ca marile "labeluri" scot staruri pe banda rulanta, ceva de genul:
"Ia sa-ti auzim melodia... Da frumoasa... Tie iti scoatem un album si daca se vinde bine si vrea sa cante si 50 la urmatorul ti-l scoatem si pe-al doilea". Young Buck exemplul perfect. Si-a scos un album, s-a invartit cu 50, iete-l si p-al doilea. Si pt un tip din Nashville, Tennessee e ceva. Acum a inceput sa bage si el despre femei, banii lui care nu existau inainte sa inregistreze, de parca noi nu ne dam seama ... si chestii dastea.
Oricum cu 3 rapperi ca Nas, 2 ca Kanye West (scuzati cacofonia) si 2 ca Emin3m, s-ar putea sa mai isi revina hip-hop-ul... NOT ! (Borat)

Oricum pana la urma am amestecat toate astea si n-a iesit mai nimic (parerea mea).

P.S. Io nu stiu cum a putut o casa de discuri sa semneze cu Lil Jon cand ala nu poate decat sa zica "Yeah !/ Okay !/ What?"

#50
la_gattita_flow

la_gattita_flow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 24
  • Înscris: 12.02.2007

View PostKpaC, on Sep 7 2005, 11:11, said:

ma zicetimi si mie niste formatii de hip-hop latin .. mexic , puerto rico ... alea alea    :worthy:




in primul rand '''TEMPERAMENTO''   ''FREE TEMPO'' '' Yo Yais''   '''NOZTRA'''  ''POLLITO''  ''HANCEL''   ''L.D.A''  ''THE FREE FLOW''' si astia sunt doar o parte

#51
Pisu22

Pisu22

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 534
  • Înscris: 20.02.2007
Interesant topic...dar totusi...FIZZ!?nici macar pop nu canta!Isi pune o blana pe el si se plimba cu un Navigator...a vazut si el la Diddy. Dupa parerea mea in romania cei mai buni sunt C.T.C! Si de afara...as zice Mos Def, Talib Kweli, Nas, Jurassic 5, The Roots, Jay-Z, Methodman care a inceput sa o dea si el in comercial cu ultimul album "4:21 The Day After", Masta Ace, Masta Killa, Wu-Tang Clan, Mobb Deep care din pacate au semnat cu 50. Dupa parerea mea 50 nu face muzica deloc buna...numai diss-uri si toate porcariile! Am vazut un documentar cu el...si manca numai rahat...ca el e cel mai tare si ca toti vin la el! NAS chiar are dreptate "Hip-Hop is Dead". Am vazut un filmulet in care Young Jeezy manca rahat ca cine e el sa zica ca hip-hop-ul este mort? Trebuie sa ii spuna cineva ca e un veteran! Eu zic ca nici aia de afara nu stau bine la capitolul Hip-Hop...incep si la ei sa apara din ce in ce mai multi care canta tot felul de porcarii! Peace!

#52
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 08.06.2006

View Postgadget1, on Jul 9 2005, 11:17, said:

artistii hip-hop ca:dmx,nelly,50 cent,ja rule,fizz???,parazitii,eminem eeeeetttccccc......tind spre influente comerciale,ceea ce inseamna ca se desprind de puritatea hip-hop-ului adevarat.va dau cateva exemple de artisti care respecta cultura hip-hop si nu se abat de la stil:veritasaga,komplot sub terra,controlul tehnic de calitate,raparta,pirats klan,armada (dintre cei romani),si arsonists,atmosphere,gostface killah,method man,adica wu tang clan,mos def,naughty by nature (dintre cei straini)
:lol: ...daca vrei hip-hop old school ia uite aici ce-ti da nenea, A tribe called Quest feat. Bust Rhymes piesa Scenario

#53
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postfracture, on Jun 21 2007, 11:27, said:

:lol: ...daca vrei hip-hop old school ia uite aici ce-ti da nenea, A tribe called Quest feat. Bust Rhymes piesa Scenario

sau [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34g2l22Vzy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :peacefingers: :gunsmilie:

Editat de antinVidia, 22 iunie 2007 - 07:59.


#54
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 08.06.2006

View PostantinVidia, on Jun 22 2007, 04:56, said:

sau [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/34g2l22Vzy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :peacefingers: :gunsmilie:
N-am mai ascultat de foarte mult timp Das EFX. Imi aduc aminte cand mi-am cumparat o caseta cu Das EFX, vanzatorul m-a "avertizat" ca aia canta rap doh.... Era intr-o perioada in care la mare moda era Nirvana :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate