Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Duster 1,6 4x4 Laureate si urmatoarele...

- - - - -
  • Please log in to reply
1258 replies to this topic

#1081
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 22.11.2007
La 1.6 16v cam asa e la toate, teava ceva mai afumata. Chiar auzeam pe cineva care prin comparatie cu fostul Logan 1.4 mpi spunea la fel, ca la 1.4 avea teava curata si la logan 1.6 16v e usor afumata.
Si la mine e la fel si in niciun caz nu merg subturat.(logan 1.6 16v eur4)

Edited by bossake, 10 November 2013 - 20:26.


#1082
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 bumpocbum, on 10 noiembrie 2013 - 19:57, said:

@jay333 esti la a 2-a sau la a 3-a schimbare de bujii ? Intreb deoarece la Logan au ajuns la 37 mii de km si sunt cele originale. Loganul pleaca la "sfert" si culmea mult mai bine decat dusterul. Toba de esapament e super curata la logan...fata de Duster care e super afumata.
PS: ceva poze din calatorii ?
Prima schimbare si asta din cauza ca asa scrie in manual.

Am uitat sa zic de ceva noutati: mi-am pus din nou sigla si, pentru ca am prieteni buni, am boxe noi, Hertz Dieci DCX Posted Image .

PS: am si cateva poze.
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3486a_zpsc7833c80.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3480_zps174449b1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3505_zpsdd5a5ae0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3586_zpsb231c2e7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3596_zps7370bb06.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3673_zpsc3e49e94.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3680_zps042c3004.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3709_zpsdea3d870.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i1058.photobucket.com/albums/t406/jayjudge303/Tusnad/DSC_3712_zpseba337f1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1083
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Superbe, ca de obicei.
Multumim :)

Edited by rexkroki, 11 November 2013 - 22:47.


#1084
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Rexkroki, multumesc.

Niste precizari legate de pozele de mai sus: sunt facute in urma unei mici iesiri de relaxare la Tusnad. Am plecat vineri din Bucuresti cu directia "acolo" (nu stiam sigur daca ne oprim la Tusnad sau mai departe) si ne-am hotarat sa ne cazam la hotel Ozone. Vineri am revizitat lacul Sfanta Ana si am intrat pentru prima data in rezervatia de la Tinovul Mohos (la doi pasi de Sf. Ana). Plantuta aia mica, roz si draguta din poza a 4-a creste in Romania numai la Tinovul Mohos si este, cica, rozmarin salbatic, de 7 ori mai otravitoare decat matraguna (plus ca nu are antidot). Nenea ghidul de la rezervatia ne-a dat mai multe informatii foarte interesante; cine poate ajunge in zona sa nu rateze o vizita.
Dupa vizita in rezervatie nu am facut nimic altceva decat sa zacem la piscina sau sauna, facilitati incluse in cei 250 lei/noapte cat costa camera dubla la hotelul Ozone. (ca tot intreba Tavi candva de recomandari de cazare)
Tot vineri m-am gandit sa vad cat mai zice CB-ul ca-mi consuma la autostrada: 12,7 la 140 km/h si 15,6 in urcare la 165 km/h.

Azi, la 45554 km inregistrati la bord (plus restul de 15469) am trecut la gumele de iarna. Cele de "vara" cu care a fost livrata masina au ramas la hotel la Meridian Vest si probabil in primavara vor pleca spre reciclare.

Daca tot m-am aflat in vizita pe la Meridian, am incercat si noul Guster, proaspat aparut in show-room. Am avut chiar onoarea sa fiu primul care a condus masina de drive-test (abia ii pusesera numere rosii). Am mers cu un dci de 110 cai, 4x4. Impresii dupa plimbare:
- la plusuri: insonorizare mult mai buna, scaune profilate altfel (mai confortabile se pare), renuntarea la plasticul lucios maro de pe diverse elemente din habitaclu, bordul nou cu spatiile de depozitare suplimentare, noile fete de usi, chederul exterior de la geamuri care nu mai este cu sant
- la neutre: farurile si grila noua (initial mi-au displacut, vazute in plastic si tabla arata mai bine), jantele noi (arata bine dar nu ma pasioneaza), comenzile de geamuri pe portiera, repozitionarea tobei finale pentru aspectul estetic
- la minusuri: in primul rand pretul de achizitie si preturile optionalelor, faptul ca au reintrodus rotita de modificat pozitia spatarului (greu de manevrat in caz ca montezi si cotiera), oglinzile stil "logan" fara balamale, cromul de la ceasurile din bord si gurile de ventilatie
Una peste alta, as fi tentat de noul guster insa mi se pare destul de scump.
(urmeaza si un clip de la drive-test dupa ce reuseste netul meu sa incarce cei 1,7 GB pe youtube)

Edited by jay333, 12 November 2013 - 21:43.


#1085
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H8kz2j3Gzpw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1086
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Foarte multumim pentru cadrele cu "ruginitura" de esapament.
Nu prea seamana cu ce au prezentat ai mei la Frankfurt:
http://forum.softped...2#entry13833611

@Jay: multi km fara probleme in continuare!

Edited by Marius3k, 12 November 2013 - 23:28.


#1087
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Eh, aia era de salon, asta de vanzare.

#1088
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sunt frumoase pozele de National Geographic si descrierea plantelor... totusi daca pomeniti de testele acestei masini, ma asteptam sa o luati la plimbare pe teren sau pe un circuit.

#1089
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
@jay333 o impresie sincera te rog despre zgomotul interior, si comportamentul dci-ului fata de motorizarea care o ai in dotare, confortul scaunelor (reglajul lombar). Servodirectia este mai usoara? La depasiri trage mai bine? Tragand linie la sfarsit ce ai prefera dci sau benzina?  Multumesc pentru pozele si explicatiile de mai sus (am notat recomandarea). Pot sa zic ca esti unul din putinii in care am deplina incredere ca nu "taie piroane" .
Cu stima,
Tavi

Edited by bumpocbum, 13 November 2013 - 17:21.


#1090
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 Quantum, on 13 noiembrie 2013 - 06:58, said:

Sunt frumoase pozele de National Geographic si descrierea plantelor... totusi daca pomeniti de testele acestei masini, ma asteptam sa o luati la plimbare pe teren sau pe un circuit.
Crede-ma ca as merge pe unde ar trebui testat un 4x4 insa nu prea poti cu masinile reprezentantelor sa faci astfel de teste. In plus, masina in cauza nu e noua pe piata, se cam stie ce poate in afara soselelor.
Multumesc de aprecieri dar nu e cazul sa exageram, pana la nivelul de NG e mult.

 bumpocbum, on 13 noiembrie 2013 - 17:12, said:

@jay333 o impresie sincera te rog despre zgomotul interior, si comportamentul dci-ului fata de motorizarea care o ai in dotare, confortul scaunelor (reglajul lombar). Servodirectia este mai usoara? La depasiri trage mai bine? Tragand linie la sfarsit ce ai prefera dci sau benzina?  Multumesc pentru pozele si explicatiile de mai sus (am notat recomandarea). Pot sa zic ca esti unul din putinii in care am deplina incredere ca nu "taie piroane" .
Cu stima,
Tavi
Zgomotul la interior, asa cum am spus mai sus, se simte ca s-a diminuat, s-a lucrat nitel la capitolul asta. Fireste, nu e limuzina insa se simte diferenta.
Dci-ul are avantajele lui fata de benzinar; nu are rost sa deschid un versus interminabil. Am mers cu un Logan din 2011, dci de 90 CP, logan care a beneficiat si de o remapare. E placut sa apesi acceleratia si sa simti ca ai tot ce-ti trebuie pentru depasiri mai la mustata. As trece peste prejudecatile mele legate de diesel pentru un dci de la rino, mai ales ca cele cu care am avut contact nu au facut niciun fel de figuri. Totusi parca as inclina, deocamdata, mai mult catre 1.2 tce. Spun "deocamdata" pentru ca inca nu am condus masina cu 1.2 tce. Insa intre 1.6 16v si 1.5 dci, cred ca as alege ultimul de ar fi sa-mi schimb masina inainte de a pune rino 1.2-ul pe 4x4.
Nu stiu sa-ti spun de reglaj lombar, nu e un "must have" pentru mine, nu m-am uitat sa vad daca au dotat gusterul FL cu asa ceva. Pot doar sa-ti spun ca scaunele par mai confortabile. Normal, la 10 minute de sofat nu pot spune ca sunt ok pentru un drum de cateva sute de km.

Cred ca am uitat sa spun de o modificare ce mie imi duce spre minus: acoperitoarea de portbagaj rigida. E ok cand mergi cu masina goala, e naspa cand ai de umplut portbagajul pana la tavan si ai si pasageri in spate iar casa nu e prea aproape pentru a putea lasa acoperitoarea. Mai utila ar fi fost cum e la MCV sau la Clio Estate.

Edited by jay333, 13 November 2013 - 20:24.


#1091
johny_bravo

johny_bravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2013
Felicitari pentru jurnal si ma bucur ca nu ai renuntat la el. Stiu ca unora le "pute" Dacia si ma bucur ca ai reusit sa treci peste comentariile rautacioase. Sunt posesor de Logan FL 1,6 GPL si am adunat cu aceasta masina aproape 100 000 km fara a avea probleme (respectat carnetul de garantie si inlocuit consumabile conform acestuia). Personal consider ca nu este nevoie sa cheltui cu o masina mai mult decat ai nevoie. O masina este o masina pana te lasa in parcare sau, mai rau, in drum. Am avut si eu bucurii (accident) si peripetii prin service-urile noastre si cred ca nu au fost diferite de alte service-uri particulare sau reprezentante ale altor marci.
Ma uimeste lejeritatea cu care critica unii diverse aspecte relatate( vezi chestia cu bujiile- sunt sigur ca respectivul nu face diferenta dintre o bujie folosita si una noua decat daca cea folosita este jegoasa de praf/mizerie)
Este un jurnal placut si l-am citit in doua zile pe nerasuflate curios fiind ce poate duster-ul pe bune.
Pentru cei care nu stiu in trasee offroad, poti sa rupi si un defender care este tatal lor (caz trait de o cunostinta impatimita care a trecut la lucruri dedicate dupa episodul cu pricina)
Referitor la VAG am un prieten care repara tot ce-i trece pragul din parcul auto romanesc sub 15000 euro si multe masini sunt VAG-uri SH, si baiatul aproape nu are timp liber...
Nu sunt "contra VAG" unele modele sunt chiar deosebite dar cea mai buna masina este cea pe care o ai si pe care ti-o poti permite, sunt in schimb contra "profesorilor" care nu au si de aceea le put strugurii. Fiecare face ce vrea.

Edited by johny_bravo, 18 November 2013 - 01:45.


#1092
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Azi am bricolat niste lumina in portbagaj:
Attached File  20131124_181137.jpg   120.7K   184 downloads
Attached File  20131124_181149.jpg   97.7K   182 downloads

#1093
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
din poze arata bine  :)   ce ai facut mai exact?

#1094
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,916
  • Înscris: 14.11.2004
A montat lampi LED in portbagaj, altfel este o spelunca, ca mai la toate masinile low-cost. Se vad demential, tot ma tin sa fac asta si la Prius-ul meu, unde niponii au considerat ca un bec W5W chior este suficient, dar se pare ca s-au inselat, deci pentru posesorii de Duster sau cei care vor fi, bucurati-va de masina asa cum este, sunt masini mult mai scumpe cu greseli d'astea care sunt la mintea cocosului.

Imi place mult facelift-ul la Duster, pacat ca nu au si cutie automata pe el, ca era buna ca masina de mers la munte, unde Prius-ul cam comenteaza, de indata ce simte sub cauciucuri ceva noroi sau pietris, nu doar asfalt.

Edited by connectorxp, 03 December 2013 - 01:22.


#1095
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Asa cum zice connectorxp, am pus lumini suplimentare din cauza ca becul ala chior de 5W nu facea lumina suficienta si, cand portbagajul era mai plin, trebuia sa iau lanterna sa vad si eu ce am in portbagaj. Aveam niste benzi de leduri de 12V si m-am apucat de bricolat "lampi" sa pun in ambele parti. M-a interesat prea putin aspectul fata de utilitate. Partea cea mai buna e ca modificarea nu e permanenta si pot reveni oricand la "setarile" din fabrica (nu am modificat cablajul masinii).
Attached File  2013-11-26 19.37.38.jpg   121.74K   82 downloadsAttached File  2013-11-26 19.37.32.jpg   126.23K   90 downloads
Attached File  2013-11-30 09.57.51.jpg   193.15K   94 downloadsAttached File  2013-11-30 09.58.05.jpg   151.07K   92 downloads
Ramane sa gasesc o solutie pentru lumina interioara in spate tot fara a face modificari permanente (cum ar fi taierea capitonajului pentru instalarea unei lampi).

#1096
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Ieri, la 47717 km, am schimbat filtrele de aer (habitaclu si motor) Dupa 6 luni, erau la fel de curate cum e Bucurestiul zilele astea.

PS: Niste poze recente.

Attached Files



#1097
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Ma laud si eu la tine pe jurnal. SI-a luat si taica-meu unul de vreo cateva zile dar inca nu am apucat sa-l vad.

#1098
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
49615 km - am pus la loc gumele cu care a venit masina. Unul din cele de iarna are un surub in el. Curios lucru, nu pierdea aer deloc sau mult prea putin. Bine ca nu m-am grabit cu schimbarea cauciucurilor pentru ca joi seara am prins ninsoarea de pe Cheia. Pe la ora 22 se pusese ceva strat de zapada peste asfalt.
De la intoarcerea de duminica:
Attached File  DSC_5897.JPG   154.32K   69 downloads Attached File  DSC_5921.JPG   347.07K   74 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate