Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#37
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Pentru ca m-am saturat de Grecia (continentala) (glumesc, dar chiar m-am saturat de condus masina prin Bulgaria), ma tenteaza Croatia. Am auzit o gramada de lucruri bune despre Croatia si un eventual concediu aici.
A fost careva pe aici in ultimii doi ani ? Puteti impartasi din experientza voastra ? Pretzuri, locuri (Dubrovnik, etc...), plaje bune (au multe pietre), etc...

Multumesc,
VM.

#38
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Nu am foarte mult timp acum, asa ca o sa te rog sa scuzi faptul ca voi fi foarte succint.

Croatia reprezinta de departe o alternativa absolut deosebita de petrecere a unuor zile super, singurul minus in opinia mea este distanta. Preturile sint in general mai mici decit in Grecia/Turcia. Nu merita sa stai la hotel ci la pensiuni.

Plajele sint stincoase, exista insa si locuri cu nisip, cel putin unul cunosc eu (Kampor/Rab).

Daca ai ceva intrebari punctuale iti voi raspunde la ele.

In concluzie, mergi cu toata increderea!

#39
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View PostGreuceanu, on Mar 14 2006, 08:34, said:

Nu am foarte mult timp acum, asa ca o sa te rog sa scuzi faptul ca voi fi foarte succint.

Croatia reprezinta de departe o alternativa absolut deosebita de petrecere a unuor zile super, singurul minus in opinia mea este distanta. Preturile sint in general mai mici decit in Grecia/Turcia. Nu merita sa stai la hotel ci la pensiuni.

Plajele sint stincoase, exista insa si locuri cu nisip, cel putin unul cunosc eu (Kampor/Rab).

Daca ai ceva intrebari punctuale iti voi raspunde la ele.

In concluzie, mergi cu toata increderea!


Buna,

Am lucrat 4 ani de zile in Croatia (in perioada estivala), ducind turisti romani acolo. In Croatia preturile sunt MULT mai mari decit in Turcia si Grecia luate la un loc. In ultimii 3 ani, Croatia a devenit o destinatie "exotica" din cauza preturilor mari. Exista citeva explicatii (nu ma hazardez aici).

Daca vrei sa vezi Croatia inseamna ca vrei sa vezi Dalmatia, pentru ca asa cum spun croatii, Croatia incepe de la Zadar in jos. Restul este Istria... . Daca vrei sa vezi Dalmatia, inseamna ca vrei sa vezi Dubrovnikul si dupa ce l-ai vazut o data, nu-l mai poti uita.

Am vazut in Europa cam tot ce trebuia sa vada un om care lucreaza in turism. Nu vorbesc prostii: dau Monaco si Nisa la pachet pentru o saptamina in Dubrovnik.

Apropo. Daca te duci in vara la Dubrovnik, ia-ti haine elegante. Vei avea unde sa le porti. Apropo. Ia si niste bani, chiar mai multi.

#40
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@RoVal1972: PM pentru detalii.

#41
anca218

anca218

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.03.2006
Noi am mai fost anul trecut in zona Zadar dar nu am coborat mai jos de Sibenik. Este minunata Croatia si nu mi s-a parut deloc scumpa. Noi ne-am cazat intr-un apartament cu bucatarioara si cumparam produse de la supermarket-uri si ne gateam noi mancaruri lejere si rapide. Am ales varianta acesta pentru ca aveam cu noi  si copilu (de 1 an) si aveam nevoie de bucatarie ptr a-i incalzi lapele, ceaiul, mancarica lui.
Ce nu trebuie ratat este Parcul national Krka de langa Sibenik are un lant de cascade incredibile iar in pretul biletului intra si o calatorie cu vaporasul pana la cascade si inapoi.
Pentru persoanele cu copii mici care vor plaje cu nisp noi am gasit cateva in zona Zadar : Privlaka, Sabunike, Nin, Zaton.

Am si eu o intrebare privitoare la calatoria in Croatia. Anul acesta am dori sa strabatem Dalmatia din Zadar si pana in Dubrovnick cu masina personala. Stie cineva daca se poate tranzita Bosnia, pe portiunea aceea de 10 km care taie Croatia in doua, fara viza?
Merci.

#42
drumaru

drumaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.09.2005
Da, se poate! Cind am fost eu nu era inca nevoie de viza, insa anul trecut au fost niste veri si nu le-a trebuit nimic (nici nu te opresc la vama, doar incetinesti)

#43
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006
oficial nu se poate. adica, se poate trece, ca nu se uita nimeni la masina ta (cine a fost stie cum arata politistul ala de la Neum), dar daca ai o problema (mic accident, etc) te cam baga la trecere frauduloasa...

se construieste un pod pe insula, care ocoleste Neum-ul (localitatea de 7 km a bosniacilor de la mare) dar nu stiu daca l-au terminat

#44
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Se pare ca nu trebuie:
http://www.daciaclub...

#45
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Daca plec din Dubrovnik spre Osijek, trec prin Bosnia Hertegovina, vreo 400 Km. Se poate obtine vreo viza de tranzit, sau trebuie sa ocolesc?

#46
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postice cube, on Mar 22 2006, 22:02, said:

Se pare ca nu trebuie:
http://www.daciaclub...


asa cum spuneam mai sus, mi-am petrecut ceva timp prin Croatia. si tot cum spuneam, nu-ti cere nimeni viza de Bosnia la Neum, ca nu au chef, dar nici nu-ti doresti sa le vina...

#47
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

View PostGreuceanu, on Mar 15 2006, 10:14, said:

@RoVal1972: PM pentru detalii.

Saptamana viitoare te voi contacta. Multumesc.

#48
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005

View Postpenca, on Mar 23 2006, 10:59, said:

asa cum spuneam mai sus, mi-am petrecut ceva timp prin Croatia. si tot cum spuneam, nu-ti cere nimeni viza de Bosnia la Neum, ca nu au chef, dar nici nu-ti doresti sa le vina...
Da' nu era vorba de viza la Neum. Eu intrebam de drumul de la Dubrovnik la Osijek si sunt vreo 400 Km. prin Bosnia, trecand pe la Mostar si Sarajevo. Pe mine pentru astia ma intereseaza daca e nevoie de ceva.

#49
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postice cube, on Mar 23 2006, 20:26, said:

Da' nu era vorba de viza la Neum. Eu intrebam de drumul de la Dubrovnik la Osijek si sunt vreo 400 Km. prin Bosnia, trecand pe la Mostar si Sarajevo. Pe mine pentru astia ma intereseaza daca e nevoie de ceva.

DA. Este nevoie de viza.

#50
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Si cum se obtine si cat costa?

#51
ana tofan

ana tofan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.04.2006

View Postanca218, on Mar 19 2006, 18:53, said:

Noi am mai fost anul trecut in zona Zadar dar nu am coborat mai jos de Sibenik. Este minunata Croatia si nu mi s-a parut deloc scumpa. Noi ne-am cazat intr-un apartament cu bucatarioara si cumparam produse de la supermarket-uri si ne gateam noi mancaruri lejere si rapide. Am ales varianta acesta pentru ca aveam cu noi  si copilu (de 1 an) si aveam nevoie de bucatarie ptr a-i incalzi lapele, ceaiul, mancarica lui.
Ce nu trebuie ratat este Parcul national Krka de langa Sibenik are un lant de cascade incredibile iar in pretul biletului intra si o calatorie cu vaporasul pana la cascade si inapoi.
Pentru persoanele cu copii mici care vor plaje cu nisp noi am gasit cateva in zona Zadar : Privlaka, Sabunike, Nin, Zaton.

Am si eu o intrebare privitoare la calatoria in Croatia. Anul acesta am dori sa strabatem Dalmatia din Zadar si pana in Dubrovnick cu masina personala. Stie cineva daca se poate tranzita Bosnia, pe portiunea aceea de 10 km care taie Croatia in doua, fara viza?
Merci.

ma numesc ana tofan si as vrea sa aflu mai multe despre calatoria pe cont propriu in croatia:pe la ce vama ati trecut?,e nevoie de viza?,care e moneda croatiei?iti trebuie asig medicala?eu m-am gandit sa merg prin Serbia stiti ceva de acest traseu?

#52
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Daca sunteti ruda cu Gelu, nu stiu la ce va trebuie aceste informatii. Puteti merge unde vor muschii d-vs.

Pentru Croatia nu-ti trebuie viza. Moneda este Kuna. In schimb, pentru Serbia iti trebuie viza. Asigurarea medicala iti trebuie pentru orice tara.
http://www.daciaclub...?showtopic=2479

Edited by ice cube, 10 April 2006 - 21:25.


#53
penca

penca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 15.01.2006

View Postice cube, on Mar 24 2006, 15:26, said:

Si cum se obtine si cat costa?


Nu stiu cit costa viza de Bosnia. Stiu doar ca se poate obtine din Budapesta, Romania nu gazduieste o reprezentanta diplomatica BiH

#54
Ari

Ari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 26.02.2006
Ma gandesc sa merg in iulie la Dubrovnik , cum sunt serviciile , la ce hoteluri ati stat ? Ce preturi sunt?
Puteti sa-mi recomandati o agentie de turism pentru rezervare ?
Multumesc !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate