Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Totul despre CROATIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3619 replies to this topic

#19
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
Greucene, pls. spune-mi [daca stii, si ar trebui sa stii :)] daca la ora actuala [9 august 05] e valabila chestia aia cu aratat 100 euro/ pers. la granita pentru croatia.
precizez ca mergem cu masina si o sa trecem pe la turnu severin, probabil, deci traseu prin serbia.

merci.

ps. sa-mi spui, te rog, daca stii treaba asta sigur [de raspunsul tau depinde in mare masura daca ma mai duc sau nu/ desi am platit deja taxa de tranzit prin serbia], iar daca nu, poate-mi indici unde sa ma interesez la sigur.

merci again.:)

#20
mf

mf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 11.08.2003

Greuceanu, on Aug 9 2005, 15:20, said:

Daca vrei sa ajungi cit mai repede la Rijeka, sfatul meu este ca de la Baja (imediat cum treci podul peste riu si ajungi la Bataskek, sa cobori spre sud pe traseul:

Drum bun!

<{POST_SNAPBACK}>


      :OK: , boierule!

#21
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@fourmi:

In mod absolut cert, niciodata, la nici un punct de trecere frontiera in afara de cel romanesc nu m-a intrebat cineva ceva de bani.

In concluzie: numai la iesirea din tara va trebui (eventual) sa dovedesti existenta acestei sume. Atentie! Am scris "eventual" pentru ca sint mai multi factori implicati: o masina mai "hotarita", un pasaport care sa demonstreze ca te-ai mai plimbat, ceva carduri ...

Bafta.

#22
datace

datace

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 26.04.2005
Am fost acum doua saptamani pe traseul descris de Greuceanu mai sus si e super bun si cred cel mai bun pentru Croatia!

Merci mult Greuceanu  pentru ideea care mi ai dat-o ca sa dorm la Baja!

#23
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ma bucur ca am putut fi de folos  :coolspeak: .

#24
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

Greuceanu, on Jul 7 2005, 12:55, said:

Astept intrebari punctuale in continuare.

<{POST_SNAPBACK}>


1. In cazul in care ma hotaresc sa inchiriez ceva local (in Croatia), cum pot iesi din tara? Mai bine spus ce trebuie sa am la mine la granita pentru a nu mi se arata drumul inapoi?
2. Daca totusi reusesc sa ajung acolo, poate exista riscul sa alerg o zi intreaga dupa cazare la particulari ??

P.S. Deplasarea o fac cu o masina deci actele masinii+carte verde + asigurarile noastre sunt ok.

Multumesc,
Bibicu

#25
fourmi

fourmi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.11.2004
merci, domnule Greucean.

m-am dat un pic si pe siteul politiei de frontiera, si pt. croeisha iti trebuie doat 50 euro, ceea ce e ok.

ps. nici nu ma asteptam sa ma mai intrebe cineva pe afara de bani, de ai nostri mi-era frica :))

#26
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
In ordine inversa:

- cu placere, Fourmi!

- @bibicu13: arati banii la iesire, daca te intreaba, si gata. Fara probleme. Despre cazare, ce sa zic?! Depinde mult de sezon, dar mie nu mi-sa intimplat niciodata sa nu gasesc unde sa pun capul jos. Interesant e ca daca vei intreba la unul si ala n-are, se apuca sa dea telefoane el sa te rezolve.

Certitudine totala nu exista, dar eu zic ca nu sint probleme; totusi, de ce nu bagi o geana pe net inainte?

#27
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004
Multam, nene Greucene !!

#28
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Nu ratati cetatea Dubrovnik.

#29
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
Eu n-am masina si as vrea sa ajung pana in Porec cu alt mijloc de transport decat avionul.

A fost cineva cu trenul? Sau poate ca exista vreun autocar din Timisoara

Multumesc !

Edited by Andreiweb, 13 August 2005 - 18:04.


#30
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002
pana la ce data se poate merge la plaja? la inceputul lui septembrie mai este vreme de stat in slip la soare?

#31
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
@zahei: la sfirsitul lunii septembrie faci linistit plaja - atentie insa, noaptea e destul de frig!

#32
Andreiweb

Andreiweb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.02.2003
am gasit un hotel in Porec la care as dori sa fac o rezervare de pe internet.
Problema e ca am nevoie de un card de credit.
Site-ul de pe care vreau sa fac rezervarea este http://www.riviera.hr/

A mai facut cineva rezervari de pe internet cu carte de credit ?

Stiu ca la un moment dat (acum cativa ani) erau probleme cu cartile de credit din Romania - se dadeau multe tepe si pur si simplu nu-ti acceptau comanda.

Multumesc

#33
gopo32

gopo32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.09.2005
Desi a trecut sezonul, dar poate pentru la anul mai pot da informatii pentru doritori - am fost in Croatia in August - va mai pot da informatii.

Cazarea am rezolvat-o prin Internet, fara avans, fara nimic si a fost super!

#34
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001

gopo32, on Sep 30 2005, 20:40, said:

Desi a trecut sezonul, dar poate pentru la anul mai pot da informatii pentru doritori - am fost in Croatia in August - va mai pot da informatii.

Cazarea am rezolvat-o prin Internet, fara avans, fara nimic si a fost super!

<{POST_SNAPBACK}>



Daca esti dragut sa faci un review pe unde ai fost + linkuri de situri ar si super. Noi vrem sa mergem la anul 10 zile cu masina.

#35
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postmmariusel, on Oct 4 2005, 09:57, said:

Daca esti dragut sa faci un review pe unde ai fost + linkuri de situri ar si super. Noi vrem sa mergem la anul 10 zile cu masina.

subscriu si eu la rugaminte. de doi ani ma chinui sa ajung in croatia, da n-a fost sa fie.

#36
tatae

tatae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.10.2005
Am citit pe indelete cam tot se s-a scris in acest topic.
Sunt placut surprins de varietatea de informatii date de Greuceanu dar nu numai. Multumesc si eu.
Pentru ca mai sus erau rugaminti de a descrie cate ceva din traseele din Croatia am sa vin si eu cu cateva informati.
In primul rand cea mai buna informatie despre caszare pe care am gasit-o vreodata pe internet este pe situl www.adriatica.net.
Intrati si veti gasi si hoteluri si cazare la particulari si campinguri.
Parerea mea generala este ca preturile in Croatia sunt mai mari decat in toata Europa.
Te intelegi greu cu ei in alta limba si sunt prea putini care rup germana sau engleza.
Chiar daca nu rezervi nimic de acasa gasesti cu usurinta oricate camere vrei. Pentru a elimina insa stresul cautarii si senzatia aceea ca poate in alta parte era mai bine si mai ieftin, e bine sa notati cateva destinatii de pe internet unde sunt si preturi. De remarcat ca nu gasesti cersetori sau indivizi dubiosi de care sa te temi .
Plajele sunt 98% cu piatra si stanci si uneori sunt amenajate intrari cu scari metalice. Nisip am vazut intr-un camping in insula KRK si la un camping aproape de Split. Ceva mai mult nisip este in zona dinspre Dubrovnic.
Apa este extrem de transparnta si ireal de albastra. Din iulie incepand apa este atat de calda incat nici nu te mai racoresti daca te scalzi.  
Peisajul este socant datorita muntilor tineri, ne erodati, care se termina direct in mare.
Soseaua de faleza serpuieste pe versant mai aproape sau mai aproape de nivelul marii .
Sunt circa 800 de km intre Rijeca si Dubrovnic si in tot acest traseu sunt presarate toate statiunile si localitatile interesante ale coastei Dalmate.
Pentru cei interesati de istorie cred ca este zona cu cele mai multe si mai bine pastrate situri istorice din lume. Ceea ce am admirat la Venetia am ajuns sa bagatelizez dupa ce am vazut siturile Dubrovnic, Split, Trogir... Acel centru istoric cu stradute inguste de 3-4 metri pavate cu marmura sau piatra lustruita de pasii trecatorilor timp de aproape 2000 de ani l-am inteles numai dupa ce am vazut Croatia.
In Split de exemplu vezi case medievale construite alaturi de zidurile perfect pastrate ale Palatului imparatului roman Hadrian. Multitudinea de magazine cu suveniruri, de restaurante cu mancaruri sopecifice te fac sa uiti sa pleci. Cartierul Placa din Atena il regasesti in diferite ipostaze in toate aceste orasele dalmate. Geografic, intre Atena si Venetia coasta Dalmata este un culoar de cultura si istorie antica si medievala.
Am stat cu rulota intr-u camping linistit undeva intr-un golf la 120km de Dubrovnic unde am uitat de lume si de griji.
Am stat intr-o vila particulara pe insula KRK imbracata complet in Bughenvila rosie.
Dubrovnicul este greu de descris, se compara numai cu Venetia.
Din pacate drumul de la Rijeka la Dubrovnic necesita peste 12 ore de mers efectiv cu masina pentru ca sunt multe curbe si circulatie intensa pe o singura banda pe sens.
Vizitarea a cel putin 4 localitati necesita tot atatea zile si ar fi bine sa existe cazare in diferite locuri. De exmplu ar trebui cel putin o noapte la Rijeka una la Split si una aproape de Dubrovnic.
Nu se poate pleca din Croatia fara sa vizitezi Rezervatia Plitvice. Nici nu-ti poti imagina ce spectacol poate oferi un rau care se varsa intr-o cascada de cateva sute de lacuri unul sub altul printre stanci de calcar. Apa pare colorata atat de albastra este. In apa sunt mii de pesti care se vad pana la fund oricat de adac ar fi lacul.
Ar fi multe de povestit despre Croatia dar ma opresc aici.
tatae

Attached Files


Edited by tatae, 01 November 2005 - 13:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate