Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Preturi cu 15% mai mari la blocurile reabilitate termic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Articol money.ro

Quote

Pe site-urile cu anunțuri imobiliare au început să apară anunțurile de vânzare a locuințelor din blocurile reabilitate termic, iar prețurile sunt mai mari cu până la 15%. Specialiștii din domeniu spun că aceste locuințe se vor vinde mai repede, și asta pentru că viitorul proprietar va beneficia de costuri reduse la întreținere.

Damian Dragoș și-a scos la vânzare apartamentul cu trei camere din Capitală, situat în Colentina, construit în 1969 și reabilitat anul acesta la prețul de 85.000 de euro. „Am scos locuința la vânzare acum o lună și dacă nu era blocul reabilitat termic, nu aș fi cerut atât pe el, ci mai puțin cu câteva mii de euro. Au venit persoane interesate să-l cumpere și mi s-au oferit 72.000 de euro, dar nu l-am vândut”, ne-a declarat proprietarul.

Agenții imobiliari spun că diferența de preț dintre un apartament reabilitat și unul nereabilitat nu este mare, de 3.000 – 4.000 de euro, dar depinde și de zona în care acesta se află și de prețurile din zonă.

Antonio Zărnescu, general manager Adviser Management Solutions ne-a declarat că un bloc reabilitat oferă o soluție locativă mai bună și acest lucru trebuie să se reflecte în preț. Beneficiarul va plăti în plus pentru că va face o economie de 30-40% la factura de întreținere, la care se adaugă și confortul termic.

„Cu cât blocul este mai vechi și reabilitat, cu atât diferența de preț este mai mare. Spre exemplu, prețul pentru un apartament dintr-un bloc reabilitat dar construit în 1992, poate fi cu 5-10% mai mare, iar în cazul unui bloc care a fost construit în anii ’60, apartamentul va fi cu 15% mai scump. Însă locuințele oferite spre vânzare din blocurile reabilitate termic sunt puține și reprezintă undeva la 5% din piață”, a declarat pentru Money.ro, Valentin Ilie, CEO Coldwell Banker Affiliates of Romania.

Ministerul Dezvoltării lucrează la un program de garantare a creditelor pentru asociații

Pentru 2010, Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului (MDRT) a alocat pentru lucrările de reabilitare 150 de milioane de lei, însă valorea cererilor depuse de asociațiile de proprietari a depășit de aproape zece ori suma stabilită la începutul anului pentru programul de reabilitare.

„O creștere de 10-15% a prețului pentru un apartament dintr-un bloc reabilitat termic mi se pare corectă și cred că numărul cererilor de reabilitare va crește în continuare. Avem deja înregistrate cereri în valoare de 1,4 miliarde de lei. Cererea este deja foarte mare și vrem să deshidem un credit de angajament pentru 150 de milioane de lei”, a declarat pentru Money.ro, Ioan Andreica, secretar de stat în cadrul MDRT.

O altă soluție la care Ministerul lucrează în acest moment și care va prinde contur în cel mult două săptămâni este un proiect de lege prin care asociațiile de proprietari să poată contracta credite garantate de stat și să se ocupe de tot ce înseamnă realibitare termică. Astfel, proprietarii care nu dispun de banii aferenți cotei-părți de 20% din totaul costurilor de reabilitare a apartamentului, vor putea lua un credit garantat de către stat.

„Lucrăm la un nou program prin care asociațiile să poată contracta credite garantate de stat, fără ca primăriile sau statul să intervină, să-și aleagă ei firma care va realiza lucrările, să nu mai existe discuții cu privire la licitații și la prețuri”, ne-a mai declarat Andreica.
sursa

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postgugutata, on 6th May 2010, 12:44, said:

Articol money.ro


sursa

absolut. dar cum preturile la energie vor creste cam la fel, costurile vor fi aceleasi.

ce articol onest si informativ.

#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.663
  • Înscris: 21.11.2009

View PostCentris, on 6th May 2010, 13:05, said:

absolut. dar cum preturile la energie vor creste cam la fel, costurile vor fi aceleasi.

ce articol onest si informativ.
Nu prea reusesc sa inteleg cum o sa fie aceleasi costuri intre un bloc reabilitat termic si unul nereabilitat. Poti sa fii un pic mai explicit?
Multumesc.

#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4.527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postsandel_u, on 6th May 2010, 13:20, said:

Nu prea reusesc sa inteleg cum o sa fie aceleasi costuri intre un bloc reabilitat termic si unul nereabilitat. Poti sa fii un pic mai explicit?
Multumesc.

prin contorizare si preturi. citi sunt cei care pot spune ca au facut economie vizibila odata cu aparitia repartitoarelor?

Editat de Centris, 06 mai 2010 - 12:23.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.086
  • Înscris: 24.02.2006
repartitoarele nu inseamna reabilitare termica :)
reabilitarea termica din articol=  izolatie exterioara cu polistiren  + termopane

Editat de _Smiley_, 06 mai 2010 - 12:28.


#6
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Nu stiu cata economie sau daca am facut vreo economie cu repartitoarele insa iti garantez ca anul asta am platit mai putin la intretinere dupa reabilitarea termica a blocului.
Din punctul meu de vedere se cam justifica pretul ceva mai ridicat al apartamentelor reabilitate.

Editat de furiousdoc, 06 mai 2010 - 12:28.


#7
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.073
  • Înscris: 02.03.2003
Mari analistii baietii citati de articole, analisti obiectivi si cinstiti.
Ei spun ca preturile sunt cu 15% mai mari la cele reabilitate si asta s-ar traducere printr-o crestere de pret pe piata.
Cred ca trendul va fi cu 15% preturi mai mici la cele nereabilitate, ca sa vedem si partea goala a paharului.
Nici in al 12-lea ceas imobiliarii nu vor sa accepte scaderile, fac ei in asa fel incat sa para ca urca.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.315
  • Înscris: 22.07.2005
15%, come on!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate