Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#6121
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cred ca`i mai curat ca la mine`n casa, in unele zile.
Betonate`s mai Vasile :D

#6122
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
laum, exemplar. Foarte frumos lucrat. Apa, paie si bataie de acuma inainte. Succes sa aveti! Nu stiu exact ce suprafata lucrati...parca 1400mp de solar...Rasaduri vad ca aveti multe..Mai vindeti din ele?(parca asa tin minte din unele posturi de mai de mult...) Succes.

#6123
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View PostAchimitom04, on 19 aprilie 2015 - 18:45, said:

Am lasat tot "jos" si am trecut cu sotia si am rupt tot ce era copil .

O metoda mult mai practica pentru eliminarea de copili, este cu o foarfeca. Ideal este sa-i elimini de la 1cm. de locul nasterii. Rana se cicatrizeaza mai repede, planta sufera mai putin si reduci foarte mult o posibila poarta de intrare a ,,profitorilor''.
Eu elimin copilii cand au deja vreo 2-3cm. Au fost perioade cand faceam decopilirea la vreo 3 zile odata. Acea perioada a boomului vegetativ. Tu ai scapat ieftin. Eu in primul an de cultivare rosii in solar, am un prieten care s-a ingrozit cand a vazut ,,jungla''. Deja aveau gogonici si nu eliminasem  nici un copil. Dupa o masiva copilire, efectuata de el, s-a facut efectiv lumina in solar. Rosiile si-au luat viteza, iar productia a fost cu mult peste asteptarile mele.
Poate diseara bag niste foto cu padurea care o aveam in solar. Deja nu puteam sa mai trec printre plante, mai ales ca aveam 70cm. intre randuri.

#6124
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Multzam dragilor pentru ploaia de like-uri Posted Image

vasilemet, asa cum zice rid, betonate-s aleile, nici noi nu mai vazusem pana nu ne-am apucat de turnat betoane pe aratura Posted Image

serifu, 1400mp de solar, doar atat, rasadurile din primul post sunt de vanzare toate, eu mai am de plantat ardeiul si vanata dar alea sunt in rasadnita mica. De maine intram la plantat, astazi am pregatit terenul, o parte.
Succes sa avem toti cei care scurmam pamantul, indiferent de-i pentru casa ori vanzare!

Pe la 19 a venit o vijelie de am zis ca pleaca folia de pe solarul de tomate, era rupta intr-un colt, tocmai ne pregateam sa o carpim:) dar a scapat. La cortul lui guru mi-a fugit mintea, de era in gradina mea ajungea in oras pe Eminescu Posted Image

#6125
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Stai linistit, cortuletul meu rezista si pe Himalaia!
Am verificat acum un sfert de ora pe Arduinu' meu...verificare manuala pe Vodafoana, la omul meu de incredere la fata locului!
;)

Edited by subway_guru, 20 April 2015 - 19:41.


#6126
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postlaum, on 19 aprilie 2015 - 21:13, said:

Tomatele plantate inainte de Paste

Laum,
Din cate imi amintesc eu, anul trecut erau plantate cate 2 randuri in spatiul dintre alei. Urmeaza al doilea rand sau?

#6127
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Asa erau, cate 2 randuri la 40 cm intre plante pe rand.
Anul acesta am plantat  doar un rand pe mijloc, sunt 25cm intre plante iar la palisat voi face 2 randuri astfel: plantele 1,3,5... palisate in dreapta, plantele 2,4,6... palisate in stanga, asa voi avea 2 randuri cu 50 cm intre plante.

#6128
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Rosiile mele la 3 saptamani de la plantare. Foarte rece noaptea, azi dimineata erau decat 2,60 grade, sursa Arduino. Inca am solarul plin cu rasaduri, asteapta sa fie plantate in gradina, cred ca vineri si sambata.

Attached Files



#6129
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009
@corsica, spre rusinea mea nu stiu ce este arduino si la ce foloseste ?

#6130
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

View Postlaum, on 20 aprilie 2015 - 20:00, said:

Anul acesta am plantat  doar un rand pe mijloc, sunt 25cm intre plante iar la palisat voi face 2 randuri astfel: plantele 1,3,5... palisate in dreapta, plantele 2,4,6... palisate in stanga, asa voi avea 2 randuri cu 50 cm intre plante.

Care este avantajul acestei metode? O singura banda irigrare?
Ai vazut undeva sau ai mai avut in cultura ceasta modalitate?

#6131
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
N-as risca in gradina ,mai asteapta,o minima de 9 grd,noaptea ,vreo saptamana (sa nu scada timp de 7zile)....e pacat de ele !Si de munca ta !  Eu le iubesc prea mult !Tu nu ?!
:)

Vasile,mai sunt subiecte in afara de "tomatele".....automatizarile bunaoara ,

#6132
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012

View Postvasilemet, on 20 aprilie 2015 - 20:34, said:

@corsica, spre rusinea mea nu stiu ce este arduino si la ce foloseste ?
Arduino e 'jmekeria' aia de face totul automat fara sa-ti muti fundul din fata calculatorului!!!
Vezi pe...automatizari!
;)

View Postroadmaster969, on 20 aprilie 2015 - 20:36, said:

N-as risca in gradina ,mai asteapta,o minima de 9 grd,noaptea ,vreo saptamana (sa nu scada timp de 7zile)....e pacat de ele !Si de munca ta !  Eu le iubesc prea mult !Tu nu ?!
:)

Vasile,mai sunt subiecte in afara de "tomatele".....automatizarile bunaoara ,
Eu m-as lansa deja de duminica...viitorul e doar al cutezatorilor...
Am terenul pregatit, ingrasat, framantat, spalierul cu plasa montat...si plantator nou-noutz marca Corsica pregatit...urmeaza doar sa ma ingrijesc si de restaurarea sistemului de irigare cu picatura...
Tu...cum stai?

Edited by subway_guru, 20 April 2015 - 20:47.


#6133
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
1orgu,
ma avantajeaza faptul ca le plantez pe mijlocul brazdei, in cest fel radacinile au acces total la bunatatile puse de mine acolo, iar benzi de irigare am 3
Am mai plantat asa in trecut dar la 30cm intre plante, dupa palisare au iesit 60cm si au fost cam rare.
A pus si miki o schema, o caut si o aduc mai in fata.
Rid parca zicea ca asa se paliseaza murul, daca-mi amintesc bine Posted Image

Gasit

Edited by laum, 20 April 2015 - 20:53.


#6134
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Nu risc ! Am solar,in schimb, ! :)  
Am semanat in 2 randuri,la 2 sapt diferenta,15feb,1 martie.Prima a intrat in paine deja,pentru a 2-a ,mai astept putin,sunt mici inca,repicate sambata ! Le mai las la cresa un pic ....

#6135
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postvasilemet, on 20 aprilie 2015 - 20:34, said:

@corsica, spre rusinea mea nu stiu ce este arduino si la ce foloseste ?

Arduino este cel mai bun prieten al meu, are grija de solar. Cand ai timp citeste pe aici.

#6136
girus

girus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.08.2006

View Postlaum, on 19 aprilie 2015 - 21:13, said:

Tomatele plantate inainte de Paste

Super.De folia de mulci stiu de multa vreme.Tot ce e cultura in Germania,capsuni,sparanghel,zmeur,in camp sau in solar,este protejata de folie de mulci.De ce reticenta acestei metode in Romania?Costuri?Nu cred ca este scumpa/Eu am primit mereu cadou de la un patron de firma producatoare.Si normala si biodegradabila.Doar avantaje.Mentinerea umiditatii,a temperaturii si reducerea buruienilor.Am inteles ca este de preferat inlocuirea cu mulci vegetali,din frunze si alte resturi vegetale.Luminati-ma va rog.

#6137
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Uite asa punea tataia zmeurul acum multi multi ani.

Attached Files



#6138
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Tot ce este boala fungica se transmite prin spori ce se pastreaza in sol de la an la an ( soil borne), sunt purtati de vant ( air borne) ori pe apa ( water borne). Nu-mi doresc sa aflu pe munca mea ce generatii de boli s-ar aduna intr-un mulci vegetal in solar, unde vantul in toiul verii adie si nu prea. Apoi sporii au nevoie de mediu de dezvoltare si le prieste de minune mulciul vegetal, din acest motiv in toate cartile de legumicultura se face mentiunea la bunele practici legumicole ca toate resturile vegetale uscate sa fie indepartate din cultura...
In camp altfel stau treburile.

Ps
Irid, uite ordine cu saci de rumegus, plastice, cutii la gramada si ce-o mai fi pe acolo Posted Image
Attached File  DSC03022.JPG   600.29K   136 downloads

Edited by laum, 20 April 2015 - 21:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate