Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#1135
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009

View Postdriver84, on 09 iunie 2013 - 20:21, said:

@roadmaster Imi pare rau sa aud ca ai probleme,asta se intampla ca nu ai stropit preventiv imediat dupa plantare , parerea mea este ca dupa plantare timp de 1 luna, 1,5 luni trebuie stropite preventiv chiar daca nu ai semne ,intaresti planta .nu stagneaza luptandu-se cu toate fungile posibile si ajungi la 5 etaje,pe urma raresti drastic spre deloc stropirile ca urmeaza sa culegi  si spre final nu mai conteaza ca se mai ingalbeneste cate-o frunza  doua.
Daaa...e o lectie pe care mi-o asum,specific incepatorilor ,cred....!
Combinata cu un trecut tulbure(anul trecut) imi da batai de cap si nu ma lasa sa ma bucur deplin de frumusetea gradinaritului !
Dar si in cazul meu valabil,orice nu ne omoara,ne intareste,sper sa duc la capat aceasta cultura !
Cert este ca anul asta ,am invatat o groaza de lucruri si privesc cu optimism la sezonul viitor !
Dar mai presus de toate,sunt fericit ca mi-am facut o groaza de prieteni,este poate cel mai frumos cadou pe care mi l-am facut anul asta !
Pentru restul lucrurilor.....s-a inventat MasterCard ! Posted Image

#1136
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,600
  • Înscris: 27.01.2012
@roadmaster
Ceva poze cu 'baschetbalistele japoneze'?...ale mele sunt ramase tare in urma...

#1137
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
http://s1.postimg.or...ografie0347.jpg
http://s1.postimg.or...ografie0348.jpg
Ar trebui stratul de paie mai gros sau mai subtire?

#1138
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 21.02.2006
Daca nu scoate "capul" nici o balarie, este suficient, daca nu mai pui.

#1139
1618

1618

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.06.2013
Tomatele mele ori li se usuca florile, ori inainte de inflorirea propriuzisa ori dupa, la inceput se ingalbenesc.

Imi puteti oferi sfaturi?  Multumesc

#1140
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
buna ziua,

vreau sa incerc si ciclul 2 la tomate( in solar), credeti ca este tarziu sa insamantez peste 2 zile?
hibridul lady rosa se preteaza pt ciclul 2, dar  hibridul rila.

multumesc.

#1141
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

View Post1618, on 10 iunie 2013 - 14:55, said:

Tomatele mele ori li se usuca florile, ori inainte de inflorirea propriuzisa ori dupa, la inceput se ingalbenesc.
Imi puteti oferi sfaturi?  Multumesc

Vezi aici.

View Postvalucsx, on 10 iunie 2013 - 16:12, said:


buna ziua,

vreau sa incerc si ciclul 2 la tomate( in solar), credeti ca este tarziu sa insamantez peste 2 zile?
hibridul lady rosa se preteaza pt ciclul 2, dar  hibridul rila.

multumesc.

Tomatele Klass sunt timpurii, performante, merg si pe ciclul 2 (Lady Rosa pe ciclul 1 si pe cel prelungit - vezi aici; Rila e semitimpuriu si nu te ajuta acum).

E destul de tarziu; daca insamantezi maine o sa ai tomate coapte pe primul etaj peste circa 125 de zile, adica la jumatatea lui octombrie. Doar daca ai solar si cu ceva noroc de vreme buna poti spera la un pic de productie, daca le carnesti dupa 3-4 etaje (cam 3 - 3.5 kg / planta sanatoasa). Daca lasi mai multe etaje vei avea multe... gogonele.

Pentru gradina nu m-as risca cu tomate, insa mai e (putin) timp pentru varza de toamna, castraveti sau dovleci.

#1142
cocani19

cocani19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2007
Am plantat in gradina mai multe soiuri de tomate: prekos, marmande, inima de bou, buzau 22, primadonna f1, cherry. Am citit pe mai multe site-uri privind copilirea si am sesizat ca unele spun ca cele determinate nu se copilesc. Va rog sa-mi spuneti, daca sunteti amabili, care din soiurile de mai sus se copilesc si care nu (daca exista asa ceva). M-au cam bagat in ceata site-urile respective, mai ales ca nu sunt un expert in domeniu, ba chiar un incepator. Va multumesc.

#1143
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Nu pot sa nu-mi impart micile reusite cu voi.Doar vreo 20 de astea pe fir si tot sunt peste 6,5 kg

Attached Files

  • Attached File  12.jpg   79.42K   127 downloads


#1144
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Tomatele Kiveli fac cantarele sa para mici ...

Bravo, manca-o-ar tata !

Edited by jumborom, 10 June 2013 - 21:12.


#1145
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Ce le cunosti, maestre.

#1146
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Help !
Primele probleme in sera, am observat vre-o 2 probleme la rosiile mele va rog sa ma ajutati cu, cateva sfaturi .

Attached Files



#1147
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Tomatele sunt Amerigo cumva?

#1148
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,600
  • Înscris: 27.01.2012
O idee de 'afaceri' aici:
http://www.romaniali...ice-304216.html
Comentarii?

#1149
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Da driver sunt amerigo, da-mi te rog un raspuns ca nu mai dorm noaptea.

#1150
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Anul trecut am avut 5 hibrizi in solar si doar Amerigo s-au imbolnavit ,dar tarziu ,am cules mult de pe ele,din pacate nu prea e rezistent la boli ,incearca sa le mentii,lasa deschis solarul si noaptea sa nu ai condens ca este pacat ca au fructe gustoase

View Postsubway_guru, on 10 iunie 2013 - 22:15, said:

O idee de 'afaceri' aici:
http://www.romaniali...ice-304216.html
Comentarii?


Doar atat: Ca sa ajungi milionar din agricultura trebuie sa incepi miliardar...

#1151
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postroadmaster969, on 10 iunie 2013 - 00:12, said:

Daaa...e o lectie pe care mi-o asum,specific incepatorilor ,cred....!
Combinata cu un trecut tulbure(anul trecut) imi da batai de cap si nu ma lasa sa ma bucur deplin de frumusetea gradinaritului !
....

roadmaster, in toamna, la desfiintarea culturilor, iti sugerez sa treci terenul prin foc si pulbere.

Asa am facut eu anul trecut dupa invazia omizilor, bolilor si dupa imprastierea accidentala prin solar a unei pulberi de plastic.

Inaintea oricarei operatiuni de sapare am taiat plantele la 15-20 cm de sol, am eliberat locul, am lasat locul sa se usuce cat de cat si in final, cu ajutorul unui arzator folosit la parlirea porcului, am ars centimetru cu centimetru terenul din solar si ceva din imprejurimi.

Apoi a urmat etapa de pulbere: sapat totul, incorporat basamid, udat din abundenta si acoperit cu folie.

Ca urmare, pana acum nu am avut semne de boala. Poate ca nu ar fi fost necesar vreun tratament, dar, in afara de previcur la insamantare (13 apr), am simtit nevoia sa dau preventiv cu dithane+topsin+insecticid (16 mai), ridomil gold+topsin (28 mai), KendalTE+Insecticid (09 iun).

Ptiu, ptiu, ptiu sa nu fie de deochi! Posted Image

Edited by meganedoi, 10 June 2013 - 22:48.


#1152
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,600
  • Înscris: 27.01.2012
Curat "ecologic" moncher...ptiu, ptiu, ptiu...manca-l-ar tata!?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate