Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...
 HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...
 Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...
 Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4144 răspunsuri în acest subiect

#1369
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.143
  • Înscris: 10.10.2007

 Gabiptr, on 09 mai 2014 - 21:17, said:

E suprafata mica, teoretic ar trebui sa mearga oricum l-ai aseza.Dar ca sa fii sigura ca n-ai probleme din cauza pantei ia de data asta  o banda cu , compensare.
Dar da-i si traducerea,ce si de ce,si eventual un link :D ,ca sa inteleaga tot.
Femeile,in general,cu exceptiile pentru care jos palaria,sint mai atehnice.

#1370
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 18.07.2009
Bună ziua,
E prima dată când postez aici, și vă dau un exemplu "Așa nu".
Înainte re plantarea roșiilor în grădină, nu am găsit furtun de picurare, roșiile fiind mari și înghesuite în răsadniță, am zis că le plantez folosind un băț drept model de distanțier (40 cm). Acum, când am găsit furtune și le-am montat, m-am pomenit că multe dintre roșiile mele erau decalate, unele chiar la jumătatea distanței dintre picurători.
A trebuit să scot cele care nu "picau" pe picurători și să le replantez.
Deci - așa nu - prima dată furtunul de irigare și după aceea plantare.

Și o întrebare. La căpșuni, fără folie de mulcire, ce este indicat să pun - furtun sau bandă?

#1371
Gabiptr

Gabiptr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 10.06.2013

 andrei_ci, on 11 mai 2014 - 08:31, said:

Bună ziua,
E prima dată când postez aici, și vă dau un exemplu "Așa nu".
Înainte re plantarea roșiilor în grădină, nu am găsit furtun de picurare, roșiile fiind mari și înghesuite în răsadniță, am zis că le plantez folosind un băț drept model de distanțier (40 cm). Acum, când am găsit furtune și le-am montat, m-am pomenit că multe dintre roșiile mele erau decalate, unele chiar la jumătatea distanței dintre picurători.
A trebuit să scot cele care nu "picau" pe picurători și să le replantez.
Deci - așa nu - prima dată furtunul de irigare și după aceea plantare.

Daca furtunul/banda  de picurare  reuseste sa faca o banda continua de udare decalajul ala nu ar fi o problema, "ca nu trebuie sa le pici direct in cioc / nu sunt pui de gaina ", i-si trag ele singure apa, stai linistit, dar dupa focul cum o spui "asa nu " presupun ca ai distanta de 30-40 intre picuratori si deaia nu face banda  de udare....am dreptate?

Și o întrebare. La căpșuni, fără folie de mulcire, ce este indicat să pun - furtun sau bandă?

Ce te tine buzunarul in primul rand. De preferat furtun ca o sa le mai prasesti si tu din cand in cand si banda se taie mai repede decat furtunul.

Bafta!

#1372
ADRIANSLB

ADRIANSLB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 83
  • Înscris: 16.02.2013

 andrei_ci, on 11 mai 2014 - 08:31, said:

Bună ziua,
E prima dată când postez aici, și vă dau un exemplu "Așa nu".
Înainte re plantarea roșiilor în grădină, nu am găsit furtun de picurare, roșiile fiind mari și înghesuite în răsadniță, am zis că le plantez folosind un băț drept model de distanțier (40 cm). Acum, când am găsit furtune și le-am montat, m-am pomenit că multe dintre roșiile mele erau decalate, unele chiar la jumătatea distanței dintre picurători.
A trebuit să scot cele care nu "picau" pe picurători și să le replantez.
Deci - așa nu - prima dată furtunul de irigare și după aceea plantare.

Și o întrebare. La căpșuni, fără folie de mulcire, ce este indicat să pun - furtun sau bandă?

Daca folosesti un furtun cu distanta de 40 de cm intre picuratori poate ai dreptate dar daca folosesti un tub cu distanta de 33 de cm intre picuratori (cel clasic), la fiecare picurator se formeaza in jurul lui un cerc de cel putin 15 cm raza ( bimeinteles conteaza si perioada de udare). Astfel se formeaza o banda continua de udare. Daca distanta dintre picuratoare este mai mic (10 sau 20 cm) chiar nu mai conteaza daca planta pica pe picurator. De asemenea si planta se va "orienta" si va dezvolta radacinile spre cel mai apropiat picurator..De aceea cred ca nu trebuie neaparat sa plantam plantele dupa acele picuratoare.(am avut cazuri cand furtunul avea cate un interval cu alta dimensiune intre picuratoare sau cum facem cand la variatii de temperatura acest furtun se dilata sau contracta)

#1373
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.051
  • Înscris: 06.10.2012
Am benzi de irigare (pana acum nu prea am reusit sa le tai la prasit) cu distanta de picurare 10. 20, 30cm, Cele de 30cm au cate doua orificii de picurare, deci debitul este mai mare. Cu prioritate folosesc benzile de 10cm/picurator la capsuni, tomate, vinete, ardeioase, varzoase, salata, ridichii, conopida, telina, castraveti, fasolica.
La cultura de muri, nou infiintata, distanta intre plante are 120 cm. Folosesc benzi cu picuratori din 30/30cm. Orificiile care cad intre plante, le-am obturat cu ajutorul siliconului. Am lasat doar pe cele din dreptul plantutelor, abia plantate. Pe masura ce plantele cresc, le eliberez obturarea gaurilor si le dau apa mai multa. Se desprinde foarte usor acea pelicula de silicon.
La cultura pe rod a murilor si zmeurei, folosesc banda cu orificii din 10/10cm. La pomii fructiferi si porumb deasemenea din 10/10 cm.
Anul trecut, am avut vinetele plantate , la o distanta de 40cm. intre plante. Banda folosita , a fost cea de 10/10cm. Am postat foto cu eliminarea tulpinilor la final de sezon. Efectiv le-am scos cu cazmaua, dupa o prealabila udare. Aveau radacinile, infipte cam 50cm. si cam aceeasi distanta cat au avut intre ele, ca si diametru. A fost efectiv un mare efort fizic, un chin.
Nu consider ca exista un anumit standard in privinta distantei intre picuratori. Ne adaptam dupa structura solului, dupa ritmicitatea irigarii, dupa zona in care ne aflam, dupa temperatura anumitor perioade, dupa fertigare sau nu prin sistemul de irigare. Eu sunt foarte multumit de rezultatele obtinute si nu doresc sa impun un anumit standard in privinta distantelor intre orificii.
Apa curata sa aveti pe conductele de irigare!

#1374
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 373
  • Înscris: 14.10.2007
la benzile de picurare cum faceti sa le intindeti si sa stea cat mai drept?

#1375
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
Cand intra sub presiune se indreapta, asa le ajustezi si le duci langa planta daca sunt haite rau. Le bate apoi soarele cand au ceva apa in ele si astfel se indreapta de le gasesc toti dracii.

#1376
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 509
  • Înscris: 18.07.2009

 ADRIANSLB, on 11 mai 2014 - 10:06, said:

Daca folosesti un furtun cu distanta de 40 de cm intre picuratori poate ai dreptate dar daca folosesti un tub cu distanta de 33 de cm intre picuratori (cel clasic), la fiecare picurator se formeaza in jurul lui un cerc de cel putin 15 cm raza ( bimeinteles conteaza si perioada de udare)....

Da, folosesc furtun cu distanța de 40 cm/4 litri/ oră. L-am luat tocmai pentru a face economie de apă, deoarece folosesc apa de la rețea, și m-am săturat de plătit aiurea.
Am făcut comparație între udarea cu furtunul la rădăcină și cu picurător. La furtun, pt. 200 roșii am consumat 700 litri, după 30 minute, apa a pătruns la o adâncime de 5-10 cm pe o rază de aprox. 35-40 cm, iar a treia zi, era uscat. Prin picurare, am consumat 420 litri (udat 1/2 oră), apa a pătruns la 15-17 cm pe o rază de 15-20 cm, ia a treia zi încă mai aveau destulă umezeală încât să nu fiu nevoit a le uda.

#1377
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.051
  • Înscris: 06.10.2012
Benzile de picurare, dupa ce le-am intins facandu-le proba la umplerea cu apa si o sedinta de irigat, am fixat la capatul terminal, linia de udare cu ajutorul unor copci, facute din sarma galvanizata de 3mm. Acelasi lucru l-am facut si pe lungimea liniei de irigat. Le-am pus cam din 6m. in 6m. E simplu. Taiem o buc. de sarma, cam de vreo 20 cm. , o indoim si fixam banda. recomand fixarea ei atunci cand este in sarcina de picurare, adica este incarcata cu apa. Folosesc aceasta metoda, deoarece ziua cand este cald, banda se dilata si se  stramba in toate felurile. Niciodata nu o gaseam la pozitia ideala. Noapte se contracta si revine la pozitia normala.
Deasemenea recomand in mod insistent sa fixati si conducta ,,mama'' care alimenteaza benzile sau furtunul. Eu le fixez tot cu ajutorul clemelor din sarma galvanizata. Le tai nitel mai lungi. Cam de 30 cm. si le fixez la distanta de 1m. unul fata de celalat. In caz de neimobilizare a conductei ,,mama'' in vreo doua trei nopti, acesta isi schimba pozitia, fiind trasa de contractarea benzilor. Puteti sa o fixati si cu tarusi metalici sau de lemn. Dar dupa ce m-am impiedicat de vreo doua ori in acei tarusi, am pus cleme. Acum totul este ok. si ma ocup de alte activitati.

#1378
MihaelaB

MihaelaB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 97
  • Înscris: 18.10.2006

 corsica, on 09 mai 2014 - 20:45, said:

Ti-am dat like pentru ultima intrebare.
NU!
Deci am pus furtunul ca un şarpe.
Am făcut şi proba, irigă foarte bine, pe toată suprafaţa.
Fără racorduri, că era prea complicat.

#1379
radumanea1

radumanea1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 16.11.2008
Bun gasit tuturor!
In primul rand, fac precizarea ca sunt nou in materie de legumicultura. M-am apucat dintr-o prostie si acum I-am prins gustul. Si oricum, din ce culegem facem cateva salate. Problema mea, este ca nu stau la tara si trebuie sa fac un drum, cam o data la doua zile ca sa ud leguminoasele. Mi-am facut instalatie cu picatura, din 10 in 10 cm. Asa s-a nimerit. Acum vine intrebarea: M-am gandit sa alimentez pompa din put, printr-o priza programabila. Pompa, daca imi aduc bine aminte, (acum nu o mai scot din put sa ma uit), are 750 sau 900w. Intrebarea este daca o pot lasa sa functioneze alimentata prin aceasta priza, fara sa-mi fac probleme ca se poate intampla ceva nasol. Si a doua intrebare: Eu m-am gandit sa o programez sa ude de la 6 la 9 dimineata si de la 18 la 21 seara. Ce parere aveti? E mult, e putin?

#1380
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Mai intai trebuie sa faci niste precizari:
Ce suprafata irigi, adica ce lungime totala are banda de picurare?
Ce debit are pompa?
Ce culturi irigi?

#1381
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.618
  • Înscris: 25.11.2007

 radumanea1, on 12 mai 2014 - 19:01, said:

M-am apucat dintr-o prostie si acum I-am prins gustul.

Uff, bine ca e vorba de legumicultura ...

Cat mai multe detalii, te rugam.

#1382
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.948
  • Înscris: 13.04.2007
Daca priza programabila are puterea mai mare de 900 W nu este nicio problema si nu se poate intampla nimic ''nasol'' (urat cuvant).
Instalatia electrica trebuie sa fie pusa la punct si fara improvizatii.
Indiferent ce cultura irigi, perioada este extrem de lunga.
Si eu sunt incepator pe aici. Dupa ce am descoperit acest forum am citit vreo cateva saptamani, in limita timpului, si apoi am trecut la atac. Daca ai rabdare sa lecturezi, aici gasesti aproape toate raspunsurile la problemele tale.
Numai bine

#1383
radumanea1

radumanea1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 35
  • Înscris: 16.11.2008
nicoretro - Am folosit 200m de banda, ptr 10 randuri de 20m. Am pus 2 randuri cu ceapa, 2 cu usturoi, 2 cu rosii, 1 ardei gras, 1 vinete si unul cu plante aromatice, gen leustean, patrunjel, marar, busuioc, etc. 1 rand deocamdata e gol.

[ https://i.imgur.com/RJkuVF4s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/utG2xk7s.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/K6krprks.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/Jjl9dSAs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/IS35durs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/Vv00eSVs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/9D5J8Obs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/jtkspYps.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/Znwmtwms.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.imgur.com/I1dBPFus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Debitul pompei, nu-l mai stiu. Si nici hartiile nu le mai am, asa ca, o sa o scot sa ma uit la ea. Iar in ce priveste priza, pe ea scrie ca rezista la 3500w, dar nu as pune prea mare baza in treaba asta.

#1384
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.051
  • Înscris: 06.10.2012
radumanea1
Respecta cu sfintenie, acea perioada de irigare, cuprinsa intre ora 6.00 - 9.00. Argumente sunt infinite.

#1385
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Hai ca m-am mai lamurit cat de cat ce e pe la tine pe-acolo(initial ma gandeam ca poate ai vreo orezarie). Daca nu ai gradina in vreo tara cu clima de genul Portugaliei nu are sens irigatia in fiecare zi si mai ales de 2 ori pe zi.
Cel mai potrivit cred ca ar fi sa irigi o data la cateva zile(bineinteles corelat si cu conditiile meteo) si cu tipul solului pe care il ai(unele soluri mentin mai mult timp umiditatea, altele dreneaza repede).
Solutia de care ai nevoie este o priza programabila pe perioada de o saptamana. De asta am si eu nevoie. Incepi cu un program initial(ex 2 ore de fuctionare martea si vinerea de la 5 la 7 dimineata), vezi apoi cum se comporta solul, cum arata plantele si mai ajustezi timpul de irigare si frecventa cu care irigi.

Sa vedem totusi ce debit are pompa ca sa vezi cu ce program de irigare sa incepi.

#1386
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.143
  • Înscris: 10.10.2007

 1orgu, on 12 mai 2014 - 21:59, said:

Respecta cu sfintenie, acea perioada de irigare, cuprinsa intre ora 6.00 - 9.00. Argumente sunt infinite.
Fara supar,cel mai bun argument pentru irigare de seara este ca noaptea evaporarea este mai mica,este mai racoare,apa patrunde mai bine si plantele au timp sa "bea apa".
Vis-a-vis  de "sfintenia" ta,te rog argumenteaza de genul vs. caci eu pare-se am lipsit de la aceasta lectie.
Multumesc anticipat!
Respecte,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate