Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Skoda Octavia 1.2 TSI vs 1.6 TDI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
72 replies to this topic

#19
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010

 helldrain, on 24th April 2010, 00:55, said:

O vreau pentru oras, cu eventuale iesiri mai rare.
Ar mai fi o varianta de 1.4 TSI care are 122cp si e cu 1150euro mai mult decat varianta de 1.2 TSI

1.2 TSI clar, dar....pe un Polo sau ceva echivalent. Octavia este o masina inutila in oras.
Ai famile/copii?

#20
helldrain

helldrain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.04.2005

 Cumulus, on 24th April 2010, 10:13, said:

1.2 TSI clar, dar....pe un Polo sau ceva echivalent. Octavia este o masina inutila in oras.
Ai famile/copii?

Familie da... copii... on the to do list

#21
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
1.2 tsi fara discutie.in oras va consuma la fel ca 1.6 tdi iar in afara cu 1-1.5 l mai mult.
cam asa umbla vorba si pe forumul monomarca.
in plus 1.6 tdi se misa mai greu in realitate decat ce avem in datele tehnice.

#22
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010

 helldrain, on 24th April 2010, 10:51, said:

Familie da... copii... on the to do list

In cazul asta nicio masina nu e prea incapatoare:)
Octavia e absolut in regula. Vei avea nevoie de spatiu: carucior, landou, haine etc si la cat portbagaj are e chiar ok.

Edited by Cumulus, 24 April 2010 - 10:42.


#23
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 cristi.r, on 24th April 2010, 08:34, said:

Eu as zice sa ramai la 1.2 TSI cu optionale. M-am dat cu un golf 6 cu motorul asta si care e mai greu decat octavia
Octavia e mai grea cu aprox. 50 kg (oricum, irelevant).

#24
controversatul

controversatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 21.01.2007
In niciun caz nu-ti lua 1.2 fie el si tsi. Octavia e o masina destul de mare&grea  si o sa traga destul de greu motorul. Ti-as recomanda 1.6 (benzina sau diesel).

#25
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Sef, inainte sa emiti pareri din astea mergi si fa un test-drive. ;) 1.6 e cvasi-lesinatura pe langa 1.2

#26
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
depinde cum privesti problema, marius :) Daca mergi doar in oras, in speta Bucuresti, unde ii dai doar 2, maxim 3 viteze, cu 1.2-ul ala ori pleci turat ori mori cu el de gat pana intra turbina :)

On-topic: per total, 1.2 TSI e peste 1.6 aspirat.

Edited by Genesis, 25 April 2010 - 19:54.


#27
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am mai spus si o mai spun: tara asta e nitel mai mare decat Bookale-ul ala al vostru. ;)

#28
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 08.01.2010

 Genesis, on 25th April 2010, 20:53, said:

depinde cum privesti problema, marius :) Daca mergi doar in oras, in speta Bucuresti, unde ii dai doar 2, maxim 3 viteze, cu 1.2-ul ala ori pleci turat ori mori cu el de gat pana intra turbina :)

On-topic: per total, 1.2 TSI e peste 1.6 aspirat.

Are 175Nm deja la 1550 Rpm. Adica mai jos decat orice Diesel cu o singura turbina. Si mai mult la turatia aia decat un 2.0 aspirat pe benzina.
Cuplul e mai mult decat suficient pentru o masina ca Octavia.
Si 1.2 TSI e peste 1.6 TDI.
Concluzia e clara: 1.2 TSI pentru motor.

#29
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 Genesis, on 25th April 2010, 20:53, said:

depinde cum privesti problema, marius :) Daca mergi doar in oras, in speta Bucuresti, unde ii dai doar 2, maxim 3 viteze, cu 1.2-ul ala ori pleci turat ori mori cu el de gat pana intra turbina :)
Asa cum am mai spus pe pagina ailalta, eu am mers cu asa ceva si n-am simtit lipsa de putere sau ca ar "gafai" sau ca trebuie sa-l turez mai tare, etc. Iar la stilul meu de mers (am un diesel) am scos o medie de 9 la suta in oras, altul decat bucuresti, dar la ora de varf (semafoare si aglomeratie). Nu e sportiv, dar nici nu te lasa de izbeliste. Este bine gandit atat din punctul de vedere al performantelor motorului, cat si al etajarii cutiei de viteze. Tu ai mers cu el ?

Si exact cu 1.6 TDI pot sa fac comparatia, pentru ca am mers si cu ala si mi s-a parut foarte greoi la mersul in oras. Cade foarte mult in turatie la schimbarea treptelor si astfel se duc pe apa sambetei toate avantajele dieselului, dat fiind timpul mare necesar pentru a ajunge la o turatie la care pot sa manevrez fara probleme masina. Are o cadere de turatie cam de 1000 de ture si sub 2000 de rpm e mort, mort. De-aia si consuma asa mult, pentru ca-i trebuie mult ca sa accelereze. Vorbeam cu baiatul de la draivtest si-mi servea placinta aia cu distributia liniara a cuplului. I-am zis ca vreau un diesel fasnet ca de-aia-i diesel, ca sa nu "mestec" in permanenta in benzina. Mi-a zis s-o calc, chipurile sa-i vad perfomantele si m-am speriat cand am vazut 10,5 consum mediu. Intr-adevar, cam de pe la 2700 incolo accelereaza frumos. Aaaa, pai stiti, daca era masina dvs, nu-i dadeati asa, bla, bla. Pai, zic, nene, vreau sa consum putin si sa merg repede. Dar aici nu se poate: ori am consum mic, ori am zvac. Ambele niciodata. Mai bine benzinar in cazul asta. Inca o data, motorul e bun, e facut VW, da-l naibii, dar e strans de oo de cutia de viteze.

Edited by cristi.r, 26 April 2010 - 09:46.


#30
denisbog

denisbog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.04.2010
Subiectul asta cu 1.2 TSI-ul de pe Octavia, starneste cele mai distractive discutii legate de masini din ultima perioada. Am zis la 10 persoane cel putin despre motorul asta, si doar 1 a inteles din prima ca este vorba despre 1.2 Turbo. Cel mai distractiv este cum isi dau unii si altii cu parerea despre ceva ce n-au testat niciodata. Singurul lucru comentabil la 1.2TSI ar putea sa fie fiabilitatea motorului in timp. Totusi este un motor Volkswagen.
Cat ma priveste, am testat intr-o saptamana urmatoarele:
Kia Ceed 1.4 benzina
Hyundai i30 1.4 benzina
Opel Astra Classic 3 1.4 benzina
Opel Astra nou 1.6 benzina
si Skoda Octavia 1.2 TSI.
Trebuie sa recunosc ca Octavia isi merita toti banii, si nu se compara sub nici o forma cu anterioarele testate, desi noul Astra era comparabil la pret cu Octavia.

P.S.
AMR 4 saptamani pana imi vine 1.2 TSI-ul Drive + optionale   :naughty:

#31
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
Felicitari pt achizitie, ai facut de departe cea mai buna alegere din ce e pe lista aia :)

#32
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

 denisbog, on 28th April 2010, 22:43, said:

Trebuie sa recunosc ca Octavia isi merita toti banii, si nu se compara sub nici o forma cu anterioarele testate, desi noul Astra era comparabil la pret cu Octavia.
E o chestie subiectiva. Eu m-am simtit mai bine in new astra decat in octavia. Singurul minus major al new astra e tona aia aia de butoane din bord si, probabil reviziile care sunt mai scumpe (mai scumpa manopera). Si am incercat sa fiu atent si la detalii si mi s-a parut ca astra e mai bine finisata si parca facuta cu ceva mai multa grija fata de client. Si inca o chestie care mi-a placut la new astra e latimea mare banchetei spate care da o ergonomie crescuta la drum intins.

Oricum felicitari pentru achizitie. Te-ai gandit foarte bine. Despre fiabilitatea 1.2-ului TSI ... nu te mai gandi la asta.

Edited by cristi.r, 28 April 2010 - 23:13.


#33
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
asteptare usoara si felicitari pt achizitie.
in cazul tau octavia/astra erau cele mai bune variante.vad ca totusi ai omis cateva compacte: focus, golf, leon,megane.
cat a fost pretul final? ai obtinut vre-o reducere?

Edited by andreitdi, 29 April 2010 - 08:22.


#34
denisbog

denisbog

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.04.2010

 andreitdi, on 29th April 2010, 09:21, said:

asteptare usoara si felicitari pt achizitie.
in cazul tau octavia/astra erau cele mai bune variante.vad ca totusi ai omis cateva compacte: focus, golf, leon,megane.
cat a fost pretul final? ai obtinut vre-o reducere?
Pentru ce am ales Skoda:
- consum la 100km/h , 2000 rot/min aveam ~3%
- Portbagajul care este imens si hayon-ul care iti da access total la portbagaj.
- Spatiul la interior. Mi se pare foarte ergonomic si bine organizat. In fata exista suporti in portiere pentru sticle de 1 litru, si suporti de pahare.
- Acceleratia si cursa lunga in viteze. Pentru un motoras de "polizor" cum ar zice unii, te surprinde total.
- si nu in ultimul rand pentru ca e o masina nemteasca:)

Noul astra arata fantastic. Este full de dotari, insa.. pentru mine minusuri majore sunt:
- motorizarea ... cel mai mic motor-benzina pe care-l avea dealeru, era de 1.6 si sincer parca mi s-a parut putin cam puturos.
- lipsa celei de-a 6-a trepte
- consum la 100km/h pe pilot automat oscila intre 6 si 8 in functie de panta sau drum drept
- butonasul ala de frana de mana, care pentru domnisoare poate parea foarte util... pe mine ma cam enerva.. ca nu simt eu manerul ala in dreapta.
Si mai e o chestie pe care nu prea pot sa o explic. M-am simtit cu totul altfel cand am coborat din skoda, fata de astra. :D

Ford, evit din cauza dealerilor din Constanta. Am un fiesta de la munca si stiu ce patesc la revizii.
Leon n-am testat.
Golf 4 am acum (1.6 benzina). Super masini, insa ca si minus fata de octavia este portbagajul care e cam la jumate:). In plus dealerul VW din Constanta e plin de review-uri negative pe net. (cauta Cardinal Motors Constanta)
Megane... eram foarte aproape sa o comand. Cred ca ieseam mai ieftin decat skoda, insa motorul cel mai mic era de 1.6 cu consum pe masura. In schimb dotari foarte ok. Portbagajul ceva mai mic decat skoda... comparabil cu astra. Garda mare la sol.
La Skoda, n-am putut sa obtin decat un discount mic de 200E. Masina ma costa ~15200E 1.2TSI modelul Drive + pilot, proiectoare, senzor presiune roti, oglinzi electrice rabatabile electric, dublu climatronic, MAXI-DOT, senzor ploaie... si multe altele...

Multumesc pentru aprecieri :)

#35
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Felicitari, mi se pare o masina reusita. La discount mai puteai sa scoti ceva (si eu sunt in "lupte" cu Skoda acum  :) ), dar pana la urma asta e, conteaza sa fii multumit de masina.

#36
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Mai puneai 1.000-1.500e si iti luai un 2.0TDI,singurul motor pe care l-as lua pe Octavia.
Pacat de banii dati pe o masina frumoasa cu motor "de polizor".O fi el Turbo dar tot nu l-as lua,nici batut!Mai bine un SH din 2009 cu tot ce vrei pe el cu un motor potent,piele,scaune incalzite,Xenon,etc.
Mama,sa dai peste 15.000e pe un Octavia cu un motor de drujba...
Inteleg diferenta intre Turbo si apirat,nu am 14 ani dar tot nu m-ar lasa inima sa dau o caruta de bani pentru a ma plimba cu motorul ala de...Polo. :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate