Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

eu, agricultura, o microferma si mutatul la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#1
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Salutare tuturor forumistilor de aici, in speranta ca ati avut rabdarea sa cititi ce este scris mai jos va rog frumos sa va spuneti parerea si daca cunoasteti pe cineva ce a reusit sa realizeze ceea ce eu planuiesc, tare mult mi-as dori sa vad efectiv asa ceva pus pe picioare.
Numele meu este Liviu, am 28 de ani si va marturisesc ca de ceva timp incoace ma tot gandesc in a realiza o microferma. Va marturisesc ca am un servici relativ bun, castig undeva in jurul sumei de 2500 ron (depasesc uneori 3000 ca mai imi dau bonus). Nu am reusit pana acum sa pun nici un ban deoparte, am strans ceva sa-mi iau o camera video semi-profesionala si mi-am luat deja un aparat foto pentru a ma apuca de filmat la nunti si a-mi rotunji veniturile. De asemenea ai mei stau la oras, se duc weekend de weekend la tara, castiga vreo 2500 ron amandoi insa peste cativa ani vor iesi si ei saracii la pensie si se vor muta la tara. Va dau aceste detalii pentru a intelege mai bine punctul meu de vedere asupra lucrurilor si capacitatile mele relativ limitate de a investi. Lucrez in momentul de fata in Ploiesti, ai mei parinti locuiesc in Slatina unde am crescut si eu iar "tara mea" este pe langa Scornicesti, orasul unde s-a nascut Ceausescu, la campie.
Avem la tara aproximativ 10 ha de pamant (aprox 1 ha padure), pe care tatal meu se chinuie sa-l bage la o asociatie locala care se pare ca este rentabila, insa pentru ea, nu si pentru cei cu pamant. Ca toat asociatiile ei se orienteaza asupra suprafetelor arabile care se intind pe mai mult de 10 ha, restul pamantului care este in petece mai mici zace nemuncit deoarece oamenii de pe acolo sunt prea lenesi ca s faca ceva cu el, deci se poate lua in arenda pe nimic. Rude de-ale noastre au de asemenea peste 10 ha de pamant la asociatia respectiva care nu cred ca s-ar da inapoi daca eu, respectiv tatal meu l-am cere in arenda. In aceste conditii parcele de muncit separat s-ar gasi insa pentru asoiatie sunt nerentabile deoarece nu le convine sa mute un tractor cu plug ce are 7 brazde pe loturi mici. Ma tot bate gandul sa incep ceva in sensul asta, sa cumpar un tractor sau doua U650 si utilaje de semnat porumb / soia / floarea soarelui + o glorie pentru soia / floarea soarelui (sh bineinteles) + o treieratoare sh Burgoin (preferabil 4 randuri) pentru porumb stiuleti. O sa va spun punctul meu de vedere asupra utilajelor si sculelor precum si asupra culturilor. In primul rand, din ce am citit, cultura plantelor furajere pe suprafete rasfirate reprezinta un dezavantaj, asta datorita timpului alocat pentru lucrari si motorinei consumate in plus. Bineinteles, daca ai U650 ai din start un consum considerabil mai mare de motorina, si fiabilitate scazuta. In schimb avantajele ar fi urmatoarele: pret de achizitie putin peste 10 000 ron, piese la orice ora si ieftine ca pret, nu trebuie sa fii un geniu in mecanica sa-l intretii si sa-l repari, suporta aparatul de sudat sau o piesa facuta la strung, il poti muta usor de la o parcela la alta. In conditiile in care eu pot reusi sa cumpar motorina la un pret sub al pietei, in conditiile in care am o presa de floarea soarelui si folosesc uleiul de pe cateva hectare pe care le muncesc ca si combustibil (U650 merge cu ulei din floarea soarelui atata timp cat uleiul respectiv nu are impuritati si afara nue ste frig) nu cred ca atunci acest tractor ar fi o alegere rea pentru 25-30 de ha, altceva la pret mic nu ai ce sa cumperi. Bineinteles, nici nu ma gandesc sa fac profit din vanzarea cerealelor, de aceea ma multumesc atata timp cat reusesc sa muncesc pamantul sa am costuri cat mai mici pe ha si o productie decenta. Bineinteles cheltuieli o sa fie, seminte, ingrasamant etc. insa atata timp cat lucraile de arat, discuit, semanat, recoltat sunt relativ mici ma declar multumit. Porumbul, floarea soarelui si soia mise par culturile ideale pentru ce am eu nevoie din motivele pe care le voi enumera dupa cum urmeaza. In primul rand cam toate necesita aceleasi utilaje agricole, aceeasi semanatoare pe randuri (poate gresesc), acelasi cultivator si aproape acelasi mod de recoltare. Din cate am citit pe net, nu am gasit o informare exacta, acelasi header de combina care se foloseste pentru floarea-soarelui se foloseste si pentru soia (sunt convins ca sunt headere speciale pentru soia care reduc pierderile insa la inceput nu-mi permit sa ma complic cu utilaje dedicate). Floarea soarelui obtinuta din recolta prin presare la rece sau cald pentru a obtine o cantitaet mai mare, chiar si daca e foloseste un decorticator si o presa ordinara va genera o cantitate suficient de mare de ulei pe care il pot folosi ca si combustibil iar srotul respectiv, chiar daca presa nu este foarte performanta va fi mai bogat in ulei si va fi mai hranitor pentru animale, deci nu se pierde. In alta ordine de idei, am prins o discutie de la un apicultor care sa vaita ca acum floarea soarelui se polenizeza singura (probabil un nou tip de samnta modificata genetic) deci ma pot baza pe niste stupi asezati pe langa loturile cu floarea soarelui deoarece apicultura am luat-o in calcul de asemnea ca o ramura aditionala a activitatii mele la tara. Soia, cu toate ca nu da un randament foarte mare la ha in Romania este o planta tehnica si de nelipsit in dieta porcinelor si foarte scumpa de procurat, asa ca, fie si in cantitati mai mici, mai bine o produci decat sa dai banii pe ea. Porumbul iti asigura o productie mare la ha si daca il recoltezi stiuleti ai posibilitatea de a valorifica puterea calorica a coceanului dupa ce este curatat. De asemenea, culegatoarea Burgoin (am vazut pe net la SH aduse din Franta) taie firul de porumb si il imprastie pe teren, o poti adapta ca toata acea biomasa sa o colectezi la spatele ei si sa o folosesti deoarece porumbul are putere calorica destul de mare problema cu el fiind ca ocupa foarte mult loc nefiind dens. Daca reusesti ca aceasta biomasa sa o toci si sa o comprimi gen pelete ai energie calorica pentru casa, si in functie de cat de mult porumb ai pentru o sera.
Intr-adevar, daca vinzi aceste cereale pe care le obtii nu scoti mare lucru, nici nu te poti compara cu porumbul sau soia americane modificate genetic si care sunt cultivate de utilaje performante pe suprafete foarte mari, nicidecum subventiile de la statul lor, insa poti asigura o hrana decenta unui numar de X animale in functie de productia pe care o ai.
Pentru o microferma, sa ai pamantul sa-l muncesti iar productia sa constituie hrana pentru animalele tale. Bineinteles, multi ma vor contrazice si pe buna dreptate, ca noi romanii, oamenii de rand, cu gandirea simpla, vrem sale facem pe toate si nimic bine. Alta alternative nu cred ca ai, nu am 200 000 euro sa-i investesc intr-o hala pentru a ma axa pe cresterea unui singur animal in asa zisele ferme industriale. de asemenea daca stai la tara si mucnesti, nu poti face acelasi lucru repetitiv, o iei razna, trebuie sa-ti diversifii activitatile pentru a nu se instala monotonia. A le face pe toate insa are si un mare avantaj, poti folosi absolut tot ce produci atata timp cat incercis a faci totul cat mai ecologic posibil. Eu vad microferma pe care vreau sa o realizez eu asa: pamant si utilaje, animale (in special porcine) in adaposturi cat mai simple, stupi si sera. Pamant si utilaje am vorbit mai sus.
In ceea ce priveste animalele, am a pun accent pe porcine. Am vazut pe internet, in Australia, poti creste porci in adaposturi simple, tip barn cu asternut de paie.  Bineinteles, trebuie avut grija sa alegi o specie care sa fie cat mai rezistenta la mediu insa in detrimentul ingrasarii rapide. Intr-adevar, nu poti concura cu o ferma de ingrasare a porcilor, insa pe termen lung sunt nite avantaje semnificative. Am sa enumar dintre ele: costuri de medicamente/injectii aproape inexistente (sunt fermieri care isi cresc porcii in acest fel cat mai aproape de mediul lor natural si afirma cu nu au cheltuieli legate de medicamente), cheltuieli utilitati 0, atata timp cat porcii au adapost tip barn cu deschidere si de asemenea cu imprejmuire, mirosul si dejectiile sunt foarte putin deranjante si fermenteaza in mod natural in cel mai bun si ecologic ingrasamant, nu mai vorbim de sanatatea mentala si confortul animalului + gustul carnii. Cred ca aici trebuie avuta foarte mare atentie in ce specie de porc alegi care sa se preteze acestor conditii de trai, in a fi cat mai rezistent factorilor naturali de mediu.
Stupi, de asemenea pot reprezenta o sursa de venit, in conditiile in care cultivi floarea soarelui, in conditiile in care Asociatia de mai sus cultiva rapita si floarea-soarelui, la nu mai mult de 20 de km de mine este si o padure de salcami, pot aduce un venit suplimentar atata timp cat sunt sub ochii tai si ii poti lega de celelalte activitati. Nu vorbesc aici de stuparitul pastoral care sa-ti aduca un maxim de cantitate de miere / stup, ci de o indeletnicire secundara care iti poate rotunji veniturile.
Nu in ultimul rand sera. Am ales sera si nu solarul deoarece in tara noastra solarii sunt destule insa sere mai putine. Acum nu ma refer la o sera in care sa cultivi seminte olandeze sau turcesti in paie sau rumegus, care sa maximizeze productia de rosii pe metru patrat ci o sera in caree sa reusesti sa cresti salata, rosii romanesti si cherry castraveti asmenea. In detrimentul profitului aleg aceasta varianta deoarece nu pot uita gustul unei rosii pe care o mancam la bunica mea care acum nu mai este Dumnezeu sa o ierte, plina de seminte si zemoasa, dulce-acrisoara care cu painea in spuza si branza de la vaca noastra te facea sa nu-ti doresti sa mananci altceva. Cea mai mare provocare la sera pentru mine este sa o construiesc singur, sa le cumperi am vazut ca au preturi exorbitante. In conditiile in care reusesc problema caldurii in sera este rezolvata de cocenii care raman in urma curatirii porumbului si de firul de porumb pe care trebuie sa-l comprim intr-un fel cu, costuri cat mai reduse. Cred ca aceasta este cea mai mare provocare, a construi sera si sistemul de incalzire care sa fie bazat pe un astfel de combustibil, insa pentru inceput voi face ceva la scara mica pentru a invata din greseli. Balegarul de la animale iti confera cel mai bun ingrasamant, de asemenea, cenusa folosita in urma arderii biomasei de porumb poate fi imprastiata si ea ca ingrasamnt, am inteles ca aceasta era o metoda folosita de indieni pentru fertilizarea pamantului cu cenusa.  Aici chiar va fi ceva de munca, in ceea ce priveste incalzirea sunt cateva solutii pe baza de peleti insa din lipsa de fonduri va trebui sa construiesc ceva asemanator.
De asemenea pe langa gospodarie poti creste si prepelitepentru oua (in baterii), gaini pentru oua in sistem ecologic si de ce nu curcani. Ai mei au crescut curci vara trecuta, pieptul de curcan pe care l-am mancat acasa atat pe gratar cat si fiert are un gust divin.
In ceea ce priveste productia, in functie de cat de mult pot produce va trebui sa gasesc o solutie in ceea ce priveste piata de desfacere. Ma gandeam la un magazin eco al tau in care sa poti vinde legume, carne, oua, miere. Din pacate aici intevine certificarea produselor, legislatia, birocratia si nu in ultimul rand un abator care implica o groaza de norme si conditii. De asemenea, folosind expresia unui coleg de pe forum, poti incerca sa vinzi si "la gri" facandu-ti publicitate pe internet, printre cunoscuti, rude etc.
Sunt destul de determinat in a realiza ce mi-am propus, sunt constient ca in cazul meu vor trece 3-4 ani pana sa ajung sa realizez ce am scris mai sus, o data cu pensionarea parintilor mei. Va trebui sa devin un mecanic, sudor, agricultor, apicultor si zootehnist destul de bun sa fiu undeva pe aproape in a realiza ce mi-am propus. Sunt constient, ce am enumerat mai sus sunt partile pozitive si nicidecum un studiu foarte documentat al fiecrui obiect sau ramura in parte insa cu timpul cred ca voi reusi sa acumulez cunostintele necesare. Ma rog lui Dumnezeu sa nu-mi pierd vointa si sa nu ma opreasca dificultatile pe care le voi intampina.
De asemenea, trebuie sa o iau de la zero, nu am strung, nu am aparat de sudura, nu am cunostinte mecanice solide, nu am tractor, utilaje combina etc. Partea buna este ca nu am rate, nu am nici o obligatie iar banii pe care ii castig ii cheltui cm vreau pana la ultimul ron. Sper ca peste 6 luni sa scriu cu mandrie ce am achizitionat si ce mai am de achizitionat.  
Da-ti-va si voi cu parerea, spuneti-mi daca cunoasteti pe cineva care a reusit sa realizeze ceva similar, tare mult mi-as dori sa-i fac o vizita.
Nu cred ca are rost sa spun ce m-a determinat sa gandesc asa. Cu toate ca sunt tanar, realizez ca nu vreau sa-mi traiesc viata asa cum o fac acum. Nu vreau sa-mi sune telefonul, sa simt cum ma strange cravata de gat, sa infrunt mormane de prostie zilnic. Nu vreau sa ajung la 40 de ani si sa descopar ca iau 5 tipui de pastile pentru diferite afectiuni. Vreau sa ma bucur de copilul meu, sa-l vad cum creste, sa fie sanatos asa cum am fost si sunt si eu (am copilarit la tara), sa pot sa-i pun ceea ce e mai bun pe masa. Vreau viata parintilor ei care weekend de weekend s-au dus la tara si care plecau incarcati de la bunicii mei. Iar daca cele enumerate iti ofera si un profit decent (nu numai hrana si acoperirea cheltuielilor), de ce nu, sa ma mut la tara.
Uitati-va daca aveti posibilitatea la filmul documentar Food Inc. , puteti vedea acolo cam ce mancam noi zi de zi, poate la noi nu e chiar atat de grav ca in America, dar daca nu este , o sa fie. Se poate insa sa fie si mai rau, noi importam de la majoritatea tarilor din comunitate tot ce consumam, si credeti-ma, nu-s nici pe departe produse de calitate, certificatele sanitar-veterinare ce insotesc marfa sunt un fel de n-ar mai fi. Plangeam ca prostii ca nu intram in comunitate cand de fapt noi am fost cei care am devenit tomberonul comunitatii si pe bani frumosi.  La un moment dat poate consumatorul va ajunge la o maturitate si va dori sa vada de unde provine ceea ce pune pe masa. Atunci produsele de calitate si micile ferme poate vor avea o sansa. Cu timpul oamenii se vor imbolnavi, vor fi afectati din ce in ce mai mult de obezitate si se vor intreba ce pondere a avut mancarea de zi cu zi in afectiunile lor. Imi aduc aminte de bunicii mei care saracii nu foloseau antiperspirantele pe care le folosim noi in ziua de astazi insa, dupa o zi de munca, cand bunica mea ma strangea la piept nu simteam nici un fel de miros urat. Incercati sa nu va folositi antiperspirantele o zi, o sa simtiti ca muriti pana ajungeti sub dus. Incercati sa tineti un regim vegetal sau mancand carne curata o saptamana si apoi repetati figura, o sa simtiti diferenta.
Probabil ar mai fi multe de spus, sper sa revin pe forum cu mai multe cunostinte si cu ceva achizitii in a sustine ce am scris mai sus. De asemenea, rog moderatorul acestui forum sa nu se supere pentru ca am continuat ideea de pe topicul deja inchis, ceea ce am scris aici este ce incerc eu sa fac si am impartasit aceste idei cu voi, chiar daca nu sunt foarte bine documentate pentru a primi sfaturi, pareri si discutii constructive legate de ce este scris mai sus.
In speranta ca nu v-ati plictisit multumesc ca ati citit pana la final si orice idei sau comentarii constructive sunt binevenite.
Sa auzim numai de bine!

#2
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Salut ! Eu am reusit sa citesc tot ce ai scris tu , si cred ca ar fi o idee foarte buna sa ai o viata la tara , sa ai copii sanatosi si crescuti fara tot felul de medicamente si de alte lucruri de astea . Ai dreptate si in privinta faptului ca multi romani sufera deja de obezitate , deoarece mananca de la fast-fooduri si nu mai stiu sa gateasca singuri ceva bun si natural .
Sa te ajute Dumnezeu sa iti indeplinesti dorinta si sa faci ceea ce ti-ai propus !

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@liviumircea: am cateva intrebari: ce suprafata este in jurul casei, precipitatiile cum sunt in zona (normale, putine, trebuie udat/irigat), exista mistreti si brazilieni in zona?

#4
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 22:12, said:

@liviumircea: am cateva intrebari: ce suprafata este in jurul casei, precipitatiile cum sunt in zona (normale, putine, trebuie udat/irigat), exista mistreti si brazilieni in zona?
o parte din suprafetele arabile sunt in jurul casei. pamantul de care vorbesc si care sta nemuncit (nu este in asociatie datorita faptului ca este parcelat) se afla in raza a maxim 5-7 km de casa mea. de asemenea, la nu mai mult de 3 km se afla cateva zeci de hectare (o fosta livada de pruni) care sunt nemuncite, nimeni nu isi da interesul, au ramas prunii uscati si spre rusinea noastra, 1.5 ha sunt ale noastre din livada respectiva. satul de care vorbesc este pe cale de disparitie, au rams cei foarte saraci care oricum nu le place munca. de precipitatii nu stiu ce sa zic, nu iti pot da date exacte insa banuiesc ca atata timp cat asociatia respectiva are profit numai din cultivarea cerealelor si vanzarea lor pe nimic (nu au siloz, le vand cat de repede pot dupa recoltare), cred ca sunt ok. In anii secetosi zona este afectata deoarece este zona de campie deci seceta este mai aspra. Misteti erau acum vreo 15 ani, fugea bunicul meu dupa ei prin porumb, de atunci nu am mai auzit sa seplanga cineva. daca te referi la rromi, acestia sunt inexistenti, probabil numai cineva care vrea sa-ti faca rau sa fure de la tine, daca vor sa fure au de unde, de la "asociatie".

Edited by liviumircea, 21 April 2010 - 22:32.


#5
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Pana aici e bine! Dar nu mi-ai raspuns la intrebarea cu  suprafata din jurul casei, gradina sau nu stiu cum ii spuneti voi acolo, cat are?

#6
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 23:12, said:

@liviumircea: am cateva intrebari: ce suprafata este in jurul casei, precipitatiile cum sunt in zona (normale, putine, trebuie udat/irigat), exista mistreti si brazilieni in zona?
Raspuns ptr. liviumircea.
Planul tau este extraordinar, nu pot decat sa-ti doresc incapatinare, tarie, ambitie, disciplina, organizare si multa, multa sanatate.
Numai vezi tu , este o vorba din batrani: ,, socoata de acasa nu se potriveste cu cea din targ''.
Stau si ma gandesc la cate vrei sa faci, oricum esti tinar, cand ai timpul necesar fizic sa poti sa le faci pe toate odata. Fiindca si lucratul pamantului, si microferma si albinele, si sera, si, si........
E c-am mult.
La televizor pe dincolo sau apucat sa renunte la ferme cu mai multe specializari in detrimentul unuia singur, spre ex.: cresterea vacilor de lapte sau ingrasarea taurasilor pentru abatorizare.
E mult mai rentabil asa.
Nu vreau sa te descurajez, de aceia iti doresc succes si m-ar bucura f. mult sa aud ca ai reusit.
Hai, la treaba !

#7
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 22:37, said:

Pana aici e bine! Dar nu mi-ai raspuns la intrebarea cu  suprafata din jurul casei, gradina sau nu stiu cum ii spuneti voi acolo, cat are?
In spatele casei la 150m respectiv 200m se afla doua parcele separate de aprox 1 ha una si un pogon celalta. ca si gradina lipita de casa aprox 300 mp cu pomi fructiferi. o minilivada de pruni tanara de care tata e ff mandru pentru tuica, cativa peri si meri, si aprox 50 mp pe care mai pune mama rosii, ceapa.

#8
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviumircea, on 21st April 2010, 23:43, said:

In spatele casei la 150m respectiv 200m se afla doua parcele separate de aprox 1 ha una si un pogon celalta. ca si gradina lipita de casa aprox 300 mp cu pomi fructiferi. o minilivada de pruni tanara de care tata e ff mandru pentru tuica, cativa peri si meri, si aprox 50 mp pe care mai pune mama rosii, ceapa.
Deci conditii ai! Motivat esti! Copii ai? Daca da, ce varsta au si cati ai? Scuza-ma ca iti pun atatea intrebari, dar ca sa-ti dau un raspuns trebuie sa am toate datele! Daca nu vrei sa stie toti poti sa-mi raspunzi pe PM sau deloc!

#9
statusquo91

statusquo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.03.2010

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 23:37, said:

Pana aici e bine! Dar nu mi-ai raspuns la intrebarea cu  suprafata din jurul casei, gradina sau nu stiu cum ii spuneti voi acolo, cat are?
Ptr. Dorel.
Vorbeai de ,,brazilieni'' prin zona?
Hai sa-ti spun una tare cu brazilieni mei din zona.
Prin anii '90-2000 lucram particular vreo 4 hectare de porumb , ptr. porcii de acasa. Tineam cate 60-80 de porci pe an.
Mult-putin mi-a convenit castigul.
Pe timpul acela nu prea se foloseau erbicidele la o scara mare, iar noi nu prea aveam bani ptr. asa ceva, asa ca am folosit ,,brazilieni''.
Cum aveam si servici, dimineata ai duceam in camp cu masina, le lasam apa si mancare iar seara ai aduceam inapoi sa le fac plata.
Bineinteles ca am avut incredere in ei fara ai controla vreo cateva zile.
Intr-o sambata cand nu i-am avut la sapa m-am dus in control si ce sa vezi !.....DEZASTRU, DEZASTRU.
Astia au sapat numai capetii iar mijlocul unde si unde.
Intradevar randurile erau lungi, te apuca plictiseala pe ele, fiindca aveau intre 1000-1500 de metri.
Nu le-am zis nimic, mi-am luat de la lucru trei zile libere si m-am dus cu ei dimineata la sapa.
Zis si facut, numai ca brazilieni nu au vrut si nici putut sa tina ritmul cu mine, pauze lungi de tigara de ca..ca..re, de masa si cate si mai cate, iar dupa pranz sa mor cand mi-au spus ca ei se culca vreo ora ,o ora jumate !!!!!!.
Nu am zis nimic m-am conformat dupa programul lor, iar dupa ce sau sculat m-am purtat cu ei ca si cu negri pe plantatii, numai avea niciunul voie sa ramana in urma mea.
La ora 19,30 cand am incetat, bieti mei brazilieni abia umblau.
Seara le-am facut plata normal de frica ca nu o sa mai vina a doua zi.
Lucrul ce sa si intimplat.
A doua zi nici urma de brazilieni, mi-au venit abia dupa 4 zile, dar cu conditii, sa numai fiu cu ei si altele de-a lor.
Zis si facut, numai ca am schimbat sistemul de tarifare. Adica de la plata cu ziua, am trecut la plata cu ,,ruptul'' cat faceau pe zi.
Au muscat-o prima si a doua zi, deoarece le-am zis ca plata se face la doua zile, dupa care iarasi nu i-am mai prins vreo cateva zile.
Ei ce sai faci, astia sunt brazilieni, dar nici cu romani nu prea ma pot lauda.

:coolspeak:

#10
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@statusquo91: Cei care muncesc si sunt seriosi si-au gasit un angajament. Cei care sunt cu ziua, in general, nu prea au chef de munca si trebuie sa stai non stop cu ochii pe ei, ca altfel nu fac nimic!

#11
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Mda...... si eu am citit tot ceea ce ai scris si ma regasesc in atitudinea ta. Daca iti doresti asa mult acest lucru, poti incerca la inceput cu un tractor si cateva animale, dar din punctul meu de vedere faci o mare eroare daca renunti la servici pentru proiectul tau. eu am facut rapid un calcul mental si mi-a iesit cam spre suta de mii de euro. Problemea cea mare este: daca nu renunti la servici nu poti face agricultura la nivelul propus, daca renunti la job nu mai ai bani de investit, deci.....
   Si eu visez ca si tine sa fac o ferma, dar...... cred ca doar visez. In conditiile actuale e f greu sa faci agricultura. De fapt cred ca e valabil oriunde in lume: agricultoriii castiga cel mai putin raportat la nivelul de munca depus.
ideea cu produse bio pica atata timp cat nu ai contracte cu un lant de magazine. Nu vei reusi sa vinzi f mult datorita comoditatii omului: nu va veni unul din capatul celalalt al orasului sa cumpere din magazinasul tau decat doar daca ai o calitate super la un pret cel mult egal cu cel al pietei.
   Eu sunt din zona Voinesti- Dambovita (un bazin pomicol celebru)  si  predau la un liceu dintr-un bazin legumicol. Sincer sa fiu nu am vazut sa castige vreunul mai mult decat dintr-o afacere oarecare.As putea spuna ca dimpotriva,o parte din  cei care munceau pamantul in zona mea au renuntat in favoarea comertului cu aceleasi produse si zau daca nu le merge mai bine decat celorlati.

  Eu sunt sceptic, dar.....SUCCES!

#12
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Poststatusquo91, on 21st April 2010, 22:39, said:

Raspuns ptr. liviumircea.
Planul tau este extraordinar, nu pot decat sa-ti doresc incapatinare, tarie, ambitie, disciplina, organizare si multa, multa sanatate.
Numai vezi tu , este o vorba din batrani: ,, socoata de acasa nu se potriveste cu cea din targ''.
Stau si ma gandesc la cate vrei sa faci, oricum esti tinar, cand ai timpul necesar fizic sa poti sa le faci pe toate odata. Fiindca si lucratul pamantului, si microferma si albinele, si sera, si, si........
E c-am mult.
La televizor pe dincolo sau apucat sa renunte la ferme cu mai multe specializari in detrimentul unuia singur, spre ex.: cresterea vacilor de lapte sau ingrasarea taurasilor pentru abatorizare.
E mult mai rentabil asa.
Nu vreau sa te descurajez, de aceia iti doresc succes si m-ar bucura f. mult sa aud ca ai reusit.
Hai, la treaba !
multumesc mult de incurajari, sunt la inceput, nu am apucat sa ma documentz corespunzator, de practica ce sa mai zic, sunt multe de invatat. asemenea, sunt perfect deacord cu tine, socoteala din targ e cu totul alta decat cea de acasa, acesta este si motivul pentru care nu ma aventurez in a face vreun proiect pentru a accesa fonduri si exclud varianta imprumutului. sper sa realizez totul in timp, cu rabdare si atat eu cat si ai mei sa acumulam experienta. dupa ce toate utilajele vor fi cumparate, de la an la an sunt convins ca in pierdere nu o sa ies deoarece intreaga idee este bazata pe costuri cat mai reduse si folosirea tuturor resurselor. nu am pretentia sa amortizez investitia, unii pot spune ca este o afacere proasta, pentru ai mei va fi un mod de viata sanatoasa si decenta. ramane de vazut daca voi reusi sa realizez ce mi-am propus si daca va fi profit, nici nu ma gandesc sa renunt la servici in favoarea aceste idei pana nu vad cu ochii mei ca intr-adevar se poate trai din asta. in ceea ce priveste volumul de munca, poate parea mult insa sunt convins ca se va face fata, pana acum cativa ani ai mei mergeau la sapa porumbului zi lumina si nu se plangeau (lucru cu care eu nu am fost deacord), sunt invatati cu munca grea si in plus vor fi pensionari si inca in putere. probabil dimensiunile microfermei se vor limita la capacitatea lor de munca.
in ceea ce priveste conceptia capitalista de eficientizare a productiei axandu-te pe o singura ramura nu neg ca este cea mai buna solutie, insa nu pentru mine si resursele mele. nu am atatia bani pentru a investi intr-o hala moderna, complet echipata, asistenta veterinara etc. deci prin urmare din start nu pot concura cu cei care sunt pe piata. eu trebuie sa ofer un alt produs decat acela, unde costurile lor cresc pe anumite ramuri, ale mele trebuie sa fie cat mai scazute pentru a suplini eficienta lor pe care eu nu o pot atinge. poate nu sunt avizat sa emit asemenea idei insa Romania nu este tara in care sa mergi pe un domeniu mai ales in zootehnie. depinzi de aprovizionare, o data cu acestia multi intermediari si speculanti, in conditiile in care esti mic nu te baga nimeni in seama. in tara lui papura-voda trebuie sa incerci sa fii independent si sa ai costuri cat mai mici. parerea mea este ca aceaste fabrici de animale or sa se prabuseasca mai devreme sau mai tarziu, nu au respect pentru animale, pentru mediu, pentru angajati si sunt in picioare pentru ca produc extraordinar de mult insa nu sunt atat de profitabile, stau in baza subventiilor de la stat. repet, nu sunt in masura, insa chiar cred ca nu sunt atat de profitabile, sunt subventionate de stat si din asta se mentin pentru a asigura mancare populatiei la preturi cat mai mici. asa cred eu, poate gresesc.
intotdeauna se vor gasi oameni care sa plateasca ceva mai mult pentru ceva mai bun, tu trebuie sa gasesti formula ideala pentru costuri cat mai mici, productie cat mai mare raportata acestor costuri si sa ajungi la oamenii respectivi care sunt dispusi sa plateasca pentru calitate. nu cred ca produsele eco ar trebui sa fie cu mult mai scumpe decat cele normale, cred ca totul sta intr-o eficienta cat mai mare raportate la costuri cat mai mici.
time will tell...

View Postdorel232004, on 21st April 2010, 22:47, said:

Deci conditii ai! Motivat esti! Copii ai? Daca da, ce varsta au si cati ai? Scuza-ma ca iti pun atatea intrebari, dar ca sa-ti dau un raspuns trebuie sa am toate datele! Daca nu vrei sa stie toti poti sa-mi raspunzi pe PM sau deloc!
nu am copii, nu mai am prietena (ne-am despartit inainte de Pasti), nici un fel de obligatie, mai am decat nebunia de mai sus. :) . mentionez ca ma gandeam la ferma si inainte , nu am devenit depresiv dupa ce ne-am despartit :)))))))

Edited by liviumircea, 21 April 2010 - 23:27.


#13
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviumircea, on 22nd April 2010, 00:23, said:

aceaste fabrici de animale or sa se prabuseasca mai devreme sau mai tarziu, nu au respect pentru animale, pentru mediu, pentru angajati si sunt in picioare pentru ca produc extraordinar de mult insa nu sunt atat de profitabile, stau in baza subventiilor de la stat. repet, nu sunt in masura, insa chiar cred ca nu sunt atat de profitabile, sunt subventionate de stat si din asta se mentin pentru a asigura mancare populatiei la preturi cat mai mici. asa cred eu, poate gresesc.
Astia fac legile si sa stii ca sunt f.profitabile!

View Postliviumircea, on 22nd April 2010, 00:23, said:

intotdeauna se vor gasi oameni care sa plateasca ceva mai mult pentru ceva mai bun, tu trebuie sa gasesti formula ideala pentru costuri cat mai mici, productie cat mai mare raportata acestor costuri si sa ajungi la oamenii respectivi care sunt dispusi sa plateasca pentru calitate. nu cred ca produsele eco ar trebui sa fie cu mult mai scumpe decat cele normale, cred ca totul sta intr-o eficienta cat mai mare raportate la costuri cat mai mici.
Astia cu bani sunt si comozi si nici nu au timp! O baraca de lemn la drum, daca e trafic, cred ca te-ar ajuta sa-ti vinzi produsele!

#14
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,830
  • Înscris: 17.03.2008
Vad ca esti foarte motivat. Sincer, te inteleg insa sper sa nu devii ca mine. Pentru mine pamantul devenise un chin. Nu aveam nicio zi libera eram intr-o continua alergare. Vei spune ca poti face acest lucru, dar vei observa ca totul se acumuleaza in timp. Eu nu aveam sambata sau duminica libera, tot timpul aveam cate ceva de facut la meri. Acum imi pare rau ca nu i-am vandut cand mi s-a facut o oferta foarte generoasa.
Anul acesta i-am dat in arenda unui prieten fiindca nu mai puteam face fata. Sper ca tu sa nu ajungi la fel.
SUCCES!

#15
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviumircea, on 22nd April 2010, 00:23, said:

nu am copii, nu mai am prietena (ne-am despartit inainte de Pasti), nici un fel de obligatie, mai am decat nebunia de mai sus. :) . mentionez ca ma gandeam la ferma si inainte , nu am devenit depresiv dupa ce ne-am despartit :)))))))
Deci ai toate conditiile sa reusesti! Daca nu esti ghinionist, e imposibil sa nu razbesti! Acum te intreb: crezi ca s-ar gasi vreun post, ceva, sa te angajezi prin sat, la scoala, primarie, undeva local? Si pe bani mai putini, la o adica!

Edited by dorel232004, 21 April 2010 - 23:40.


#16
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postsacos, on 21st April 2010, 23:37, said:

Vad ca esti foarte motivat. Sincer, te inteleg insa sper sa nu devii ca mine. Pentru mine pamantul devenise un chin. Nu aveam nicio zi libera eram intr-o continua alergare. Vei spune ca poti face acest lucru, dar vei observa ca totul se acumuleaza in timp. Eu nu aveam sambata sau duminica libera, tot timpul aveam cate ceva de facut la meri. Acum imi pare rau ca nu i-am vandut cand mi s-a facut o oferta foarte generoasa.
Anul acesta i-am dat in arenda unui prieten fiindca nu mai puteam face fata. Sper ca tu sa nu ajungi la fel.
SUCCES!
atata timp cat nu o sa am nici o datorie pentru ceea ce incerc sa fac nu o sa-mi para rau, sunt convins ca nu o sa revolutionez eu agricultura. ce am enumerat mai sus se poate numi si o gospodarie bine pusa la punct nu neaparat microferma. sper sa ma tina nebunia si sa ma ambitionez, in primul rand trebuie sa acumulez un bagaj de cunostinte solid ca slava domnului acces la informatie in ziua de astazi ai, sa invat din reusitele si escurile altora. in ceea ce priveste investitia initiala, care va fi un efort material pentru mine pe termen lung, la fel nu imi pare rau. un tractor romanesc sh costa cat un atv nou Linhai pe care voiam sa-l cumpar acum un an, nu ma mai plimb la tara cu atv-ul ma plimb cu tractorul :) .
toti banii pe care i-am castigat pana acum i-am cheltuit pe lucruri mai mult sau mai putin folositoare si nu-mi pare rau, am ramas cu ceva. mi-a trecut nebunia din tinerete, am fost student la Politehnica (nici acum nu am terminat-o), am stat in Regie, m-am distrat, am mers cu 180 km/h cu masina mea din 82, am iubit tot ce a fost frumos, am vazut 4 tari straine, mi-a ajutat Dumnezeu si sunt sanatos, mi-am mancat malaiul. In viata trebuie sa ai un proiect, sa speri sa realizezi ceva, sa crezi in ceva, sa ramana ceva dupa tine. daca tot ce voi face mai sus imi asigura mancare sanatoasa mie, fratelui meu si alor mei, eu voi fi multumit si de asemenea ai mei care vor lucra mai mult ca mine.
implica munca, stres, nu ai sambata, nu ai duminica. este perfect adevarat. bunicii mei care au muncit cu carca la colectiv si apoi in gospodarie dupa revolutie au ajuns la 80 de ani si ambii au murit impacati, Dumnezeu sa-i ierte. la oras se moare mult mai devreme si se iau si pastile cu pumnul. nu pot sta cu mainile in san sa vad cum pamantul ala sta degeaba. chiar daca agricultura nu este profitabila in alceva nu-mi permit sa investesc. pot face o incercare, va ramane ceva acolo la tara la mine. decat sa-mi schimb mercedesu-l meu din 82 cu unul de dupa 2000 si sa cheltui banii pe distractii ieftine, prefer sa incerc marea cu degetul, dar asta este cu totul alta discutie. poate sunt cuvinte mari, poate nu-mi dau seama ce vorbesc, poate nu m-am maturizat suficient, poate sunt prea incapatanat sa ascult sfaturile unor oameni mai intelepti insa nu pot sta cu mainile in san. Trebuie facut ceva pentru linistea mea.
Multumesc mult de sfaturi, nu conteaza ca sunt pro sau contra, fiecare isi impartaseste experienta si poate ma ajuta sa vad lucrurile dintr-o alta perspectiva.




View Postdorel232004, on 21st April 2010, 23:39, said:

Deci ai toate conditiile sa reusesti! Daca nu esti ghinionist, e imposibil sa nu razbesti! Acum te intreb: crezi ca s-ar gasi vreun post, ceva, sa te angajezi prin sat, la scoala, primarie, undeva local? Si pe bani mai putini, la o adica!
De mutat acolo nu se poate pune problema acum.
Intai si intai trebuie sa vad ca am totul acolo, ma refer utilaje si animale, constructie sera, adaposturi etc. Ulterior daca totul e pus pe picioare pot sa-mi caut un serviciu la Slatina, apartamentul alor mei ramane gol si acolo sunt foarte aproape de tara 42 km. In felul asta pot sa ma duc weekend de weekend la tara si in timpul saptamanii daca e o urgenta sau nevoie. Oricum, cand oi gasi o crestina pe placul meu o sa ma mut la Slatina, e un oras micut, mult mai potrivit sa cresti un copil, sa nu-ti fie frica sa-l trimiti singur la scoala, nu platesc chirie si ii si bucur pe ai mei ca nu raman singuri la batranete, vine cineva mereu pe la ei, chiar daca acel cineva ii pune la munca :) .  
Daca peste 5,6,7 ani merge treaba bine, ai mei se tin bine da, atunci pot lasa serviciul si ma pot muta la tara, poate termin si eu o particulara, in invatamant mi-ar placea sa lucrez si este scoala in comuna. Ca salariu la tara mai mult de forma ca sa ai continuitate pe cartea de munca, sa mai scapi de acasa. Tu te faci ca muncesc, ei ca te platesc, oricum as face treaba mult mai buna decat cei ce predau acolo. Vorbesc engleza fluent si i-as putea invata si cum se foloseste un pc.  
Una peste alta om trai si om vedea, sper sa nu se supere moderatorul ca am deviat putin de la subiect.

Edited by liviumircea, 22 April 2010 - 00:28.


#17
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
@liviumircea: Uite cum vad eu treaba in cazul tau. Sa te duci acum acolo sa stai singur e cam greu! Deci cel mai bine astepti sa iasa parintii la pensie si sa se duca acolo (cred ca in maxim 3 ani)! Acum cu apartamentul unde stai acum daca e proprietate si nu mai ai frati/surori sa ramana in el, l-as inchiria (in extremis vinde)si in maxim 1 an m-as muta si eu acolo! Pana atunci mi-as deschide un caiet si un fisier in excel (daca stii sa lucrezi in el) si mi-as pune o lista cu ce vreau sa fac acolo! Si as incepe sa notez! De exemplu la sera, ce cantitati vreau sa scot, ce dimensiuni trebuie sa aibe. Din ce o fac? Tu poti sa o faci din lemn rotund, ca tot ai padure, cate bucati, cu ce ii tai, trebuie drujba, citesc topicul de drujbe, notez informatiile de acolo, ce model, ce firma, cu ce o incalzesc (sera), centrala pe lemne, citesc acolo, notez ce marca, cat consuma ce putere trebuie sa aiba. Daca construiesc sera langa casa pot folosi aceeasi centrala sa incalzesc si casa! Totul notat, firme, telefoane, pret actual (pui si data cand ai luat pretul). Cu ce lucrez in sera, cu motosapa, motocultor, tractoras. E bine sa pot lucra si la camp cu el, ca nu ai bani de multe utilaje! Si asa m-as documenta cu toate, inclusiv cu animalele care o sa le ai acolo! In paralel as strange ban pe ban! Periodic as actualiza notarile cu preturi, telefoane, legi sau alte utilaje mai bune! In momentul cand ies parintii la pensie, dpdv teoretic trebuie sa fii toba! Practica ai sa o inveti de la parinti, ca stiu ei mai bine! Daca nu te "inmoi" in timpul asta nu se poate sa nu reusesti!


Cand am trimis raspunsul meu, mi-au cazut ochii pe al tau si era si al meu mai jos, de am crezut ca s-a dublat, ca si semanau la idei!

View Postliviumircea, on 22nd April 2010, 01:18, said:

am fost student la Politehnica (nici acum nu am terminat-o),
Cati ani mai ai?

Edited by dorel232004, 22 April 2010 - 00:43.


#18
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postdorel232004, on 22nd April 2010, 00:44, said:

@liviumircea: Uite cum vad eu treaba in cazul tau. Sa te duci acum acolo sa stai singur e cam greu! Deci cel mai bine astepti sa iasa parintii la pensie si sa se duca acolo (cred ca in maxim 3 ani)! Acum cu apartamentul unde stai acum daca e proprietate si nu mai ai frati/surori sa ramana in el, l-as inchiria (in extremis vinde)si in maxim 1 an m-as muta si eu acolo! Pana atunci mi-as deschide un caiet si un fisier in excel (daca stii sa lucrezi in el) si mi-as pune o lista cu ce vreau sa fac acolo! Si as incepe sa notez! De exemplu la sera, ce cantitati vreau sa scot, ce dimensiuni trebuie sa aibe. Din ce o fac? Tu poti sa o faci din lemn rotund, ca tot ai padure, cate bucati, cu ce ii tai, trebuie drujba, citesc topicul de drujbe, notez informatiile de acolo, ce model, ce firma, cu ce o incalzesc (sera), centrala pe lemne, citesc acolo, notez ce marca, cat consuma ce putere trebuie sa aiba. Daca construiesc sera langa casa pot folosi aceeasi centrala sa incalzesc si casa! Totul notat, firme, telefoane, pret actual (pui si data cand ai luat pretul). Cu ce lucrez in sera, cu motosapa, motocultor, tractoras. E bine sa pot lucra si la camp cu el, ca nu ai bani de multe utilaje! Si asa m-as documenta cu toate, inclusiv cu animalele care o sa le ai acolo! In paralel as strange ban pe ban! Periodic as actualiza notarile cu preturi, telefoane, legi sau alte utilaje mai bune! In momentul cand ies parintii la pensie, dpdv teoretic trebuie sa fii toba! Practica ai sa o inveti de la parinti, ca stiu ei mai bine! Daca nu te "inmoi" in timpul asta nu se poate sa nu reusesti!
Cand am trimis raspunsul meu, mi-au cazut ochii pe al tau si era si al meu mai jos, de am crezut ca s-a dublat, ca si semanau la idei!
Cati ani mai ai?
eu locuiesc acum la Ploiesti si nu am apartament proprietate personala, platesc chirie. Am lucrat 4 ani la o firma in Bucuresti cat am fost si student, de asemenea, am stat in Regie si apoi cu chirie. sunt fiul ploii deoarece nu am gasit un servici sa-mi placa si nu imi vine sa ma inham la credit sa-mi cumpar casa pentru ca nu mi-au placut nici Bucurestiul, nici Ploiestiul, de asemenea, cred ca un credit pentru casa se face in doi, atunci cand te hotarasti sa te casatoresti. in proprietatea noastra ca sa zic asa este numai apartamentul din Slatina unde indiferent ca va merge sau nu ce mi-am propus, acolo voi locui in momentul in care ma decid sa ma casatoresc. Mai am un frate insa nu cred ca va avea pretentii, ai mei l-au ajutat cu ceva bani sa-si ia casa si noi mereu ne-am inteles cand a fost vorba de impartit ceva, daca vrea mai multi bani o sa primeasca. Nu cred ca vom ajunge sa ne batem pe  un apartament, sunt sigur ca nu se va ajunge la asa ceva. De vandut acel apartament nu se pune problema, nici macar de inchiriat, imi propun sa stau acolo dupa ce ma casatoresc o perioada de timp, sunt relativ aproape de tara, nu fac mai mult de 45 de minute pana acolo si pot avea un serviciu in Slatina, atat eu cat si viitoarea mea sotie :)  pana se pun lucrurile pe picioare.
Pot face eforturi financiare pe termen lung pentru a-mi cumpara diverse de la scule pana la tractoare, dar nu mi-as vinde casa pentru a investi in ele.
In ceea ce priveste Politehnica, am ajuns in anul 2, mai departe de atat nici gand. Sunt inca student la IMST fostul TCM, dar nu il voi termina in vecii vecilor (laboratoare, prea mult timp alocat cursurilor si prezentei). Am repetat anul 2 de 2 ori, apoi a trebuit sa ma reinscriu in anul 1, deci sunt boboc.  Imi pare rau ca nu am terminat-o insa nu regret atat de mult, nu am pierdut timpul degeaba, m-am angajat, am castigat binisor, am acumulat experienta in domeniul in care lucrez, ma pot duce la un interviu cu fruntea sus si un CV decent. Voi termina o particulara de 3 ani si un master de 2 ca e la moda sa am si eu "studii superioare".

Edited by liviumircea, 22 April 2010 - 09:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate