Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

eu, agricultura, o microferma si mutatul la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#127
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postcatalindinu23, on 4th May 2010, 12:13, said:

Baieti destepti...e prima data cand aud ca cineva leaga o semanatoare pe 6randuri de un 445...prin zona sunt numai cu 4randuri..."ventilatorul" se numeste exhaustor...cu petrecutul randurilor e usor,mai greu e cand locul are clin,mai lat cu mult la unul din capete
Discul  meu este tot pe lagare,dar le gresez periodic.cam de 2 ori pe zi daca am mult de lucru si ma tin mosoarele cam 2ani,ca lagarele rezista mai mult...dar nu-l las sa scartaie,am tecalemitul in lada.
Al lui e 450 cu tractiune decat pe spate, dar semana cu el fara nici o problema. Tractoristu al batran spunea ca ei la mosoare cand se subtiau pe vremea lui ii dadeau puncte de sudura sa-l ingroase si apoi le polizau sa se potriveasca. Nu stiu daca e adevarat sau poveste :) , poate am inteles eu gresit.

#128
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Mai bine noi decat incarcate cu sudura...sudura e mai tare decat fonta si o sa roada mai devrema lagarele...pe la astia cu fier vechi am gasit mosoare si lagare cu sacul

#129
katilinus

katilinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 25.07.2006
@liviumircea: spuneai la un moment dat "Sper ca peste 6 luni sa scriu cu mandrie ce am achizitionat si ce mai am de achizitionat".
in ce stadiu esti? ca acu vad ca ai trecut de la tractor la motocultor...

#130
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postkatilinus, on 27th October 2010, 10:46, said:

@liviumircea: spuneai la un moment dat "Sper ca peste 6 luni sa scriu cu mandrie ce am achizitionat si ce mai am de achizitionat".
in ce stadiu esti? ca acu vad ca ai trecut de la tractor la motocultor...
pai in momentul de fata stau cam asa, parte din ele au fost luate cu ajutorul fratelui meu.aparate de de sudura electrod si cu argon pentru tabla (consumabile, masti, accesorii), toate utilajele de prelucrare a lemnului (mai am de luat o rindea mare de blani late, am vazut de la metabo e vreo 3000 ron), trusa completa de scule pentru mecanica, 3 bormasini (mica cu acumulator, 650 w una, si un rotopecutor de 1600w), seturi de burghie lemn + metal, set vopsit pistol pneumatic, scule pneumatice, furtune + compresor cu butelie de 100l, remorca masina, flexuri mic + mare, maruntisusuri gen tarozi , filiere, clesti nituri si tot felul de rahaturi de genul asta, remorca pentru masina, drujba stihl ms 270, curatator cu presiune Karcher . Cam atat imi vine in cap deocamdata insa sunt convins ca am uitat cateva chestii. MArturisesc cu mandrie ca majoritatea sculelor au fost luate la promotii si sunt de calitate superioara, adica peste gama hobby ( unele metabo,makita, altele hobby:black&decker, bosch verde). Au facut ai mei si un gard de vreo 120m la tara si au ingradit niste cotetze pe acolo, i-a dus si asta la peste 10000 ron, asa ca banii astia se scad din achizitia de tractor , scule unelte.
Cum iti povesteam, am achizitionat scule de filmat si poze pe la nunti, toate semiprofesionale si noi noutze, mi-au dat o gaura in buget de 4000 eur insa care or sa se plateasca intr-un an maxim 2, de aici lipsa fondurilor pentru tractor. In alta ordine de idei, am avut concediu 2 saptamani, si unul din prietenii de care mai povesteam de pe forum s-a apucat in timpul liber de reparat tractoare. Am asistat la reconditionarea unui U450 si mi s-a cam facut frica de SH-urile ieftine. In sensul ca: piese noi facute de tot felul de srl-uri, nu sunt rectificate cum trebuie: dau un exemplu, toate erau ST. A frecat la cuzineti de i-a venit rau deoarece pusi pe arborele cotit care era nou si rectificat corespunzator gripau motorul, nu mergeau deloc cum trebuie. Ma rog, nu pot explica toate problemele intampinate deoarece nu cunosc ff bine termenii, insa ce am vazut, transmisie rupta, filete bushite, largire gaura, chin la tarod pentru noul filet si asa mai departe. Toate astea m-au pus pe ganduri in sensul ca-ti poti lua o mare teapa cu un SH prost intretinut. Nu neaparat ca nu vreau SH sau romanesc, insa trebuie sa cresc bugetul pentru a lua ceva de calitate, macar am invatat ceva in plus si pe unde sa le mai caut.
In ceea ce priveste motosapa sau motocultorul, m-am decis deoarece este nou si la tara caut o varianta pentru a suplini munca unui cal. Ca si plan, cum m-a sfatuit si Horia, la anu ar trebui sa incerc sa construiesc un fel de sera sau solar de dimensiuni relativ reduse intre 100-300 mp.
In conditiile in care acum 1 an nu gaseam o cheie sa desfac un surub, anul asta am facut destule, eu unul ma declar multumit. la anul cel putin macar o motosapa cu putere mare si toate accesoriile si sa incep sa ridic ce mi-am propus. Mi-am scos si Mercedesul din circulatie datorita noilor impozite, mi-a fost mila de masina si am pastrat-o, anul asta a carat si porumb si prune. La anul se va face cu un motocultor sau peste 2 ani cu un tractor. Trebuie luata si o masina noua, trebuie bagat trifazic, ma tot roade sa cumpar un strung si o freza. Sunt multe ale dracu de luat, insa in timp se fac. Plus ca acum nu mai am atata graba, realizez si eu ca pana nu ies ai mei la pensie si se muta definitiv acolo sunt cu curu in 2 locuri. Ma rog, la anu pe vremea asta sper sa insir cel putin o lista la fel de lunga :)

#131
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviumircea, on 27th October 2010, 12:30, said:

aparate de de sudura electrod si cu argon pentru tabla (consumabile, masti, accesorii),
Acum nu trebuie sa te justifici, ca mai nimeni pe aici nu a facut "mari" progrese! Nici vremurile nu sunt de asa natura!
Vreau sa te intreb ceva, ca vad ca scule ti-ai luat: ce aparat de sudura e necesar ca sa sudezi custi din plasa sarma si fier beton? Ai idee?

#132
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postdorel232004, on 27th October 2010, 12:44, said:

Acum nu trebuie sa te justifici, ca mai nimeni pe aici nu a facut "mari" progrese! Nici vremurile nu sunt de asa natura!
Vreau sa te intreb ceva, ca vad ca scule ti-ai luat: ce aparat de sudura e necesar ca sa sudezi custi din plasa sarma si fier beton? Ai idee?
Frate-miu pe al nostru a dat 15 milioane, e de la Telwin, ne-a zis respectivul ca e foarte bun pentru inceput. Nu stiu exact modelul, l-a luat de la un dealer autorizat din Bacau, foarte amabil. Merge si cu scut de argon, corgon, si cu sarma flux deci fara butelie. Cred ca e numai potrivit pentru ce ai tu nevoie. Consulta un dealer, cred ca ei iti pot recomanda cel mai bine cea mai buna solutie calitate / pret. De la respectivul din bacau noi am primit cea mai buna oferta + ceva consumabile cu aparatul. El vindea si drujbe si motoferastraie, dolmar parca. Daca vrei iti fac rost de datele de contact.

#133
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postliviumircea, on 27th October 2010, 12:50, said:

Frate-miu pe al nostru a dat 15 milioane, e de la Telwin, ne-a zis respectivul ca e foarte bun pentru inceput. Nu stiu exact modelul, l-a luat de la un dealer autorizat din Bacau, foarte amabil. Merge si cu scut de argon, corgon, si cu sarma flux deci fara butelie. Cred ca e numai potrivit pentru ce ai tu nevoie.
Multumesc de raspuns! Ai sudat cu el? Poate afli si ce model e! Cum adica merge cu scut de argon, dar fara butelie? Adica electrod cu pasta pe inauntru?
Asta cu consultat dealerul, mai usor, ca multi nici nu stiu ce vand! Tot din experienta altora inveti mai mult!

#134
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009

View Postdorel232004, on 27th October 2010, 12:55, said:

Multumesc de raspuns! Ai sudat cu el? Poate afli si ce model e! Cum adica merge cu scut de argon, dar fara butelie? Adica electrod cu pasta pe inauntru?
Asta cu consultat dealerul, mai usor, ca multi nici nu stiu ce vand! Tot din experienta altora inveti mai mult!
Nu pot sa zic ca am sudat ceva serios, decat sa vad cum merge. Nu am inca mana formata deci nu sunt un bun reper. Pentru o sudura de calitate si cat mai estetica este recomandata folosirea buteliei si cu sarma simpla. Pentru comoditate si cost (in lipsa buteliei) se foloseste sarma flux (deasta am si eu, cum ai zis tu cu miez) care nu lasa sudura la fel de frumoasa insa in lipsa de e numai buna. Daca nu ai suduri lungi, la chestii sensibile gen caroserii de masini cred ca e numai bun.
Revin cu modelul exact peste cateva zile cand ajung ai mei la tara.

Edited by horia66, 27 October 2010 - 21:43.


#135
alexandru_oprea

alexandru_oprea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 13.07.2012
Eu tare as fi curios sa aflu ceva noutati, acum, ca au trecut doi ani si jumatate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate