Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Intrebari si raspunsuri pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3853 replies to this topic

#19
Sakura

Sakura

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 14.04.2004
Si 18-55-ul de la canon e facut doar pentru digitale, dar din cate stiu eu, se aplica si in cazul lui factorul de multiplicare.

#20
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
deci daca doresc 18mm (echivalent 35) imi trebuie de fapt obiectiv de 10mm?!

#21
Iedu

Iedu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 07.12.2002
Iti trebuie 18/1.6.

Sau iti schimbi body-ul intr-un body care este full frame.

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
@arunescu: Da, orice pui in fata aparatului cu factor de multiplicare e multiplicat. Daca vrei 18 mm iti iei obiectivul ala de la Canon de 10-22 si inmultesti tu cu factorul de multiplicare sa vezi ce obtii. :)

#23
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Obiectivele DC de la Sigma sunt echivalentul EF-S-urilor de la Canon. EF-S = shortback  focus. Adica elementul din spate al obiectivului e mai apropiat de senzor. Echivalentul este tot 18x1.6 din pacate. Cum spunea AlexIP, ca sa obtii 16mm in format 35mm, iti trebuie un 10-22.

#24
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Focala nu depinde de senzor. Factorul de multiplicare dat de dimensiunea senzorului, ne spune ce "vede" senzorul/filmul prin o anumita focala, judecand prin prisma a ceea ce vede filmul de 35 mm la aceeasi focala. Pe scurt, niciodata distanta focala a unui obiectiv NU va fi adaptata dimensiunii senzorului.

#25
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
care e diferenta intre:

"spot metering"
"partial metering"
"center weighted average metering"

inteleg ca toate regleaza expunerea in functie de subiectul din centru, dar mai departe?

#26
raduste

raduste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 15.01.2004

arunescu, on Jul 9 2005, 19:19, said:

daca cumpar un filtru UV pot sa-l tin pe lentila si la pozele care le fac in interior sau in conditii cu lumina putina? afecteaza imaginea?

pe scurt, pot sa-l tin montat non-stop?

<{POST_SNAPBACK}>



Poti sa-l ti montat cat de mult vrei tu. Insa trebuie sa-ti dai seama ca oricat de bun ar fi un filtru UV tot iti afecteza calitatea imaginii.

Cat priveste partea de protectie, eu inclin mai mult spre un parasolar, decat pe un filtru UV.

#27
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

arunescu, on Jul 11 2005, 09:37, said:

care e diferenta intre:

"spot metering"
"partial metering"
"center weighted average metering"

inteleg ca toate regleaza expunerea in functie de subiectul din centru, dar mai departe?

<{POST_SNAPBACK}>


spot metering - masurarea se face pe o zona f. ingusta din centru (arpoximativ 3 grade).

partial metering - acelasi lucru ca la spot numai ca in cazul acesta zona e mai mare (aprox 10 grade)

center weighted average metering - masurarea se faca pe toata imaginea insa centrul are o pondere mai mare in calculul final al expunerii.

#28
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
le-am incercat pe toate trei pe un pachet de tigari care ocupa cam 70% din centrul imaginii tinut in dreptul unei surse de lumina - diferente minore, pachetul a iesit tot subexpus :(

cum fac sa selectez un "custom white balance" perfect? nici una din presetarile din aparat nu redau culorile reale, mai ales modul auto. am incercat sa iau un esantion de alb de pe o coala, dupa care au iesit mai bine intr-adevar, dar vreau perfectiune. exista o tehnica anume?

multam'

#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

arunescu, on Jul 13 2005, 13:20, said:

le-am incercat pe toate trei pe un pachet de tigari care ocupa cam 70% din centrul imaginii tinut in dreptul unei surse de lumina - diferente minore, pachetul a iesit tot subexpus :(

cum fac sa selectez un "custom white balance" perfect? nici una din presetarile din aparat nu redau culorile reale, mai ales modul auto. am incercat sa iau un esantion de alb de pe o coala, dupa care au iesit mai bine intr-adevar, dar vreau perfectiune. exista o tehnica anume?

multam'

<{POST_SNAPBACK}>


Fotografiezi in format RAW.
Sau manual cu foaie de hartie.

#30
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Din cate stiu eu, pentru acuratete mai mare nu se foloseste alb, ci gri 18%.
Exista ceva card-uri gri 18% special facute pentru calibrare de white balance.
Cauta cu google dupa "18% gray card". Cred ca si kodak are asa ceva.

#31
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
cum va curatati obiectivele daca ajunge din greseala o amprenta pe ele?

#32
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Cu servetele umede pentru ochelari sau cu un spay cu lichid (tot pentru ochelari luat din retelele de farmacii help net) si o carpa (imitatie sintetica de piele) pentru a nu lasa scame.

#33
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
daca-i multicoated afecteaza compozitia lichidului din servetele coatingul?

#34
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
nu inteleg care e diferenta intre trepiedele enorm de scumpe si cele foarte ieftine. nu fac aceasi lucru?

#35
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
Ba da, fac acelasi lucru, dar unele mai bine si unele mai prost. Ai sa poti intelege abia cand o sa le compari la treaba sau cand vei dori sa le cari dupa tine. Sunt ca orice produs...

#36
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Apropo, cata incredere poti avea intr-un trepied marca "Fomei"?  :lol:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate