Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebari si raspunsuri pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3853 replies to this topic

#37
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
...si o alta intrebare pt dlsristi. Am observat ca ati folosit convertoare tele la slr-uri... dar convertoare wide a incercat careva? Si daca da, cu ce rezultate?

#38
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Am incecat eu un Kenko x0.7 si am renuntat repede la el pentru ca-mi vigneta. Ar fi fost o alternativa mai ieftina la un obiectiv wide, dar...

#39
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
doua chestii ... 1. ce inseamna vignetare ? ca am auzit termenul asta da nu m-am prins ce exprima
2. cat de bun e un trepied ca asta sau ca asta ?? pentru ca vad ca Giottos face trepiede extrem de scumpe, mai putin acele 2 ...  :o
edit : si pe care l-ati recomanda pt un canon a510 ?  :D  (avand in vedere ca nu e un aparat greu, mare .. etc etc ...)

Edited by shobi, 17 July 2005 - 13:16.


#40
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
1. vignetare inseamna inegrirea colturilor imagini, lucru datorat optici ce nu ofera un camp vizual suficient pentru senzor/cadru film.
2. pai lucrurile stau un in felul urmator: ce preferi un trepied mai inalt dar mai greu sau unul mai mic dar mai usor? Daca umblii pe munti sau aiurea cu trepiedul e de preferat unul usor. Daca il folosesti sporadic e de preferat unul mai inalt si mai stabil.

#41
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
deci outdoor e de preferat unu usor ?  :huh: adica al 2lea ...
ce e lacuta de prindere rapida a aparatului,  coloana centrala cu cremaliera si miscare pe verticala cu amortizare pe perna de aer (air-cushion), nivela pentru centrare  ??
presupun ca air cushionu e pt camere grele ... celelalte ?  :huh:

#42
c_cris85

c_cris85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.05.2005
Un sfat practic ( nush cat de profi :P): ia-l pe primul. Tu ai o camera f usoara si vad ca primul are si carlig pt greutati, deci o stabilitate mult mai mare. iar diferent aia de inaltime o s-o simti. adik omul lui Corbusier are un metru in jurul buricului.

#43
rellyc

rellyc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 08.06.2005
Eu am ceva asemanator cu primul model
http://www.f64studio...id=325&pid=1823
dar cu 3 nivele si varfurile picioarelor nu sunt din cauciuc ci au un crampon metalic (in caz de il iei la munte etc. ti-l recomand pe acesta).
Este f. usor (din Al), inalt (nu stiu inaltimea max. la al meu dar depaseste 1.70m) si usor de transportat (avand maner). Strans este destul de mic asa incat nu incomodeaza foarte tare. Poate fi folosit la fel de bine si cu camere mari si cu camere mici (am pus mai multe tipuri de camere pe el: de la P72 la Canon EOS).
Eu ti-l recomand pe aceasta, l-am folosit atat indoor cat si outdoor.

Edited by rellyc, 17 July 2005 - 22:40.


#44
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca un 0,7 vigneta, atunci un 0,5...? :)

edit: am vazut un k in plus pe aci. :ciocan:

#45
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
exista o optiune "long exposure noise reduction". are vreun dezavantaj daca e ON? daca nu de ce au mai pus-o ca optiune si nu au lasat-o default ON?

#46
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Pai daca e pusa pe on vei observa ca dupa ce s-a facut poza aparatul sa mult mai mult pana o proceseaza si o scrie pe card. Asta ar fi dezavantajul. O alta chestie e ca poate tie iti plac cu zgomot (de efect de altfel daca transformi imagine intr-una monocroma).

#47
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Eu la A75 am observat ca daca aveam o expunere de 4 secunde, noise reduction-ul dura cam tot atat, deci tot 4 secunde. La fel si cu alti timpi.

Chiar, la 300D  nu exista o asemenea optiune nu? N-am vazut sa aiba prin meniuri...

#48
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
300D nu. Dar 20D are. Nu stiu 350D.

#49
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Eu am citit ca la Canon seria A, si probabil la multe altele, la timpi peste 1/4 sec, aparatul face de fapt 2 poze, una normala, si una cu diafragma inchisa, cea de a doua reprezentand de fapt zgomotul termic si punctele moarte, apoi suprapune cele doua imagini prin scadere, si se mai elimina din zgomot. Insa dureaza dublu + procesarea.

#50
geea

geea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 15.04.2004

mr.fred, on Jul 19 2005, 09:24, said:

300D nu. Dar 20D are. Nu stiu 350D.

<{POST_SNAPBACK}>

Are si 350D.

#51
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

ambvision, on Jul 19 2005, 10:34, said:

Eu am citit ca la Canon seria A, si probabil la multe altele, la timpi peste 1/4 sec, aparatul face de fapt 2 poze, una normala, si una cu diafragma inchisa, cea de a doua reprezentand de fapt zgomotul termic si punctele moarte, apoi suprapune cele doua imagini prin scadere, si se mai elimina din zgomot. Insa dureaza dublu + procesarea.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu m-am uitat in obiectiv si n-am vazut sa modifice diafragma.  Dar eu am A70 si asta nu are nici optiunea de "long exposure noise reduction".
Dar oricum, am si eu o intrebare: stie cineva de ce dureaza 4 secunde procesarea unei expuneri de 4 secunde?

#52
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Cum a spus si ambvision mai sus.... asta e si teoria mea, pt fiecare expunere lunga mai face una la fel de lunga si apoi scade zgomotul... ceva de genul asta.

#53
icss

icss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.05.2004

Necronomikon, on Jul 19 2005, 11:18, said:

Cum a spus si ambvision mai sus.... asta e si teoria mea, pt fiecare expunere lunga mai face una la fel de lunga si apoi scade zgomotul... ceva de genul asta.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu intreb strict de perioada de procesare, aia in care pe lcd scrie 'busy' si care dureaza tot atat de mult cat expunerea. Teoria ta nu tine, pentru ca in momentul in care a terminat expunerea si incepe procesarea, poti sa misti camera sau chiar sa 'astupi' obiectivul.
Nu am acum camera la mine, dar o sa verific diseara: mi se pare ca se vede cand se deschide si se inchide obturatorul, iar daca intre expunere si prelucrare obturatorul se inchide (si ramane asa) teoria ta/voastra.... pica.

#54
yyan

yyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 29.05.2004
A doua expunere o face oarba. Cum ar fi cu capacul pus. Zgomotul fiecarei imagini depinde foarte mult de conditiile din acel moment  - temperatura de exemplu. Aparatul face o a doua expunere in aceleasi conditii tocmai pentru a obtine zgomot cat mai aproape de cel al fotografiei initiale, dupa care il scade.
Tehnica poate fi folosita si manual, a 2-a expunere cu capacul pus pe obiectiv, apoi in PS 2 layere si se scad, nu stiu exact care e blending mode-ul respectiv
Edit - icss - ia vezi, teoria asta tine?

Edited by yyan, 19 July 2005 - 10:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate