Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Edius Grass Valley

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
http://rapidshare.co...Edius_.rar.html

La asta ma refeream. Am pus pe Rapidshare 2 foarte mici clipuri: unul in Sony Vegas , altul in Edius 5. Clipurile acestea mi-au ramas in pc de mult timp de cand am avut instalat trialul de la Edius. In acest caz nu am schimbat aspectul 4:3 al pozelor, doar am pus aceeasi poza pe video track in ambele softuri si render intr-un mpeg2 pentru dvd. Nu ma intelege gresit, eu ti-am spus doar ca parca am mai auzit subiectul asta cu Edius si pozele cu care poti lucra in el.
Pentru mine tratamentul pe care un soft il face unei fotografii sau modul de interpretare in general al cromei de culoare este destul de important. Mai ales ca eu obisnuiesc ca la sfarsitul oricarei editari video sa fac si un slowshow placut pe un fundal audio cu poze facute in respectiva vacanta sau filmare de ex.

View Postvgabi, on 16th April 2010, 13:06, said:

Are f mult potențial
De acord cu tine.

View Postvgabi, on 16th April 2010, 13:06, said:

Interfața mi se pare că este prea încărcată însă. Te încurci în butoane și comenzi dar după ce te obișnuiești și vezi niște tutoriale te adaptezi ușor.
Interfata mi s-a parut si mie foarte aiurea[desi repet ca nu asta este important], de fapt mai mult mi s-a parut foarte urata, fara suparare. Legat de tutoriale.... unde?  :D  Pai da si tu un search pe Youtube sa vezi cu ce tutoriale te alegi. Si apoi mai incearca cateva search-uri si la Premiere sau Sony Vegas.

Am uitat sa mentionez ceva: la poze randarea s-a facut respectand parametrii exacti in ambele softuri, inclusiv bitrate-ul de 9.000

Edited by _DelSte_, 16 April 2010 - 13:22.


#38
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008
pt un prim pas in edius http://ediustraining.grassvalley.com/  este pt varianta 4 insa nu-i diferenta fata de 5. Interfata se poate customiza dupa preferinta, dual monitor,setezi butoanele pe care le vrei,overlay-ul etc,eu mi-am customizat interfata exact ca la premiere,si mi-a venit ff usor sa lucrez cu ediusul,mi-am customizat pana si tastele - si + pt timeline exact ca in premiere,ideia ca poti sa iti faci interfata cum vrei. Intradevar,dupa ce-l instalezi si ti se deschide prima data softul customizat din ''fabrica'' te cam uiti crucis la el,insa dupa 2 minute ti-l faci cum vrei.
Cat priveste partea de marketing,nu s-a auzit la noi de el prea mult,insa cam toate camerele Panasonic avchd scoase in ultima vreme vin la pachet cu edius neo,varianta easy, ceea ce spune multe.Ca sa nu mai zic de gama JVC cu formatele lor ciudate hd,in alte softuri trebuie sa apelezi la trickuri ca sa poti lucra,in edius merg unse. Insa atata timp cat ne rezumam la romania,unde exista numai sony si 2-3 softuri branduite, canopus va fi pt unii doar un vis urat cu ''putine efecte misto''  ,  bafta!

#39
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Nu iulianbadiu, in Romania nu exista doar Sony si nici doar softuri branduite; nu stiu de ce spui asta. Edius ca soft este unul dintre cele bune, eu cred ca deja am repetat-o de prea multe ori in acest topic. Ca pe mine ca editor cu Sony Vegas nu ai reusit sa ma convingi sa il las pentru Edius, asta poate fi alta poveste. Grass Valley a dat o stire buna. Si pentru asta s-a deschis acest topic. Daca era doar pentru Edius ca soft in sine, crede-ma ca eu unul nu deschideam topicul asta.

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 13:38, said:

Cat priveste partea de marketing,nu s-a auzit la noi de el prea mult
S-a auzit de mult de Edius inclusiv la noi. Acum de ce nu prea s-a aruncat lumea sa il fooseasca... nu pot sa stiu eu de ce.

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 13:38, said:

insa cam toate camerele Panasonic avchd scoase in ultima vreme vin la pachet cu edius neo,varianta easy, ceea ce spune multe.
Pai mie nu-mi spune neaparat ceva asta, mai ales unde vrei tu sa bati. Pentru mine asta ramane o simpla miscare tot de marketing si mai ales de imagine in beneficiul ambelor brand-uri, nu neaparat o linie directa AVCHD-Neo. Mai ales ca nu in "cam toate" cutiile camerelor Panasonic s-a bagat si Neo, ci doar la anumite modele mult mai scumpe; adica in traducere libera s-ar putea la fel de bine spune si "vinde-ma si pe mine ca te vand si eu pe tine". Deci nu vorbim de "tot" ce este AVCHD si nici macar la Panasonic. A fost o miscare simpatica si bine gandita si foarte bine ca a fost asa, clientul are de castigat.

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 13:38, said:

canopus va fi pt unii doar un vis urat cu ''putine efecte misto''
Ok :)  Daca tu ne consideri pe toti de aici niste "pinnaclisti"... eu iti respect parerea.

#40
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View Post_DelSte_, on 16th April 2010, 15:40, said:

Nu iulianbadiu, in Romania nu exista doar Sony si nici doar softuri branduite; nu stiu de ce spui asta. Edius ca soft este unul dintre cele bune, eu cred ca deja am repetat-o de prea multe ori in acest topic. Ca pe mine ca editor cu Sony Vegas nu ai reusit sa ma convingi sa il las pentru Edius, asta poate fi alta poveste. Grass Valley a dat o stire buna. Si pentru asta s-a deschis acest topic. Daca era doar pentru Edius ca soft in sine, crede-ma ca eu unul nu deschideam topicul asta.

S-a auzit de mult de Edius inclusiv la noi. Acum de ce nu prea s-a aruncat lumea sa il fooseasca... nu pot sa stiu eu de ce.

Pai mie nu-mi spune neaparat ceva asta, mai ales unde vrei tu sa bati. Pentru mine asta ramane o simpla miscare tot de marketing si mai ales de imagine in beneficiul ambelor brand-uri, nu neaparat o linie directa AVCHD-Neo. Mai ales ca nu in "cam toate" cutiile camerelor Panasonic s-a bagat si Neo, ci doar la anumite modele mult mai scumpe; adica in traducere libera s-ar putea la fel de bine spune si "vinde-ma si pe mine ca te vand si eu pe tine". Deci nu vorbim de "tot" ce este AVCHD si nici macar la Panasonic. A fost o miscare simpatica si bine gandita si foarte bine ca a fost asa, clientul are de castigat.

Ok :)  Daca tu ne consideri pe toti de aici niste "pinnaclisti"... eu iti respect parerea.
Stai linistit ca nu am zis nimic cu dedicatie,numai ca noi ca popor suntem mai ciudatei,daca uita un ''erou'' sa-si traga dimineata nadragii pe el,in secunda doi jumatate din tara vezi in popoul gol pentru ca asa-i moda si asa da bine, chestia asta extrapolata se intampla si in segmentul videografi blablabla etc. Nici nu stiu de ce m-am apucat  de discutia asta, insa daca tot am inceput,propun ca topicul sa ramana deschis pentru discutii viitoare despre edius, trickuri,ponturi,prezentari materiale editate in el,etc. Totusi nu este un soft de duzina si cred ca-si merita topicul pe forumul asta,langa cele pt vegas si premiere. De curiozitae,utilizatorii de edius sa dea un up,sa ne vedem care si cum suntem,bafta

#41
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 20:01, said:

propun ca topicul sa ramana deschis pentru discutii viitoare despre edius, trickuri,ponturi,prezentari materiale editate in el,etc.
Pe mine ma surprinde faptul ca nimeni nu a facut-o pana acum, nici un utilizator de Edius nu s-a sinchisit in directia asta. De exemplu chiar poti deschide un topic nou despre Edius mai ales daca il si stapanesti bine si ai si placerea de a imparti cu ceilalti din experienta ta. Topicul asta a fost deschis de un utilizator de Sony Vegas[ce curios, nu?] si a fost gandit si dedicat exclusiv acestei stiri legate de editarea AVCHD in viziunea Grass Valley, nimic mai mult.
Tocmai de aceea nu consider oportuna continuarea discutiei aici, ci sper ca tu sa deschizi un topic aparte si nou "Edius" in care sa speram ca si altii vor aporta propiile lor experiente.
Nu conta cu prezenta mea[poate din joi in paste cum se spune], eu deocamdata inca port tricoul cu "Sony Creative Software" :) Dar poate altii vor dori sa vada un topic nou despre Edius.
Succes si multa bafta.

Edited by _DelSte_, 16 April 2010 - 20:35.


#42
flyaway_7073

flyaway_7073

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 30.03.2010
uite ca il deschid eu :) nu il folosesc dar si eu am auzit ca e bun edius.
poate de acum inainte intra oameni ca iulianbadiu si cand sunt liberi mai scrius si pe aici.
asa stim toti mai multe.
sper ca nu am facut nimic rau, salutare la toata lumea.

#43
cosmin_17

cosmin_17

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,251
  • Înscris: 01.06.2007
Este mai bun decat Corel VideoStudio Pro X3 ?
Din cate vad,cere 1 gb RAM,se poate lucra,totusi,pe 512mb RAM?
Multumesc.

#44
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postflyaway_7073, on 16th April 2010, 22:12, said:

sper ca nu am facut nimic rau, salutare la toata lumea.
Cum sa faci ceva rau... Foarte bine, Edius nu este un soft de neglijat. Ia sa vezi tu cum or sa apara comentarii in acest topic de la cei care il folosesc.

View Postcosmin_17, on 16th April 2010, 22:22, said:

Este mai bun decat Corel VideoStudio Pro X3 ?
Nu este vorba ca este mai bun; amandoua sunt bune, depinde de ceea ce vrei tu sa scoti in editare. Pana la urma nu softul este cel care face un video; video-ul il face un bun editor[persoana] care foloseste un soft.
512 RAM este cam putin. Poate doar material SD, nu cred ca mai mult. De obicei pe paginile oficiale ale softurilor gasesti minimul de cerinte pentru utilizare.

#45
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Poate ne ajută Iulian și alții ca topicul ăsta să devină ca cel de Vegas la nivel de informații concrete.
Nu putem compara Corel cu Edius pt că joacă în 2 clase total diferite. Mai ales la calitatea comprimărilor și a customizării.
Cît despre ram orice soft video are nevoie de mai mult de 512 MB.

#46
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
SuperDuper lucreaza daca nu ma insel in Corel, chiar nu stiu ce codec foloseste in compresii. Edius merge cu ProCoder, Vegas-ul si Premier cu MainConcept. Si mie mi-ar place sa vad ca prinde contur si topicul asta nou deschis despre "Edius", macar la cateva zile sa mai apara cate un comentariu din partea cui il foloseste. Pentru ca nu este un soft de neglijat.

#47
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Ar fi bine ca cine îl stăpînește să scrie aici niște chestii luate de la zero, adică cum se setează interfața, care comenzi și butoane sînt mai utile.
Și niște capturi de ecran n-ar strica cu un proiect luat de la început.
Pe mine personal m-ar interesa cum se lucrează cu filtre, corecții de culoare, etc
Am avut și eu instalat Edius cîteva zile cîndva și l-aș pune iar dacă am avea aici un mentor.

#48
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Corel utilizeaza codec-ul MainConcept.   http://www.mainconce...orporation.html

vgabi, instaleaza edius, o sa vezi ca daca te descurci in corel, te vei descurca si in edius, il gasesti pe net cu tot cu tutoriale. Eu, personal, folosesc tot Corel si pentru authoring TMPGEnc Authoring Works.

#49
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Totuși o trecere la Edius impune niște îndrumări chiar dacă nu sînt nici eu începător într-ale editării video.
Mă refeream la multitudinea de comenzi și butoane pe care nu le găsești la Corel de exemplu.

Niște tutoriale aci http://www.ediustips.../tutorials.html

#50
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Corect. Eu m-am jucat un pic cu el dar nu gasesc motivatia reala de a trece la Edius. Raman tot la Corel, care il am cu licenta. Deocamdata, imi satisface necesitatile.

#51
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postvgabi, on 17th April 2010, 18:08, said:

Totuși o trecere la Edius impune niște îndrumări chiar dacă nu sînt nici eu începător într-ale editării video.
Asa cred si eu. Am si eu ani de editare video dar normal ca incepand sa lucrez in alt soft nu ma astept sa gasesc totul asezat ca in softul anterior. Inclusiv daca vorbim de optiuni, setari, etc....

#52
juanis

juanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.03.2008
salut
lucrez cu edius si de cateva zile am o problema: pun in timeline poze (cu orice rezolutie) si mi se cam blureaza, mai ales daca le dau anti flicker  :huh:  la export ies "in ceata". am dezinstalat/instalat codecul de placa video, m-am gandit ca asta ar fi, dar tot nu iese imaginea cum trebuie. am incercat si pe alt PC, legat la acelasi monitor si e la fel  :worthy:  nu stiu ce sa mai incerc, ma dispera. are cineva vreo idee?

#53
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Cineva spunea undeva că înainte de a băga poze în orice soft de editare e bine să le redimensionezi înainte la rezoluția video pe care o ai la proiect.
Deci dacă faci un dvd de ex atunci pozele folosite le faci 720x576 pixeli, și oricum așa le va face și softul dacă nu le faci tu.

#54
juanis

juanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.03.2008

View Postvgabi, on 20th April 2010, 15:32, said:

Cineva spunea undeva că înainte de a băga poze în orice soft de editare e bine să le redimensionezi înainte la rezoluția video pe care o ai la proiect.
Deci dacă faci un dvd de ex atunci pozele folosite le faci 720x576 pixeli, și oricum așa le va face și softul dacă nu le faci tu.
am redimensionat pozele. am un proiect ntsc, cu secvente video si poze intercalate. problema apare cand pun pozele in timeline, se vede cum se blureaza pe monitor, :death: acum 3 saptamani am lucrat cu poze din acelasi calup (facute cu acelasi aparat) si nu am avut treaba. sa fie problema cu soft-ul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate