Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

Edius Grass Valley

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#19
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Mi-am permis sa deschid acest topic din dorinta de a felicita pe toti cei care[presupun ca avem printre noi] folosesc in editarile lor video marele soft Edius. NAB 2010 a adus vesti bune in editarea nativa si FLUIDA a  AVCHD-ului prin lansarea din partea celor de la Grass Valley a noului update 5.5 pentru Edius. Personal ma asteptam la aceasta miscare. Iata ca se poate schimba tratamentul acordad AVCHD-ului doar printr-un schimb/imbunatatire software. Acelasi clip in acelasi hardware merge diferit: daca inainte marea problema era fluiditatea in editare si preview, se pare ca noul Edius 5.5 trage AVCHD-ul, iar in calculatoare dintre cele mai puternice ajunge pana la 3 piste AVCHD in editare.
Grass Valley a demonstrat ca stie sa se opreasca, sa gandeasca si sa ia decizia corecta. Nu s-a schimbat ceea ce obisnuim sa numim "hardware" ci doar conceptia asupra editarii AVCHD: soft-ul.

Intraframe-ul ramane intraframe si intotdeauna va avea nevoie de un pc foarte puternic; in schimb se demonstreaza ca poate fi ajutat si in mod inteligent de un software pe masura. Asta a facut Grass Valley.

Citeam undeva pe net... "editorul oarecum natural al AVCHD-ului Sony Vegas Pro, depasit prin inteligenta de un Edius deja obisnuit cu pozitia de top".
Raman un fidel a tot ceea ce inseamna Sony Creative; cu ceva regrete ca nu stiu lucra in Edius.
Sa avem toti o zi buna.

#20
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Ok, dar vrem niste detalii mai concrete. Ai vazut ca merge mai fluent decat Vegas? Da niste linkuri, ceva.

#21
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
N-am vazut Cristian; da si tu un Search "Edius 5.5" pe google si o sa gasesti mai multe informatii. Am inteles ca nici macar nu exista posibilitatea unui trial Edius 5.5 pentru a vedea practic ce poate si cat de adevarat este; va fi doar un update exclusiv pentru cei care deja au Edius 5 instalat. Dar tind sa cred ca este adevarat tot ce am citit. Si ca intradevar va fi[cel putin de moment] un soft de top in AVCHD nativ. Sony Vegas nu merge rau cu AVCHD-ul, desi sincer ma asteptam la ceva mai mult de la ultima actualizare 9.0d sau mai bine zis si altceva in afara de layer-urile PSD/Photoshop, implementarea 3D-ului, etc, etc.....
In sfarsit, eu cred in ce am citit legat de update-ul asta. Nelucrand in Edius, si daca o sa apara sub forma de trial nu o sa-l instalez; evit in general instalarea mai multor soft-uri[care pot face acelasi lucru], pack codec-urilor, etc, etc... DivX, xVid, QuickTime si Sony Vegas Pro 9.0c; atat.

Pe de alta parte uite ca a trecut timpul si ma gandesc ca poate ceea ce spuneai tu cu ceva timp in urma legat de Edius s-ar putea sa fi fost adevarat. Confirmarile legat de ceea ce pot cei de la Grass Valley incep sa apara. Nu stiu...  Eu vroiam decat sa impart stirea asta cu voi. Ce chestie... in sfarsit, ma bucur sincer pentru Edius 5.5

http://www.grassvall...ng-avchd-market

Edited by _DelSte_, 14 April 2010 - 14:42.


#22
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Nu vreau sa-ti tai avantul, dar...
Real-time editing performance will depend on CPU performance. A general performance guide is as follows:
    * Intel Core i7: provides real-time editing with three 1920x1080 streams
    * Intel Core2 Quad: provides real-time editing with one 1920x1080 stream
    * Intel Core2 Duo: provides real-time editing with one 1440x1080 stream

Sincer cred ca ei se lauda ca acum poti edita fisiere AVCHD, nu ca poti edita mai usor decat in alte softuri. Cu Sony Vegas ma descurc destul de bine, nu cred sa vad performante mai mari la Edius. Si Premiere CS4 suporta AVCHD, un pic mai greu ca in Vegas parca, insa sa vedem ce poate CS5.

Atunci cand scriam de Neo Booster aveam pusa varianta 90a la Vegas si se misca aiurea de tot, iar teste mai facusem pe Premiere CS3 care la fel se misca groaznic. insa cand am instalat varianta 90c la Vegas am rasuflat usurat ca puteam sa editez fara probleme fisiere AVCHD. Posibil ca Booster sau Edius 5.5 sa se miste un pic mai bine, nu pot sa stiu. Insa din specificatiile de mai sus raman putin sceptic.

Edited by CristianAdrian, 14 April 2010 - 14:50.


#23
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Tu crezi ca am avant?.... Iti spun eu ca nu :( Era un emoticon simpatic prin Messenger, pe aici nu-l gasesc, arata un suspin, nimic mai mult. :)
Deci nu e vorba de elan ca oricum prefer sa raman pe ceea ce stiu decat sa o iau de la capat cu tutoriale, sute de pagini pe net, etc.... Dar recunosc ca mi-ar fi placut sa citesc pe Sony Creative stirea asta, nu pe Grass Valley. Desi am spus-o si o repet: ma bucur sincer pentru cine deja lucreaza acum in Edius.
Stiu ce spui tu, nici eu nu cred in salturi spectaculoase, ce sa zic.... Dar undeva acolo in cateva procente cred ca va merge ceva mai bine. Pana la urma stirea e stire; hai sa o luam de buna.

Daca mai afli cate ceva lasa si tu aici sa mai citim si noi. Eu unul... parca stau si ma uit peste gard la vecini. :(

Edited by _DelSte_, 14 April 2010 - 14:58.


#24
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Editare HD realtime aici [ https://player.vimeo.com/video/groups/cameras/videos/10586163 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
da, bun exemplu cu Neo 2.5, numai ca e sistemul are "doar" un i7 920 cu 6gb ram...., sa-l vad cu-n core 2 sau cu-n q6600 cu 4gb ram cum se descurca.

#26
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pentru un I7 920 6GB RAM pe mine nu prea m-a convins ce am vazut; inclusiv pot sa spun nu ca a avut un mic "truc" prezentarea, dar a fost bine "ajutata" de ce fel de clipuri au fost pe track's video; inclusiv cum au fost puse; de asemenea am urmarit foarte atent si cum alerga numaratoarea frame-urilor sub preview.
Parca stirea Edius 5.5[e adevarat ca inca in stadiul de stire] m-a convins mai mult.

Edited by _DelSte_, 14 April 2010 - 16:37.


#27
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View PostCristianAdrian, on 14th April 2010, 17:26, said:

da, bun exemplu cu Neo 2.5, numai ca e sistemul are "doar" un i7 920 cu 6gb ram...., sa-l vad cu-n core 2 sau cu-n q6600 cu 4gb ram cum se descurca.
Man,eu lucrez cu edius si pe un laptop si pe un desktop. Pc-ul mi l-am dotat cu un firecoder blu, si este un quad cu 4 gb si vreau sa spun ca rupe,efectiv firecoderul preia toata sarcina de randare,si in paralel ma apuc de alt proiect. Ora de filmare sd mi-o randeaza in 17 minute din timeline(cu efecte,tranzitii,titlu,etc) iar ora de hdv mi-o pregateste pentru blu ray in 83 de minute. Am bagat si niste avchd,tras cu un hg10, si datorita firecoder am lucrat nativ fisierele in edius fara sa le transcodez cu achd converter,inainte sa-mi iau firecoderul nu puteam,trebuia neaparat sa fac transcodarea. Am dat jos updetul de 5,5  l-am instalat insa nu-mi mai recunoaste stikul aladin cu serialul si nu mi se mai deschide ediusul,am dat tot jos si am reinstalat ediusul 5 cu licenta pe care o am.Am scris pe forum la grassvaley problema si astept raspuns.Si apropo,pt utilizatorii de edius,sau killer legend,cum mai este numit, instalati bridge-ul beta ,care este free,de after effects for edius,instalati magic bullet,toata suita,in after effects, importati apoi bridgeul in edius si.... aveti magic bullet in edius.Deja daca pun la punct si un authorithing dvd mai eloborat,edius cam face legea in nle pe windows..... nu-mi sariti in cap,este parerea mea de amator,bafta!

si aici cam ce face update-ul 5,5

Added support for color space of CANON EOS Movie files.
Fixed issue with drastically changing color when loading certain QuickTime movie (H.264) files.
Fixed issue with lip-sync alignment when converting certain clips that had the frame rate changed.
Fixed issue with error (access violation) when performing certain operations on Player window.
Fixed issue with evaluating certain color space when using vectorscope / waveform.
Fixed issue with region filter where the rendering got cancelled in areas where the filter is not applied.
Fixed issue with timeline operation when clicking the monitor window while changing the border color in 2D transitions.
Fixed issue with stopping MPEG conversion while batch exporting.
Fixed issue with bitrate being set to 0.0 Mbps under certain conditions when using Disc Burner.
Fixed issue with writing data to BD-R when using Disc Burner with Pioneer BDR-S05.
Fixed issue with sync alignment of video and audio in certain files imported with K2 Connect.
Fixed issue with loading certain GXF files with K2 Connect.
Fixed issue with placing certain files on the timeline when loading MXF files with K2 Connect.
Fixed issue with access violation when updating overlay.
Fixed issue with the display settings of the timecode being ignored when outputting MXF files via XRE

#28
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Da, este o solutie viabila, insa firecoder merge numai cu Edius si costa destul de mult ambele: 650$ (Edius 5) + 480$ (firecoder)

#29
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009

View Postiulianbadiu, on 15th April 2010, 21:44, said:

nu-mi sariti in cap,este parerea mea de amator
De ce sa-ti sara cineva in cap? :) Chiar titlul topicului spune "Felicitari Grass Valley/Edius 5.5"
Acum bine, ramane de vazut si in practica mai multor utilizatori care este adevarata lui potenta. Teoria care am citit-o in schimb m-a impresionat la modul placut. Edius este un soft mare, nu-ti va "sari" nimeni in cap :)

Edited by _DelSte_, 15 April 2010 - 23:13.


#30
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View PostCristianAdrian, on 15th April 2010, 23:38, said:

Da, este o solutie viabila, insa firecoder merge numai cu Edius si costa destul de mult ambele: 650$ (Edius 5) + 480$ (firecoder)
exact, insa gandeste-te ca la 1100$ investitie faci editare avchd pe orice tigaie de pc , asa sa faci o statie de lucru cu i7 tot pe la banii aia ajungi

#31
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Pentru cine foloseste doar Edius in editare sau cel putin constant, mie nu mi se pare o suma exagerata. Dar da, traim in Romania si...asta-i viata. Sunt totusi 33 mil care intradevar sunt bani pentru multi dintre noi.

Vad ca faci multa referire la partea de viteza in render, preview.....  In schimb cum e ca editare Ediusul? Cum ti s-a parut? Eu am avut ceva probleme cu timp in urma cand am avut instalat un trial de la Edius. Deci in afara de faptul ca.... sa-mi fie iertata exprimarea, interfata era de tot rahatul, deci n-am vazut un soft cu o interfata atat de urata, mai imi dadea probleme si in editarea pozelor. Ma explic: in Sony Vegas mie pozele imi ies perfect. In Edius, la toate pozele parca imi adauga o.... nu stiu cum sa o numesc..... ca o nuanta ceva albastru-mov peste poze. Deci in Vegas iesea poza cu culorile naturale, in Edius toate pozele le scotea rozalii sa spun asa. Fara sa ii fac nimic, fara sa activez sau dezactivez eu ceva. Si nu sunt primul care a atins subiectul imaginilor tratate cu Edius.

De aceea te intreb: cum e calitatea editarii in Edius? Cu ce ai motiva un novice in editare ca sa-si instaleze Edius si nu Avid, Vegas, Premiere...

Edited by _DelSte_, 16 April 2010 - 09:38.


#32
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 00:22, said:

exact, insa gandeste-te ca la 1100$ investitie faci editare avchd pe orice tigaie de pc , asa sa faci o statie de lucru cu i7 tot pe la banii aia ajungi

Daca as investi acum in tehnica de calcul si as incepe un business rentabil in domeniu, m-ar atrage varianta asta. Timpii de randare pe care-i spui sunt foarte OK. La mine, in Vegas dureaza cam 3 x realtime o randare full HD pt bluray, iar o randare pt SD cca 0,6 x realtime. Insa eu raman la Vegas, deoarece mi se pare mai facil de lucrat cu el.

Am probat Edius mai demult, mi s-a parut foarte dificil de lucrat cu el, niste functii pe care la Premiere mi se pareau foarte usor de accesat, in Edius mi-au dat mare bataie de cap (cred ca era vb despre ajustarea clipurilor in timeline, nu mai stiu exact insa la un moment dat m-am lasat pagubas).

Sustin si eu intrebarea lui DelSte, cum motivezi pe cineva sa lucreze in Edius, care-s avantajele (altele in afara de ce ai spus cu firecoder).

#33
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View Post_DelSte_, on 16th April 2010, 10:26, said:

Pentru cine foloseste doar Edius in editare sau cel putin constant, mie nu mi se pare o suma exagerata. Dar da, traim in Romania si...asta-i viata. Sunt totusi 33 mil care intradevar sunt bani pentru multi dintre noi.

Vad ca faci multa referire la partea de viteza in render, preview.....  In schimb cum e ca editare Ediusul? Cum ti s-a parut? Eu am avut ceva probleme cu timp in urma cand am avut instalat un trial de la Edius. Deci in afara de faptul ca.... sa-mi fie iertata exprimarea, interfata era de tot rahatul, deci n-am vazut un soft cu o interfata atat de urata, mai imi dadea probleme si in editarea pozelor. Ma explic: in Sony Vegas mie pozele imi ies perfect. In Edius, la toate pozele parca imi adauga o.... nu stiu cum sa o numesc..... ca o nuanta ceva albastru-mov peste poze. Deci in Vegas iesea poza cu culorile naturale, in Edius toate pozele le scotea rozalii sa spun asa. Fara sa ii fac nimic, fara sa activez sau dezactivez eu ceva. Si nu sunt primul care a atins subiectul imaginilor tratate cu Edius.

De aceea te intreb: cum e calitatea editarii in Edius? Cu ce ai motiva un novice in editare ca sa-si instaleze Edius si nu Avid, Vegas, Premiere...
Oho,pai la editare ediusul sta mult mai bine ca viteza de lucru si usurinta in accesare decat premierul, ai totul din mouse dreapta, triming,viteza,wb,color corection,audio mix cu izotope,etc. Si are ceva ce premiere nu are,rendering numai pe o secventa de film pe care o selectezi din timeline, de exemplu daca ai un pip sa zicem cu 4 trackuri video m2t,bagate cu efecte si tranzitii 3d, dai rendering secventa respectiva,si-l face undeva intr-un bufer,si la preview ai realtime.Acum sa vb si de hdv,tragi pe caseta m2t,adica hdv, si cu edius faci captura cu scene detection si preview la captura,incearca o captura in premiere cs3 sau cs4 hdv si nu o sa ai preview,si nu faci split,iti ia filmul intreg,trebuie sa apelezi la adiacentul hdv split,complicat,pe cand edius face din start tot ce trebuie. Interfata nu-i deloc de rahat,este intuitiva si ai toate comenzile la vedere.Ca workflow sta cu muuult mai bine ca premiere.Ar mai fi multe de zis,insa nu incerc aici sa demonstrez nimic,stii cum se zice, nu exista soft de editare cel mai bun,ci exista soft cu care stii sa lucrezi cel mai bine.

Edited by iulianbadiu, 16 April 2010 - 12:13.


#34
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Oricum Edius este un soft tare, eu cred lucrul asta. Ca nu este atat de popular ca Vegas-ul de exemplu sau ca Premier este adevarat. Poate ca este si chestie de marketing, poate ca este si chestie de timpul de perfectionare si acomodare dintre un soft sau altul.... Pe mine de exemplu ma enerva la culme tranzitiile din Edius si cum apareau pe video track. Dar asta pana la urma este ceea ce spuneam initial, chestie de acomodare. In schimb, ca soft, este unul dintre cele mai bune.

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 12:12, said:

Si are ceva ce premiere nu are,rendering numai pe o secventa de film pe care o selectezi din timeline, de exemplu daca ai un pip sa zicem cu 4 trackuri video m2t,bagate cu efecte si tranzitii 3d, dai rendering secventa respectiva,si-l face undeva intr-un bufer,si la preview ai realtime.
Pai asta are si Sony Vegas, nu stiu daca Vegas Movie dar versiunea Pro de la Sony are optiunea asta; este foarte buna.

View Postiulianbadiu, on 16th April 2010, 12:12, said:

nu exista soft de editare cel mai bun,ci exista soft cu care stii sa lucrezi cel mai bine.
100% de acord cu tine.

Edited by _DelSte_, 16 April 2010 - 12:22.


#35
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

View Post_DelSte_, on 16th April 2010, 13:16, said:

Oricum Edius este un soft tare, eu cred lucrul asta. Ca nu este atat de popular ca Vegas-ul de exemplu sau ca Premier este adevarat. Poate ca este si chestie de marketing, poate ca este si chestie de timpul de perfectionare si acomodare dintre un soft sau altul.... Pe mine de exemplu ma enerva la culme tranzitiile din Edius si cum apareau pe video track. Dar asta pana la urma este ceea ce spuneam initial, chestie de acomodare. In schimb, ca soft, este unul dintre cele mai bune.

Pai asta are si Sony Vegas, nu stiu daca Vegas Movie dar versiunea Pro de la Sony are optiunea asta; este foarte buna.

100% de acord cu tine.
Daca stii premiere,migratia la edius este ff facila, intradevar,in europa mai slabut cu ediusul insa in asia este softul de baza,asa cum este pinnacle in rromanica noastra.Inca o chestia pt care lucrez cu canopus, niciodata nu mi-a crapar proiectul,asa cum mi s-a intamplat in premiere cs3 de n ori, si doar pe amandoua softurile am licenta,deci se exclude varianta ca nu-i crackuit softul cum trebuie. Pe partea de editare sunt ff multumit de el, in compozitie are dedicat toata suita boris, si daca nu-ti place boris,poti salva din edius ca aaf project si-l bagi in after effects ,numai ca trebuie sa clonezi trackul1 pe track2 si sa-i dai render,ca sa-ti ia in after toate efectele si tranzitiile. Ce ma nemultumeste deocamdata la el este limitarea in editarea meniurilor dvd sau blu ray gata presetate din el,face dvd sau blu ray ff repede fata de alte softuri,direct din timeline,insa repet meniurile sunt saracacioase.Insa,datorita procoderului,care-i pe baza de rozete,poti salva proiectul in n variante,dupa care bagi in encore si acolo iti faci meniul dupa cum iti tuna. Eu am facut si niste probe,o filmare hdv de 30s intr-o incapere semiluminata am capturat-o odata in cs3 si odata in edius,am salvat cu aceiasi parametri codat h264, materialele finale difera,cel din cs3 are noisul mai pronuntat si culorile putin desaturate.
Cat despre partea de fotografii rozalii,nu stiu,nu mi s-a intamplat,poate avea ceva trialul tau,bag rar poze in proiectele mele,mai mult ca plombe,insa nu am avut problema asta de culoare. Vegas sau avid nu am incercat,asa ca nu pot face o comparatie intre edius si ele

#36
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Am testat și eu multe softuri și confirm că toată gama de la Canopus se mișcă f repede și fără blocaje.
Are f mult potențial, primește aproape orice efecte externe pt cine are nevoie. Iar codecurile folosite de ei sînt the best.
Interfața mi se pare că este prea încărcată însă. Te încurci în butoane și comenzi dar după ce te obișnuiești și vezi niște tutoriale te adaptezi ușor.
Edius este un soft care îl înveți cel mai bine furînd meserie de la cineva care se pricepe.
Dacă ai și placă de editare tot de la ei nu mai vrei altceva.

Edited by vgabi, 16 April 2010 - 13:06.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate