Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Cosmote 21 Mbps - HSDPA

- - - - -
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#19
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postenderlabs, on 16th April 2010, 11:47, said:

Azi am vazut o reclama Cosmote in revista Forbes prin care se spune ca, Cosmote ofera net mobil cu viteze de pana la 21,6 Mbps. Este adevarat ?

Revista apare luni, dar sunt abonat si o primesc un pic inainte.
Poti sa ne citesti si ce scrie in subsolul reclamei ? Stelutele sau nota de subsol ...

#20
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postsasha_ro, on 16th April 2010, 12:36, said:

Nu stiu cum va fi internetul oferit de cei de la Cosmote, dar cu siguranta este peste cel de la Vodafone... :lol:
Care imi mananca zilele...
Nu mai vorbi de rau vodafone ca uite ce patesti. A, si suntem offtopic :peacefingers:

View Postcosminmares10, on 13th April 2010, 18:38, said:

Vezi ca minti de bubuie!
In acele camine studentesti,este semnal de minim 3 linii la modem in 3G iar densificarea in centrul Brasovului asigura un semnal foarte bun.Nici daca esti pe GPRS-only,nu ti se incarca o pagina in 30 de secunde.Am testat Internetul mobil in Brasov de foarte multe ori,atat in interiorul cladirilor cat si in afara acestora!Este facuta excelent amplasarea antenelor in acel oras.
Pastreaza-ti opinia strict pentru tine si nu mai dezinforma userii! Eu,ca tehnician am facut teste si in zona Bran,in Scheii Brasovului,pe drumul spre Poiana Brasov,in Poiana Brasov - semnalul este excelent in 3G HSDPA,HSUPA si foarte nou HSPA+.Merge foarte bine conform normelor.
Chiar zilele trecute am facut teste in Piata Sfatului,in Valea Racadaului,pe Strada Toamnei,in Cartierul Steagul,pe strada Saturn,in cartierul Tractorul si in Poiana Brasov!NU sunt probleme nicaieri!


#21
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postwfnse, on 16th April 2010, 13:36, said:

Poti sa ne citesti si ce scrie in subsolul reclamei ? Stelutele sau nota de subsol ...

Bla bla bla
Traficul recomandat este de 5GB/luna la viteza UMTS de 21.6 Mbps si EDGE la 236.8kbps. La depasirea traficului viteza scade la 128 kbps. Traficul suplimentar nu se tarifeaza. Tariful este valabil pentru abonamentul Connect ECO+. PRETUL AFISAT INCLUDE TVA. Delatii suplimentare www.cosmote.ro.

Attached Files


Edited by enderlabs, 16 April 2010 - 13:12.


#22
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
O, deci 21,6 Mbps e viteza pentru abonamentul asta.
Ma gandeam ca asta e doar pentru cele premium, mai scumpe cum e la vodafone cel de 27 de euro pentru 16 GB trafic.

Inca nu am vazut pe nimeni sa puna un test de viteza cu abonamentul asta, probabil ca oamenii de afaceri carora li se adreseaza vodafone cu acest abonement nu stau pe forum :D

Uite ca la Cosmote nu trebuie sa fii om de afaceri ca sa iti permiti un abonament cu 21,6 Mbps.
Probabil vor aparea si primele teste in curand.

Se pare ca viteza si traficul inclus sunt atuurile pe care va miza Cosmote.
La tarife comparabile, viteza maxima posibila si mai mult trafic inclus.

Din ce am reusit sa inteleg din poze

Quote

E bine sa ai internet nelimitat.
Dar cum e sa descarci mai mult la fel de repede?

Quote

La Cosmote ai mai mult trafic la super viteza de pana la 21,6 Mbps.

Edited by danutz1, 16 April 2010 - 13:22.


#23
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

View PostSirLaurentiu, on 16th April 2010, 13:24, said:

.. dar nu stiam raportul dintre Byte si Bit exact...
Adica un fel de ABC in domeniu...
:puke:
Da' de bagat in seama te bagi ca chilotu-n fund si emiti pareri savante! Si referitor la depasirea limitei, stai linistit, ca eu luasem modemul de la un coleg care nu-l mai folosea (l-a avut cateva luni, pana sa-si traga net normal), dar trebuia sa-l pastreze pana expira abonamentul! Era nefolosit de vreo 3 luni! Asa mi-a zis, si n-am motive sa nu-l cred! Deci treaba cu viteza scazuta datorita depasirii limitei nu e valabila!

#24
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postenderlabs, on 16th April 2010, 14:08, said:

Bla bla bla
Traficul recomandat este de 5GB/luna la viteza UMTS de 21.6 Mbps si EDGE la 236.8kbps. La depasirea traficului viteza scade la 128 kbps. Traficul suplimentar nu se tarifeaza. Tariful este valabil pentru abonamentul Connect ECO+. PRETUL AFISAT INCLUDE TVA. Delatii suplimentare www.cosmote.ro.
Acestea sunt doar cateva elemente foarte importante ce fac diferenta intre noua oferta COSMOTE si ofertele celorlalti operatori.
O sa spele cu ei pe jos daca vor avea o acoperire buna si viteza decenta.

#25
kum

kum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.05.2005

View Posthoria.popescu, on 16th April 2010, 13:15, said:

Doamne, ce argumente de... 2 lei. Ce treaba are Atena cu Romania? Oare cineva crede ca au demontat reteaua de acolo si au adus-o aici? O sa vedem cum merge reteaua de aici si dupa aceea putem rade. Sarcastic sau nu.
Daca tu crezi ca grecii nu-si imbunatatesc reteaua din tara lor, dar in alta tara (si tocmai Romania) o sa aiba o retea super mega marfa, keep dreaming bebe! O sa fie cel mult la fel de "performanta" ca aici! Pentru ca grosul banului de aici vine, nu de la Romanica! Nu vrei sa stii cat costa un abonament de date aici, la Cosmote!
Dar tu continua sa visezi la viteze de top la pret de 2 lei! Numai ca ai grija sa nu te trezesti mai brusc asa, din visare!

#26
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postkum, on 16th April 2010, 14:30, said:

Daca tu crezi ca grecii nu-si imbunatatesc reteaua din tara lor, dar in alta tara (si tocmai Romania) o sa aiba o retea super mega marfa, keep dreaming bebe! O sa fie cel mult la fel de "performanta" ca aici! Pentru ca grosul banului de aici vine, nu de la Romanica! Nu vrei sa stii cat costa un abonament de date aici, la Cosmote!
Dar tu continua sa visezi la viteze de top la pret de 2 lei! Numai ca ai grija sa nu te trezesti mai brusc asa, din visare!
Asteapta nene lansarea oficiala si apoi poti comenta pana iti pierzi respiratia. E cel putin ciudat sa compari performantele unor operatori din doua tari diferite, fie ei din acelasi grup. Eu in locul tau m-as bucura ca va exista competitie si in domeniul internetului mobil, tinand cont ca RCS&RDS nu a reusit pana acum sa sparga Orange si Vodafone. Spre sfarsitul anului se va da cea mai mare batalie care a existat pana acum in telecomul romanesc.

Edited by wfnse, 16 April 2010 - 13:38.


#27
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Nu scapam nici la cosmote de limitarea la 128. Nu vrea nimeni sa limiteze viteza la 256 sau 384 (3G simplu) dupa terminarea traficului inclus. De la 21 Mbps la 128 kbps e ca din lac in put sau mai rau.

Edited by wii, 16 April 2010 - 13:40.


#28
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Este un singur abonament la Cosmote/Zapp care limiteaza la 256 kbps dupa depasirea traficului.

Era ideala limitarea "naturala" la viteza EDGE de 236,8 kbps dar probabil ca diferenta dintre 128 si 256 inseamna foarte mult atunci cand sunt ore de varf si multi utilizatori pe celula.

#29
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
Kum si-a spus o parere ce i-ati sarit asa in cap? Nu pentru discutii e forumul? Si in plus... fata de noi el chiar a apucat sa testeze internetul Cosmote de 21 Mbps doar ca in alta parte.

#30
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Frumos, au ajuns la 5Gb trafic inclus, tot ziceam ca ar fi cazul sa mute si RDS limita la 5Gb
Daca mai dau si modemul în custodie > devine oferta frumoasa
Vad ca reducerea acordata în cazul abonamentelor 12/24 de lunii a ramas la 130/160 ron, nici nu se merita sa cumperi un telefon ce trece de 600 ron
Abonamente sub 5 euro vad ca nu mai exista în oferta actuala

#31
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008

View Postkum, on 16th April 2010, 14:30, said:

Daca tu crezi ca grecii nu-si imbunatatesc reteaua din tara lor, dar in alta tara (si tocmai Romania) o sa aiba o retea super mega marfa, keep dreaming bebe! O sa fie cel mult la fel de "performanta" ca aici! Pentru ca grosul banului de aici vine, nu de la Romanica! Nu vrei sa stii cat costa un abonament de date aici, la Cosmote!
Dar tu continua sa visezi la viteze de top la pret de 2 lei! Numai ca ai grija sa nu te trezesti mai brusc asa, din visare!
pai oricum nu cred ca trebuie sa faca grecii reteaua mai buna ci sa doreasca nemtii de la dt asta...

#32
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postwfnse, on 16th April 2010, 15:45, said:

[offtopic]
In caz ca nu ati observat deja, site-ul Internity este din nou disponibil, dupa aproape 2 ani in care nu a functionat.
Aveti la dispozitie si catalogul pe luna aprilie. Asadar, http://www.internity.ro
[/offtopic]
Asta da minune :w00t: , erau penibili fara site.

In ceea ce priveste oferta de date este foarte buna, ramane de vazut cum o sa mearga.

Edited by Just_Cavalli, 16 April 2010 - 17:08.


#33
martonz

martonz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 08.05.2004

View PostJust_Cavalli, on 16th April 2010, 18:07, said:

Asta da minune :w00t: , erau penibili fara site.

In ceea ce priveste oferta de date este foarte buna, ramane de vazut cum o sa mearga.

Veti fi placut surprinsi si la acoperire! Au lucrat baietii la greu, dar nu se fac de rusine, deja e la nivel de LigaI! Felicitari!

Edited by martonz, 16 April 2010 - 17:42.


#34
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009

View Postmartonz, on 16th April 2010, 17:40, said:

Veti fi placut surprinsi si la acoperire! Au lucrat baietii la greu, dar nu se fac de rusine, deja e la nivel de LigaI! Felicitari!

Ca si idee cu modem-ul MF637 (maxim 7.2Mbps) am atins la iesire din Bucuresti (Militari) 840KBps/download!

#35
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 25.11.2006
Ca idee, cei care nu ati avut Zapp inainte, cosmote nu a facut decat sa distruga o retea buna si sa o transforme intr-una cu multe caderi, tipic verde. Inainte imi lasam modemul Zapp si 48 conectat fara nici o problema, acum de cand cu ei la fiecare maxim 30 minute trebuie sa dau disconnect si connect ca sa mearga. Nu incepeti sa dati cu presupusul ca ar fi modemul (l-am schimbat), ca se lucreaza (m-am interesat si nu se lucra, nimeni nu lucreaza cu lunile la un sit) s.a.m.d. am verificat tot ce se putea verifica, concluzia - reteaua e vinovata ;) Semnalul a inceput sa dispara din senin, de la maximul de 5 linii ajungi la 0 ca prin minune. Deci nu mai dati inainte cu viteza, deocamdata nu au realizat nimic, viteza nu e totul, stabilitatea conteaza de 100 de ori mai mult.
Inca sper sa se remedieze si sa nu persiste problemele care au aparut dupa achizitie, daca vor ramane se vor bucura manelistii de o retea care o sa mearga dupa bunul plac, iar noi cei care avem nevoie de mail mobil, unelte de administrare online s.a.m.d. vom sta pe bara si vom injura in san achizitia asta.
Si un mic detaliu, modemul din reclama e un ZTE MF 637, care ofera maxim 7,2 la viteza de download nu 21,6... deci si aici cosmote minte cum ne-a obisnuit, prin afisarea unui echipament necompatibil cu viteza prezentata, probabil o sa spuna ca ala trebuie cumparat la un pret de X eur peste 637.

Edited by 13YTe, 16 April 2010 - 19:35.


#36
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Post13YTe, on 16th April 2010, 20:32, said:

...
Si un mic detaliu, modemul din reclama e un ZTE MF 637, care ofera maxim 7,2 la viteza de download nu 21,6... deci si aici cosmote minte cum ne-a obisnuit, prin afisarea unui echipament necompatibil cu viteza prezentata, probabil o sa spuna ca ala trebuie cumparat la un pret de X eur peste 637.

Nu le-au venit inca modemurile, poate saptamana viitoare, sau peste 2 saptamani, sau....  :naughty: :console:
Pacat de incompetenta celor care au condus Zapp, si ca a ajuns pe mana astora de l-au inverzit :(

Edited by AirBoy, 16 April 2010 - 19:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate