Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Cu autocarul la Kusadasi!

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mcrazvan

mcrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.11.2006
Salutare,
Vara asta as vrea sa plec cu autocarul la Kusadasi.
Stiu ca sunt ~1100km si ma gandesc daca este o alegere buna sa fac acest drum cu un copil de 8 ani.
Cineva care a facut acest drum cu autocarul imi poate spune cateva impresii?
Am gasit gasit curse si cu oprire de o noapte/segment si fara oprire. Oare cum este mai bine?

Multumesc.

#2
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

 mcrazvan, on 16th April 2010, 00:10, said:

Salutare,
Vara asta as vrea sa plec cu autocarul la Kusadasi.
Stiu ca sunt ~1100km si ma gandesc daca este o alegere buna sa fac acest drum cu un copil de 8 ani.
Cineva care a facut acest drum cu autocarul imi poate spune cateva impresii?
Am gasit gasit curse si cu oprire de o noapte/segment si fara oprire. Oare cum este mai bine?

Multumesc.
De unde pleci ?
Eu recomand cu oprire de o noapte. Nu de alta, dar fiind copil de 8 ani s-ar putea sa i se faca rau, sa nu se poata odihni cum trebuie...
Si sa ai grija la innoptat sa doarma bine.

#3
mcrazvan

mcrazvan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.11.2006

 Selam, on 16th April 2010, 01:27, said:

De unde pleci ?

Plec din Bucuresti.

#4
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 mcrazvan, on 16th April 2010, 00:10, said:

Salutare,
Vara asta as vrea sa plec cu autocarul la Kusadasi.
Stiu ca sunt ~1100km si ma gandesc daca este o alegere buna sa fac acest drum cu un copil de 8 ani.
Cineva care a facut acest drum cu autocarul imi poate spune cateva impresii?
Am gasit gasit curse si cu oprire de o noapte/segment si fara oprire. Oare cum este mai bine?
Multumesc.

ia varianta cu escale de o noapte atat la dus, cat si la intors, neaparat. asa chiar nu vei avea nicio problema cu copilul.
am vazut niste zgatii de fetite de 4-5 ani care au suportat drumul asta extrem de lejer. in total in autocar erau vreo 7-8 copii si nu am vazut niciunul care sa faca probleme, nici la dus nici la intors. mergi linistit. oricum, vor fi escale la maxim 2 ore, noi la un moment dat ne saturasem de opriri. (eu personal nu, ca berea aia efes aburinda ma chema  :cheers: )
daca mai ai intrebari...

#5
carmenandrei

carmenandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.03.2010
Cert ! Cu oprire de o noapte cred in Canakale. Din cate stiu eu la opririle din Canakale la excursiile organizate cu autocarul, la plecare a doua zi este si mic dejun (deci inca un motiv de oprire) . Daca nu ati face oprirea, la ajungerea in Kusadasi v-ar trebui 1 zi - 1 zi jumatate sa va reveniti deci va taiati din distractie. Atentie sunt ceva km cei 1100-1200.

#6
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 mcrazvan, on 16th April 2010, 05:17, said:

Plec din Bucuresti.
Am un prieten care a fost cu Autocarul pana in Alanya. S-a jurat ca nu mai urca in autocar NEVER. Foarte obositor (copil de 5 ani cu ei) plus ca 2 tiruri era sa ii spulbere!

#7
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009
Si noi mergem cu autocarul in Kusadasi, in 25 mai plecam din Brasov. Mi-e groaza...am fost anul trecut in Grecia tot cu autocarul si nu mai simteam nimic. Asta e! Oferta a fos prea buna sa o refuz si sa nu fac un compromis. Vom supravietui!

#8
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 panutacarmen, on 17th April 2010, 12:37, said:

Si noi mergem cu autocarul in Kusadasi, in 25 mai plecam din Brasov. Mi-e groaza...am fost anul trecut in Grecia tot cu autocarul si nu mai simteam nimic. Asta e! Oferta a fos prea buna sa o refuz si sa nu fac un compromis. Vom supravietui!





Oameni buni,calmati-va si vedeti partea frumoasa a lucrurilor!Plecati in vacanta si asta este cel mai important!
Intr-adevar este obositor drumul cu autocarul mai ales daca mergeti fara escala(in cazul vostru se pare ca aveti totusi una),dar Kusadasi chiar nu merita cu avionul.Ori cu autocarul ori cu auto personal.
Dar ce te faci daca auto personal e mai mic ca si spatiu si sunt 4 persoane inauntru?La autocar ti-ai rabatat scaunul si daca poti sa dormi esti tare,daca nu,stai la televizor sau casti ochii pe geam,daca e ziua.
Sunt 1100 de km.si sincer doar la primul drum mi s-au parut chiar multi.De la al doilea incoace,deja stiam traseul,stiam unde opreste,cit stam.Avantajul variantei mele este ca se merge ziua si timpul trece,zic eu,altfel.
Oricum,important este sa ajungi intreg la destinatie si sa te bucuri de vacanta!

#9
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009

 mahmud, on 17th April 2010, 12:10, said:

Oameni buni,calmati-va si vedeti partea frumoasa a lucrurilor!Plecati in vacanta si asta este cel mai important!
Intr-adevar este obositor drumul cu autocarul mai ales daca mergeti fara escala(in cazul vostru se pare ca aveti totusi una),dar Kusadasi chiar nu merita cu avionul.Ori cu autocarul ori cu auto personal.
Dar ce te faci daca auto personal e mai mic ca si spatiu si sunt 4 persoane inauntru?La autocar ti-ai rabatat scaunul si daca poti sa dormi esti tare,daca nu,stai la televizor sau casti ochii pe geam,daca e ziua.
Sunt 1100 de km.si sincer doar la primul drum mi s-au parut chiar multi.De la al doilea incoace,deja stiam traseul,stiam unde opreste,cit stam.Avantajul variantei mele este ca se merge ziua si timpul trece,zic eu,altfel.
Oricum,important este sa ajungi intreg la destinatie si sa te bucuri de vacanta!

Asa este! Vacanta este cea care conteaza...autocarul va fi uitat cand ajungem acolo. Abia astept! :thumbup:

#10
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 ferrellroo, on 16th April 2010, 19:12, said:

Am un prieten care a fost cu Autocarul pana in Alanya.
Eu am fost pana-n Grecia, adica aprox. 900Km, si m-am lepadat de autocar. Imi imaginez cum e pe o distanta dubla.  :cursing:  
In orice caz, alegeti pe cat posibil auto personal sau avion.

Edited by GlobalMods, 17 April 2010 - 23:52.


#11
lilia_j

lilia_j

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.05.2007
Si eu vreau sa plec cu autocarul spre Kusadasi si as vrea sa intreb daca a fost cineva cu Sea Line Travel, cum sunt autocarele, au aer conditionat, se poate merge in conditii acceptabile cu ei avand in vedere ca mergem cu un copil. Multumesc pentru opinii.

#12
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

 lilia_j, on 18th May 2010, 18:30, said:

Si eu vreau sa plec cu autocarul spre Kusadasi si as vrea sa intreb daca a fost cineva cu Sea Line Travel, cum sunt autocarele, au aer conditionat, se poate merge in conditii acceptabile cu ei avand in vedere ca mergem cu un copil. Multumesc pentru opinii.


Stati linistiti, in general autocarele sunt de 3*** , sunt confortabile, scaunele se rabateaza spate si lateral dreapta, au AC, TV, DVD. Acum vreau sa va spun ca aceste tipuri de autocare incepi sa le vezi si pe cursele interjudetene. Nu e nici un motiv sa va ingrijorati. Acum vreau sa spun ca am vazut in iesirile mele in afara ca unii au avut ghinionul sa nu le functioneze AC la autocar si aveau geamuri aburite. In general multe agentii de turism au autocarele inchiriate !!! deci nu e sugestiv cand pomenesti numele unei firme! Bucurati-va de vacanta si lasati problema autocarului pe locul 2.

Edited by casiiu11, 19 May 2010 - 08:18.


#13
ricardos111970

ricardos111970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.06.2009

 ferrellroo, on 16th April 2010, 19:12, said:

Am un prieten care a fost cu Autocarul pana in Alanya. S-a jurat ca nu mai urca in autocar NEVER. Foarte obositor (copil de 5 ani cu ei) plus ca 2 tiruri era sa ii spulbere!
  Si ce sa intelegem din ce ne spui tu? ca trebuie sa luam Avionu? pai poate nu toti avem  bani de avion sau uni avem probleme de sanatate pe tema asta....Treaba cu spulberatul de 2 Tiruri....si daca treci pe sub un balcon de bloc iti cade un ghiveci de flori de pe la etaju 8  si  daca ai NOROC sa pice direct in cap....This is It.....4 ani am facut Istanbulu cu autocaru saptamanal si sunt intreg.....o zi buna domnu Moderator

 mahmud, on 17th April 2010, 15:10, said:

Oameni buni,calmati-va si vedeti partea frumoasa a lucrurilor!Plecati in vacanta si asta este cel mai important!
Intr-adevar este obositor drumul cu autocarul mai ales daca mergeti fara escala(in cazul vostru se pare ca aveti totusi una),dar Kusadasi chiar nu merita cu avionul.Ori cu autocarul ori cu auto personal.
Dar ce te faci daca auto personal e mai mic ca si spatiu si sunt 4 persoane inauntru?La autocar ti-ai rabatat scaunul si daca poti sa dormi esti tare,daca nu,stai la televizor sau casti ochii pe geam,daca e ziua.
Sunt 1100 de km.si sincer doar la primul drum mi s-au parut chiar multi.De la al doilea incoace,deja stiam traseul,stiam unde opreste,cit stam.Avantajul variantei mele este ca se merge ziua si timpul trece,zic eu,altfel.
Oricum,important este sa ajungi intreg la destinatie si sa te bucuri de vacanta!
  CORECT....anul trecut am fost in grecia cu auto personal si am fost singurul Sofer...anul asta vreu sa ma odihnesc ceva si sa savurez cateva Bericioaice pana la Canakale si a 2 zi inspre Kusadasi-Vera Santa Maria ....Vacanta Placuta....

Edited by ricardos111970, 19 May 2010 - 10:46.


#14
carmenandrei

carmenandrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.03.2010

 ricardos111970, on 19th May 2010, 11:44, said:

...anul asta vreau sa ma odihnesc ceva si sa savurez cateva Bericioaice pana la Canakale si a 2 zi inspre Kusadasi-Vera Santa Maria ....Vacanta Placuta....

CORECT SPUS !

 ferrellroo, on 16th April 2010, 19:12, said:

Am un prieten care a fost cu Autocarul pana in Alanya. S-a jurat ca nu mai urca in autocar NEVER. Foarte obositor (copil de 5 ani cu ei) plus ca 2 tiruri era sa ii spulbere!

E parerea lui, nu trebuie sa i-o impartasim si noi ! Vreau sa-ti spun ca anul trecut cand am fost in afara eram printre altele si cu un copil de 1 an si 8 luni. Cand am ajuns la destinatie (900 km) copilul era mai fresh decat toti. Copiii rezista mai mult decat prietenii ... (si tot ei stiu de ce ...)

Rata ca un TIR sa dea peste tine si sa mori este de 1000 de ori mai mica decat sa mori din cauza situatiei in care ne aflam in RO ! :thumbdown:
Decolare usoara ... in vacanta! Hai ca ne prinde criza. Sa plecam din timp si poate ne gasim de lucru la turci  :thumbup:

Edited by carmenandrei, 19 May 2010 - 12:40.


#15
Hresticosul

Hresticosul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 10.04.2010
Am mers cu autocarul cand eram mic, o noapte escala la Canakkale. Drumul a fost foarte greu, obositor, nu as mai merge vreodata asa mult cu autocarul. Scaunele nu se rabateaza cum spune lumea ci se inclina foarte putin. Lume agitata, transpiratie, unii mananca , altii tipa, unii dorm, altii se combina,altii vor sa se opreasca pentru pipi ... unii trag vanturi...ai parte de tot ce vrei. In plus autocarul merge regulamentar, ceea ce este frustrant. Sa fii ca in desert si sa mearga cu 90-100, e deprimant.
Cel mai bine este fie cu masina personala, fie cu avionul. Autocarul lasati-l ca ultima varianta. Pana in Istanbul este ok cu autocarul.

#16
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008

 Hresticosul, on 24th May 2010, 22:31, said:

Am mers cu autocarul cand eram mic, o noapte escala la Canakkale. Drumul a fost foarte greu, obositor, nu as mai merge vreodata asa mult cu autocarul. Scaunele nu se rabateaza cum spune lumea ci se inclina foarte putin. Lume agitata, transpiratie, unii mananca , altii tipa, unii dorm, altii se combina,altii vor sa se opreasca pentru pipi ... unii trag vanturi...ai parte de tot ce vrei. In plus autocarul merge regulamentar, ceea ce este frustrant. Sa fii ca in desert si sa mearga cu 90-100, e deprimant.
Cel mai bine este fie cu masina personala, fie cu avionul. Autocarul lasati-l ca ultima varianta. Pana in Istanbul este ok cu autocarul.



Prin rabatare scaunele sigur nu se vor transforma in canapele sau baldachine dar atit cit se lasa pe spate e altceva decit sa stai ghemuit."Evenimentele"prezentate de tine se pot intimpla dar asta nu inseamna ca trebuie generalizate.Or exista si din astia care au supapele defecte sau care stau prost cu rinichii dar eu nu am intilnit asemenea cazuri in cele 5 drumuri spre Kusadasi cu autocarul.

Sa stii ca autocarul merge regulamentar cu 90-100/h pt.ca are niste limitatoare de viteza care nu-i permit sa depaseasca aceasta limita,pt ca in diagrama autocarului se inregistreaza viteza cu care a circulat si in cazul unui control sigur va trebui sa plateasca vreo amenda sau......

Pt.Kusadasi cel mai bine e cu auto personal sau cu autocarul.La avion platesti mai mult decit pe un sejur.

#17
casiiu11

casiiu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 27.06.2006

 Hresticosul, on 24th May 2010, 22:31, said:

Am mers cu autocarul cand eram mic, o noapte escala la Canakkale. Drumul a fost foarte greu, obositor, nu as mai merge vreodata asa mult cu autocarul. Scaunele nu se rabateaza cum spune lumea ci se inclina foarte putin. Lume agitata, transpiratie, unii mananca , altii tipa, unii dorm, altii se combina,altii vor sa se opreasca pentru pipi ... unii trag vanturi...ai parte de tot ce vrei. In plus autocarul merge regulamentar, ceea ce este frustrant. Sa fii ca in desert si sa mearga cu 90-100, e deprimant.
Cel mai bine este fie cu masina personala, fie cu avionul. Autocarul lasati-l ca ultima varianta. Pana in Istanbul este ok cu autocarul.

Cand eram eu mic, nu exista nici macar aer conditionat. Gandeste-te ca si Romania s-a modernizat. Nu mai suntem nici noi in lumea a treia... Are dreptate mahmud, sa nu iti inchipui ca ai parte de baldachin, dar conditiile s-au schimbat mult de atunci. Scaunele chiar se rabateaza dreapta si spate (asta la autocare) , daca vorbesti de autocarele ITB-ului , atunci .... (dar crede-ma ca ai sa vezi asta chiar si la ei, chiar daca acel autobuz merge doar pana in Corbeanca). Trebuie sa intelegi ca autocarul e varianta mai economicoasa a unui sejur dincolo, daca adaugi pretul la avion plus 95 euro parca taxa de aeroport pentru fiecare persoana si in conditiile in care unii merg cu toata familia crede-ma ca se simte. Fa un mic calcul pentru o familie de 4 persoane (parinti si 2 copii) si vezi ce diferenta iese. Eu zic ca in jur de 150 euro/pers dus intors x 4 pers.=600 euro. Tu stii ce inseamna 600 euro pentru o familie? Exact inca 2 pers. in acelasi concediu cu autocarul. Si asta pentru o diferenta de 18 ore. Vezi bine ce vremuri traim ... și ... nu toti beau cafeaua prin Dorobanți  :dj: Pana la urma urmei ce spun eu si ce spui tu sunt doar pareri , fiecare e liber (oare???) sa decidă exact ce vrea.

Edited by casiiu11, 01 June 2010 - 10:42.


#18
panutacarmen

panutacarmen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.10.2009
Tocmai ne-am intors din Kusadasi cu autocarul. Am facut 2.30h Bv-Buc, 3 ore asteptat in Parcul izvor dupa autocar ; plecat la 16.00 din Bucuresti, ajuns 13.24 in Kusadasi si am decis ca va fi ultima data cu autocarul (parere personala care se poate schimba, macar in schimbul unei nopti intermediare). Si nu numai din ratiuni de confort, scaunul celui din fata care iti ajunge in poala, scaunul stau care nu se poate da pentru ca babutele din spate se cearta pe rabatarea scaunelor, ci din cauza cozilor: cozi la baia in care opresc 2 autocare cu cate 50 pasageri, cozi la dat bani pentru ferry, cozi la mic-dejun, aerul conditionat (desi trebuie pentru ca altfel nu este uman) care imi batea in ochi si de la care trebuie sa ma tratez acum, picioarele in scaun, inatarzierile... In plus, agentia la care mi-am facut asigurarile de calatorie m-a intrebat de la cine am luat sejurul si mi-au spus ca aveau si ei in aceeasi perioada, sfarsitul lui mai, in Kusadasi, AI, avion, taxe de aeroport incluse, transfer cu 190 de euro.

Asteptam si alte oferte, poate vom merge totusi la anul pana in China cu autocarul - depunde de cat de buna e oferta:))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate