Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Daikin Ururu Sarara vs Mitsubishi Kirigamine

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dragosel80

dragosel80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.10.2003
Vreau sa instalez in dormitor un aparat de aer conditionat performant pentru un somn linistit :).

Dainkin-ul pare sa asigure o calitate a aerului superiorara datorita functiilor  de umidificare, dezumidifcare, aer proaspat. Mitsubishi are un nivel de zgomot mai redus. Acum nu stiu care este exact diferenta de zgomot intre 20db si 23db perceputa de urechea umana si daca chiar se simte vreo diferenta in calitatea aerului intre o camera racita cu Ururu fata de Kirigamine.

As vrea ca acest topic sa fie unul constructiv, din care, in final, sa pot trage o concluzie.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Mai exista pe aici unele topicuri desspre Daikin Ururu Sarara, nu stiu despre celalalt.

Am 2 Ururu Sarara, dar sincer, nu le folosesc nici pe departe la capacitate maxima.
Daca vreau aport de aer proaspat deschid geamul (stau la casa, in camp).

Oricum s-au scumpit foarte mult.

http://forum.softped...t...10&hl=ururu

#3
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postdragosel80, on 12th April 2010, 09:18, said:

Vreau sa instalez in dormitor un aparat de aer conditionat performant pentru un somn linistit :).

Dainkin-ul pare sa asigure o calitate a aerului superiorara datorita functiilor  de umidificare, dezumidifcare, aer proaspat. Mitsubishi are un nivel de zgomot mai redus. Acum nu stiu care este exact diferenta de zgomot intre 20db si 23db perceputa de urechea umana si daca chiar se simte vreo diferenta in calitatea aerului intre o camera racita cu Ururu fata de Kirigamine.

As vrea ca acest topic sa fie unul constructiv, din care, in final, sa pot trage o concluzie.
Hmm,fiecare e bun,eu unul prefer Kirigamine datorita lui Isee sensor,cat priveste diferenta de zgomot,este dubla  la fiecare 3 db sunetul se dubleaza,Mitsubishi este singurul producator care nu are nevoie  de functia silent,la ei valorile sunt efective fara reducerea functiilor aparatului sau a ventilatorului,pretul recomandat este la 9000 btu de 748 euro fara tva iar la cel de 12000 btu de 898 euro fara tva
PS O alegere buna ar fi si noul Superdaiseikai 2 Toshiba(vezi atasament)dar are un nivel mai mare a zgomotului

Attached Files


Edited by gall71, 12 April 2010 - 09:02.


#4
dragosel80

dragosel80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgall71, on 12th April 2010, 08:58, said:

Hmm,fiecare e bun,eu unul prefer Kirigamine datorita lui Isee sensor,cat priveste diferenta de zgomot,este dubla  la fiecare 3 db sunetul se dubleaza,Mitsubishi este singurul producator care nu are nevoie  de functia silent,la ei valorile sunt efective fara reducerea functiilor aparatului sau a ventilatorului,pretul recomandat este la 9000 btu de 748 euro fara tva iar la cel de 12000 btu de 898 euro fara tva
PS O alegere buna ar fi si noul Superdaiseikai 2 Toshiba(vezi atasament)dar are un nivel mai mare a zgomotului

OK, am retinut chestiunea ca Mitsubishi nu are nevoie de functia silent pentru a atinge 20db. Ce inseamna asta practic? Daca am aparat care atinge 20db cu functia silent nu e acelasi lucru? Isi pierde din functii daca lucraza in modul "silent"? Nu ma intelege gresit, eu am lucrat si lucrez cu produse Mitsubishi pe automatizari si stiu ce inseamna un calitatea si fiabilitatea Mitsubishi.

Toshiba Super Daiseikai nu pare sa aiba nimic in plus fata de Kirigamine sau Ururu Sarara.

#5
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008
Daca vrei un echipament intr-adevar bun... cel mai bun de pe piata e de departe Hitachi SX Series :) functioneaza si pe timpul sezonului rece pana la -20 grace Celsius, functie de purificare a aerului prin ionizare, control al umiditatii, cel mai inalt EER si COP din lume, foarte silentios ( 20dB). Autocuratare a filtrului, control flux lateral pana la 162 grade ( cel mai mare grad de flux lateral la ora actuala ). Elemente de inox in interiorul echipamentului pt a nu permite dezvoltarea bacteriilor in interior. Microprocesor cu multiplii senzori pt a detecta cele mai mici modificari a temperaturii in interiorul sau exteriorul locuintei.

Mai multe detalii: http://www.logicool-.....0Wall SX8.pdf

Garantie 5 ani, fabricat in Japonia 100%.


PS: in Romania s-au vandut decat 3 astfel de echipamente... ai putea avea privilegiul sa fii al 3-lea detinator al unui astfel de echipament.

Edited by felix-focus, 12 April 2010 - 13:41.


#6
dragosel80

dragosel80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 30.10.2003

View Postfelix-focus, on 12th April 2010, 13:41, said:

Daca vrei un echipament intr-adevar bun... cel mai bun de pe piata e de departe Hitachi SX Series :) functioneaza si pe timpul sezonului rece pana la -20 grace Celsius, functie de purificare a aerului prin ionizare, control al umiditatii, cel mai inalt EER si COP din lume, foarte silentios ( 20dB). Autocuratare a filtrului, control flux lateral pana la 162 grade ( cel mai mare grad de flux lateral la ora actuala ). Elemente de inox in interiorul echipamentului pt a nu permite dezvoltarea bacteriilor in interior. Microprocesor cu multiplii senzori pt a detecta cele mai mici modificari a temperaturii in interiorul sau exteriorul locuintei.

Mai multe detalii: http://www.logicool-.....0Wall SX8.pdf

Garantie 5 ani, fabricat in Japonia 100%.


PS: in Romania s-au vandut decat 3 astfel de echipamente... ai putea avea privilegiul sa fii al 3-lea detinator al unui astfel de echipament.

Nu am gasit nicaieri o oferta pentru Hitachi SX8, desi am cautat. Faptul ca as fi al 3-lea ma sperie mai degraba, decat sa ma bucure (asta dpdv al garantiei). Ajuta-ma cu un distribuitor. si poate il consider si pe acesta.

PS: Am gasit un pret: 5600 RON. F scump si acesta.

Edited by dragosel80, 12 April 2010 - 16:15.


#7
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postdragosel80, on 12th April 2010, 10:54, said:

OK, am retinut chestiunea ca Mitsubishi nu are nevoie de functia silent pentru a atinge 20db. Ce inseamna asta practic? Daca am aparat care atinge 20db cu functia silent nu e acelasi lucru? Isi pierde din functii daca lucraza in modul "silent"? Nu ma intelege gresit, eu am lucrat si lucrez cu produse Mitsubishi pe automatizari si stiu ce inseamna un calitatea si fiabilitatea Mitsubishi.

Toshiba Super Daiseikai nu pare sa aiba nimic in plus fata de Kirigamine sau Ururu Sarara.
Anumiti producatori reduc functiile aparatului in modul silent

View Postfelix-focus, on 12th April 2010, 14:41, said:

Daca vrei un echipament intr-adevar bun... cel mai bun de pe piata e de departe Hitachi SX Series :) functioneaza si pe timpul sezonului rece pana la -20 grace Celsius, functie de purificare a aerului prin ionizare, control al umiditatii, cel mai inalt EER si COP din lume, foarte silentios ( 20dB). Autocuratare a filtrului, control flux lateral pana la 162 grade ( cel mai mare grad de flux lateral la ora actuala ). Elemente de inox in interiorul echipamentului pt a nu permite dezvoltarea bacteriilor in interior. Microprocesor cu multiplii senzori pt a detecta cele mai mici modificari a temperaturii in interiorul sau exteriorul locuintei.

Mai multe detalii: http://www.logicool-.....0Wall SX8.pdf

Garantie 5 ani, fabricat in Japonia 100%.


PS: in Romania s-au vandut decat 3 astfel de echipamente... ai putea avea privilegiul sa fii al 3-lea detinator al unui astfel de echipament.
Felix,las-o mai usor cu cel mai bun,stii foarte bine ca e o miscare de marketing COP-ul si EER peste 6,fiind vorba de echipamentul de 1,8 kw(6100btu),valorile sunt apropiate de Kirigamine si Superdaiseikai la aparatele de 9000 si 12000 btu(sa nu mai spun ca Kirigamine-ul are valori mai bune la cel de 12000 btu),sa numai spun ca toate echipamentele brand de varf sunt dotate cu microprocesoare cu functii de ionizare si autocuratare iar acei 20 db sunt obtinuti cu reducerea ventilatorului la valori sub limita nominala sa numai spun ca Mitsubishi electric sunt singurii producatori de pompe de caldura din lume ale caror echipamnte fuctioneza nominal la -25 de grade reducand durata de dezghetare la 3 min la fiecare 2-1/2 ore de functionare,aparatul se numeste ZUBADAN(vezi atasament)
Nu ma intelegeti gresit,eu am fost primul pe acest forum care am promovat echipamentele Hitachi(sustin in continuare ca sunt echipamente exceptionale),inclusiv am anuntat seria SX,dar la valori prohibitive de pret(identice cu Toshiba)  si garantie 5 ani aruncata pe dealer-i ma fac sa ma indoiesc serios de seriozitatea importatorului A---n;Faceti-va centre de garantie,numai urmariti profitul cu orice pret,vindeti la dealeri nu la orice user venit la poarta voastra,scoateti Hitachi din Supermarket-uri(mai bine bagati Fujitsu,e o marca mult mai jos cotata decat Hitachi)
Scuze ca ma fost asa dur,dar stiu ca imi dai dreptate in sinea ta,si poate unul din factorii de decizie de la firma unde lucrezi va citi aceste randuri si va intelege ca profitul nu trebuie sa fie obtinut cu orice mijloace si in orice conditii

Attached Files


Edited by gall71, 12 April 2010 - 22:58.


#8
felix-focus

felix-focus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.03.2008

View Postgall71, on 12th April 2010, 23:30, said:

Anumiti producatori reduc functiile aparatului in modul silent


Felix,las-o mai usor cu cel mai bun,stii foarte bine ca e o miscare de marketing COP-ul si EER peste 6,fiind vorba de echipamentul de 1,8 kw(6100btu),valorile sunt apropiate de Kirigamine si Superdaiseikai la aparatele de 9000 si 12000 btu(sa nu mai spun ca Kirigamine-ul are valori mai bune la cel de 12000 btu),sa numai spun ca toate echipamentele brand de varf sunt dotate cu microprocesoare cu functii de ionizare si autocuratare iar acei 20 db sunt obtinuti cu reducerea ventilatorului la valori sub limita nominala sa numai spun ca Mitsubishi electric sunt singurii producatori de pompe de caldura din lume ale caror echipamnte fuctioneza nominal la -25 de grade reducand durata de dezghetare la 3 min la fiecare 2-1/2 ore de functionare,aparatul se numeste ZUBADAN(vezi atasament)
Nu ma intelegeti gresit,eu am fost primul pe acest forum care am promovat echipamentele Hitachi(sustin in continuare ca sunt echipamente exceptionale),inclusiv am anuntat seria SX,dar la valori prohibitive de pret(identice cu Toshiba)  si garantie 5 ani aruncata pe dealer-i ma fac sa ma indoiesc serios de seriozitatea importatorului A---n;Faceti-va centre de garantie,numai urmariti profitul cu orice pret,vindeti la dealeri nu la orice user venit la poarta voastra,scoateti Hitachi din Supermarket-uri(mai bine bagati Fujitsu,e o marca mult mai jos cotata decat Hitachi)
Scuze ca ma fost asa dur,dar stiu ca imi dai dreptate in sinea ta,si poate unul din factorii de decizie de la firma unde lucrezi va citi aceste randuri si va intelege ca profitul nu trebuie sa fie obtinut cu orice mijloace si in orice conditii


Ma refeream explicit la echipamentul de aer conditionat, stiu ca Zubadan functioneaza pana la -25 gC dar e vorba de o pompa de caldura nu de un echipament de aer conditionat care functioneaza in ambele moduri rece/cald. Kirigamine nu are valori mai bune decat Hitachi SX8 la cel de 12000 BTU.

Hitachi SX8 12000 BTU - EER 4.19 COP 4.8
Mitsubishi Kirigamine 12000 BTU - EER 4.19 COP 4.71

Echipamentele Hitachi din Hipermarket sunt plasate in scop pur publicitar, avand preturi mai mari decat se gasesc la dealeri si sunt expuse in hipermarket niste modele special concepute pt acest scop ( adica modele din hipermarket nu se gasesc si in reteaua de dealeri si viceversa ).

Oricum aici nu discutam despre politica de vanzari a importatorilor din Romania ci strict asupra echipamentului, si in acest moment Hitachi SX8 este cel mai bun din lume fara indoiala. Asta nu inseamna ca Kirigamine, Ururu-Sarara sau Superdaisekai nu sunt echipamente exceptionale, dar aici vorbeam strict de cel mai bun, cu cea mai inalta tehnologie ( exista de ex optiunea de a se pune aport de aer proaspat si la Hitachi SX8, desigur la comenzi speciale.. ).

Apropos seria de Kirigamine data exemplu de tine ca si pret, e seria mai veche, cea cu un COP si un EER mai mic si care functioneaza doar pana la -15 gC in regim pompa de caldura. Nu am gasit pe nicaieri in Romania si seria noua   MSZ-FD35VAH, doar   MSZ-FD35VA.

PS: Gall ma intreb ce o sa spui in viitorul mai mult sau mai putin indepartat cand acelasi importator care detine Fujitsu, Hitachi si Sharp, o sa preia si Mitsubishi :)

Toate cele bune,
Felix

PPS: Pt cei care vroiau sa stie preturile pt Hitachi SX8.

Hitachi RAS18SX8 - pret: 1102 Euro ( fara TVA )
Hitachi RAS25SX8 - pret: 1120 Euro ( fara TVA )
Hitachi RAS35SX8 - pret: 1143 Euro ( fara TVA )

Edited by felix-focus, 13 April 2010 - 11:34.


#9
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postfelix-focus, on 13th April 2010, 12:26, said:

Ma refeream explicit la echipamentul de aer conditionat, stiu ca Zubadan functioneaza pana la -25 gC dar e vorba de o pompa de caldura nu de un echipament de aer conditionat care functioneaza in ambele moduri rece/cald. Kirigamine nu are valori mai bune decat Hitachi SX8 la cel de 12000 BTU.

Hitachi SX8 12000 BTU - EER 4.19 COP 4.8
Mitsubishi Kirigamine 12000 BTU - EER 4.19 COP 4.71

Echipamentele Hitachi din Hipermarket sunt plasate in scop pur publicitar, avand preturi mai mari decat se gasesc la dealeri si sunt expuse in hipermarket niste modele special concepute pt acest scop ( adica modele din hipermarket nu se gasesc si in reteaua de dealeri si viceversa ).
De lipsa de profesionalism a montatorilor din supermarket-uri nu spui nimic si de garantia aruncata pe spatele dealer-ilor

Oricum aici nu discutam despre politica de vanzari a importatorilor din Romania ci strict asupra echipamentului, si in acest moment Hitachi SX8 este cel mai bun din lume fara indoiala. Asta nu inseamna ca Kirigamine, Ururu-Sarara sau Superdaisekai nu sunt echipamente exceptionale, dar aici vorbeam strict de cel mai bun, cu cea mai inalta tehnologie ( exista de ex optiunea de a se pune aport de aer proaspat si la Hitachi SX8, desigur la comenzi speciale.. ).

Apropos seria de Kirigamine data exemplu de tine ca si pret, e seria mai veche, cea cu un COP si un EER mai mic si care functioneaza doar pana la -15 gC in regim pompa de caldura. Nu am gasit pe nicaieri in Romania si seria noua   MSZ-FD35VAH, doar   MSZ-FD35VA.
Nu e vorba de serie noua sau veche,sunt aceeasi serie numai ca modelul VAH este modelul nordic

PS: Gall ma intreb ce o sa spui in viitorul mai mult sau mai putin indepartat cand acelasi importator care detine Fujitsu, Hitachi si Sharp, o sa preia si Mitsubishi :)
Daca o sa-si schimbe A---N  atitudinea e ok,daca va ramnaelafel ar fi tragic pentru brand-ul Mitsubishi electric,uita-te ce s-a intamplat cu Daikin in Franta atunci cand un dealer a bagat produse Daikin in supermarketuri

Toate cele bune,
Felix

PPS: Pt cei care vroiau sa stie preturile pt Hitachi SX8.

Hitachi RAS18SX8 - pret: 1102 Euro ( fara TVA )
Hitachi RAS25SX8 - pret: 1120 Euro ( fara TVA )
Hitachi RAS35SX8 - pret: 1143 Euro ( fara TVA )
Sper din tot sufletul ca aceasta discutie sa aibe efecte pozitive in viitor,sper sa fii o persoana cu functie executiva in firma A---N

Edited by gall71, 13 April 2010 - 11:52.


#10
bughy1980

bughy1980

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.06.2007

View Postgall71, on 13th April 2010, 12:51, said:

Sper din tot sufletul ca aceasta discutie sa aibe efecte pozitive in viitor,sper sa fii o persoana cu functie executiva in firma A---N

Salut, eu zic ca nu o sa ajunga pe mana firmei A---N din mai multe motive. Ne auzim in cateva saptamani :)

#11
OviStar

OviStar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2010
Salut, nu prea ma pricep eu prea mult dar din ce am citit .... as alege unul dintre cele doua modele  TOSHIBA SUPER DAISEIKAI - INVERTER - 12.000 BTU/H - RAS-10PAVP-E + RAS-10PKVP-E si Mitsubishi MSZ-FD35VA 12000 btu pana aici toate bune si frumoase am cam dat tel peste tot si nu rusesc sa gasesc un dealer care sa-mi asigure pe langa vanzare si montaj la un pret cat de cat realist nemaivorbind de faptul ca nu sunt pe stoc si cer banii cum fac fetele vesele adica innainte profit de faptul ca voi sunteti cunoscatori si va-s ruga daca se poate sa-mi recomandati un dealer bun... respect pt. toti care scriu pe acest topic doar asa mai aflam si noi ceilalti care e diferenta.... multumesc

#12
epa

epa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2010

View Postfelix-focus, on 13th April 2010, 12:26, said:

Ma refeream explicit la echipamentul de aer conditionat, stiu ca Zubadan functioneaza pana la -25 gC dar e vorba de o pompa de caldura nu de un echipament de aer conditionat care functioneaza in ambele moduri rece/cald. Kirigamine nu are valori mai bune decat Hitachi SX8 la cel de 12000 BTU.

Hitachi SX8 12000 BTU - EER 4.19 COP 4.8
Mitsubishi Kirigamine 12000 BTU - EER 4.19 COP 4.71

Echipamentele Hitachi din Hipermarket sunt plasate in scop pur publicitar, avand preturi mai mari decat se gasesc la dealeri si sunt expuse in hipermarket niste modele special concepute pt acest scop ( adica modele din hipermarket nu se gasesc si in reteaua de dealeri si viceversa ).

Oricum aici nu discutam despre politica de vanzari a importatorilor din Romania ci strict asupra echipamentului, si in acest moment Hitachi SX8 este cel mai bun din lume fara indoiala. Asta nu inseamna ca Kirigamine, Ururu-Sarara sau Superdaisekai nu sunt echipamente exceptionale, dar aici vorbeam strict de cel mai bun, cu cea mai inalta tehnologie ( exista de ex optiunea de a se pune aport de aer proaspat si la Hitachi SX8, desigur la comenzi speciale.. ).

Apropos seria de Kirigamine data exemplu de tine ca si pret, e seria mai veche, cea cu un COP si un EER mai mic si care functioneaza doar pana la -15 gC in regim pompa de caldura. Nu am gasit pe nicaieri in Romania si seria noua   MSZ-FD35VAH, doar   MSZ-FD35VA.

PS: Gall ma intreb ce o sa spui in viitorul mai mult sau mai putin indepartat cand acelasi importator care detine Fujitsu, Hitachi si Sharp, o sa preia si Mitsubishi :)

Toate cele bune,
Felix

PPS: Pt cei care vroiau sa stie preturile pt Hitachi SX8.

Hitachi RAS18SX8 - pret: 1102 Euro ( fara TVA )
Hitachi RAS25SX8 - pret: 1120 Euro ( fara TVA )
Hitachi RAS35SX8 - pret: 1143 Euro ( fara TVA )

scuze ca ma bag in discutie dar nu ma pot abtine
zubadan de la mitsubishi stie atat cald cat si rece - practic pe exterioara zubadan poti pune fara problema orice model de unitate interioara - deci avem un aparat de aer conditionat
a....n nu va aduce mitsubishi atata vreme cat mai promoveaza si alte zeci de marci (nu cred ca cei de la mitsubishi doresc sa fie reprezentati de un vanzator ci de un profesionist)

#13
adriantanasa

adriantanasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.07.2009
Cel mai bun pret/calitate LG Libero :)

#14
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View Postadriantanasa, on 31st July 2010, 11:21, said:

Cel mai bun pret/calitate LG Libero :)
Nu prea inteleg la ce anume te referi?Daca spuneai de Toshiba SuperDaiseikai sau Hitachi SX 8 intelegeam poate,discutam de clasa de lux sau facem varza acest topic?

#15
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Haha.

Amuzant. Multumesc de precizare; inainte sa te lansezi in aceleasi explicatii (corecte si obiective, in mare), nu crezi ca e cazul sa intelegem ca numai clientul stabileste cine si ce este "clasa de lux" ?

User-ul pe care il citezi a fost foarte clar in exprimare; s-a referit la cel mai bun raport calitate/pret constatat prin utilizare directa; sa inteleg ca la clasa de lux (cum a denumesti) raportul asta nu mai are vreo importanta ?
Sau "atarna" mai greu denumirile misterios exotice din topic ?

Imi cunosti deja parerile obiective (referitoare la brand-uri si segmente de performanta si utilizatori), am ani de experienta cu Daikin si de ceva vreme am ca si colegi doi fosti oameni cheie ai lui Mitsubishi Electric in Romania (tehnic si sales). Uitasem; Toshiba Carrier Hellas are o relatie de "respect si amicitie" cu mine datand cu mult inainte de contactul firmei A....ex cu ei (asa ca SuperDaisekai nu imi este un model necunoscut in detaliile lui).

La urma urmei, adriantanasa este un utilizator care a simtit nevoia sa mentioneze acest produs la acest topic si nu la altul. Nu inseamna asta ca performantele produsului traduse in satisfactia lui ca si client sunt percepute ca apartinand acestei clase de produse? Care este ratiunea de a fi a unui echipament superperformant daca nu se intalneste pe drum cu nevoile reale ale utilizatorului si nu doar cu cele din imaginatia unei pozitionari care se doreste super exclusivista prin pret si performante tehnologice de exceptie dar care depasesc poate cat este cu adevarat necesar.

Goana dupa EER-uri si COP-uri va ajunge curand la limitele tehnologiei detentei directe (cel putin in structura Inverter cunoscuta acum in climatizare) si se aseamana cu alte industrii ajunse la praguri similare.

Sa ne intelegem inca o data: sunt total de acord cu explicatiile tale legate de abordarea nivelelor de zgomot (presiunii sonore) la ME si ii apreciez pentru asta; sunt de acord cu parametrii foarte ridicati ai Daikin Ururu Sarara (mai putin cu discursul legat de umidificarea pe care o ofera si care a ridicat polemici aprinse in industrie inca de la aparitia modelului); de acord si cu parametrii Hitachi pe acest model nou (mai ales ca e un brand pe care l-am ajutat si eu acum multi ani sa intre in Romania si care mi-e drag ca filozofie si seriozitate); LG are insa o abordare mai apropiata de client ca filozofie: incearca sa ofere REAL CUSTOMER PERCEIVED VALUE; adica beneficii reale pe care consumatorul sa le perceapa la adevarata lor valoare pentru propria existenta si la un pret corelat cu asta.

PS - cat despre EER si COP, adu-ti aminte post-ul tau de acum cateva zile (am si luat masuri pe tema asta); Samsung ne "rusineaza" pe toti (Daikin, ME, MH, Toshiba, Hitachi, LG) cu EER-urile declarate pe site-ul propriu; 9,6 ??????
      Daca nu ar fi un brand pozitionat in termeni reali mult mai jos (in climatizare) decat multi chinezi, m-ar pune pe ganduri; asa, am tras o burta de ras copioasa. Sunt niste stratageme (o sa le povestesc curand) de "interpretare" a EER-ului si COP-ului pe care unii le folosesc fara scrupule.

PS2 - intelegand pe de o parte de ce ai reactionat la postul acela, nu inteleg cum de nu ai reactionat la fel in cazul postului legat de Zubadan ??? Nu vreau sa imi aduc aminte ca este un produs al lui ME, dar nu pot sa inteleg de ce nu ai intrebat ce legatura are o pompa de caldura aer-apa cu topicul acesta ? Ar fi normal acum sa iti povestesc in detaliu, si tie si lui epa (autorul post-ului legat de Zubadan) care sunt punctele forte ale lui comparativ cu Therma V (produsul de aceeasi tehnologie de la LG) si care sunt cele ale Therma V-ului fata de Zubadan ?

Ar trebui sa nu mai lasam discutiile sa degenereze; si asta in beneficiul celor care chiar vor sa se informeze si sa inteleaga ceva din toate astea.

Va urez tuturor un weekend placut si SA FIE PACE IN LUME !!! :OK:



View Postgall71, on 31st July 2010, 11:33, said:

Nu prea inteleg la ce anume te referi?Daca spuneai de Toshiba SuperDaiseikai sau Hitachi SX 8 intelegeam poate,discutam de clasa de lux sau facem varza acest topic?


#16
adriantanasa

adriantanasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 16.07.2009
Sa mai adaug ca diferenta de pret e muuult prea mare pt ceea ce ofera in plus Mitsubishi sau Daikin. Acelasi lucru as putea spune ca diferenta de pret intre Maestro si Libero la fel nu e justificata. Ca sa dau pentru un "eye sensor"+un cosum mai mic (parametru la care se pare ca "se minte")+nivel de zgomot aproape insesizabil (nu ma refer la valoare propriu-zisa, ci la o percepere a "ultilizatorului")...cel putin 200 euro in plus ... nu multumesc!
De aici si "REAL CUSTOMER PERCEIVED VALUE"...

Edited by adriantanasa, 31 July 2010 - 21:35.


#17
LG_voice

LG_voice

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc pentru observatie !

Asta a fost exact motivul pentru care LG Romania a decis inca de anul trecut (anul aparitiei modelului MAESTRO) sa nu il aduca in Romania; datele de pe net (site-uri romanesti) despre MAESTRO sunt pur informative; oricine ar incerca sa comande asa ceva ar primi raspunsul ca nu este produs in line-up-ul LG romanesc.
Acest model a fost dezvoltat doar pentru pietele italiana si spaniola care au cerut aceste specificatii la acest nivel de pret; noi l-am refuzat din start exact pe argumentele pe care le-ati enumerat.


View Postadriantanasa, on 31st July 2010, 22:33, said:

Sa mai adaug ca diferenta de pret e muuult prea mare pt ceea ce ofera in plus Mitsubishi sau Daikin. Acelasi lucru as putea spune ca diferenta de pret intre Maestro si Libero la fel nu e justificata. Ca sa dau pentru un "eye sensor"+un cosum mai mic (parametru la care se pare ca "se minte")+nivel de zgomot aproape insesizabil (nu ma refer la valoare propriu-zisa, ci la o percepere a "ultilizatorului")...cel putin 200 euro in plus ... nu multumesc!
De aici si "REAL CUSTOMER PERCEIVED VALUE"...


#18
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

View PostLG_voice, on 31st July 2010, 12:17, said:

Haha.

A

PS2 - intelegand pe de o parte de ce ai reactionat la postul acela, nu inteleg cum de nu ai reactionat la fel in cazul postului legat de Zubadan ??? Nu vreau sa imi aduc aminte ca este un produs al lui ME, dar nu pot sa inteleg de ce nu ai intrebat ce legatura are o pompa de caldura aer-apa cu topicul acesta ? Ar fi normal acum sa iti povestesc in detaliu, si tie si lui epa (autorul post-ului legat de Zubadan) care sunt punctele forte ale lui comparativ cu Therma V (produsul de aceeasi tehnologie de la LG) si care sunt cele ale Therma V-ului fata de Zubadan ?

Ar trebui sa nu mai lasam discutiile sa degenereze; si asta in beneficiul celor care chiar vor sa se informeze si sa inteleaga ceva din toate astea.

Va urez tuturor un weekend placut si SA FIE PACE IN LUME !!! :OK:
Stii lafel de bine ca mine ca Mitsubishi Electric Zubadan nu are concurenta pe piata din punct de vedere al performantelor,putem compara Ecodan poate cu Therma V,un avantaj al pompei de caldura Lg Therma V poate fi pretul competitiv in comparatie cu Toshiba Estia, Mitsubishi Electric Zubadan si Hitachi Yutaki,totusi 3559 euro fata de 3779 fata de  Zubadan e o diferenta mica
Astept clipa atunci cand LG v-a  scoate A---N ,M---o,SE-----S,D--O,A---X din carti,promit ca vin la Academia LG atunci(il aduc si pe marusache) :lol:
Marusache v-a castiga atunci pe masura muncii sale  :lol:
PS Sunt total de acord ca postul lui EPa este offtopic

Edited by gall71, 01 August 2010 - 03:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate