Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#181
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am 5 cm ca asa e sub toată casa. As fi vrut mai mult dar asta e, n-am avut cu cine sa ma înțeleg.
Dacă ti-e frica de îngheț mai degrabă extrudat deasupra, ca dedesubt ai pământul care mai ține. Ma rog, ideal și sus și jos la terasă.

#182
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu trapa, cum?
L-am facut ieftin si pe fuga, n-am sapat separat pentru scara de acces.
Sandel, deasupra beciului nu e spatiu inchis? Ai doar placa, extrudat de 2 si sapa, cu terasa/foisor acoperit?

Cred ca teava de evacuare va urca prin magazie pana spre tavan si doar de acolo ii fac cot sa o scot prin perete in exterior

Akeem, asa ma gandesc, extrudat de 3 sub tot tavanul, iar la terasa extrudat de 5 sub sapa. Cred ca ar fi o combinatie suficienta.

#183
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 17.10.2003
Ca sa nu stai cu stres ca se desprinde polistirenul poți sa bagi în fiecare placă niște melci din aia de plastic, apoi torni betonul peste. E ca și cum ai pune dibluri pe urma.

#184
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
La mine e foișor deasupra așa că nu protejează deloc d.p.d.v al temperaturii. Polistirenul l-am pus pe placă dar cum e mai rău, cu spații ca să intre betonul printre foi. N-am pus nici plasă de armare și s-a fisurat din loc în loc șapa, dar nu mă deranjează.
Mai bine sapi și faci trepte de beton, e mult de muncă și trebuie și alea hidroizolate.
LE:genială ideea cu diblurile pentru polistiren

Edited by sandel1, 07 October 2023 - 19:16.


#185
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am terasa deasupra beciului, si sub placa am pus polistiren extrudat de 5.
Am bagat diblurile de polistiren direct in placile de polistiren si le-am pus cu cuiele in sus inainte de turnarea betonului.

Trapa/capacul e pe terasa si acu recent l-am refacut ( primul capac era din panou sandwich cu cardu de cornier foarte gros. Acu am facut altul care e la M cu placa si peste care vreau sa pun gresie.

Aerisirea am facut-o si fortat cu ventilator de baie pus pe o priza programabila, la fiecare doua ore  ventilatorul functioneaza 15 minute ( nu am nimic umed in beci, nimic mucegait)

Priza eu au pus in beci ca deh, am si hidrofor montat in caz de nevoie, dar e priza cu capac de exterior.

Partea proasta ca vara se incalzeste in beci, terasa fiind deasupra si beciul e 60% in pamant si 40% e elevatie afara. Asa ca muraturile trebuie sa le pun mai tarziu ca altfel fermenteaza prea repede...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate