Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#181
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am 5 cm ca asa e sub toată casa. As fi vrut mai mult dar asta e, n-am avut cu cine sa ma înțeleg.
Dacă ti-e frica de îngheț mai degrabă extrudat deasupra, ca dedesubt ai pământul care mai ține. Ma rog, ideal și sus și jos la terasă.

#182
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu trapa, cum?
L-am facut ieftin si pe fuga, n-am sapat separat pentru scara de acces.
Sandel, deasupra beciului nu e spatiu inchis? Ai doar placa, extrudat de 2 si sapa, cu terasa/foisor acoperit?

Cred ca teava de evacuare va urca prin magazie pana spre tavan si doar de acolo ii fac cot sa o scot prin perete in exterior

Akeem, asa ma gandesc, extrudat de 3 sub tot tavanul, iar la terasa extrudat de 5 sub sapa. Cred ca ar fi o combinatie suficienta.

#183
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,949
  • Înscris: 17.10.2003
Ca sa nu stai cu stres ca se desprinde polistirenul poți sa bagi în fiecare placă niște melci din aia de plastic, apoi torni betonul peste. E ca și cum ai pune dibluri pe urma.

#184
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
La mine e foișor deasupra așa că nu protejează deloc d.p.d.v al temperaturii. Polistirenul l-am pus pe placă dar cum e mai rău, cu spații ca să intre betonul printre foi. N-am pus nici plasă de armare și s-a fisurat din loc în loc șapa, dar nu mă deranjează.
Mai bine sapi și faci trepte de beton, e mult de muncă și trebuie și alea hidroizolate.
LE:genială ideea cu diblurile pentru polistiren

Edited by sandel1, 07 October 2023 - 19:16.


#185
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am terasa deasupra beciului, si sub placa am pus polistiren extrudat de 5.
Am bagat diblurile de polistiren direct in placile de polistiren si le-am pus cu cuiele in sus inainte de turnarea betonului.

Trapa/capacul e pe terasa si acu recent l-am refacut ( primul capac era din panou sandwich cu cardu de cornier foarte gros. Acu am facut altul care e la M cu placa si peste care vreau sa pun gresie.

Aerisirea am facut-o si fortat cu ventilator de baie pus pe o priza programabila, la fiecare doua ore  ventilatorul functioneaza 15 minute ( nu am nimic umed in beci, nimic mucegait)

Priza eu au pus in beci ca deh, am si hidrofor montat in caz de nevoie, dar e priza cu capac de exterior.

Partea proasta ca vara se incalzeste in beci, terasa fiind deasupra si beciul e 60% in pamant si 40% e elevatie afara. Asa ca muraturile trebuie sa le pun mai tarziu ca altfel fermenteaza prea repede...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate