Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1426 replies to this topic

#1351
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Palatului de la Caserta va trebui sa-i acordati o zi intreaga. Faceti un compromis atat cu interiorul cat si cu exteriorul, mai ales ca sunteti tineri si puteti merge mult pe jos, 4 ore interiorul si 4-5 ore exteriorul, de exemplu.

#1352
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Noi nu am stat chiar 4 ore la interior, iar pentru exterior am inchiriat biciclete pentru 2 ore. Am stat cu totul cam de la 9.30 la 15.30. Dar merita intr-adevar alocat ceva mai mult timp.
Si cateva poze.

Attached Files


Edited by kerkyra, 02 April 2024 - 07:40.


#1353
EL74

EL74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2024

View Postkerkyra, on 31 martie 2024 - 14:38, said:

Si pentru Napoli, recomand capela Sansevero (doar cu rezervare prealabila pe net).

Mutumesc pentru recomandare, deja in 3 din cele 4 zile ale vacantei nu mai erau locuri disponibile. Am gasit pe 30 aprilie, in ultima zi :).

Legat de Artecard, din ce am socotit pentru 3 zile iesi pe plus - transport + cele 2 intrari gratuite incluse Pompei, Caserta +reduceri la restul, pentru 2 zile insa cred ca e la limita rentabilitatea.

#1354
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Nu sunt scoase toate locurile la vanzare. Cu 3 zile inainte suplimenteaza. Deci si daca “te trezesti tarziu”, sunt sanse sa gasesti bilete.
Idem si pt Vesuviu.

Daca merita Artecard? Eu zic ca da. M-am uitat si s-au scumpit intrarile, d-aia si cardul e mai scump. Daca iei in calcul si reducerea de 50%, clar esti in avantaj.

Edited by dariuscha, 02 April 2024 - 15:59.


#1355
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Asa este, mai apar locuri la Sansevero, in plus am vazut lume la coada cand am intrat noi, nu erau din cei cu rezervari, probabil vand si atunci ceva bilete, desi mi s-a parut aglomerat in capela.
Am spus ca probabil noi am fost la limita cu artecardul pentru acei 8 euro platiti in plus la Pompei pentru a vedea Vila Misteri, nu am facut un calcul strict dupa excursie, ci inainte, si ieseam pe plus cu cardul dar nu cu mult. Te scuteste insa de batai de cap cu biletele la tren si de cozi la muzee.
Si cateva poze de la Manastirea Santa Chiara, iar un loc de vazut in Napoli.

Attached Files



#1356
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
kerkyra, la Santa Chiara nu ati avut reducere 50%?
Conteaza si ce vrei sa vizitezi. De ex la Muzeul de Arheologie intrarea e 22€ (sau 11€ cu reducere).
Surpriza pt noi a fost la Santa Maria la Nova unde, dupa ce ne-a scanat codul, ne-a zis ca avem gratuitate, in conditiile in care ar fi trebuit sa platim cu reducere (am avut Nspoli Artecard acolo).

#1357
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Nu, era si specificat pe undeva, cat am citit despre Artecard, ca Santa Chiara e scoasa de pe lista de reduceri. De asta spun ca multe sunt scoase, preturi mari... Si la Ravello, desi citisem pe aici ca ambele vile intrau la Artecard, in program era prinsa doar Rufolo.
In afara de Pompeii si Caserta, ziua 1 si 2, am mai folosit cardul in a 3-a zi la Napoli la Palatul Regal si pe transport (funicular, metrou).

Edited by kerkyra, 03 April 2024 - 10:42.


#1358
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
@AdrianHH v-ati intors? Cum a fost?

#1359
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 05.11.2009
Noi am avut ghinion la Caserta. Bătea vântul foarte tare și grădinile erau închise. Dar la un calcul sumar, ne-am scos cu cardul Artecard cu vârf și îndesat.

#1360
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 23.04.2007

 mdt, on 08 aprilie 2024 - 15:03, said:

@AdrianHH v-ati intors? Cum a fost?
Da, marti dupa masa. A fost superb ! Stau cam prost cu timpul dar voi reveni cu un review.
Multumesc tuturor pt sfaturi!

#1361
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 23.04.2007
Din lipsa cronica de timp o sa incerc sa fac o sinteza a calatoriei noastre.
Am luat 4 bilete prin Wizzair Bucuresti-Napoli-Bucuresti (5-9 aprilie). Total cca 730 ron x 4 persoane cu locuri incluse(circ cu locurile dar e alta poveste).
Plecat vineri dimineata de la 05.20 din casa(Ilfov), la 06.00 eram in Otopeni, controlul bagajelor a durat 5 minute. Am lenevit pe acolo pana pe la 07.00 cand ne-a luat titi-car-ul pana la avion si la 07.40 am decolat din Otopeni, la 08.20(ora IT) am ajuns fizic. Un zbor foarte placut, fara turbulente, mai mult frica de zbor decat zborul in sine.
Am luat bilete de Alibus dintr-un automat din aeroport. Pe la 09.30 eram deja in Napoli-Garibaldi, luam un tren care pe la 10.15 ne-a lasat la Pompei(nu scavi!). Am hoinarit pe acolo, mers sa mancam, luat bilete direct de la sit(bine ca nu m-am stresat cu on-line-ul ca oricum nu am avut timp pana la plecare).
22E au fost(am evitat cele de 18 euro, Pompei Expres ca am zis sa fie cu de toate, ca sa aflam ca erau niste vile departe de locul de intrare, deci, nu le-am vizitat, in fine).
Copilul a fost cu intrare gratis(9 ani).
Pe la 16 am iesit din sit, ce sa mai zic, super-experienta ! Ne neratat in viata si asta e, am zis-o :).
Am vazut si filmul Pompei(2014, a fost o nota foarte puternica in anticiparea calatoriei, cu ocazia asta recomand acest film, poate si Equalizer 3(filmat si in Atrani))am luat-o pe jos spre un Carrefour express de unde ne-am facut niste cumparaturi de bun simt(apa, mancare, limoncello si bere Posted Image ).
Am prins un tren spre Salerno, am ajuns la 18.05, luat bilete in mare panica(deja vedeam SITA-ul cum tragea in statie), alergat, gafait si prins autobuz. La 18.35 eram la Cetara, am luat camera in primire. Cazarea in sine a fost super, dar nu o recomand din cauza unui "romanism" de-al proprietarului care mi-a lasat un gust amar.
Luat masa in Cetara la Cetara Punto e Pasta, foarte mishto mancarea dar portii minuscule si preturi mari(aici e alta discutie).
Una peste alta, Cetara ne-a super-suprins placut, a fost pe gustul nostru 100%.
Am ajuns prabusiti in pat, la 00.00, nani.
Urmeaza alta zi.
Probabil voi reveni cu o selectie scurta de poze la final, cand apuc sa le descarc.

Edited by AdrianHH, 11 April 2024 - 00:33.


#1362
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006
Pacat ca nu ati fost si la acele vile, intre care Vila Misteri, poate cea mai faimoasa din sit, cu fresca pe 3 pereti prezentata in multe documentare. Tot in acea zona erau si monumentele funerare. Noi am platit extra Artecard pentru a merge acolo, nu erau departe.

#1363
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Da, pacat! Insa atat i-a permis timpul. Asa si Herculaneum ar fi musai de vazut, pt noi a fost peste asteptari.
Gandind constructiv, are un motiv sa revina. 🙂Iar pt fresce, Muzeul de Arheologie chiar merita vizitat.
E o zona in care ai pentru ce (re)veni de muuulte ori!

#1364
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 23.04.2007
Dap, am invatat din calatoriile ultimilor 16 ani ca niciodata sa nu zici niciodata. Oricum mai avem planuri prin sudul Italiei pt viitor Posted Image
Iar concluzia pe care am tras-o e ca traseul corect ar fi fost cu intrare dinspre Pompei Scavi initial cu retur spre cealalta iesire(dinspre gara Pompei). Noi deja cand ajusesem la For, deja eram foarte obositi.
Ziua 2 a fost dedicata unei calatorii spre Maiori intai. Am luat bilete dar SIta-ul a fost atat de aglomerat incat nici macar nu am putut ajunge la validator Posted Image
Am luat la pas Maiori, plaja, pasticerii si gelaterii, Biserica Sf.Dominic.
La un moment-dat ne-am lovit de semnul "Path of the Lemons" - si aducandu-mi aminte de ce am prospectat am luat-o la pas. Per total a fost super experienta.  Mai vazusem si un episod din "Gino's Italian Escape" cu referire si la zona aceasta, practic a picat la fix Posted Image
Am ajuns in Minori intr-un final unde am luat "pranzul de dupa masa" si ne-am plimbat pe stradute.
Am facut si o mica calatorie perpedes intre Minori si Maiori(pe langa mare) si apoi Sita spre casa. Plimbare prin Cetara, masa de seara la Ristorante S. Pietro si nani.

Edited by AdrianHH, 12 April 2024 - 08:44.


#1365
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Deci nu este bine. 😃Deja incep sa fac lista pentru a treia calatorie in zona: Herculaneum, Maiori, Minori, Cetara… ca sa nu mai zic cate ne-au ramas prin Napoli. Plus insulele.

#1366
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,563
  • Înscris: 14.04.2008
Nu a fost bine pt ca ei aveau de luat trenul din gara Pompei la plecare, nu din Scavi. Plus ca erau treziti cu noaptea-n cap. Cel mai ok cred ca era sa ia un mic dejun in Napoli si ceva la pachet pt pranz, sa intre pe la Scavi si sa iasa pe la Piazza Immacolata.

#1367
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmdt, on 12 aprilie 2024 - 09:03, said:

Deci nu este bine. 😃Deja incep sa fac lista pentru a treia calatorie in zona: Herculaneum, [...] ca sa nu mai zic cate ne-au ramas prin Napoli. Plus insulele.
Si noi :D

View Postdariuscha, on 12 aprilie 2024 - 10:09, said:

Nu a fost bine pt ca ei aveau de luat trenul din gara Pompei la plecare, nu din Scavi. Plus ca erau treziti cu noaptea-n cap. Cel mai ok cred ca era sa ia un mic dejun in Napoli si ceva la pachet pt pranz, sa intre pe la Scavi si sa iasa pe la Piazza Immacolata.
Ai intuit perfect :D

#1368
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,399
  • Înscris: 23.04.2007
Ziua 3.
Am luat Sita de dimineata spre Atrani.
Prima oprire dupa ce ne-am minuntat de frumusetea ce ne inconjura a fost in piata centrala. De acolo am luat-o la pas spre Basilica San Salvatore de' Birecto si Basilica Santa Maria Maddalena(extraordinara !). De acolo privelistea spre mare si coasta e de nedescris.
Ne-am reintors in piata unde ne-am asezat la Restaurantul Savò unde am luat pranzul. Mancarea foarte foarte buna, preturi mici(wow!) nu mai retin dar parca nici coperto nu aveau sau era 1 euro, m-a mirat avand in vedere ca preturile la cazari prin Atrani erau obscene.
De ce la Savò ? Pentru ca acolo s-au filmat mai multe scene din filmul Equalizer 3(cu Denzel W.), aparut relativ recent. Excelenta atmosfera, imi aducea aminte de Mamma Mia si Skopelos.
Dupa povestea asta, am coborat la mare prin tunelul din apropiere, unde am avut un moment de respiro.
Am plecat apoi pe jos spre Amalfi unde in nici 15minute eram deja la plaja Posted Image. Facut 1 milion de poze din toate unghiurile.
Am reusit sa ne bagam in apa(avea cam 14-16 grade pe la ora 16.00) si chiar sa inotam.
Pe la 17.00 am luat-o la pas pe langa fantana Sf. Andrei, am mers pe pietonala centrala spre Dom pe care l-am vizitat, apoi am urcat pe pietonala pana nu prea mai era nimic de vazut.
O galagie, aglomeratie si vacarm e nedescris. Sincer, extraordinar de frumos Amalfi-ul dar nu pe placul nostru cu aceasta aglomeratie. Adica, de-abia aveai loc sa mergi pe jos. Nici nu vreau sa stiu cum ar fi prin iulie-august. Preturile...de Amalfi(8E un serbet de lamaie, 4 euro o cupa de inghetata(2.5E=2 cupe in rest in celelalte locatii), etc...), felurile de mancare erau de la 20E in sus majoritatea, etc.Ne-am luat o pizza take away pe care am savurat-o pe langa faleza in asteptarea autobuzului de retur.
Aflasem ca ultimul autobuz(duminica) e la 19.00, cam ciudat avand in vedere aglomeratia(L-S erau si la 21.00 si 21.15).
Ca o nota personala : soferii de SITA sunt sinucigasi in marea lor majoritate. In 6 calatorii, doar de unul normal am dat, unul care a intarziat 25min in Cetara venind din Salerno(adica pe un drum de 30 min el a facut 55) dar a mers super lin. Restul parca vor sa faca curse cu motociclistii, se arunca in curbe doar pe baza claxonului(am studiat si eu treaba asta de-alungul anilor dar da rateu intr-un final cand dai de un turist ce a inchiriat masina si habar nu are cum se circula pe acolo si se arunca in fata ta). Nu stiu, jos palaria pt ei ca pot dar cu atatia turisti nu as conduce asa niciodata. De la mijlocul autobuzelor pana in spate, senzatia era super nasoala. In una din zilea am stat in fata chiar langa bara si a fost ok dar in rest mi s-a parut ca frica de avion era o gluma fata de asta.
Am ajuns in Cetara unde dupa alte plimbari pe stradute si limoncello pe faleza Posted Image ,  ne-am oprit pt cina la Restaurantul Marepizza. Preturi decente acolo(4.5E NastroAzzuro la 0.62, 5E Ichnusa/0.5, cu ocazia asta am descoperit si berea care mi-a placut cel mai mult : Messina, platou urias de fructe de mare la 15 euro, etc). Seara ne-am asezat pe faleza iar la lumina lunii cu turnul din Cetara frumos iluminat si Salero licurind in departare. Ireala senzatia!

Edited by AdrianHH, 12 April 2024 - 11:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate