Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1407 replies to this topic

#1333
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Pe la 16 e cam greu sa iei masa pe oriunde, mai ales in Sudul Italiei. De la 15 majoritatea restaurantelor inchid pana pe la 18-19 cand incep sa serveasca cina.
De asemenea, de mancat dimineata e cam greu, doar un croissant sau ceva asemanator, mi-e greu sa cred ca vei gasi restaurante sau fast fooduri deschise inainte de ora 11.

Una dintre partile esentiale la excursia in zona aia e gastronomia, cred ca cu greu gasesti in toata lumea asta mancare mai buna ca acolo asa ca e pacat sa mananci pe la gara sau pe fuga pe undeva.

Cetara e regina gastronomiei pe Coasta Amalfi, acolo ai doua restaurante recomandate de ghidul Michelin: San Pietro si Al Convento. Eu am mancat la San Pietro, absolut senzational.
Cetara e recunoscut pentru ton, (e cel mai bun ton din Europa pentru ca nu se practica prelucarea industriala) si pentru Colatura di Alici.

Edited by giuliani2, 15 March 2024 - 23:35.


#1334
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
@mdt, eu nu inteleg , pe trenitalia, daca selectez Pompei Scavi spre Salerno imi face ruta autobuz spre Pompei (central) si de acolo spre Salerno, deci nu vad legatura directa. Din ce am gasit pana acum, gara Pompei Scavi e pt Circumvesuviana spre Sorrento.

Am gasit pe site-ul SITA si o legatura de la Nocera inf(Croce Sud) direct spre Cetara, tot la 19.00 ajunge.

LE: Am gasit acum,
"În al patrulea rând, diferența este că Napoli Centrale este stația principală la suprafață, Napoli Piazza Garibaldi, imediat dedesubt, este stația de metrou cu patru căi care deservește legătura feroviară," Deci, Garibaldi e in subteran...
Am vazut ca ati postat mai devreme, multumesc mult! Deci, cu Garibaldi am lamurit-o.

Deci, problema nu e cum ajung in Pompei, pe la Scavi sau pe Pompei Centrale(ca sa zic asa) ci mai mult seara sa nu ma lungesc pana ajung la cazare, probabil vom fi extenuati si nedormiti.

Attached Files

  • Attached File  Bus.png   61.23K   9 downloads

Edited by AdrianHH, 15 March 2024 - 23:37.


#1335
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Ma uit si eu un pic. Da, autobuzele alea SITA sunt o varianta. In ce zi a saptamanii ajungeti? Ca vezi ca mai difera orarul in zilele de lucru versus week-end si sarbatori.

Deci ori luati trenul Pompei - Nocera Inferiore si de acolo autobuzul, ori tren Pompei - Salerno si de acolo autobuzul.

Edited by mdt, 15 March 2024 - 23:48.


#1336
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In privinta mancatului: daca ajungeti la 8:45 AM puteti sa va opriti in aeroport la o cafenea sa luati o cafea si un sandvici/croissant/sfogliatella (patiserie tipica din zona, umpluta cu ricotta cu lamaie). Sau luati autobuzul pana la gara si apoi un mic dejun similar in interiorul Napoli Centrale. Dupa parerea mea nu are rost sa va invartiti prea mult cautand de mancare in Napoli la ora aia matinala. Luati acest mic dejun si mergeti spre Pompei.

Apropo de recomandari culinare, in Amalfi, recomandam pasticceria Andrea Pansa, langa dom. Mai erau niste inghetate spectaculoase prin oras, avea toata lumea - nu erau de nicio treaba. La Andrea Pansa erau chestiile adevarate, atat prajituri, patiserie, cat si inghetata. (ca in multe locuri similare in Italia sunt preturi diferite daca stai la masa sau daca le iei cu tine)

Edited by mdt, 16 March 2024 - 00:13.


#1337
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
Pe Coasta Amalfi am gasit doua patiserii senzationale, pe langa Andrea Pansa din Amalfi, chiar langa dom, e si Sal de Riso din Minori. Eu nu-s un fan al genului, dar cand am gustat Delizio al Limone am trecut de partea cealalta :)
Daca ajungi la Minori, Locanda del Pescadore e super, insa daca ma gandesc mereu am mancat in restaurante alese aleator si am fost impresionat.

Cred ca Coasta Amalfi e pe locul doi la capitolul gastronomie dupa Sicilia si Napoli :)

#1338
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgiuliani2, on 15 martie 2024 - 23:32, said:

Pe la 16 e cam greu sa iei masa pe oriunde, mai ales in Sudul Italiei. De la 15 majoritatea restaurantelor inchid pana pe la 18-19 cand incep sa serveasca cina
Bun, sper sa nu va plictisiti de multumesc-urile mele. Da, multumesc! Uite ca in ciuda 5Terre-urilor din 2022 am omis a lua in considerare orarul.
Am re-configurat, avem 2 restaurante/pizzerii in zona Garibaldi/tren, ajungem in jur de 09.50(minim), luam ceva pe fuga(daca nu chiar din aeroport), avem la 10.27 sau 11.27 doua trenuri, ne lasa la 11.06/12.06 in Pompei, masa de la 12(am gasit mai multe restaurante in Pompei(Centrale) spre sit care au deschis 12-15, deci e bine), apoi sit de la 13- ~17 si apoi plecare spre Cetara. Avem tren la 17.07(ala cu schimbare), ne lasa la 18.00 in Salerno, la 18.30 Sita si 19.00 Cetara.

View Postmdt, on 15 martie 2024 - 23:44, said:

Ma uit si eu un pic. Da, autobuzele alea SITA sunt o varianta. In ce zi a saptamanii ajungeti? Ca vezi ca mai difera orarul in zilele de lucru versus week-end si sarbatori.

Deci ori luati trenul Pompei - Nocera Inferiore si de acolo autobuzul, ori tren Pompei - Salerno si de acolo autobuzul.
Vineri, 5 aprilie.

View Postmdt, on 16 martie 2024 - 00:03, said:

Apropo de recomandari culinare, in Amalfi, recomandam pasticceria Andrea Pansa, langa dom.
Notat Posted Image

Planul e :
Ziua 1 - Pompei si mai mult pe drum spre cazare/Cetara. La 19.00 deja e intuneric si nu prea mai avem ce face decat sa urmarim apusul din Sita Posted Image
Ziua 2&3 Cetara(bine...fiind cazati, probabil serile vom petrece mai mult pe acolo), Minori, Maiori, Ravello, Atrani(m-a innebunit Equalizer 3) si Amalfi.
Ziua 4. Retur spre Napoli unde avem cazare 1 noapte. Urmeaza sa creionez un plan pe repede-inainte pentru dupa-amiaza aia. Vrem sa facem multe, am notat multe chestii din acest topic, sa vedem ce e fezabil. Din ce am inteles de la gazda, o sa avem instructiuni de la gazda pt intrat/iesit asa ca nu e musai sa pierdem vremea "pt check-in/out". Cu un rucsacel in spate, e un fel de back-pack-your-life style Posted Image
Ziua 5-Plecare de la 07.45 AM, deci, direct avion.

Edited by AdrianHH, 16 March 2024 - 01:02.


#1339
giuliani2

giuliani2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 04.11.2023
In Maiori eu n-as pierde timpul. In afara de catedrala nu ai ce vedea, e singurul oras de pe coasta care arata altfel, comun....... Vara e ok daca ai copii, e plaja mai lata, insa eu n-as oprit acum in Maiori. Minori e mic de tot, in 10minute ai terminat tot ce e de vazut..... eventual sa mergi la masa si sa faci o vizita la Sal de Riso. In schimb Ravello, Atrani si Amalfi e altceva, noi am mers la Ravello cu autobuzul, am mancat acolo o pizza + vizitat vilele, si am coborat pe jos spre Atrani.

Cred totusi ca depinde mult de cum e vremea la Ravello, eu as lasa flexibila vizita si in functie de vreme as merge la Ravello intr-o zi sau alta. Intr-o zi cu soare ce se vede de sus de la Ravello e imbatabil Posted Image
Din punctul meu de vedere, astea trei locuri sunt cele mai de neratat puncte din zona.

PS: A Paranza din Atrani iarasi e un restaurant senzational.

Edited by giuliani2, 16 March 2024 - 01:48.


#1340
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Nu mai bine mergeti in Positano in loc de Maiori si Minori?

#1341
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Adrian, la Napoli Garibaldi aveti Sfogliatelle Attanasio, iar aproape un Conad.
La Pompei (din ce am eu scos), La Delizie Pompei deschide la 10,30 si o puteti lua in considerare pt pranz inainte daca ajungeti devreme. Dupa 12, aveti si alte optiuni. Tot in zona aveti Gioelia pt desert.

#1342
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca luati un mic dejun intarziat pe la 10 nu prea se potriveste cu un pranz devreme, la 12.  In aceasta prima zi as prioritiza vizitarea Pompeiului si ajungerea la o ora decenta la cazare si apoi mesele. Adica nu as pierde o ora prin Pompei oras ca sa se deschida restaurantele ca sa ajungem deja toropiti la ora 13:30 - 14 in orasul antic.

#1343
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmdt, on 16 martie 2024 - 07:25, said:

Nu mai bine mergeti in Positano in loc de Maiori si Minori?
Pentru bugetul nostru, nu vom reusi Capri, Ischia, Napoli pe deplin(decat o dupa-masa/seara). E si departe rau de Cetara, adica pe capatul celalalt.
Am cochetat mult cu ideea de cazare in Sorrento si apoi bus spre Atrani. Dar au fost doua-trei chestii care ne-au schimbat planul. Cazarile "decente" pana in 100-110euro/noapte/tripla/fara mic dejun erau in balarii, departe de tren/bus, putine ,etc in Sorrento. Doi : Sincer, nu stiu ce sa zic, dar Positano imi place dar Sorrento-Amalfi aveam pe drum doar Positano. Pe partea cealalta, din micul meu studiu, mi-au placut mai mult Cetara, Ravello, Atrani, Maiori-Minori. Cred ca suntem putin mai mult atrasi de cele mai putin super-des-vizitate. Am ales Positano sa il vedem doar daca se aliniaza planetele, probabil ca nu, la fel ca si Corniglia din 5T pe care am decis sa nu o vizitam.
Probabil daca se vor mai alina planetele vreodata si poate planul meu (Romania-Albania-ferry )  se va implini, atunci vom aveam si un alt traseu/ee : Alberobello, Ostruni, Apulia, Matera, restul Napoli-ului, Ischia/Capri, Tropea, Taormina, Siracusa sau Palermo pe care le am pe lista.
Momentan ramanem pe ideea asta, nu le va acoperi pe toate dar o mare parte da.

View Postgiuliani2, on 16 martie 2024 - 01:46, said:

PS: A Paranza din Atrani iarasi e un restaurant senzational.
Notat Posted Image


View Postdariuscha, on 16 martie 2024 - 08:11, said:

Adrian, la Napoli Garibaldi aveti Sfogliatelle Attanasio, iar aproape un Conad.
La Pompei (din ce am eu scos), La Delizie Pompei deschide la 10,30 si o puteti lua in considerare pt pranz inainte daca ajungeti devreme. Dupa 12, aveti si alte optiuni. Tot in zona aveti Gioelia pt desert.
Multumesc ! Unele deja le aveam pe lista, e clar, gusturi apropiate Posted Image

View Postmdt, on 16 martie 2024 - 08:25, said:

Adica nu as pierde o ora prin Pompei oras ca sa se deschida restaurantele ca sa ajungem deja toropiti la ora 13:30 - 14 in orasul antic.
Asta ma tem si eu ca voi pati. Am salvat cateva restaurante, incercam sa o lalaim cu o felie de pizza ceva pana in Pompei, daca gasim ceva deschis, mancam unde o fi la 11-12 cat mai devreme si apoi sit si sa ajungem in Cetara mai repede. Stau cu grija ca in Cetara vom ajunge mereu seara tarziu dinspre Pompei/Amalfi/Ravello in zilele 1-2-3 iar ziua 4 vom "fugi" repede spre Napoli sa prindem cat mai mult, pana la urma e pacat, nu e deloc de ratat Cetara. Nu mai suntem nici la 25 de ani , plus copil, deci, mai meritam si un moment de respiro.

Acum, scuze de offtopic/ontopic,
Care e site-ul oficial pt biletele pt Pompei(doar sit)?
http://pompeiisites.org
https://naplespompeii.com/ (asta imi apare pe google maps ca fiind site oficial)
https://www.pompeitickets.com/
https://www.pompeionline.net/
https://www.ticketone.it/
https://www.pompeitickets.it/

Edited by AdrianHH, 17 March 2024 - 22:47.


#1344
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Mie asta mi s-a parut a fi site-ul oficial: http://pompeiisites.org/en/, iar biletele le-am luat de pe link-ul de la ei, prin intermediul ticketone.it

Interesanta lista asta, cu ce case din Pompei sunt deschise, la ce ore si in ce zile: http://pompeiisites.org/en/houses/
Tot de acolo se poate downloada si harta, ca sa vedeti de acasa cam despre ce e vorba.

In privinta programului din prima zi eu zic sa lasati decizia pt la fata locului: vedeti exact la ce ora iesiti din aeroport, ajungeti in gara, poate mancati atunci mai consistent si apoi sunteti bine pana dupa vizitarea Pompei-ului. Pana la urma orice ar fi, in Italia nu mori de foame, gasesti ceva de mancare la orice ora. (nu neaparat la restaurant)

Edited by mdt, 17 March 2024 - 23:01.


#1345
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
M-am intors aseara dintr-o vacanta in zona, 5 nopti in Sorrento, 2 nopti la Napoli. Ne-am miscat mult, am vizitat din Sorrento (unde nu regret deloc cazarea, desi oscilam intre acesta si Salerno) la Capri, Positano, Amalfi, Ravello, Atrani si Pompei. Apoi am plecat cu bagajul la Napoli si Caserta, vizitat palatul, intors la Napoli, a doua zi plina la Napoli, ziua urmatoare am plecat. A fost o vacanta foarte reusita, am vizitat tot ce mi-am propus, exceptie doar biserica San Michele din Anacapri, inchisa pana la Paste, cea cu podeaua din ceramica pictata manual. Vremea a fost superba, era lucrul de care mi-era teama, pe coasta nu a fost aglomerat, Napoli insa mi s-a parut cel mai obositor oras, din cauza traficului si a aglomeratiei. Am folosit Artecard Campania 3 zile la intrarile la Pompei si Caserta, tren Sorrento-Napoli  si Napoli-Caserta si retur, funicular si metrou in Napoli, plus intrare la jumatate de pret la palatul regal din Napoli. Revin cu detalii dupa ce ma dezmeticesc, dar daca aveti intrebari, va raspund cu drag.

#1346
EL74

EL74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2024

View Postkerkyra, on 20 martie 2024 - 10:21, said:

Am folosit Artecard Campania 3 zile la intrarile la Pompei si Caserta, tren Sorrento-Napoli  si Napoli-Caserta si retur, funicular si metrou in Napoli, plus intrare la jumatate de pret la palatul regal din Napoli. Revin cu detalii dupa ce ma dezmeticesc, dar daca aveti intrebari, va raspund cu drag.

Cand ai putin timp poti te rog detalia putin modalitatea de folosire a cardului Artecard - daca ai folosit aplicatia pe telefon si a functionat ok, cum ai folosit passul pentru calatoriile cu trenul Sorrento - Napoli si Napoli-Caserta (folosesti passul direct la gara sau trebuie rezervat ceva in prealabil) si daca pentru intrarile la muzee/obiective exista intrari dedicate posesorilor de card, un fel de skip the line  dupa cum am citit (sau trebuie rezervat ceva)?

Vom ajunge la Napoli la finalul lunii aprilie si suntem 2 adulti, un tanar de 20 de ani si altul de 17 iar pentru ultimul din urma nu exista varianta de Artecard si mi-e teama ca o sa ne complicam la intrare. Cei sub 18 ani inteleg ca au intrare gratuita dar nu as vrea sa intram separat sau sa asteptam pe la vreo coada pentru accesul gratuit si ma gandesc ca mai bine ii iau si lui un pass de Artecard young, asa nu ne mai complicam nici cu biletele de transport pt el...

#1347
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Raspund eu, din experienta noastra.
Aplicatia nu e ideala. Poate sunt eu conservatoare, insa in cazul nostru a trebuit sa ne logam de fiecare data cand am folosit-o. Am facut fotografii codurilor primite, insa si asa trebuia sa ne deblocam telefoanele, sa cautam foto…. De baterie nu mai zic! Rezervari:nu. E transport public obisnuit.
Nu stiu cum e pt Caserta, insa la Circumvesuviana scanezi codul la poarta si intri. Intrarile pe peron sunt ca la metrou, cu porti. Noi am procedat asa: deschidea unul telefonul, arata codul personalului, rosteam cuvantul magic “Artecard” si persoalul de serviciu ne deschidea poarta. Inclusiv la funiculare. Doar in autobuze am scanat complet.

Acum muzeele: nu am prins aglomerat nicaieri, nici macar la Pompei. Exista case dedicate unde codul primit (cel pt muzee) e scanat si ti se elibereaza tichet. Personalul e ok, ma indoiesc ca ati avea dificultati in a obtine la acelasi ghiseu biletul gratuit pt minor. S-ar putea sau nu sa va ceara un document justificativ (ex. la Pompei cam sigur, la Herculaneum nu cred, am prins personal extrem de amabil). Nu trebuie rezervat nimic. Doar atat: obtinut biletul de intrare dupa ce s-a scanat codul.
Vafaceti calculul si vedeti cat ar costa transportul luat separat si/sau daca merita acel Artecard pt junior.


#1348
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 05.11.2009
Eu m-am descurcat bine cu aplicația. Și am avut amândouă codurile (pentru mine și pentru soț) în aceeași aplicație. Nu a fost nevoie să mă autentific decât prima dată când am folosit-o.

#1349
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Completez si eu ce ti s-a raspuns mai sus. Noi am luat fiecare cate un artecard pe telefonul propriu, nu am stiut cum ar functiona daca as lua eu doua de pe telefonul meu. Trebuie sa iti faci un calcul destul de exact cu ce vrei sa vezi, pentru ca s-a scumpit si nu stiu cat mai renteaza, eu am tot socotit si rassocotit, nu stiu cat am iesit in avantaj, dar macar nu am mai avut bataie de cap la biletele la intrari si transport. La tren si funicular functioneaza cum a zis Dariuscha, cuvantul magic deschidea porti, nu l-am scanat pe nicaieri decat la muzee. Acolo ti se elibereaza bilet fara a mai sta la coada, este ghiseu separat (Caserta si Pompeii). La Pompeii, daca vreti sa vedeti si Vila Misteri, nu e acoperita de Artecard si va trebuie supliment, care a mai costat 8 euro! Aici mi s-a parut cam magarie, diferenta la biletele normale, intre cel care iti acorda intrare sau nu la Vila Misteri era de 4, la Artecard cereau 8. In fine, de asta zic ca nu stiu cat a meritat. Am avut intr-adevar putin bataie de cap cu logatul, uneori nu prea mergea netul, pentru a accesa codurile, dar nimic de nerezolvat. Recomand sa ajungeti la Caserta, mi-a placut foarte mult palatul, interioarele mi s-au parut peste Versailles. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere. Si pentru Napoli, recomand capela Sansevero (doar cu rezervare prealabila pe net).

Edited by kerkyra, 31 March 2024 - 14:39.


#1350
EL74

EL74

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.03.2024
Multumesc pentru raspunsuri!🤗

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate