Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Ce parere aveti despre limbajul nonverbal?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Poll: Stii sa citesti un limbaj nonverbal? (44 member(s) have cast votes)

Stii sa citesti un limbaj nonverbal?

  1. Da (31 votes [70.45%])

    Percentage of vote: 70.45%

  2. Nu (13 votes [29.55%])

    Percentage of vote: 29.55%

Vote Guests cannot vote

#1
thedaniel

thedaniel

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.10.2009
Salut!
Cat ajuta in comunicare limbajul nonverbal?
Cat ajuta limbajul nonverbal in viata, in cariera, la interviuri, la negocieri, etc.?
Este important limbajul nonverbal in viata de cuplu, in atragerea partenerului/partenerei?
Stii sa citesti un limbaj nonverbal?

Iata cate intrebari am! :D

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postthedaniel, on 24th March 2010, 09:22, said:

Salut!
Cat ajuta in comunicare limbajul nonverbal?
Cat ajuta limbajul nonverbal in viata, in cariera, la interviuri, la negocieri, etc.?
Este important limbajul nonverbal in viata de cuplu, in atragerea partenerului/partenerei?
Stii sa citesti un limbaj nonverbal?

Iata cate intrebari am! :D

ai si un site?

#3
thedaniel

thedaniel

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.10.2009

View PostCentris, on 24th March 2010, 07:41, said:

ai si un site?


Nu mai am site, mi l-am inchis acum aproximativ doua luni. De fapt era un blog, unde am incercat sa dezbat si acest subiect... nu prea a mers.

#4
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
si pe aria auto postezi asta ???

#5
thedaniel

thedaniel

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 41
  • Înscris: 10.10.2009

View PostRoVal1972, on 24th March 2010, 07:54, said:

si pe aria auto postezi asta ???
Am trimis unui moderator un mesaj sa-l mute la o sectiune potrivita.
Fiindca din greseala l-am deschis aici, si mi-am dat seama tarziu.
Observ ca l-a mutat si ii multumesc. :)

Edited by thedaniel, 24 March 2010 - 10:00.


#6
CuteGuy

CuteGuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 11.09.2005
Cine stie sa citeasca si sa foloseasca limbajul non-verbal, insemna ca a avut grija sa treaca prin niste lucruri pe care le-a facut tocmai, ca sa ii fie de folos. In general (pararea mea) oamenii business folosesc si se folosesc de astfel de "comunicari".
Pentru partea de "sentimentalisme" este mai putin luat in seama si implicit, mai putin important. De ce? Pentru ca nu sunt cautate acele subtilitati de care ai nevoie. Alchimia ajuta mai mult, uneori.

#7
mikiugor

mikiugor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 07.06.2010
Lucrez intr-un domeniu in care este esential sa cunosc limbajul nonverbal ca sa pot capta atentia oamenilor si sa o dirijez acolo unde trebuie.....
Cunostintele le folosesc la munca dar si in viata particulara (se numeste defect profesional).
Daca ajuta ? Depinde ce intelegi prin asta....Atractia dintre posibili parteneri nu tine de limbajul acesta dar, categoric el exista in interactiunea dintre persoane.

#8
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
nu stiu daca poti avea o parere despre un anumit tip de limbaj :rolleyes:


da , ca tot veni vba , am o parere f buna

#9
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postthedaniel, on 24th March 2010, 09:22, said:

Salut!
Cat ajuta in comunicare limbajul nonverbal?
Cat ajuta limbajul nonverbal in viata, in cariera, la interviuri, la negocieri, etc.?
Este important limbajul nonverbal in viata de cuplu, in atragerea partenerului/partenerei?
Stii sa citesti un limbaj nonverbal?

Iata cate intrebari am! :D


Ca o paranteza, comunicarea presupune mult mai multe aspecte decat cele asupra carora se concentreaza unii. Daca ai fi facut un sondaj sa intrebi "cine stie sa comunice?", ai fi vazut ca toata lumea "stia". Personal lucrez in domeniu (da, chiar e un domeniu care se ocupa cu asa ceva) si experienta mea cu elevii, studentii, tinerii si oamenii din organizatii imi dovedeste contrariul.
Prin natura intrebarilor pe care le pui, cred ca deja stii/cunosti/ai parere despre raspunsuri. Dar e de apreciat ca incerci sa deschizi o astfel de discutie aici. Succes!

In orice curs/carte de comunicare vei gasi (cu aproximatie) aceasta defalcare a contributiei in comunicare:
5% - cuvintele
38% - tonul
57 % - limbajul trupului
De aici se pleaca invariabil si se deschide discutia importantei acestui bodylanguage.

Nu sunt insa de acord, sau mai bine spus, nu cred ca acest model este complet. Spun asta pentru ca nu ia in calcul relatia dintre emitator si receptor. In momentul in care exista o relatie intre cei doi, mai exact incredere, atunci cuvintele au o contributie colosala in proces, 90 - 98%.
Gandeste'te daca vrei la faptul ca te injura unu in trafic, si te baga'n origini. Na, te doare de obicei fix in pix.
Dar cum e cand copilul iti spune asta? Cum e cand copilul nu te injura atat de obscen, ci doar iti spune ca "nu vreau sa mai vorbesc cu tine".

Limbajul trupului este deci important in masura in care ceea ce spui nu este congruent cu ceea ce crezi si in masura in care nu exista incredere intre cele doua parti.

View Postmikiugor, on 30th November 2010, 12:05, said:

Cunostintele le folosesc la munca dar si in viata particulara (se numeste defect profesional).

Nu spune defect, suna urat, sa-i spunem competenta. O competenta odata dobandita, no, o ai, pentru ca'i a ta si vine cu tine :)

#10
bogdan_boss

bogdan_boss

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,456
  • Înscris: 08.02.2010
povesti...
la facultate ma intereseaza sa imi explice profesorul ca lumea, sa imi capteze atentia.
din partea mea poate sa fie si un fost dirijor care preda electrotehnica si are un limbaj non-verbal SENZATIONAL (dupa unii)...

eu niciodata nu am bagat in seama datul din maini, miscatul ochilor nu stiu cum, cap, corp etc.

stii sa vorbesti la obiect? esti sincer? etc etc ?
da? foarte bine.
restu-s umpluturi.. :puke:

#11
srelu

srelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.02.2007
Cred ca ma descurc cu limbajul nonverbal. Chiar am dat un test in care trebuia sa recunosc diverse expresii faciale. Am gresit un singur raspuns.

Intr-un mediu civilizat, bazat pe politete, limbajul nonverbal este extrem de important. Serveste pentru a comunica acele lucruri pe care nu le poti spune verde in fata. De asemenea este important sa recunosti sentimentele pe care le provoci in randul celor din jurul tau, dincolo de ceea ce spun acestia cu voce tare.

De pilda, daca ii ceri unui japonez ceva iar el, cu un zambet neputincios, iti va promite pe un ton ezitant ca va da curs cererii tale, nu te baza pe el. Omul nu vrea sa te jigneasca cu un refuz brutal dar in mod evident nu-i convine. E randul tau sa intelegi ca pana sa ajungi la o intelegere cu el mai ai de negociat.

#12
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Efectele mesajelor nonverbale sunt mai puternice cu cat exista o mai mare predispozitie pentru receptionare mesajului ca intreg. Deci daca exista interes ... degeaba.

#13
SundanceKid

SundanceKid

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 21.04.2009

View Postbogdan_boss, on 13th December 2010, 23:37, said:


niciodata? nici cand erai indragostit? nici in relatiile cu copii tai?
na, ok, o fi.

Edited by SundanceKid, 04 April 2011 - 11:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate