Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#4087
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.09.2022
Nu mai există mercurial, nu mai există repere. Prețul este acela unde cererea întâlnește oferta. Cu ceva timp în urmă am făcut un pat pentru doi tineri căsătoriți care mi-au plăcut. Am adăugat un adaos simbolic materialelor și manoperei. A doua zi m-am trezit cu toți vecinii că vor și ei paturi ca cel al tinerilor. La care le-am răspuns că oferta a fost limitată, în funcție de stocuri, ca la hipermarket. Am fost catalogat speculant. Nu același apelativ l-au primit și hipermarketurile. Acolo cică-i altceva!

#4088
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Am decis sa fac un dulapior in baie cu pal brut hidrofugat, m-am gandit ca are mai multe avantaje, iar pe hidrofugare nu ma bazez asa tare pentru ca l-am cantuit pe aparat si vreau sa-l vopsesc.

Intrebarea e cu ce l-as putea vopsi? Eu ma gandesc sa dau ce vopsea in ulei gasesc prin casa, dar poate exista ceva mai profi?

#4089
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Salutare,

Pentru cei care fac mobila pe comanda, poate sa ma ajute cineva cu o oferta de pret pentru următoarele scheme? (nu's cel mai priceput la făcut schite, dar cred ca e okay)
Este vorba de o bucatarie completa, în București, zona Militari (Metrou Pacii).

Multumesc.

Attached Files



#4090
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
cel mai simplu este sa faci si vedere de sus sau exact cat este spatiul pt bucatarie (peretii masurati din colt)...mie imi da cu virgula. Corpul de baza - colt- are nevoie de 90cm; la suspendate m-am pierdut. Sincer as renunta la ms vase si as pune acolo sertare si in colt un corp cu depozitare, daca nu este una incastrabila complet sau nu e luata deja.

Parerea mea
Succes

ps. sunt curios si eu ce preturi mai sunt

Edited by superm, 16 August 2023 - 13:22.


#4091
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 17.10.2003
Sa-mi dau și eu cu părerea până apar banii: sertare pe ambele laturi ale coltului nu o sa ai cum sa le deschizi (eventual dacă renunti la mânere în relief) plus ca pierzi locul dintre ele. Dacă intr-una din părți făceai ușă, în locul respectiv (practic cât un modul) puteai băga vase sau alte chestii pe care le utilizezi rar). Nici nu vad ce bagi în atâtea sertare.

#4092
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.09.2022

View Postakeem, on 16 august 2023 - 18:39, said:

.. sertare pe ambele laturi ale coltului nu o sa ai cum sa le deschizi...

Poate vrea Space Corner Synchromotion. Pe schiță specifică deschidere pe colț (în V). La astea s-o fi referit.

#4093
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
https://www.blum.com...orner/overview/

#4094
MFU

MFU

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 18.09.2022

View Postarmag3d0n, on 16 august 2023 - 10:09, said:

...(nu's cel mai priceput la făcut schite, dar cred ca e okay)...

Cotele schiței bucătăriei nu se pupă de nicio culoare.
Corpul de colț, Space Corner, este recomandat să se facă cu lățimi între 900 și 1200 mm cum de altfel a specificat și superm.
Soliciți oferte dar nu specifici nimic legat de materialele din care vrei să fie confecționată bucătăria. Chiar și la cârciumă când soliciți o friptură chelnerul te întreabă de care să fie, mai făcută sau mai nefăcută, cu ce garnitură, cu ce salată.

#4095
armag3d0n

armag3d0n

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 20.08.2007
Cotele de pe schița sunt exact ce am eu nevoie in bucatarie (nu's cel mai bun la făcut schițe și nu am știut cum sa o fac sa arate cat mai bine.)
(PAL Alb + blatul de la bucătărie ceva gri închis) Nu am mai dat comanda la mobila pe comanda și nu știu toate chichitele (care's cele mai bune materiale raport calitate/preț)

Iar pe colt, in momentul de fata este o chiuveta și este foarte incomod sa stai sa mai speli una alta.
Vreau sa folosesc acel spațiu pe colt pentru 3 sertare (exact cum au spus colegii de mai sus, space-corner. Nu stiam ca se numeste asa ca ziceam din prima).

#4096
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postarmag3d0n, on 17 august 2023 - 07:30, said:

Cotele de pe schița sunt exact ce am eu nevoie in bucatarie (nu's cel mai bun la făcut schițe și nu am știut cum sa o fac sa arate cat mai bine.)


incearca de sus desenul, pe foaie de matematica. Colt 90/90 cu msv si cuptor face deja 210cm pe dreapta. Bazele din stnga si cu suspendatele se pupa :) pana la colt cand apar dimensiuni diferite din cauza prof diferite a corpurilor -colt jos 60/60cm , sus nu e la fel. La chiuveta pe lateral sertare si pe fata usi ?!

Daca este exact ce ai nevoie mai bine dai lista cu module si treaba ta cum le montezi.

Succes

#4097
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Salut,
Sunt in cautare de un furnir autocolant pentru o masa cu suprafata din aluminiu, precum acesta. Este un material mai gros, de 1-2mm, nu este folie autocolanta.
Unde as putea gasi? Am batut toate magazinele de bricolaj din zona mea (Brico Depot, Dedeman, Leroy, Hornbach).

#4098
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostFunkBlack, on 27 august 2023 - 07:59, said:

Salut,
Sunt in cautare de un furnir autocolant pentru o masa cu suprafata din aluminiu, precum acesta. Este un material mai gros, de 1-2mm, nu este folie autocolanta.
Unde as putea gasi? Am batut toate magazinele de bricolaj din zona mea (Brico Depot, Dedeman, Leroy, Hornbach).
     Asa ceva? Pe Amazon. Mai asteapta si alte raspunsuri, dar eu nu stiu sa fie si in Romania.


https://www.amazon.c...e/dp/B06XCZX7XW

Edited by sopo, 27 August 2023 - 10:53.


#4099
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,840
  • Înscris: 10.12.2006
Iei furnir si https://www.emag.ro/...0/pd/D1M8HFBBM/

#4100
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,503
  • Înscris: 31.07.2011
Buna ziua,
As dori putin sprijin sau recomandare in speta urmatoare :
- blat de bucatarie MDF (cam in stilul celui atasat, deci nu lucios.. ) bej - stejar. In jurul plitei (sterse cu SANO) sunt portiuni unde si-a schimbat putin "luciul" acest blat.. si as dori sa il readuc pe cat posibil la starea initiala. De acum inainte voi avea mai multa grija vizavi de.. imprejurimi. Cu ce solutie sa sters sau sa.. recapat minimul acela de luciu?
- stiu ca e o folie de fapt.. am incercat cu putina apa initial.. si apoi cu Pronto - parca cu Pronto s-a mai apropiat dar.. mai e. Exista ceva ulei.. sau solutie miraculoasa?
Multumesc pentru orice idee.
[ https://cdn.contentspeed.ro/slir/w600/woodyproducts.websales.ro/cs-content/cs-photos/products/original/650-mm-stejar-bardolino-natur-h1145-st10-blat-de-bucatarie-egger_549_1_1636621369.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://cdn1.all-design.ro/4065-large_default/blat-bucatarie-stejar-sonoma-krono-swiss.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4101
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 17.10.2003
Dacă vorbești de slinul ala mat care se face în jurul plitei unde nu mai aluneca buretele ci simți cum se freacă, eu l-am rezolvat cu Chante Clair albastru.
Pulverizezi, lași un minut sa se înmoaie, apoi ștergi cu prosop de hârtie, dacă se face hârtia gălbuie înseamnă că asta e. Eu am repetat de vreo 3 ori pana am scos blatu la lumina. Și limpezit cu burete cu apa între repetări.
Cel puțin asa a fost la mine.

#4102
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005
Am nevoie de ajutor (productie si montaj) pentru mobilat 2 apartamente in București, sector 3, imi puteti scrie in privat ca sa va dau schitele si codurile de pal, mulțumesc

#4103
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020
Salutare,
Revin la voi pentru un sfat. Atasez o poza cu un peretele din living pe care doresc sa il fac.
Riflajul il voi face din fasii de 18mmx50mm din PAL prinse cu holsurub de o alta placa din PAL.Cum pot prinde acest ansamblu de perete?
De asemenea cum pot prinde placa mare de perete? in spatele acestei placi nu voi continua riflajele si aceasta placa ar trebui sa fie in fata riflajelor cu 3-4cm.
Attached File  living.jpg   259.61K   36 downloads

Multumesc anticipat.

#4104
Frost90

Frost90

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.03.2015
Salut, As dori in viitorul apropiat sa cumpar mobila pentru bucatarie dar recunosc ca sunt total nepriceput. Aveti sfaturi pentru un necunoscator, ce ar trebui sa discut cu firmele care fac mobila la comanda? Am vazut ca se practica mobila din PAL cu fronturi MDF, este ok sa merg pe varianta asta? Exista un soft sau site care e usor de utilizat pentru crearea unei schite? Orice sfat,detaliu este bine venit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate