Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3673
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Legal poate pune cat vrea, dar corect sau fairplay nu mi se pare sa pună "miliarde" doar ca a gasit cumpărător neinformat corect. Asta îmi da impresia ca favorizează  senzații de teapa, tun si suspiciuni care duc la întrebări pe forum...

#3674
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Eu cred ca mai ales in 2018 sunt rarisime firmele din RO care au preturi umflate absurd.

Mobilierul poate sa coste intr-o plaja de cel putin 3 - 4 ordine de magnitudine ( 1000 X - 10000 X ) doar in functie de materiale, accesorii, nivel de finisare si manopera, si asta fara a lua in calcul diferente de marime si nici materiale foarte exotice sau foarte scumpe pt ca atunci putem sa ajunge si la 7 ordine de magnitudine diferenta.

Repet, daca nu se specifica materialele si accesoriile dulapului, este o discutie sterila sau trebuie sa facem noi eforturi nerezonabile si sa povestim exagerat despre tzaspezeci de variante.
Daca e din PAL simplu si nu are accesorii, sistemul de glisare e unul ieftin, etc. atunci poate sa fie mult 7800.
In functie de materiale si accesorii, pretul poate sa fie si OK, poate sa fie si mic, sau se poate face si justificat mult-mult mai scump.

Am vazut oameni care considera ca ceva, mobila sau altceva, este OK doar intr-un anumit fel facuta, doar cu anumite materiale, etc., uneori privind absurd de fixist.
De ex ca e OK doar facuta din panel stratificat cu blinduri pe cant, finisat doar cu anumite lacuri, atat carcasa, fronturi cat si pereti inter, polite, etc. Si sunt unii care privesc asa lucrurile chiar si atunci cand nu-si permit nici ceva de 10X mai ieftin.
Si inca asta nu ar fi o problema, toti avem dreptul sa visam sau sa ne fixam standarde si idealuri.
Problema ridicola apare cand respectivii fie au pretentia sa visezi ce vor ei fara sa-ti spuna - ( ei doar asa considera ca sunt OK si gasesc ca toata lumea trebuie sa vada ca ei), fie/si cand insista sa li se ofere ce vor ei  la preturi de nimic - pt ca ei viseaza si preturile, nu doar materialele, si au impresia ca sunt furati si daca prin absurd le-ai da mobila mult mai ieftin decat costa numai materialele brute fara manopera....

Edited by loock, 23 March 2018 - 16:33.


#3675
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
Salutare, unde as putea gasi folie de pal subtire, doar partea lucioasa de deasupra, ceva in genul cantului, dar la dimensiuni mai mari. Mie imi trebuie la dimensiunea de 400 / 400 mm.
Am atasat poza cu chestia pe care as vrea s-o repar (e o usita de la o masina de cusut). Bineinteles folia autoadeziva de hartie e o slutie, dar nu e rezistenta.

Attached Files


Edited by sir-gilles, 15 April 2018 - 08:32.


#3676
giulio

giulio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 26.12.2006

 sir-gilles, on 15 aprilie 2018 - 08:30, said:

Salutare, unde as putea gasi folie de pal subtire, doar partea lucioasa de deasupra, ceva in genul cantului, dar la dimensiuni mai mari. Mie imi trebuie la dimensiunea de 400 / 400 mm.
Am atasat poza cu chestia pe care as vrea s-o repar (e o usita de la o masina de cusut). Bineinteles folia autoadeziva de hartie e o slutie, dar nu e rezistenta.


1- folia autoadeziva
2 - Cauti un atelier de mobila si iti face alta bucata

#3677
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014
Pentru o bucatarie de 4m, configuratie liniara din MDF vopsit, am primit cateva oferte de pret..mi se par exagerate unele.
1. Kika 7250 € Nobilia
2. 4500 € Kuechen Treff
3. 3000 € Bauformat
4. 2800 € Mobexpert
Voi ca parere aveti?



#3678
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014
Configuratia dorita ar fi ultima cu 2 corpuri tip soldat pentru centrala si cuptor electric, plita fiind pe gaz  aranjamentul cuptor sub plita in cazul verificarilor la gaze e mai problematic..desi e mai frumos si ramane mai mult spatiu pe blat.
Lungimea camerei 4.09
Latimea 2.21

Attached Files



#3679
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 katya7, on 22 aprilie 2018 - 18:43, said:

Pentru o bucatarie de 4m, configuratie liniara din MDF vopsit, am primit cateva oferte de pret..mi se par exagerate unele.
1. Kika 7250 € Nobilia
2. 4500 € Kuechen Treff
3. 3000 € Bauformat
4. 2800 € Mobexpert
Voi ca parere aveti?

a. MDF vopsit pe toate fetele sau nu... ?!
b. usa de 19mm, 22mm sau 28mm ?
c. preturi cu TVA sau fara ?
d. garantie 2 ani, 5 ani sau cat ?
e. blat si hota incluse ?
f. ...alte detalii

Preturile pot fi aproximativ corecte pentru toate variantele functie de ce se afla in spate ...totusi 7250+tva fara hota si blat,pentru un MDF vopsit de 19mm (nu si la interior) e cam mare daca e asa, cum si 3.000euro cu TVA inclus pentru garnitura completa cu aparate (cel putin hota), blat  si usi vopsite pe toate fetele de 22mm e cam putin .

Cu hota si blat incluse si MDF vopsit lucios 19mm imi iese de la 3.000euro+tva.

Edited by superm, 23 April 2018 - 09:07.


#3680
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014
Preturile au tva inclus.
Garantia 5 ani la Bauformat, la restul nu stiu. Probabil tot atat.
Fronturile sunt din mdf vopsit, carcase din pal. Electrocasnicele nu sunt incluse in pret..fara hota. Blatul este de 4cm pal la Mobexpert. De la celelalte nu am oferte mai detaliate.Urmeza sa merg in magazin. Voiam sa aleg varianta cu pret just..bauformat pare, sa nu pierd timpul degeaba pe la toti.
Ce parere ai de bauformat, in comparatie cu mobexpert?
La kika fac reducere 50%.
Tu spui ca e corect pretul de 3000€ pt 4m mdf doar fronturi, restul pal cu blat inclus fara electrocasnice(si fara hota)?
Multumesc!

Edited by katya7, 23 April 2018 - 19:39.


#3681
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Blat de 40mm, poate...

#3682
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014

 katya7, on 23 aprilie 2018 - 19:34, said:

Preturile au tva inclus.
Garantia 5 ani la Bauformat, la restul nu stiu. Probabil tot atat.
Fronturile sunt din mdf vopsit, carcase din pal. Electrocasnicele nu sunt incluse in pret..fara hota. Blatul este de 4cm pal la Mobexpert. De la celelalte nu am oferte mai detaliate.Urmeza sa merg in magazin. Voiam sa aleg varianta cu pret just..bauformat pare, sa nu pierd timpul degeaba pe la toti.
Ce parere ai de bauformat, in comparatie cu mobexpert.
La kika fac reducere 50%.
Tu spui ca e corect pretul de 3000€ pt 4m mdf doar fronturi, restul pal cu blat inclus fara electrocasnice(si fara hota)?
Multumesc!


#3683
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 superm, on 23 aprilie 2018 - 09:07, said:

a. MDF vopsit pe toate fetele sau nu... ?!
b. usa de 19mm, 22mm sau 28mm ?

c. preturi cu TVA sau fara ?
d. garantie 2 ani, 5 ani sau cat ?
e. blat si hota incluse ?
f. ...alte detalii


Preturile pot fi aproximativ corecte pentru toate variantele functie de ce se afla in spate ...totusi 7250+tva fara hota si blat,pentru un MDF vopsit de 19mm (nu si la interior) e cam mare daca e asa, cum si 3.000euro cu TVA inclus pentru garnitura completa cu aparate (cel putin hota), blat  si usi vopsite pe toate fetele de 22mm e cam putin .

Cu hota si blat incluse si MDF vopsit lucios 19mm imi iese de la 3.000euro+tva.

 katya7, on 23 aprilie 2018 - 19:34, said:

Preturile au tva inclus.
Garantia 5 ani la Bauformat, la restul nu stiu. Probabil tot atat.
Fronturile sunt din mdf vopsit, carcase din pal. Electrocasnicele nu sunt incluse in pret..fara hota. Blatul este de 4cm pal la Mobexpert. De la celelalte nu am oferte mai detaliate.Urmeza sa merg in magazin. Voiam sa aleg varianta cu pret just..bauformat pare, sa nu pierd timpul degeaba pe la toti.
Ce parere ai de bauformat, in comparatie cu mobexpert?
La kika fac reducere 50%.
Tu spui ca e corect pretul de 3000€ pt 4m mdf doar fronturi, restul pal cu blat inclus fara electrocasnice(si fara hota)?
Multumesc!

Cum am spus corecte pot fi toate, mai putin varianta cu 50% reducere care nu mi se pare in regula. Tot raman intrebarile referitoare la cum sunt vopsite usile si ce grosime au, plus fiecare ce materiale folosesc in general ( structura, feronerie, usi , blat- rezistente la apa, foc, UV, continut de formaldehida).

In mod normal o bucatarie buna ca in desen ar fi intre 3.000-5.000euro fara aparatura, deci toate sunt ok si alegerea e a ta  Posted Image ...daca ma intrebi pe mine devin subiectivPosted Image  si as alege un italianaPosted Image

#3684
katya7

katya7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.12.2014
Inteleg ca nu ai cum sa evaluezi fara detaliile demne de luat in seama enumerate de tine.
De la mobexpert am niste detalii tehnice ale materialelor folosite:
=> fronturi 18 mm din MDF vopsit, disponibile pe 60 de culori lucioase sau mate.
=> structura realizata din panouri aglomerate din lemn de 18 mm.
=> blat din pal melaminat termorezistent de 40 mm; optional acesta poate fi inlocuit cu blat din compozit de cuart.
De la celelalte nu am primit oferta detaliată, doar poza si pret.
Feronerie Blum folosesc toate.
Unii se plâng de calitatea montajului, a serviciilor firmelor de mobila de la noi.
Poate "bucatariile germane" sau italiene cum spui tu fac diferenta.
Dar nici sa dai 7000 euro pentru niste pal in mare parte, doar cu cateva placi de mdf la fronturi, cu eticheta "germansbucatarie"



#3685
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 katya7, on 24 aprilie 2018 - 21:16, said:

Inteleg ca nu ai cum sa evaluezi fara detaliile demne de luat in seama enumerate de tine.
De la mobexpert am niste detalii tehnice ale materialelor folosite:
=> fronturi 18 mm din MDF vopsit, disponibile pe 60 de culori lucioase sau mate.
=> structura realizata din panouri aglomerate din lemn de 18 mm.
=> blat din pal melaminat termorezistent de 40 mm; optional acesta poate fi inlocuit cu blat din compozit de cuart.

La Mobexpert pretul e corect, plus ca cel putin firma va mai fi si peste doi ani...

 katya7, on 24 aprilie 2018 - 21:16, said:

Feronerie Blum folosesc toate.

...si aici depinde ce Blum, sunt firme care folosesc produse Blum de serie si sunt firme care cer feronerie dedicata si aici poate fi mai buna sau mai proasta functie de cum le coreleaza cu restul materialelor.

 katya7, on 24 aprilie 2018 - 21:16, said:

Dar nici sa dai 7000 euro pentru niste pal in mare parte, doar cu cateva placi de mdf la fronturi, cu eticheta ....

Nici PAL-ul nu mai e ce a fost Posted Image , exista Placi Aglomerate de Lemn de mult mai multe feluri (densitate, grosimi, continut formaldehida, rezistenta apa/foc) si laminate/cantuite in alte cateva moduri deci si aici e o diferenta intre placile de serie si cele facute pentru anumite firme/marci/produse. Este ca si cum ai lua granitul/marmura/gresia care se pune pe jos si ai face direct blat de bucatarie sau mai nou sa faci bucatarie cu usi din MDF infoliat ... se poate, dar de ce ?

Parerea mea este ca daca tine 10-15ani fara probleme majore si clientul este multumit (multumit in sinea lui, nu ca se lauda cu ce are ca sa nu pice prost) poate fi din orice materiale si de la oricine.

Edited by superm, 25 April 2018 - 08:45.


#3686
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Salut,

Am nevoie de un sfat pentru montarea in baie a unui corp suspendat pe sina. Corpul are 25 KG gol si probabil ca va ajunge la 35 -40 KG incarcat. Oare este suficient sa fie fixat pe sina prin dibluri cu holtsuruburi de 8. Zidul este din caramida si va trece si prin faianta. Latimea corpului suspendat este de doar 40 cm si nu as vrea sa dau prea multe gauri prin faianta dar daca este necesar pentru rezistenta o facem si pe asta..

#3687
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 Neolix, on 29 aprilie 2018 - 22:29, said:

Salut,

Am nevoie de un sfat pentru montarea in baie a unui corp suspendat pe sina. Corpul are 25 KG gol si probabil ca va ajunge la 35 -40 KG incarcat. Oare este suficient sa fie fixat pe sina prin dibluri cu holtsuruburi de 8. Zidul este din caramida si va trece si prin faianta. Latimea corpului suspendat este de doar 40 cm si nu as vrea sa dau prea multe gauri prin faianta dar daca este necesar pentru rezistenta o facem si pe asta..


Dintr-un catalog de mobila (suspendatele montate cu sina) :
"Portata massima dei ripiani,dei pensilie dei mobili:
*ripiano:il carico massimo consentito è di35kg di peso uniformemente distribuito
*pensile: ha una portata massima di 80kg
*mobili: (che appoggiano a terra su 4 piedini): portata massima di 250kg comprensivi del peso del mobile.
*cassetti e cestelli: guide tarate per un elevato carico dinamico (50kg)."

...deci tine  80kg pe sina. Sa fie sigur as pune in fiecare parte o bucata de sina cu 4 prinderi si as vedea ce caracteristici are mobila si de unde iau sina.
Succes.

Attached Files

  • Attached File  abs.jpg   31.69K   14 downloads

Edited by superm, 30 April 2018 - 09:31.


#3688
Neolix

Neolix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 19.05.2005
Multumesc, problema mea nu era daca tine sina ci daca 2 suruburi in dibluri pot tine tot ansamblul (35 -40 kg)

#3689
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In forfecare sau in smulgere ?

Ce intelegi prin sina ?

Unde le prinzi, in perete sau in tavan ?

Din ce e facut peretele / tavanul ?

La corpurile suspendate pe perete, atunci cand acestea sunt mai inalte se prind pe doua randuri, se pune polita fixa de ex., si se prinde si sub capac si sub polita fixa, dar asta nu atat pt. ca nu rezista holtzsuruburile in forfecare (rezista) ci pt. ca apare o parghie prea lunga de la capac pana jos la un corp inalt, si la deschiderea usilor se poate trage elastic corpul in fata, care in timp poate sa slabeasca diblurile din perete si sa le smulga.
La prinderea asa numita pe sina cu gheare reglabile in loc de coltare, chiar si la corpurile suspendate cu inaltime normala poate sa fie neplacuta solutia pt ca fiind doar agatate pe marginea sinei, fara o fixare solida ci doar gravitational usor agatate sus, se pot ridica si rabate destul de usor din partea de jos, si pe langa angoase si sperietura, pot sa si sara de pe sina. Corpurile se cupleaza intre ele in speranta ca masa cumulata o sa reduca problema tragerii usoare a lor.
La corpuri inalte insa, si cu sina si fara ( coltare normale) se prefera prinderea pe doua randuri - asa cum am amintit mai sus.
Se monteaza polita fixa si se pun si pe ea coltare sau gheare.
Sau se prind coltare pe laterale, caz si mai bun pt ca peretii se transforma astfel in console, iar holtzsuruburile mici cu care sunt prinse de pereti stau si ele in forfecare si nu in smulgere.
Prinderea pe fund e o cretinitate in general, pt ca holtzsurubelele stau in smulgere si se smulg usor, si coltarele se indoaie si ele mult mai usor, si practic sunt puse degeaba. Exista coltare speciale cu ambutisare foarte adanca, care rezista mai bine si puse normal si puse invers, insa ar fi nevoie ca si prinderea lor de fund sa fie facuta cu suruburi cu piulita si saiba, de ex. cu zenc la exterior sub corp si saiba si piulita la interior, evident o solutie de bricolaj si nu una rapida si profesionala.

Rezistenta holtzsuruburilor depinde si de aliaj, de tipul de otel, si depinde si de defectele lor, nu sunt scanate cu ultrasunete ca la avioane..., si de asemenea depinde si de abuzul aplicat la strangere ( floarea se poate rupe inca de la strangere) si de asemenea e limitata si de stresul materialului, imbatranire, uzura, fragilitate, tenacitate, solicitare mecanica repetata, plus oxidare, corodare, etc.
Insa in general daca sunt alese decent rezista.
La 100 DaN/mm2 in forfecare, ai destula sectiune fara sa apelezi la diametre foarte mari.
Sunt uzuale cele de 6 care au miezul mult mai mic decat helixul si totusi tin.
Daca pui si sub capac si mai jos pe laterale, peretii corpului devin console si nu se mai indoaie suruburile.
Indoirea apare datorita parghiei cand holtzsurubul iese prea mult in afara peretelui si nu e nici bine strans.
In urma indoirii se poate smulge diblul din perete pt ca directia in jos transforma forta de forfecare in forta de smulgere.
E o problema la chiuvete fara picior, pt ca nu poti sa strangi mult portelanul care se sparge, insa la corpuri suspendate nu ai problema asta.
O problema mai mare o reprezinta peretii din caramida, fie ea plina dar moale, fie ea celulara...Si atunci se folosesc fie ancore chimice, fie se fac improvizatii cu dibluri speciale fortate unul in altul plus holtzsuruburi perimetrale de blocare...

La tavan, in primul rand trebuie sa fie din beton armat sau macar din dulapi de lemn.
Daca e moale, atunci iar trebuie sa folosesti suruburi pe care le prinzi din pod cu piulita si saiba cat mai enorma...

Pt tavan de beton se foloseste prindere in 4 puncte, cu baze mari intre ele, cu bara filetata M10 si conexpanduri din otel eloxat pt. ele, cu saibe si piulite in corp sub capac, iar capacul este prins de corp corespunzator de solid cu masa incarcata.
In cazul in care corpul nu ajunge pana in tavan, de ex deasupra unei insule, inaltimea fiind dictata de alte corpuri deja prinse pe pereti, atunci bara filetata este corespunzator de lunga si mascata de ex prin niste cutiute ( 4 peretei laterali) realizate dintr-un material similar sau finisat similar cu restul corpului, ( PAL, lemn, baitz, vopsea, culoare) sau eventual la culoarea tavanului, care e ea, alb etc.

Edited by loock, 30 April 2018 - 19:06.


#3690
Flavinho

Flavinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 08.09.2005
Am o nedumerire poate ma luminati. Între corpurile de jos și sus din Bucătărie am faianța exact pana sub corpurile de sus. Problema mea e ca înălțimea hotei va fi cu vreo 20 cm mai mare și nu știu dacă sa ma înalt cu faianța in zona respectiva sau sa las zugrăveala. Voi cum ați făcut sau ați face?

Edited by Flavinho, 05 May 2018 - 06:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate