Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Despre MOBILA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4138 replies to this topic

#3691
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 Flavinho, on 05 mai 2018 - 06:34, said:

Am o nedumerire poate ma luminati. Între corpurile de jos și sus din Bucătărie am faianța exact pana sub corpurile de sus. Problema mea e ca înălțimea hotei va fi cu vreo 20 cm mai mare și nu știu dacă sa ma înalt cu faianța in zona respectiva sau sa las zugrăveala. Voi cum ați făcut sau ați face?
Da, e mai bine sa pui faianta.
Poti sa nu pui daca nu te deranjeaza ca va fi cea mai expusa bucatica din bucatarie la jeg. Ce crezi ca se spala mai bine? Zugraveala sau faianta?

#3692
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
Era ideal ca faianta sa fi e si un pic sub corpurile de sus (chiar si sub cele de jos), si da, in dreptul hotei e recomandat sa pui faianta. un rand, doua....a cate 3 placi...

#3693
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Flavinho, on 05 mai 2018 - 06:34, said:

...... Problema mea e ca înălțimea hotei va fi cu vreo 20 cm mai mare.......
Cam asa ...

Attached Files



#3694
free_2_joy

free_2_joy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.11.2005
Nu stiu daca postez unde trebuie, dar am vazut ca aici se vorbeste despre mobila. As vrea sa fac la comamda mobila pentru o bucatarie intr-o garsoniera si nu stiu la ce firma sa apelez. Cineva mi-a zis de Sipro. Voi ce parere aveti?

#3695
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007
Salutare,

Am un prieten care lucreaza ca expat in Romania, dar trebuie sa plece si vrea sa isi vanda mobila. Stiti cumva daca exista vreo firma care cumpara mobila? el se gandeste ca daca o pune pe OLX, exista riscul sa o cumpere cineva repede si ramane fara mobila pana la data plecarii...

#3696
iwantmorespam

iwantmorespam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 18.06.2008
Vreau sa achizitionez o mobila de bucatarie de la Ikea. Ar fi standard corpurile lor a.i. sa se potriveasca masina de spalat vase si cuptor incorporabile de la alti producatori? Mi-as monta, decupa blatul etc singur, daca ei nu ar fi de acord cu montajul (am construit o mobila de bucatarie de la zero acum cativa ani). La chiuveta si la hota nu ma astept sa intampin probleme. Dar am inteles ca la masina de spalat vase e mai complicat putin - era vorba la un moment dat pe topic de o inaltime minima a plintei.

#3697
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Doresc sa fac o bancuta de hol din pal, Stejar Bardolino. https://ro.pinterest...57791431275445/ fara partea capitonata
Problema mea este ca, in total, am nevoie de vreo 2mp din o placa intreaga si nici nu am ce face cu restul si nu am cu ce sa o aduc acasa.

am 2 intrebari:
1. Stiti cumva daca pot gasi, in Bucuresti, in atelier care sa imi taie atat cat am nevoie? Am cerut oferte pe la firmele de mobila si mi-au cerut pe ea 600 - 650 roni
2. Daca u reusesc asa ma gandeam sa o fac din lemn si a pun in autocolant de culoare. Stiti pe unde as puea gasi nuanta de care am nevoie?

Thx,
Dan.

#3698
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
ca fapt divers ,am gasit la un un magazin online un dormitor care mi-a placut dar trebuia transport pe vreo 400 km. cautand un magazin mai aproape am vazut ca producatorul e doar la 120 km dar pretul de fabrica e mai mare fix cu 1500 lei , ba chiar mentioneaza pret de producator :)

Edited by csi1, 18 June 2018 - 01:45.


#3699
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 csi1, on 18 iunie 2018 - 01:43, said:

ca fapt divers ,am gasit la un un magazin online un dormitor care mi-a placut dar trebuia transport pe vreo 400 km. cautand un magazin mai aproape am vazut ca producatorul e doar la 120 km dar pretul de fabrica e mai mare fix cu 1500 lei , ba chiar mentioneaza pret de producator Posted Image

E normal in majoritatea cazurilor si sunt destule explicatii si pe forum. Un exemplu este o fabrica din Romania care pentru a putea supravietui trebuie sa produca si vanda mobila de 1 000 000euro/luna adica cateva camioane bune (sute de seturi de dormitoare) pe care piata din Romania nu le poate lua asa ci doar cei din Italia, Rusia, Franta etc.. In aceasta situatie fabrica merge cu 3% profit si vinde volum la pret mic. Italia vinde in magazine din Romania unor distribuitori care aduc marfa de la mii de kilometri.

Deci vinde cu un pret la volum si cu altul la bucata si e normal. Suna ciudat dar este mai profitabil pentru ei sa vanda cu pret foarte mic la comanda mare si la o bucata (care este posibil sa nu fie acum in seria mare de productie a lor) sa ceara mult mai mult. Magazinul online pune cat vrea el la pret, sa fie in regula si pentru el, si posibil sa fie sub pretul care il da producatorul la bucata. La fel este si la aparatura electrocasnica si ;a multe produse...la majoritatea cred.

Edited by superm, 18 June 2018 - 08:22.


#3700
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004
Salutari la toata lumea,
Doresc sa achizitionez mobila la bucatarie la o casa semifinisata. Este pentru prima data cand fac asa ceva. Urmeaza sa caut o firma care produce mobila la comanda, dar inainte as vrea cateva pareri/sfaturi de la oameni care au mai facut acest lucru. M-am gandit sa cer 3,4 oferte pentru a obtine un pret cat mai avantajos. Ca sa pot sa cer oferte am nevoie sa cer acelasi lucru de la toate firmele, evident Posted Image Asa ca am nevoie de cateva sfaturi:
1. M-am gandit la un blat din lemn ( am vazut ceva pe dippanels care arata bine ) 3 cm ? ( oare ar fi de ajuns ? ) rezista sa pun oale incinse pe ele?
2. Peretii au latime de 60 cm. Un blat de 60, 59 de cm e ok ? trebuie sa fie mai mic?
3. Care ar fi dimensiunile maxime la electrocasnicele care vreau sa le incorporez, adica plita electrica, cuptor si masina de spalat vase ?
4. Ma gandeam sa cer ofert in doua varianta una cu sistem de inchidere cu amortizoare ( sper ca zic bine ) una fara
5. Ce material sa cer? PAL? ( buget limitat deci ma gandesc ca PAL e cea mai ok solutie )
6 Alte sfaturi? Posted Image

Anexez niste poze cu planuri si niste randari. Sa imi spuneti ce parere aveti. Repet, e un domeniu nou pentru mine, orice sfat/critica va fi apreciata.

Multumesc!

Attached Files



#3701
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 VXxL, on 19 iunie 2018 - 12:19, said:

Anexez niste poze cu planuri si niste randari. Sa imi spuneti ce parere aveti. Repet, e un domeniu nou pentru mine, orice sfat/critica va fi apreciata.



Cred ca ar fi mai bine sa pui 3 corpuri de 60cm si corp colt cu depozitare 90*90cm - ar rezulta 270cm, diferenta un fals la perete in stanga (la fel perete dreapta) pentru siguranta, iar pe celalalt perete e mai simplu cu colt 90*90cm, chiuveta 60 si msv 60 plus 90cm (sau 2*45) , 80cm . In practica corpul de chiuveta pe colt nu este recomandat deoarece se pierde spatiu, arata cum arata si nici nu e foarte practic.



Succes...

Edited by superm, 19 June 2018 - 13:17.


#3702
VXxL

VXxL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 14.12.2004
Mutumesc pentru sfat

#3703
Vergu

Vergu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 15.11.2013
Buna seara. Am 2 sifoniere (unul cu 3 usi si suprapozabil) si unul cu 2 usi si suprapozabil. Culoarea natur, bine intretinute. Vreau sa le dau. trebuie sa golesc un apartament. Nu cer cine stie ce pe ele. Sunt din Bucuresti.

#3704
razvan087

razvan087

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.02.2012
Pt Manead, poti gasi ce gautinla Mam Bricolaj si Regency Company,este in jur de 230 coala de pal,te duci acolo si te intelegi cu oamenii!

#3705
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 razvan087, on 28 iunie 2018 - 09:05, said:

Pt Manead, poti gasi ce gautinla Mam Bricolaj si Regency Company,este in jur de 230 coala de pal,te duci acolo si te intelegi cu oamenii!
Nu imi da restul de placa inapoi?

#3706
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 17.01.2008
@razvan087 & @manead
Stejar Bardolino nu au in stocul curent (MAM BRICOLAJ). Se aduce pe comanda....Deci nicio sansa sa platesti si sa iei cat ai nevoie (sa te intelgi cu ei)
Doar toata placa. Inteleg ca iti trebuie sub juma de placa...
Aceiasi problema am avut-o si eu , tot cu Stejar Bardolino (gri) pentru niste usi...
A trebuit sa "planuiesc" si niste usi pentru niste corpuri pe care le voi face candva in viitor....  :lol:

#3707
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Salutare. Doresc sa imi fac din pal de 18 mm, o masa plianta cu dimensiunile de 1700x800x800. Credeti ca o masa cu partea de sus dublata ar fi mult mai stabila, mai rezistenta?

#3708
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 danrogo2001, on 04 iulie 2018 - 13:16, said:

Salutare. Doresc sa imi fac din pal de 18 mm, o masa plianta cu dimensiunile de 1700x800x800. Credeti ca o masa cu partea de sus dublata ar fi mult mai stabila, mai rezistenta?
NU

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate