Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#2215
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
in tulcea circula o vorba..... la elesteu(secat) daca scapi saminta jos ea rasare tu nu trebuie decit sa distrugi buruienile si vei obtine productii maxime....am dreptate daniel?

#2216
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daniel Tandara are aluviosoluri. Terenuri foarte fertile ,precum Balta Borcea, IMB.
Cultivi si grau? adora astfel de soluri si poti scoate super productii.

#2217
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Pai in mare parte pentru asta ma duc si eu... pluviometre... si m-ar interesa pachetele tehnologice pentru rapita, sa vedem preturile si nu in ultimul rand, discount-urile!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ojR7eFEvmeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostDSMsorin, on 22 ianuarie 2013 - 19:42, said:

in tulcea circula o vorba..... la elesteu(secat) daca scapi saminta jos ea rasare tu nu trebuie decit sa distrugi buruienile si vei obtine productii maxime....am dreptate daniel?
Chestia cu productiile MAXIME e relativa, eu am avut productii bune pana acum, dar niciodata maxime! Posted Image In mare parte asa e, lupta mare e cu bucuienile... daca se trece cu brio de etapa asta, e bine apoi. Cresc buruienile in pamanturile alea de nu-ti vine sa crezi! o sa fotografiez in vara asta cateva portiuni cu buruieni, sa va speriati si voi putin! Posted Image  Si mai e o chestie, mai ales la mine, eu care lucrez printre cele mai joase suprafete, nu merge treaba de gen minimum tillage.

View Postmedelin992, on 22 ianuarie 2013 - 19:42, said:

Daniel Tandara are aluviosoluri. Terenuri foarte fertile ,precum Balta Borcea, IMB.
Cultivi si grau? adora astfel de soluri si poti scoate super productii.

Da, cultiv si grau. Am postat azi cateva mesaje in sectiunea "grau", care contin si poze.

View Postrhdghdhs, on 22 ianuarie 2013 - 19:36, said:

e pamant nisipos, daca vezi la mine in zona ce bulgari uriasi se scot la arat, te sperii.

Din contra, chiar nu are gram de nisip in el... asa se face dupa procesul asta de inghet-dezghet, din cauza asta iti creeaza impresia ca e nisipos. La arat, toate ridicaturile alea care le vezi tu in poze, erau de fapt, bolovani.

Edited by daniel_tandara, 22 January 2013 - 19:50.


#2218
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
ca sa obtii asa teren spaga este mult mai mare decit arenda,,,,,esti descurcaret,,felicitari daniel.

#2219
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
E un pamant greu de lucrat, oricum... mai ales daca nimeresc vara secetoasa si trebuie sa pregatesc terenul pentru paioase, ma vede Dumnezeu. Anul asta am facut 3 discuituri pe aratura ca sa imi iasa patul germinativ... chiar si dupa astea 3 discuituri... a iesit cat de cat acceptabil. Inghite si mai multa motorina la lucrari...

View PostDSMsorin, on 22 ianuarie 2013 - 19:57, said:

ca sa obtii asa teren spaga este mult mai mare decit arenda,,,,,esti descurcaret,,felicitari daniel.

Eu nu am dat nicio spaga, niciodata, tata a fost sef de ferma cand inca functionau IAS-urile si a luat terenul in concesiune cu contract pe 49 de ani. Taica-meu a decedat in 2005 si eu am ramas mostenitor ale partilor sociale din societate.

Si unchiul meu e in aceeasi situatie, cu acelasi model de contract de concesiune, tot fost sef de ferma, si nu da nicio spaga nici el... vorbesc foarte serios.

Edited by daniel_tandara, 22 January 2013 - 20:03.


#2220
DSMsorin

DSMsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 27.10.2011
atunci esti foarte norocos

daca pamintul e uscat nu intra plugul,, discul merge deasura pe bolovani,,, freza dupa un tractor puternic face treaba buna....dar le strici si pe acelea repede

#2221
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postrhdghdhs, on 22 ianuarie 2013 - 19:36, said:

e pamant nisipos, daca vezi la mine in zona ce bulgari uriasi se scot la arat, te sperii.

Movilele alea pe care le vezi in poze, asa aratau asta toamna la arat... bolovanii s-au "topit" odata cu trecerea iernii peste ei. Asta e o poza de pe internet, am descarcat-o ca sa iti faci o idee.

#2222
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
cam te ascunzi dupa stabilopozii aia, stai la umbra la o  Posted Image

#2223
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostDSMsorin, on 22 ianuarie 2013 - 20:17, said:

atunci esti foarte norocos

daca pamintul e uscat nu intra plugul,, discul merge deasura pe bolovani,,, freza dupa un tractor puternic face treaba buna....dar le strici si pe acelea repede

Ai dreptate, daca e tasat si se usuca bine pana sa-l ari... nu mai intra plugul deloc, se face ca betonul. Si apoi dupa ce-l ari, bolovanii aia se usuca, normal... daca nu prinzi nicio ploaie peste ei si incerci sa-i maruntesti pe timp de seceta... e foarte greu. Lucrari repetate, motorina multa, utilaje stricate etc.

View PostDaniel_Florici, on 22 ianuarie 2013 - 20:31, said:

cam te ascunzi dupa stabilopozii aia, stai la umbra la o  Posted Image

Imi pare rau ca nu am o poza din toamna de la arat. In orice caz, nu e nicio diferenta in comparatie cu aratura din poza pe care am postat-o mai sus. Asta era si ideea. Sa va prezint aici, araturi dupa diferite culturi... unele mai bulgaroase,  altele mai uniforme si mai asezate...

#2224
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Am exact si eu acelasi teren intr-o parte a fermei, ii spunem teren de balta, e in lunca siretului si mare chinuiala sa pui culturi de toamna, noroc ca e irigabil. Trestia si palamida sunt principalele buruieni aici.

#2225
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Da, asta sustineam si eu, pentru culturile de toamna, nu de fiecare data, ci atunci cand e seceta, mai ales fereasca Dumnezeu de o seceta profunda ca nu prea ai ce sa-i faci cateodata.

Am avut si eu multa palamida si trestie, in unele locuri foarte deasa trestia, dar mi-am creat ferestre de genul "porumb dupa grau", am erbicidat cu glifosat si am scapat in mare parte de ele. Era jale cand era stuful des si mare... cum era in alti ani... fiind si mult se uzau si curelele la combina prematur... tractorul se inmuia cand dadea la arat in palcurile alea de stuf. Rizomii de stuf sunt foarte vigurosi.

Nu mai zic de prasile mecanice prin lan de porumb in care e si stuf des... tre' sa alergi dupa cultivator sa cureti sectiile de stuf de-ti sar ochii. Se infunda cultivatorul si incepe sa puna cultura la pamant.

Imi pare rau ca nu am poze cu stuful... pentru ca in general, eu fotografiez numai ce-mi place. :D :D

Edited by daniel_tandara, 22 January 2013 - 20:43.


#2226
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
@daniel_tandara
ute aici trestie sa iti clatesti privirea, daca iti era dor Posted Image
http://forum.softped...0#entry11788103

#2227
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostIdI1, on 22 ianuarie 2013 - 21:03, said:

@daniel_tandara
ute aici trestie sa iti clatesti privirea, daca iti era dor Posted Image
http://forum.softped...0#entry11788103
E foarte rara trestia aia... o sa fotografiez eu un palc de trestie din lan la vara...

#2228
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
ati rupt ceva pe la pluguri anul asta?

#2229
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Corect, Am si mai multa trestie, dar nu vreau sa ma laud cu ea.
http://forum.softped...8#entry11561745

anul asta nu am avut unde rupe plugusorulPosted Image , nici anul trecut, dar acum doua toamne da.

Edited by IdI1, 22 January 2013 - 21:11.


#2230
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostDaniel_Florici, on 22 ianuarie 2013 - 21:10, said:

ati rupt ceva pe la pluguri anul asta?

Eu nu (deocamdata). Unchiu' anul asta dupa NH 5060 are un Vogel cu trei cormane. L-a rupt ghici de unde. De la cadru. Cand s-a uitat tractoristul in spate, ara numai cu o cormana. Celelalte 2 perechi de cormane ramasesera in urma. De barse nu mai vorbesc...

Aaaa, acum 2 ani la fel patise, dupa Lamborghini de 155 CP are plug tot Vogel cu 4 cormane. A terminat aratul cu plug cu trei. :D

View PostIdI1, on 22 ianuarie 2013 - 21:11, said:

Corect, Am si mai multa trestie, dar nu vreau sa ma laud cu ea.
http://forum.softped...8#entry11561745

anul asta nu am avut unde rupe plugusorulPosted Image , nici anul trecut, dar acum doua toamne da.

Da, la tot la fel e si al meu (stuful), ca densitate. :) dar, al tau creste de vreo trei metri asa... aproximativ? :D

View PostDaniel_Florici, on 22 ianuarie 2013 - 21:10, said:

ati rupt ceva pe la pluguri anul asta?

Tu...?

Edited by daniel_tandara, 22 January 2013 - 21:26.


#2231
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 26.03.2012
Apropo de pierdut cormane. Aici la noi acum cativa ani cativa mergeau in coloana la discuit si cand ajung la tarla inginerul il intreaba pe ultimul tractorist: Da tu unde te duci? tractoristu de colo foarte convins si pe ton apasat, Pai eu la discuit domn inginer........si ingineru de colo....da asa fara disc?Posted Image Ala pierduse discu pe drum ....Faza de Stan si Bran

Edited by Daniel_Florici, 22 January 2013 - 21:31.


#2232
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Mda... circula si pe la noi prin zona tot felul de discutii de genul asta... unu cica o data, facea un sasiu de U650, l-a montat, a pus cabina... dupa care isi da seama ca si-a uitat rucsacul in sasiu! :)) Altul (povestea unul din angajatii mei), dormea pur si simplu in brazda, il lua somnul si adormea, avea un stil de a dormi preventiv, se trezea la capatul brazdei. La un moment dat a dat peste un hidrant, a rupt hidrantul, apa sarea in sus, si cand a ajuns cu cabina deasupra hidrantului a inceput sa ii bage apa in cabina. AJUTOR, MA INEC!!! :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate