Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Porumbul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6787 replies to this topic

#2251
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
La noi azi au fost 2-3 grade maxim, i.ar campurile sunt acoperite cu zapada in prop de 80%, si eu am bucata de grau circa 2 ha unde nu are zapada deloc pe ea si stau cam stresat pt ca a prins si niste friguri mai bune. Sper sa nu fie compromis, dar ce vad la tine e cam naspa, speram sa fie bine peste tot

#2252
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
E naspa ca nu are zapada, sau ti s a parut naspa graul? Spune-mi sincer.

Edited by daniel_tandara, 22 January 2013 - 22:42.


#2253
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
E bine ca e inca verde, probabil culoarea aia putin galbuie se datoreaza faptului ca in iarna vegetatia e mai lenta si putin gerul , dar nu m.as gandi la ceva rau, ajutat putin din toate partile cred ca o revina

#2254
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Eu sunt foarte optimist... am umblat azi prin toata sola. Culoarea aia e de la varfurile frunzelor care sunt arse de ger. Dar graul e bun. Pana acum e foarte bine... eu sper de acum incolo sa nu fie probleme. La noi anunta vineri si sambata ninsoare consistenta. Acum sa vedem, daca ii da plapuma n-o sa fie probleme cu el... eu chiar n-am niciun stres. Sincer

Sunt optimist, pentru ca am avut mult mai rau de atat si n-au fost probleme.

Tu semeni numai soiuri romanesti, in general?

#2255
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
eu anul asta am pus Emerino so Capo

#2256
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
sa mai vina oleaca de zapada
si asa nu pot intra pe camp :))
da de ce vb la porumb de grau
off: ariesan si astardo :D

#2257
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
ca nu e garda sa ne prinda Posted Image

#2258
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Nu stiu nimic despre soiul asta al tau... in fine, ce vroiam sa spun, e ca asta e al doilea an in care seman grau austriac, anul trecut mult mai rau a fost in primavara... un fir aici... un fir colo... nu dadeai doi bani pe el... si ala romanesc (am avut si Boema) nu era ars aproape deloc... soiurilor austriece li se ard frunzele asa, pentru ca probabil nu sunt la fel de aclimatizate ca si astea romanesti, dar in primavara le dau clasa soiurilor romanesti de la distanta! Vorbesc din proprie experienta.

Vino pe sectiunea "graul" daca vrei sa vorbim mai multe.

#2259
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
As avea doua intrebari, vad ca sint multi agricultori aici:
- Cam care ar fi costurile la care se ridica cultivarea unui hectar de porumb in conditiile in care am utilajele mele? Am vazut niste cifre de acum doi ani, dar m-ar interesa un pret actualizat...
- Cam care ar fi productia de boabe la Ha daca as folosi sisteme de irigatii?

Multumesc.

#2260
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
cu ce utilaje lucrezi, ce consum ai arat, discuit, semanat?

#2261
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Probuctia de boabe la hectar... in primul rand sunt multe necunoscute aici... depinde de ce tip de sol ai... depinde in ce zona locuiesti, depinde cata apa vrei sa-i dai... daca ne spui... incercam sa iti dam un raspuns cat putem de "pe aproape".

Depinde si de hibridul pe care vrei sa-l cultivi, etc.

#2262
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
eu vroiam sa.i spun informativ cat costa ca infiinteze cultura ca dupa Dumnezeu cu mila ...cum poti face 800 kg asa poti si face 6,7,8,t

#2263
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Pai estimativ... avand in vedere ca faci cu utilajele tale:
-arat intre 20-25 litri/ha
-discuit (depinde acum cate discuri esti nevoit sau vrei sa dai) intre 8-12 litri/ha
-semanat (nu stiu ce semanatoare ai, daca e cu 6 sau cu 8 sectii) intre 4-6 litri/ha
-erbicidat (aici depinde ce buruieni ai in teren... tinand cont de varietatea de buruieni din teren, preturile la pesticide variaza) 100-150 RON daca n-ai costrei; 250-280 RON daca ai costrei. Consum motorina erbicidat, vreo 1,5-2 litri.
-cultivator (daca vrei sa-i dai) e aproximativ acelasi consum ca la semanat.
-hibridul pe care vrei sa il folosesti. Te poate costa 15 RON KG, sau 30 RON KG, depinde ce hibrid vrei sa folosesti. In mod normal, un sac de 80.000 seminte de porumb, are vreo 22 KG. Tu cam 19-20 trebuie sa le semeni pe un Ha.
-combina... nu stiu ce preturi se practica la tine in zona.
Sper ca ti-a fost de ajutor.

#2264
tubicu

tubicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2013
am si io o curiozitate pt cei di sud gen tulcea braila care aveti pamanturile cele mai bune din tara si fara dealuri prea inalte ca si la noi ,cam cat va costa pe voi efectiv lucrarile agricole cu utilaje ,eu sunt din Salaj si sunt incepator in al 3 lea an de agricultura in special pun porumb,am o arenda micuta de vreo 20 ha toata numai dealuri si pamant argilos si cu tota stradania si seminte de calitate + ingrasamaint nu reusesc in ani buni sa scot mai mult de 3500 kg la ha.Sincer ma compar  tot timpul cu cei din baragan sau carei sm care pe langa costuri care cred eu au mai mici au si productie mare.Mai sunte ti careva aici pe forum cu arende si productii asa mici?cineva di nv tari?

#2265
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
In Tulcea, predomina agricultura pe terenuri deluroase, sa stii... o mica parte din terenurile arabile din Tulcea sunt "fara dealuri", exprimat in procente, cam 80% din suprafata arabila a judetului Tulcea e deluroasa.

#2266
tubicu

tubicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.01.2013
in conditii optime ce productii poti sa scoti ,si cat e la voi arenda?

#2267
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Daca e sa vorbim de conditii OPTIME, minim 10 To/ha. Undeva pe la 11-12. Dar un an cu conditii optime in general (consider eu) se repeta o data la 6-7 ani. Sa stii ca si eu tot incepator sunt, fac agricultura din 2009. Eu nu platesc arenda, eu platesc redeventa, dar in genere, in zona la noi arenda e undeva la 600-700 kg/ha.

Edited by daniel_tandara, 23 January 2013 - 00:16.


#2268
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Multumesc de raspunsuri celor doi Daniel,
-Defapt de acuma ma apuc de agricultura si sapt. viitoare cumpar si utilajele, doua tractoare U650 cu plug, semanatoare & discuri iar pina la toamna vreau sa iau si-un culegator de porumb.
-Cit consuma un tractor de asta, chiar nu stiu...
-Mentionez ca terenul este in jud. Neamt linga Roman iar o alta parte linga Pascani, Iasi.Aveti idee cam ce fel de sol este in zonele astea?

Merci.

LE:
@daniel_tandara,
Am facut o medie la ce mi-ai spus, si ar rezulta asa (cu aproximatie, calculat pretul motorinei la 6 lei):

140 arat
65 discuit
35 semanat
170 erbicide
35 culegator
50 samanta
-----------------
Total = 495 lei/Ha (n-am pus in calcul combina).
Am calculat bine?

Edited by Isaak, 23 January 2013 - 08:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate