Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

2 masculi maturi si o catea in calduri in aceeasi curte !

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Am un husky de vreo 11 ani. El  era masculul alpha. Si un doberman de vreo 4 ani. Pana acum huskyul domina, isi arata suprematia chiar si nemotivat, ca asa i se scula lui. De vreo 2 ani noi am obsrvat ca dobermanul era deja  bine cladit si mult mai masiv si mai mare decat husky-ul, iar lumea  ne avertiza ca o sa fie nasol. Noi o tineam, ca dobermanul a fost crescut de husky, si mereu se va lasa dominat.
De vreo 6 luni am adus si o catea. Tot husky.
Care acum e in calduri. Pe motiv ca nu vroiam sa faca pui atat de mica, ziua ea statea libera in curte si ei inchisi in tarcul lor. Noaptea ea in garaj si ei la paza prin curte. In  mod normal ei stau impreuna  in 3 custi din tarcul lor.
Prima incaierare pe viata si pe moarte a fost acum 2 saptamani. A fost prima data  in care am crezut ca l-a omorat pe husky. Era plin de snage si zacea la pamant fara sa mai respire, in fnal. Taica-miu a rupt o lopata pe doberman si ala nici nu simtea. In final taica- miu a iesit din povestea asta cu o super muscatura de pulpa.
Azi fara avertisment dobermanul s-a infipt in husky. Maica mea singura acasa cu ei. S-a chinuit o jumatate de ora cu alta lopata sa-i desparta. Vecinii peste gard, incercau cu jeturi de apa, dar nu era presiunea mare pana la caini. Nimeni nu avea tupeu sa intre in curte sa ajute.
A fost un cosmar.

Intrebarea este ce facem ? Pe toti ii iubim . Nu ne lasa inima sa renuntam la nici unul. Huskyul este cainele meu de suflet. Dobermanul in afara de ultimele evenimente este cel mai iubitor, protector si bland animal  cu noi (familia).
Pe masculi nu i-ar lua nimeni.
Catelusa inca este pui (8 luni) si este superba. Pt ea ar fi mai usor sa-i gasesc un camin, pt ca e blanda si jucausa. Dar nu stiu daca se va ingropa securea razboiului intre ei, daca dispare cateaua.
Ma gandeam sa castrez dobermanul. Se va rezolva asa ?
Se va termina cand cateaua nu va mai fi  in calduri ?

Acum huskyul e la mine acasa . L-am spalat o ora, ca era negru. Nu vrea sa manance si nici sa bea. Are zgarieturi. Dar putea fi mort demult. Are si o privire ciudata.

Aveti vreo sugestie ? Ca noi suntem blocati  si maica-mea e in stare de soc. A zis ca asmenea cosmar in curtea ei, ea nu mai vrea (fiind singura acasa mai toata ziua). Si nici sa aleaga intre ei nu poate.    Nici eu !

Edited by Ana_Karr, 17 March 2010 - 22:37.


#2
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:o eu ma intreb cum de nu i-ati castrat pana acuma pe caini respectiv sterilizat cateaua !!!

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca nu renunti la unul din cei 2 masculi, fa in asa fel incat sa nu se mai intalneasca(gen unul inchis, altul liber si tot asa).

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Dragoste cu nabadai si lopeti pe spinare! Deci e clar! Separatii pe cei doi, dar total + sterilizarea/castrarea lor si a catelusei!

#5
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
din moment ce stai la casa, cel mai potrivit ar fi ca sa ingropi fff bine 4 capete de la 2 sarme in ciment/ pamant.
pe o sarma sa stea husky, iar pe cealalta dobermanul, dar astfel incat nici unul sa ajunga la celalalt dar sa pazeasca curtea in acelasi timp.
cumpara spray iritant-lacrimogen si pistol-electrosoc si cand se mai intampla vre-o cearta din asta nu ezita sa-l folosesti.
cu lopata il poti taia daca dai din greseala cu taisul, cu ceea ce zic eu il calmezi pe doberman imediat

#6
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007
nu zic ca a facut bine dobermanul sa il muste pe tatal tau, da si-a cam meritat-o. pai bine mai? cu lopata....da-o incolo de treaba. nu mai zi la nimeni ca te reclama ca-l maltratezi. dak a-ti vazut ca-i gagica in  calduri, dc nu i-ati separat? v-ati gandit bine sa o feriti pe ea...dar baietii se dau cocosi si aveti si voi de suferit pe langa. eu te-as sfatui : 1. faci o pereche din cei 2 husky si dai dobermanu
2. castrezi si sterilizezi tot ce prinzi ( la caini ma refer :)  )
3. ii ti pe toti 3 separati unul de altul (tarcuri diferite), pt ca e periculos  sa ii ti legati, simplu, fara tarc. oricand poate scapa unul dintre ei si daca celalalt e legat, s-a dus pe copca.
stiu cum e... am avut caine putin cam violent (cu 4 victime muscate) si cand il vedeam ca-i paliu...lant + tarc ferecat. din ARES il strigam Hanibal Canibal.
o sa se lase cu macel daca nu faci ceva cu ei

Edited by anca13, 18 March 2010 - 01:04.


#7
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Ce simplu gandesti tu ! Taica miu a fost muscat din greseala de husky. In toata valtoarea aia nu se mai uitau pe cine musca.
Si in afara de asta, e foarte simplu de zis :"dai dobermanul!". Excluzand faptul ca nu esti atasat de el, cine iti ia o fiara de 4 ani ? Ca nu-i pudel. Il vrei tu ? Ca vad ca te pricepi.

#8
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Ti s-a dat mai sus solutia...tarcuri separate...cand il scoti pe unul celalalt inchis...si tot asa...mai stiu cazuri si crede-ma ca nu te vei intelege cu ei....se vor bate pana se omoara de fiecare data cand se intalnesc. Mare atentie la constructia tarcurilor pt ca vor specula orice defect si daca exista o cat de mica posibilitate de a ajunge unul la celalalt o vor folosi. Renunta la bate si la lopeti sau apa pt ca nu rezolvi nimic si poti sa faci chiar mai mult rau - cumpara un spray cu piper/iritant/lacrimogen si foloseste-l fara mila daca se mai intampla.

Greseala iti apartine in totalitate pt ca tb sa te gandesti ce se va intampla cu 2 caini masculi la maturitate - in speta se vor bate...capac peste toate le-ai mai adus si o femela ca sa aiba si cea mai puternica motivatie posibila...

Edited by belogerer, 18 March 2010 - 08:52.


#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
eu zic sa castrezi dobermanul....pentru moment....
pe batranul husky lasa-l intreg...oricum are 11 ani...a trecut prin multe (mai ales in ultima vreme)...si o operatie la varsta asta nu i-ar face chiar bine....
pe catelusa...ai putea sa o castrezi daca nu vrei sa faca pui vreodata.... e de preferat sa o castrezia cum....decat sa stea toata viata asa...si sa n-o lasi sa faca pui
eu as incerca variantele astea....si as urmari ce se mai intampla....le-as mai da o sansa.
orice caine care il dai la varsta asta....o sa fie distrus.... si huskyul si dobermanul.

Edited by bubalus, 18 March 2010 - 08:52.


#10
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postbubalus, on 18th March 2010, 21:51, said:

eu zic sa castrezi dobermanul....pentru moment....
pe batranul husky lasa-l intreg...oricum are 11 ani...a trecut prin multe (mai ales in ultima vreme)...si o operatie la varsta asta nu i-ar face chiar bine....
pe catelusa...ai putea sa o castrezi daca nu vrei sa faca pui vreodata.... e de preferat sa o castrezia cum....decat sa stea toata viata asa...si sa n-o lasi sa faca pui
eu as incerca variantele astea....si as urmari ce se mai intampla....le-as mai da o sansa.
orice caine care il dai la varsta asta....o sa fie distrus.... si huskyul si dobermanul.

Odata ce au prins ura unul pe celalalt poti tu sa te dai peste cap ca ei tot pe a lor o tin...nu-i mai impaci nici cu 10 kile de cotlete...

#11
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Nu e OK solutia cu tarcurile diferite. Ei aveau tarcul lor, pt situatii cand ne vin musafiri.
Sa-i tin in tarcuri diferite, inseamna sa am caini de paza pe care-i tin in colivie. Rolul lor e sa pazeasca nu sa stea in "cotet". Ca nu-i tai de Craciun.

Ce ma nelinisteste pe mine acum, e ca huskyul zace. Nu bea si nu mananca. A fost destul de vioi dimineata cand l-am scos afara. Dar in casa parca trage sa moara. Il doare gatul. Sa fie starea lui din cauza ca a fost sugrumat ?  I-am gasit si o capusa  prinsa de el. Mi-e sa nu faca din nou babesioza (boala data de capuse). A mai scapat de 2 ori de la moarte dupa multe perfuzii (babesioza). Are cam aceleasi simptome. Diseara cred ca-l duc la dr.

Edited by Ana_Karr, 18 March 2010 - 09:12.


#12
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Nu cred ca ai inteles...unul in tarc si unul liber prin rotatie...alta solutie nu ai...

Chiar daca nu se vede nimic la suprafata poate avea leziuni interne...cand dai cu lopata intr-un animal se mai intampla...

Daca a avut babesioza o data si nu te-ai invatat minte eu unul nu prea mai am ce sa spun decat ca nu meriti sa ai animalele alea...exista zgarzi si spray-uri anticapuse...stiu...costa dar daca nu iti permiti de ce ti-ai mai luat caine?

Edited by belogerer, 18 March 2010 - 09:19.


#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
E suficient sa sterilizezi cateaua, dar total adica scos si uter si ovare, ca sa nu mai intre in calduri. Se face si gratis daca esti in Buc.

#14
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
numai la castrare va sta capul ala
poate intr-o zi or sa dea astia o lege sa fie castrati si stapanii de caini, sa va vad daca va convine.
man, cum am zis si mai sus, 2 sarme groase prinse bine la capete in pamant/ ciment si la capatul fiecarei sarme cate o cusca/ tarc.
iar caini legati f bine de sarmele alea groase printr-un lant destul de gros su vartej la ambele capete si cu cate o zgarda super puternica si nu mai ai treaba.
lasi cateaua in pace sa se plimba prin curte, asta daca vrei pui, daca nu, o iei acasa pana ii trece ciclul.

Edited by boxerbull, 18 March 2010 - 11:24.


#15
anca13

anca13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 03.06.2007

Quote

Ce simplu gandesti tu ! Taica miu a fost muscat din greseala de husky. In toata valtoarea aia nu se mai uitau pe cine musca.
Si in afara de asta, e foarte simplu de zis :"dai dobermanul!". Excluzand faptul ca nu esti atasat de el, cine iti ia o fiara de 4 ani ? Ca nu-i pudel. Il vrei tu ? Ca vad ca te pricepi.

da draga, ma pricep pt ca am avut caini toata viata mea si acum am 2 (baiat de 6 ani si fata de 5 luni). daca tarcurile nu-s bune, aia nu e bun...aia nu, lasa-i asa sa se manance intre ei...si eventual pe voi. pot pazi foarte bine si din "cotet" dar daca nu iti convine...lasa-i asa. poate va vad la stirile de la ora 5
in privinta capuselor...cum a zis cineva mai sus...sunt farmaciile veterinare si pet-shop-urile pline de antiparazitare. si eu stau la casa, cainele de 6 ani sta afara....si am grija sa ii fac cate o deparazitare la 3 luni iarna si 2 in sezoanele calde .  nu mai luati caini daca nu puteti avea grija de ei.

Edited by anca13, 18 March 2010 - 11:39.


#16
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postboxerbull, on 19th March 2010, 00:23, said:

numai la castrare va sta capul ala
poate intr-o zi or sa dea astia o lege sa fie castrati si stapanii de caini, sa va vad daca va convine.
man, cum am zis si mai sus, 2 sarme groase prinse bine la capete in pamant/ ciment si la capatul fiecarei sarme cate o cusca/ tarc.
iar caini legati f bine de sarmele alea groase printr-un lant destul de gros su vartej la ambele capete si cu cate o zgarda super puternica si nu mai ai treaba.
lasi cateaua in pace sa se plimba prin curte, asta daca vrei pui, daca nu, o iei acasa pana ii trece ciclul.


Tu ai vazut cum face un caine mascul cand da de o femela in calduri? Nu cred ca altfel nu recomandai sa lase cateaua in calduri libera si masculii legati...asta e sadism curat...in plus exista riscul sa se imperecheze cu dobermanul si ies corcituri pe care nu le va lua nimeni si ajung in strada sau vor fi extrem de greu de plasat..
Despre comportamentul cainilor in lant si mai ales despre cum se schimba un caine obisnuit sa fie liber cand e pus in lant stii cate ceva? Iar nu cred...dar fa un mic exercitiu de imaginatie cu tine legat si te prinzi cum sta treaba...

#17
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Din ce stiu eu, ce a fost mai greu a trecut deja... Husky-ul nu ma e alfa, a fost deja detronat... Probabil se vor mai bate odata, de control, dar nu asa de rau ca la prima, dupa care imediat ce dobermanul arata coltu' huskyul va arata gatul. De imperecheat se va imperechea dobermanul si vei obtine niste corcituri de toata frumusetea, asa ca solutia este: da cateaua ca nu ai ce face cu ea, va fi doar un permanent motiv de tensiune intre dulai, dulaii lasa-i in pace, daca nu s-au omorat pana acum nici de acum incolo nu se va intampla asta (piei perforate si zgarieturi vor mai fi... in special la masa)

Cand m-am mutat la tara, aveam o corcitura de lup de vreo 6 ani (mascul) si o javra rasa maidanez (catea). Nu am avut de lucru si ne-am luat fiecare (eu si cumnatul, curte comuna) cate un catelus, el Akita si eu corcitura de Dog care a crescut cam cat dogul dar seamana mai mult a lup negru belgian. Am avut extrem de multe probleme, de genul din topic, cu sange si piei perforate, singura solutie a fost mutarea catelei la prieteni, inchiderea mosului intr-un tarc si supravegherea permanenta a domnului akita care devenise alfa si isi exercita prerogativele permanent. Din pacate Akita s-a dus, l-a rezolvat un "iubitor de animale" cu otrava, dar mosu tot la tarc sta, ca mai avem dogul, si daca-l prinde il scutura, plus ca mosul s-a salbaticit in tarc, a devenit pur si simplu periculos, nu mai are nimeni control asupra lui.

Astia cu castrarea, castrati-va voi, poate asa vi se stinge samanta...

Edited by eureur, 18 March 2010 - 12:14.


#18
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Referitor la solutiile alea  contra capuselor, aflati ca-i dau cu niste chestii super tari (ceva mai nou si mai bun decat Frontline-ul - imi scapa cum se cheama). Dupa ce am platit prima data 10 milioane perfuziile, am zis ca sunt mai ieftine capsulele alea de un milion. Plus eliminarea stresului si emotiilor din timpul perfuziiilor.
Le puneam chestie din aia o data la 3 luni. A doua oara cand s-a intamplat, am inteles ca nu e suficient la 3 luni. Trebuie la o luna.

In fine ... l-am adus de la dr. Nu are babesioza (i-au facut analize). I-au injectat un antibiotic. Este ciupit de gat, nimic grav. Probabil e sugrumat, ma gandesc eu.
Dr a spus ca daca voi castra dobermanul, nu voi rezolva problema. I se mai diminueaza agresivitatea, dar asta nu inseamna ca se termina problemele. Probabil nu se vor mai lua de la catea ci de la mancare.
Cat a fost cateaua in calduri, ea a stat izolata de ei.  Dupa prima incaierare. De vreo 2 zile, maica-mea lasa huskyul si cateaua impreuna si dobermanul in tarc. Cica ar fi scapat ala din tarc. Nu-mi explic cum, pt ca singur nu poate deschide poarta.
Dar bineinteles este vina mea, si toate se sparg in capul meu ca sunt cainii mei.
Eu plec la 8 de-acasa si ma intorc la 21. Nu pot avea grija  de caine. Ar fi crima sa-l tin inchis in bloc atatea ore.
Ma simt depasita.

Spunea cineva expert in caini, ca ei pot pazi din tarc. Poate ar trebui sa-mi deseneze cum poate un caine in tarc sa pazeasca o curte de 1000 mp.
Eu le-am dat libertate, i-am rasfatat, ii iubesc. Ii las mereu liberi in curte ca sa se bucure de spatiu.
Si acum nu stiu ce sa fac .
Maica mea mi-a zis ca acum cand aduc husky-ul, eu ii pun impreuna, sa se omoare sub ochii mei, ca ea nu mai e partasa la asta.
Mi-am luat un spray lacrimogen, si sambata am timp sa-l duc inapoi. Atunci o sa vad ce va fi.

View Posteureur, on 18th March 2010, 12:10, said:

Din ce stiu eu, ce a fost mai greu a trecut deja... Husky-ul nu ma e alfa, a fost deja detronat...
Esti singurul care mi-a dat o mica speranta.
Sper ca huskiul sa lase mandria,ambitiile si incapatanarea la o parte si sa plece capul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate