Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

eRomania - un site de 500 milioane de dolari

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
lp4ever1992

lp4ever1992

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 27.02.2009

View PostCippo, on 16th March 2010, 17:44, said:

Ba, esti nebun! Da ceeee-are frate portalu' ala, iti citeste gandurile?

Si din cate vad, se pare ca portalul http://www.romania.gov.ro e construit pe CMS Made Simple ( a se vedea http://www.romania.g...admin/login.php )  ( si asta e tema folosita  http://dev.cmsmadesi...ects/ncleangrey ). Poate ma insel. Daca ma insel, corectati-ma va rog.


:deadtongue:   :deadtongue:  :death:

#38
tosin

tosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.05.2009
Si pe langa stalpul din mijlocul strazi care este doar in romania apare si portalul de 500 milioane de dolari , Asta va fi tare, Tot ce fac cei de la minister este sa ne duca pe noi, Romanii in cartea recordurilor, va zic eu.... Asa este ... Ii inteleg :) sa o tina tot asa iesim din criza si noi ... poate...

Edited by tosin, 22 March 2010 - 16:01.


#39
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View PostBabyMaker, on 16th March 2010, 19:50, said:

si in final rahatul facut nu se va vinde nici cu 200 $ lol
Nu este vorba doar de siteul respectiv, sistemul este mult mai complex, e vorba de anumite softuri mai complexe, e drep 500 mil e cam mult dar din cate am inteles va fi asemanator cu cel al americanilor, francezilor va conecta toate bazele de date din Romania, si am impresia ca si international.

#40
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cred ca un site facut bine si documentat o sa aiba mai mult trafic decat porcaria lor.

#41
xchelos

xchelos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.01.2006
Vad ca sunt multi care isi dau cu parerea pe aici fara macar sa incerce sa inteleaga ca in spatele unui banal site pot sta lucruri mult mai complexe.
Inainte sa imi sariti in cap, sustin si eu ideea ca suma de 500 milioane euro e mare, dar nici nu sunt de acord cu cei care spun ca asa ceva se face cu cateva milioane de euro. Daca sistemul chiar va face ceea ce se lauda oficialii ca va face, oricum suma ar fi de ordinul sutelor de milioane de euro.  
Ganditi-va ca un simplu site poate avea "in spate" o infrastructura extrem de complexa. Pentru cei care vor sa ma contrazica, intrebati-va intai de ce-i trebuie lui Google aproximativ 700.000 servere (dupa cele mai multe estimari).

Edited by xchelos, 23 March 2010 - 21:38.


#42
Astor

Astor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,044
  • Înscris: 17.01.2003
Se vede ca sunteti noi in bizz:

Quote


400.000 de euro pentru "pagini web sanitar-veterinare"

Quote

Informatiile online pentru IMM-uri valoreaza 6,2 milioane de euro


Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, impreuna cu Ministerul pentru Intreprinderi Mici si Mijlocii au lansat marti un portal dedicat IMM-urilor, prin care acestea vor putea avea acces informatii specializate.

Portalul, care poate fi accesat pe pe pagina de internet www.business-entrepreneur.ro, este un instrument guvernamental de mijlocire a relatiei institutii - mediu de afaceri si de sprijinire a sectorului intreprinderilor mici si mijlocii din Romania.

Portalul a fost realizat prin intermediul a doua proiecte finantate in cadrul Programului National Phare 2004, Componenta de Coeziune Economica si Sociala. „Valoarea totala a proiectului este de 6,2 milioane de euro”, a declarat Leszek Jakubowski, team leader-ul acestui proiect.

10 milioane de euro pentru un portal cu informatii despre localitatile tarii

Si daca are cieva rabdare sa caute, a mai existat o devarsare d'asta de milioane de euro tot pentru un "marele portal al Romaniei". ;)

#43
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostAstor, on 24th March 2010, 10:53, said:

Se vede ca sunteti noi in bizz:



400.000 de euro pentru "pagini web sanitar-veterinare"



10 milioane de euro pentru un portal cu informatii despre localitatile tarii

Si daca are cieva rabdare sa caute, a mai existat o devarsare d'asta de milioane de euro tot pentru un "marele portal al Romaniei". ;)

Spune-le desteptilor astora de mai sus, ca ei nu si nu... ca noi nu stim...batman ...batman  :lol:

#44
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View Postxchelos, on 23rd March 2010, 21:38, said:

Vad ca sunt multi care isi dau cu parerea pe aici fara macar sa incerce sa inteleaga ca in spatele unui banal site pot sta lucruri mult mai complexe.
Inainte sa imi sariti in cap, sustin si eu ideea ca suma de 500 milioane euro e mare, dar nici nu sunt de acord cu cei care spun ca asa ceva se face cu cateva milioane de euro. Daca sistemul chiar va face ceea ce se lauda oficialii ca va face, oricum suma ar fi de ordinul sutelor de milioane de euro.  
Ganditi-va ca un simplu site poate avea "in spate" o infrastructura extrem de complexa. Pentru cei care vor sa ma contrazica, intrebati-va intai de ce-i trebuie lui Google aproximativ 700.000 servere (dupa cele mai multe estimari).
cu ce se lauda oficialii ca va face? cu posibilitatea de a ne plati taxele pe net? tu in ce lume traiesti? pana si birtul lui vasilica din cucuietii de jos are magazin online ce accepta plati cu cardul.

daca ar fi sa vinzi codul google nu cred ca ai primi mai mult de cateva zeci de mii de dolari pe el. ce valoreaza enorm e numele google, nu tehnologia din spate.
iar comparatia cu 700.000 de servere fata de 0.5% dintr-un server cat are nevoie e-romania e foarte amuzanta. tu realizezi ca google are miliarde de accesari pe zi din toata lumea, iar e-romania n-o sa depaseasca cateva sute, maxim mii, doar din romania? eu am site cu 12.000 de accesari pe zii si stau bine si frumos pe un shared host cu inca 500 de siteuri.

habar n-am de ce insistati sa gasiti scuze pt hotii care i-ati votat. va e rusine? nici unul din ei n-a iesit la tv sa zica ca banii se dau pe ce aberati voi aici.
majoritatea banilor se duc catre un banal portal (evident ca doar teoretic) ce nu valoreaza mai mult de cateva mii de dolari. am vazut la tv si interviul cu directorul it de la nu stiu ce minister, sefu proiectului. pe langa omul nu stia sa pronunte corect termeni tehnici it, vorbea clar de zeci de milioane de euro alocati doar pt creeari de siteuri, nu infrastructura it, nu consiliere, training si alte prostii care tot nu costa mult.

Edited by unu, 24 March 2010 - 13:15.


#45
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postunu, on 24th March 2010, 14:03, said:

cu ce se lauda oficialii ca va face? cu posibilitatea de a ne plati taxele pe net? tu in ce lume traiesti? pana si birtul lui vasilica din cucuietii de jos are magazin online ce accepta plati cu cardul.
Pai nu numai siteul costa atat, de ce nu vrei sa intelegi? Intreaga retea va fi moderniazata, inclusiv acel portal. Eu am informatii de la cineva care este implicat in acest proiect. Gandest-te ca vor connecta absolut toate serviciile publice intr-un singur sistem, de la scoli pana la vami si politie. Va oferi anumite statistici pentru intreprinzatori si multe alte facilitati. 500mil este mult dar 80-100 tot va costa


View Postunu, on 24th March 2010, 14:03, said:

daca ar fi sa vinzi codul google nu cred ca ai primi mai mult de cateva zeci de mii de dolari pe el. ce valoreaza enorm e numele google, nu tehnologia din spate.
:deadtongue: Asta inseamna ca orice firma si-ar putea deschide un motor de cautare

#46
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View PostOwidiu, on 24th March 2010, 16:00, said:

Pai nu numai siteul costa atat, de ce nu vrei sa intelegi? Intreaga retea va fi moderniazata, inclusiv acel portal. Eu am informatii de la cineva care este implicat in acest proiect. Gandest-te ca vor connecta absolut toate serviciile publice intr-un singur sistem, de la scoli pana la vami si politie. Va oferi anumite statistici pentru intreprinzatori si multe alte facilitati. 500mil este mult dar 80-100 tot va costa
da? poate ne explici si ce inseamna "vor connecta absolut toate serviciile publice intr-un singur sistem, de la scoli pana la vami si politie. Va oferi anumite statistici pentru intreprinzatori si multe alte facilitati". de formulari de astea relative m-am saturat.
spune exact pe ce se duc banii aia daca tot zici ca stii, nu-mi veni cu gogosi gen "conectarea institutiilor", "modernizarea statului" etc....

tot ce s-a dat public e un rahat de pdf de 40 de pagini (pt un project de juma' de miliard de euro!), un comunicat de presa si niste bla-blauri pe la tv, care toate zic ca e vorba de un rahat de portal.

pai daca o firma liciteaza pe un pdf de ala, vai de capu nostru. e ca si cum io primesc un document de la un client in care scrie "fa-mi un site" eu ii zic ca il costa un 10000 de euro si ca o sa fie special. ala e contractu. apoi ii dau o pagina html goala si ii cer banii, pe care trebuie sa mi dea pt ca e obligat prin contract. niciunde nu specifica ca siteul trebui sa arate intr-un fel sau sa functioneze cumva etc..

View PostOwidiu, on 24th March 2010, 16:00, said:

:deadtongue: Asta inseamna ca orice firma si-ar putea deschide un motor de cautare
exact, sunt mii de motoare de cautare existente. diferenta dintre cei ~10-15000$  cat te costa sa dezvolti un motor de cautare si cei 6 miliarde de $ cat valoreaza google o face exclusiv popularitatea. cand ai sute de milioane de vizitatori pe zi scoti lejer profit de cateva miliarde de $ in cativa ani. cand ai 100 nu-ti scotia investitia aia de 15000$ nici in 100 de ani.

#47
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostOwidiu, on 24th March 2010, 16:00, said:

Pai nu numai siteul costa atat, de ce nu vrei sa intelegi? Intreaga retea va fi moderniazata, inclusiv acel portal. Eu am informatii de la cineva care este implicat in acest proiect. Gandest-te ca vor connecta absolut toate serviciile publice intr-un singur sistem, de la scoli pana la vami si politie. Va oferi anumite statistici pentru intreprinzatori si multe alte facilitati. 500mil este mult dar 80-100 tot va costa

:lol: Tot la ce ziceam unii pe aici vad ca ajungi. Cineva care se ocupa cu achizitii de genul asta spunea despre o suma undeva la 50 mil maxim, diferenta pana la 500 mil unde e ? Oricum imi si imaginez cum vor conecta ei toate serviciile cu niste firme care se ocupa cu datul de tepe statului. Vor subcontracta la nspe mii de alte firme si va iesi un kkat. Noi nu suntem in stare sa facem un proiect de asemenea anvergura, asta e foarte clar, nu exista proiect mare facut de romani, in orice domeniu, care sa fie facut bine si sa coste rezonabil.

Edited by SE7EN, 24 March 2010 - 16:44.


#48
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005

View Postunu, on 24th March 2010, 13:03, said:

daca ar fi sa vinzi codul google nu cred ca ai primi mai mult de cateva zeci de mii de dolari pe el. ce valoreaza enorm e numele google, nu tehnologia din spate.

Asta spune cam totul despre nivelul tau de cunostiinte.

Mai era altul care spunea ca se poate tine pe un cont de gazduire shared.

Altul vrea sa faca el siteul cu 10.000 de euro, cu tot cu servere.

Altul nu stie nici macar diferenta dintre n programator si un designer.

Daca nu aveti cunostiinte in domeniu, mai bine taceti ca va faceti de ras.

PS: Nu sunt de acord cu hootiile statului. Preturile sunt umflate de zeci de ori cand se face o afacere din asta cu siteurile. Bineinteles, de catre firme tot ale cuiva cu relatii. Sau se va organiza o licitatie si nu stiam eu?

#49
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

View Postunu, on 24th March 2010, 13:03, said:

daca ar fi sa vinzi codul google nu cred ca ai primi mai mult de cateva zeci de mii de dolari pe el. ce valoreaza enorm e numele google, nu tehnologia din spate.
Mda. Fara alte comentarii: esti... "inocent"  :console:

#50
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005

View Postnetul, on 24th March 2010, 18:58, said:

Asta spune cam totul despre nivelul tau de cunostiinte.

Mai era altul care spunea ca se poate tine pe un cont de gazduire shared.

Altul vrea sa faca el siteul cu 10.000 de euro, cu tot cu servere.

Altul nu stie nici macar diferenta dintre n programator si un designer.

Daca nu aveti cunostiinte in domeniu, mai bine taceti ca va faceti de ras.

PS: Nu sunt de acord cu hootiile statului. Preturile sunt umflate de zeci de ori cand se face o afacere din asta cu siteurile. Bineinteles, de catre firme tot ale cuiva cu relatii. Sau se va organiza o licitatie si nu stiam eu?

ce legatura are gazduirea cu ce am zis???
omul a intrebat daca orice firma poate face un motor de cautare si i-am raspuns ca da, evident daca parcurge niste pasi. in nici un caz n-are nevoie de milioane de euro pt asta. te bagi in discutie fara sa citesti ce s-a scris, si ajungi sa scrii prostii.

sper ca intelegi diferenta dintre a realiza un motor de cautare gen google si in a-l mentine online pt miliarde de accesari, unde evident ai nevoie de sute de servere dedicate pt a face fata cererilor.

Edited by unu, 24 March 2010 - 19:19.


#51
xchelos

xchelos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.01.2006
Se vede ca nu v-ati lovit niciodata de asa ceva.
hai sa-ti dau cateva exemple de proiecte la care am participat la implementare, proiecte finantate cu fonduri europene si verificate de n ori.
realizarea unei retele securizate intre 9 puncte dintr-un judet si conectarea acesteia la reteaua voce/date a MIRA (cum era atunci) :) pret? 45000 euro, si asta in conditiile in care legaturile de date au fost negociate la sange cu Vodafone si canalele erau de la 256 kbps la 1 Mbps. Ce ne-a costat cel mai mult? Un ruter CISCO care a costat cat o masina, care constituie nodul principal al retelei si un server cu tot ce-i trebuie (mai ales software). Rezultatul? Folosind cuvintele voastre "doar o retea", care o faci cu un switch si cateva cabluri, nu? O sa apara cinva sa spuna ca o facea cu 100 RON.
Alt proiect, tot cu finantare europeana, implementarea unui sistem de management al documentelor la o institutie. Aceeasi poveste, rezultatul este "un site" (adica un portal) si nici macar nu e prea colorat, deci nu e nici frumos. Dupa cum vad pe aici, puteam sa-l fac cu 100 de euro. Din pacate a costat vreo 80000 cu tot cu echipamente si soft.
Nu sunt sustinatorul actualei guvernari, sunt constient ca se fac mari afaceri, dar un proiect la nivel national ar putea costa atat. Cum se va implementa, stim cu totii, doar traim totusi in Romania.

#52
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
vad ca nu e destul de clar:
- un banal site de prezentare al turismului a costat jumatate de milion de euro. banii din buget au reprezentat doar cele cateva pagini html, pozele si probabil copywritingul.
- guvernul anunta ca vrea sa dea jumatate de miliard pe un portal.

da-mi voie sa presupun ca daca primul site a fost supraevaluat de vreo 500 de ori, probabil ca si al 2lea va fi la fel, indiferent ca pe langa el se cumpara servere de dedicate, routere si alte echipamente it

Edited by unu, 24 March 2010 - 19:27.


#53
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View Postxchelos, on 24th March 2010, 19:19, said:

Se vede ca nu v-ati lovit niciodata de asa ceva.
hai sa-ti dau cateva exemple de proiecte la care am participat la implementare, proiecte finantate cu fonduri europene si verificate de n ori.
realizarea unei retele securizate intre 9 puncte dintr-un judet si conectarea acesteia la reteaua voce/date a MIRA (cum era atunci) :) pret? 45000 euro, si asta in conditiile in care legaturile de date au fost negociate la sange cu Vodafone si canalele erau de la 256 kbps la 1 Mbps. Ce ne-a costat cel mai mult? Un ruter CISCO care a costat cat o masina, care constituie nodul principal al retelei si un server cu tot ce-i trebuie (mai ales software). Rezultatul? Folosind cuvintele voastre "doar o retea", care o faci cu un switch si cateva cabluri, nu? O sa apara cinva sa spuna ca o facea cu 100 RON.
Alt proiect, tot cu finantare europeana, implementarea unui sistem de management al documentelor la o institutie. Aceeasi poveste, rezultatul este "un site" (adica un portal) si nici macar nu e prea colorat, deci nu e nici frumos. Dupa cum vad pe aici, puteam sa-l fac cu 100 de euro. Din pacate a costat vreo 80000 cu tot cu echipamente si soft.
Nu sunt sustinatorul actualei guvernari, sunt constient ca se fac mari afaceri, dar un proiect la nivel national ar putea costa atat. Cum se va implementa, stim cu totii, doar traim totusi in Romania.

:lol:  Si negocierile au fost la sange la portalul ala meserias , asa-i ?

Edited by SE7EN, 24 March 2010 - 19:34.


#54
tosin

tosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.05.2009
Eh, sa fim seriosi, Cel mai bine plateste statul roman cand e vorba de asa ceva, De cate ori am auzit pe cineva ca sa fi luat o lucrare indiferent de "mediul" de lucru mereu a fost un pret triplu, sau mai mult. Portalul pe care ei il vor construi va fi unul mare (Nu imi imaginez in cat timp va fi gata) 2-3 ani ? E romania, si totusi mai stiu si eu una alta si stiu cat de greu e cu chesti de genul, Bine hai sa zicem ca ajunge portalul la 100-200 milioane $, Dar cu restul ce se intampla ? Ca din 2-3 milioane dolari iti faci o infrastructura de cea mai inalta calitate pe vreo cativa ani. totusi, cineva se va inbogati de pe urma acestui portal. Si din pacate vom plati noi acest portal, pe care... poate nici nu il vom folosi prea des, Depinde ce va fi pe el. Dar sunt mai mult ca sigur ca vor veni cu un design pasta, un sistem bun de nimic, si cand o sa faci o asa zisa plata online o sa iti manci nervi pentru bani pierduti.  Totusi,  Cum zice sefu, Sa traiti Bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate