Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

K-Lite Mega Codec Pack sau cum sa iti mearga 99% din filme

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Se da una bucata ACE Mega CodecS Pack 6 03 Professional plin de bug-uri, cu unele componente dubioase(detectate de MalwareBytes' Anti-Malware ca malware trace din cauza criptarii lor). Acest minunat pack este facut prin 2004 si de atunci nu a mai iesit nicio versiune. Pe langa faptul ca inca de la inceput e conceput prost, numai probleme cauzeaza in Windows. Un din ele e deja clasica: un folder cu peste 10 fisiere video Thumbnails provoaca Explorer crash la deschidere. Vinovat ?! Desigur ACE Mega CodecS Pack, se stie....

Va propun azi o solutie prin care ruleaza 99% din formatele video cunoscute in orice player.

Player recomandat: BS Player sau Windows Media Player. Atentie ! Dupa instalare, BS Player are un manager de codec-uri. Nu instalati din codec-urile acelea daca instalati KLite Mega Codec Pack.

K-Lite Mega Codec Pack 32bit: http://www.softpedia...odec-Pack.shtml *

* include si Real Alternative.

Pentru intalare, recomandat Profile 7 sau Profile 8.

[ http://www.softpedia.com/screenshots/KLite-Mega-Codec-Pack_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

QuickTime Alternative
: http://www.softpedia...ternative.shtml

[ http://www.softpedia.com/screenshots/QuickTime-Alternative_1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

K-Lite Codec Pack 64bit(doar pentru sisteme 64bit): http://www.codecguid.../klcp_64bit.htm

Cei care lucreaza in procesare video/audio, sa aiba grija la instalare ce filtre instaleaza ca sa nu creeze probleme pe viitor.

Mai multe aici:

http://en.wikipedia....Lite_Codec_Pack



Daca nu va plac codec pack-urile, instalati VLC Media Player sau KMPlayer.

Edited by crysty2k5, 15 March 2010 - 21:59.


#2
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Folosesc K-lite fara mega de ani buni, il instalez custom de fiecare data.

Activez aproape toate filtrele, dezactivez de fiecare data VobSub (are probleme cu SubtitleWorkshop) si configurez ffdshow pentru titrari.
Nu am avut probleme cu vre-un fisier video.

Din pacate au scos G-spot din tools-uri, imi e util, dar l-am descarcat separat.

Urmaresc periodic update-urile si descarc ultima versiune.

AceMega l-am incercat acum cativa ani si dupa 10 minute l-am zburat afara, de atunci nu m-am mai atins de el.

In configuratia asta, am nevoie de VLC numai pentru filme mp4 ca sa vad subtitrarile (ffdshow nu se incarca si pentru mp4). In rest, vad orice cu WMP.

#3
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
crysty2k5, abia acum ai descoperit k Lite Mega Codec ?:P

il folosesc cam de 2 ani si e super bun, il asociez cu Bs Player si vad orice film cu Bs Player, chiar daca este 1080p la 15 gb :)

n-am nevoie de Splash HD Player sau alte minunatii si totul datorita K Lite Mega !

#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Sunt convins ca stie de el de mult timp dar s-a saturat de cati a vazut ca folosesc pack-uri din 90 toamna care sunt pline de buguri si care nici nu mai au suport (aka ace mega.../etc).

Sooo... este un topic binevenit si n-ar strica sa fie citit de multe persoane.

Bafta!

Edited by Ravy, 17 March 2010 - 13:04.


#5
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
totusi o intrebare: pentru ce e nevoie de codec pack-uri? eu dintotdeauna am instalat doar 3 codecuri (divx, xvid si ac3filter) si n-am ratat niciun film.

#6
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
si mkv-urile cu ce le vezi? eu spre exemplu folosesc doar bsplayer.

#7
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 20.08.2004
cu WMP, de exemplu. sau cu GOMPlayer (il tin de rezerva, nu-l folosesc mai deloc).

#8
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View PostFlorinbv, on 18th March 2010, 19:10, said:

si mkv-urile cu ce le vezi? eu spre exemplu folosesc doar bsplayer.

MKV e un container.

====

Vorba lui catalinman, acum te-ai trezit Cristy?  :rolleyes:

Bucata aia de Ace Mega Garbage Pack era la moda acu 10 ani (tin minte ca l-am avut instalat pe Windows 98), iar cativa ani mai tarziu a aparut si K-Lite CP fiind apreciat de cei constienti de problemele cu AMGP.

Suntem in 2010, FFDshow e suficient pentru functiile suplimentare, dar dincolo de acesta avem:

KMPlayer (cateva de ici, cateva de colo...)
SPlayer (un MPC tunat)
SMPlayer (bazat pe MPlayer)

PS.Mai lipseste un topic pentru "Shareaza" comparativ cu "Kazaa"?  :naughty:

#9
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View Postcatalinman, on 17th March 2010, 12:24, said:

crysty2k5, abia acum ai descoperit k Lite Mega Codec ?:P

View PostAXS, on 21st March 2010, 23:04, said:

Vorba lui catalinman, acum te-ai trezit Cristy?  :rolleyes:

View PostRavy, on 17th March 2010, 12:31, said:

Sunt convins ca stie de el de mult timp dar s-a saturat de cati a vazut ca folosesc pack-uri din 90 toamna care sunt pline de buguri si care nici nu mai au suport (aka ace mega.../etc).

Sooo... este un topic binevenit si n-ar strica sa fie citit de multe persoane.

Bafta!

Ravy a explicat foarte bine deschiderea acestui topic.

#10
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Sa inteleg ca este mai bun fata de Combined Community Codec Pack?:)

#11
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006
O fi, dar anii trec si lucrurile se mai schimba, chiar daca cele bune mai rezista in timp. :) Cei interesati de solutii adecvate "se documenteaza". Cat despre cei care inca mai folosesc AMGP, respectivii o sa bata pasul pe loc in lipsa de interes si daca pana la ora actuala, inca nu sunt constienti de exista a n alternative mai bune, nu o sa fie nici de acum inainte si in nici un caz nu o sa ajunga la topicul cu pricina (nu de alta, dar implica mai multi pasi).

View Postcezarica, on 22nd March 2010, 10:47, said:

Sa inteleg ca este mai bun fata de Combined Community Codec Pack?:)


Ambele sunt pachete de codecuri si daca te uiti bine prin optiunile lor, o sa observeri ca in mare parte au la baza aceleasi filtre... Si ca astea, mai sunt multe alte pachete de codecuri care mai au un filtru in minus sau in plus, eventual ceva configurari suplimentare.

Pentru uz general, eu va recomand in continuare sa folositi Player-ele cu filtre indicate, cum sunt exemplele din postul anterior. E cea mai curata solutie si in acelasi timp mai prietenoasa pentru incepatori.

#12
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Combined Community Codec Pack nu e asa updatat ca si K-Lite :)

#13
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
de packul de la shark007 ce ziceti?

#14
bunyku

bunyku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.02.2006

View Posttonny77, on 24th March 2010, 19:01, said:

de packul de la shark007 ce ziceti?
Cel mai bun pack de codecuri,ideal pt.windows7 da putin cunoscut la noi

#15
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View Posttonny77, on 24th March 2010, 19:01, said:

de packul de la shark007 ce ziceti?

Are si acesta setari predefintie, un fel de bonus fata de celelalte. Diferenta dintre Shark si K-Lite,ar putea fi similara cu diferenta dintre K-Lite si Ace... :) Adica, Shark e mai prietenos cu incepatori, avand si versiuni specifice pentru XP/Vista si Windows 7. Dar pana si acesta, are la baza cam aceleasi pachete de filtre.

#16
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005

View PostFlorinbv, on 18th March 2010, 19:10, said:

si mkv-urile cu ce le vezi? eu spre exemplu folosesc doar bsplayer.
Dacă se instalează și un Matroska Splitter pe lângă cele trei... poți să vezi și .mkv cu orice player. Și are numai vreo o sută și ceva de kB și ăsta!

#17
AXS

AXS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 14.11.2006

View Postcristiantel, on 25th March 2010, 13:59, said:

Dacă se instalează și un Matroska Splitter pe lângă cele trei... poți să vezi și .mkv cu orice player. Și are numai vreo o sută și ceva de kB și ăsta!

E inclus in pachetele de mai sus... doh... :)

#18
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Bineînțeles că e inclus... :naughty: Doar răspundeam cuiva în ideea că poți folosi pentru decodarea majorității filmelor, inclusiv .mkv, a numai câtorva componente prezente în marile pachete. Adică de câteva zeci de ori mai puțin decât instalează un ”mega” pack. Codec Pack All in One, de pildă, merge pe ideea asta și instalează implicit numai divx, xvid, ac3 și vobsub. Mai instalezi un amărât de splitter mkv și poți vedea majoritatea filmelor cu windows media player.  :peacefingers: Asta pentru simplitate maximă și numai pentru cei care nu fac codare.
Oricum subiectul ăsta a fost mereu controversat, iar topicul ăsta relativ inutil, mai sunt o mulțime care dezbat problema ”optimului” pentru codare-decodare. Și asta pentru că soluțiile sunt atât de multe încât alegerea uneia care să te satisfacă pe deplin îți dă dureri de cap. K-Lite rezolvă într-adevăr toate problemele, inclusiv de tip .mkv sau .mov și oferă și un player funcțional  :thumbup: , dar e cam prea mult pentru un utilizator care vrea doar să vadă filmele, în diverse formate. Și care, lipsit de experiență, se trezește, la instalarea k-lite, în fața a câtorva zeci de opțiuni pe care nu știe să le gestioneze. Pentru aceștia sunt alte soluții mai simple.

Și ca să închei cu off-topic-ul: am folosit și eu ani de zile k-lite, încă de la apariția lui, în combinație cu mv2player, dar în timp, căpătând experiență, am tras concluzia că n-am nevoie de ditamai pachetul de codecuri, care se mărea cu fiecare ediție, ca să-mi fac treaba.
Ca și tine, AXS, aș recomanda începătorilor playerele cu filtre integrate. Eu încă mai rămân la ffdshow+matroska splitter+media player classic... :thumbup:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate