Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Masina mini pentru tineri de 16 ani

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007

View PostAl6y, on 14th March 2010, 21:33, said:

Am si eu o intrebare. Varul meu are 16 ani si conduce masina tatalui sau (cu acordul acestuia)...pe lungimi scurte (intoarce masina, o baga in garaj si deplasare 50-100m).....
Care pot fii consencintele daca este prins de catre politisti...

PS: scuze de off-topic

dosar penal pentru amandoi


si pt "masinutele" astea trebe permis de conducere categoria B1, nu e aceasi cu "chitanta" care ti-o da sa conduci mopede, dai chestionar la politie

Edited by dragos02, 14 March 2010 - 21:46.


#20
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

View Postdjvillara, on 14th March 2010, 21:30, said:

Anul trecut mergeam spre 30 decembrie si am intalnit in Jilava o asemenea "masina". O conducea o tipa si chiar mergea cu 35 la ora. Parerea mea e ca alea nu sunt bune decat la incurcat traficul . Din fata veneau masini si am stat minute bune in spatele ei cu 35 la ora pana am depasit-o.
Era inmatriculata cu un numar pe fond galben cum au mopedele. Marca habar n-am ce era. Cred ca e buna pentru aia care nu sunt in stare sa ia un permis sau , am eu un prieten care nu poate renunta la pahar, pentru cei care nu vor . Cei tineri cum zicea si cel de deasupra nu cred sa se incurca cu pocnitoarea aia...

1 Decembrie, nu 30.

#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postfussyd3vil, on 14th March 2010, 21:13, said:

Exagerati cu accidentele. Cati isi vor permite moftul acesta? Foarte putini. Si chiar daca se intampla ceva, pustiul din cascarabeta aia va avea cel mai mult de suferit, fiind o masina usoara.



Dacă moare doar el... nu e nici o pierdere.... și-a căutat-o singur...dar de obicei mor și alții... nevinovați... :confuzzled:

#22
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostChineseguy, on 14th March 2010, 19:49, said:

Ce e mai important, e faptul ca acum SE VINDE SI IN ROMANIA!
Microcar se vinde de mullt în România.
Am circulat într-așa ceva, mi s-a parut utilă pentru mers la piață, avea 2 locuri, iar porbagajul putea duce lejer vreo 2 saci de cartofi. Dezavantajul major era că făcea mult zgomot, era ca un tractoraș infernal.

View Postdragos02, on 14th March 2010, 21:43, said:

si pt "masinutele" astea trebe permis de conducere categoria B1, nu e aceasi cu "chitanta" care ti-o da sa conduci mopede, dai chestionar la politie
nu, nu-ți trebuie permis de B1, sunt încadrate (deocamdataă) la mopede, n-ai treabă cu poliția, trebuie doar să faci dovada că ai absolvit un curs de legislație rutieră.

#23
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cum e mai periculos pentru un pusti de 16 ani? Sa faca un accident cu un scuter sau cu o masina?

#24
UNHleaSHD

UNHleaSHD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 29.07.2007

View Postdan84, on 15th March 2010, 03:18, said:

Cum e mai periculos pentru un pusti de 16 ani? Sa faca un accident cu un scuter sau cu o masina?

Cu un scuter e mai periculos.

#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcopjob2000, on 14th March 2010, 22:36, said:

Dacă moare doar el... nu e nici o pierdere.... și-a căutat-o singur...dar de obicei mor și alții... nevinovați... :confuzzled:

Din ciclul :Gandire cu premeditare :death:

#26
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Erau odata in Iasi doua masini de genu asta.
Exista si o parte buna.Unu de 16 ani care conduce o masina are o oarecare experinta cand implineste 18 ani si isi ia o masina puternica fata de unu care abia isi ia carnet si pune mana/picioru pe o masina cu 200+ cp

Edited by yonut_a, 15 March 2010 - 08:46.


#27
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postyonut_a, on 15th March 2010, 08:46, said:

...
Exista si o parte buna.Unu de 16 ani care conduce o masina are o oarecare experinta cand implineste 18 ani si isi ia o masina puternica fata de unu care abia isi ia carnet si pune mana/picioru pe o masina cu 200+ cp

la asta nu m-am gindit... totusi nu inteleg de ce la motociclete TEORETIC nu ai voie sa treci direct la vitezane dar la masini nu te opreste nimeni sa urci cu lamiia intr-un Porsche.

Edited by H725, 15 March 2010 - 10:13.


#28
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
sau poti sa fi baiat de sef de senat si atunci te doare la basketi de lege si de oameni si conduci pe dorobanti ce masina vor muschii tai.
tara de kkt, v-am mai spus-o.
revenind ontopic, masinuta e ok. doar ca e prea scumpa.

#29
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View PostH725, on 15th March 2010, 10:12, said:

la asta nu m-am gindit... totusi nu inteleg de ce la motociclete TEORETIC nu ai voie sa treci direct la vitezane dar la masini nu te opreste nimeni sa urci cu lamiia intr-un Porsche.
Teoretic ar fi mai greu de condus o motocicleta puternica decat o masina puternica si ar trebui sa ai experinta, dar ar fi buna o lege care sa nu permita pana la o anumita varsta/nr de ani de experienta sa conduci o masina puternica.

#30
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007

View Postyonut_a, on 15th March 2010, 14:38, said:

Teoretic ar fi mai greu de condus o motocicleta puternica decat o masina puternica si ar trebui sa ai experinta, dar ar fi buna o lege care sa nu permita pana la o anumita varsta/nr de ani de experienta sa conduci o masina puternica.
pe dincolo e o "lege" de genu, daca ai masina puternica respectiv capacitate cilindrica mare si esti tanar te costa o asigurare f. mult ( mii de euro), deci te face sa iti iei ceva mai mic

#31
paul_s

paul_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 20.01.2007
In anumite tari ( italia parca e una) ca incepator n-ai voie sa ai masina peste nus cati cp

#32
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003

View Postdragos02, on 15th March 2010, 16:54, said:

pe dincolo e o "lege" de genu, daca ai masina puternica respectiv capacitate cilindrica mare si esti tanar te costa o asigurare f. mult ( mii de euro), deci te face sa iti iei ceva mai mic

atata timp cat tata are contracte cu statu'si trage repede, sau sa zic rpd, niste sute de mii de euroi, parca nu mai conteaza cateva mii pt asigurare, sau pt spaga, sau pt faptul ca ai calcat un om...

#33
gabigowriel

gabigowriel

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 07.12.2009

View PostChineseguy, on 14th March 2010, 19:49, said:

Desi e masina, si se poate inmatricula, nu necesita carnet de conducere, ci doar un atestat pentru MOPEDE, care poate fi obtinut de la 16 ani!

E de fabricatie franceza, arata ca un Matiz mai micut, si consuma doar 2,5 litri in medie!

E masina pentru mediu urban, si are viteza limitata la doar 45 km/h!

Ce e mai important, e faptul ca acum SE VINDE SI IN ROMANIA!

Astept opinii pro sau contra masinutei respective (nu dau nume, nu fac reclama, doar testez opinia publica).

Avantajul incontestabil: NU NECESITA CARNET DE CONDUCERE, si e accesibila tinerilor de numai 16 ani!
:thumbdown:  "Tampitii de 16 ani" mai trebuiau pe sosele....
In rest? Toate cele bune...

#34
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

View Postgabigowriel, on 15th March 2010, 22:15, said:

:thumbdown:  "Tampitii de 16 ani" mai trebuiau pe sosele....
In rest? Toate cele bune...

macar viteza e mai mica decit la motocicletele A1...  :notangel:

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcopjob2000, on 14th March 2010, 22:36, said:

Dacă moare doar el... nu e nici o pierdere.... și-a căutat-o singur...dar de obicei mor și alții... nevinovați... :confuzzled:

... da' daca nu el e vinovatu ???

#36
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Fix de astia mai avem nevoie pe drumurile noastre aglomerate.In Timisoara se circula cu 5km/h si se merge bara la bara.Cand pleci de la semafor trebuie s-o calci serios ca sa treci de urmatorul pe galben.Daca iti apare in fata o buburuza din asta ce faci?Stai si astepti dupa el? :confuzzled: Si-asa se circula greu,chair mai avem nevoie si de cutiile astea de chibrite pe soselele noastre?!Motociclistii si biciclistii si-asa se baga in fata,nici nu vreau sa ma gandesc ce-ar fi daca ar mai aparea in trafic si trocariciuri d'astea. :confuzzled:  
Eu zic ca in multe cazuri ar fi mai ok daca nu s-ar da permise de conducere sub 21ani!Vorbesc din experienta personala.E bine ca am inceput cu Dacia 1300 ca daca aveam din prima zi Mondeo sigur ma vedeati dupa o saptamana la stiri. :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate