Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis de conducere nou

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Are cineva o inregistrare Radio R...

Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...
 

depășirea

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
poate că s-a mai vorbit, dar pur și simplu nu-mi pot ascunde consternarea cu privire la faptu că unii participanți la trafic pur și simplu-și bagă picioarele în siguranța altora, doar pentru a câștiga 2-3 secunde, ca mai apoi să pună frână și să stea în *cooru* următoarei mașini.

pe scurt, nu sunt lupu moralist, greșesc, conduc ca cizma, șamd, dar când ți se-ntâmplă de vreo 4 ori să vezi mașină pe contrasens că depășește ca cooru, te gândești că poate nu e numai vina ta că conduci ca cizma, și poate că și ăla care depășește se bagă fără niciun stres în depășire..

oameni buni, io înțeleg că ne grăbim, că avem drumuri de căcat, șamd, da pentru 5 secunde câștigate, chiar merită riscu?
nu-i vorbă, sunt sigur că o să-mi iau bobârnace și pentru tredu ăsta da nu-i bai, barem știu c-am zis ce-am avut de zis.

în opinia mea, manevra asta necesită cele mai mari resurse de atenție din partea șoferului, fiind cea mai periculoasă, și e păcat că la examenu de permis nu se bagă o probă de drum sau poligon în care să fie simulată o depășire.

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
Nu uita si de smecherii care, atunci cand sunt depasiti, nu se pot abtine sa mai accelereze si ei ca sa-ti fie mai "usoara" viata... Ai uitat de ei?
In rest, despre cei care depasesc fara sa se asigure... D-zeu cu mila! Acum si eu mai depasesc (legal bineinteles) cand e ditamai coloana care nu pot/nu vor sa treaca de un camion care merge la vale cu 80 si la deal cu 50 si alea 5 secunde de care zici tu se transforma in relaxare dupa ce i-am depasit pe toti care stau sa... traga camionul pe dreapta? :huh:

:tomato:
p.s. si mai sunt muuulte de zis pe tema asta... Dar pana la urma nu se va schimba nimica. Asa ca drive safe!

Edited by Ravy, 08 March 2010 - 15:39.


#3
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,149
  • Înscris: 14.09.2007
Orice proba s-ar baga,nici o depasire nu seamana cu alta (ma refer la cele mai stranse ),si cred ca un elev care nu a aavut nici o treaba cu condusul si abia stie sa plece de pe loc l-ar ajuta mai mult sa se dea poligonul pe timp zi / noapte cu tot ce trebuiecine stie sa ia cine nu, nu !
Ideea e ca trebuie sa ne ajutam reciproc indiferent de care greseste  ca ambitiile nu se fac pe strada"s-a bagat in depasire sa se descurce eu nu-i fac sa intre la loc ce plm " de multe chestiile astea duc la accidente si oricat de bou,idiot etc ar fi ala nu suntem judecatori sau dumnezeu sa-i decidem viata aluia,si nici cu legea in mana nu te ajuta daca mori .
De multe ori cand stau sa depasesc si e trafic mai mult  daca nu's 100% bazat ca am timp mai astept urmatoarea sansa decat sa-i fac pe altii sa iasa de pe sosea ca sa trec;de gresit toti gresim ca e omeneste dar macar sa fim constienti de ele si sa mai remediem din greseli.
  De multe ori se intampla sa te mai iei la joaca cu cate unul pe strada si nu odata mi s-a intamplat ca celalalt sa afaca tot ce e in stare sa ma depaseasca,in curba /vf de panata oriunde si atunci ma dau pe dreapta franez sau daca e nevoie ies si de pe strada ;Dar si cand mai dai de cate un sofer care chiar stie ce are de facut cu masina si te ajuti cu el prin semnale /manevre iti creste inima parca :)

#4
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
da, aceeasi durere o am si eu ... cand vad acei nesimtiti ... si ma dispera si aia care mergand in coloana mai depasesc cate o masina si se baga in fata cu frana brusca si mai semnalizeaza de "merci"

#5
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
@ravy
la primu punct, tratezi un fapt care nu poate fi probat în instanță. cei depășiți care accelerează încalcă de două ori legea.
1. când ești depășit tre să menții viteza constantă
2. tre să tragi cât mai aproape de axu drumului.

când sunt implicate în depășire doar autoturisme pe drumurile noastre au loc lejer 3 mașini, dar când dobitocu depășit stă la axu drumului și accelerează, e jale de ăla care-l depășește dacă nu se asigură corespunzător.

am întâlnit în trafic și specimene care odată depășite, pencă conduc bolide cu jde mii de cai putere se simt ofensați, te depășesc, apoi iar merg ca melcii, apoi, dacă încerci să-i depășești, accelerează  astfel încât nu ai ce să faci decât frână și înscris la loc în bandă.
e trist că n-ai cum să-i dai pe mâna poliției pe asemenea melteni.


în punctu doi, tratezi un alt cazi tipic pentru românia. ș-anume, inși care se încolonează unu-n curu ăluia din față, în loc să lase spațiu suficient pentru cei care vor să depășească.

pe cât pot, eu încerc să-i ajut pe ceilalți participanți, pentru că la rândul meu apelez la bunăvoința altora în varii situații. egoismul nu-l pot înțelege, de nicio culoare.

acu na, din păcate-n românia sunt o grăma de indivizic are cred că mașina le suplinește lor îndemânarea, aprecierea șamd. că dacău au sub cur un porș n-au cum frate să nu dea cu mașina-n gard. de ei mi se rupe, da unii mai dau de belele și când merg regulamentar.

în atare condiții, pe drumuri cu o singură bandă pe sens, 90 la oră e arhisuficient. pe principiu că nu știi cine-ți vine pe contrasens.
poate că-s cinic, dar în cazuri în care pe sensul meu de mers e drumu liber, atunci accelerez până dau de unu care merge cu viteză apropiată mie. și apoi merg la 50-100 m în spatele lui. adică dacă e rost de vreo depășire riscantă, să am paravan. (daa știu, sunt mârlan, da asta e :) )

@nicu90, foarte de acord cu tine. toți greșim, și tre s-avem toți înțelegere și pentru alții. dacă stă în puterile noastre să-i ajutăm de ce să n-o facem. cât despre semnalele de care zici același simțământ îl încerc și eu, și mă încarc de optimism știind că încă nu-i totu pierdut pentru țara asta, la capitolul mentalitate :)

@tablagiu, ce zici tu e cu dus întors. mersul în coloană cu 70+ la oră e foarte periculos. șoferii tre să păstreze o distanță corespunzătoare. omul care se bagă-n depășire nu poa să prevadă în orice situație că are în față o ditai coloana de șoferi care s-au încolonat ca oile la strungă și merg una-n fundu alteia. atunci e firesc să forțezi revenirea în bandă.
dacă nu poți depăși mașina din față nu tre să stai în fundu ei, ci să lași loc celorlalți să te depășească, și să se regrupeze în fața ta.

@copjob, dacă nu știai, îți reamintesc acum, eu greșesc în permanență și sunt mârlanu mârlanilor. dacă ai priceput asta mă declar mulțumit, oki, și-mi accept umil toate pietroaiele aruncate de fecioarele virgine și neprihănite cele fără de păcat. :console:

Edited by gigel de hohențolărn, 08 March 2010 - 15:55.


#6
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostRavy, on 8th March 2010, 15:38, said:

Nu uita si de smecherii care, atunci cand sunt depasiti, nu se pot abtine sa mai accelereze si ei ca sa-ti fie mai "usoara" viata... Ai uitat de ei?

sa fiu sincer, asta fac si eu cateodata, dar niciodata nu accelerez cand sunt depasit, doar numai de-al draku nu ma opresc ca sa se bage unu in fata mea care depaseste coloana in care mergem bara la bara ... si nu e cazul camionului de mai sus ..

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Accidentele frontale find printre singurele la care sigur nu scapi cu viata, m-am gandit de multe ori sa se taie copacii de pe marginea drumului, sa fie plantati 50 metri mai incolo pe camp, sa se faca ceva cu santurile si in cazul in care intalnesti un bou care vine peste tine, te duci si tu la arat in porumb ,dar macar scapi cu viata.

#8
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Posttablagiu_xxx, on 8th March 2010, 16:50, said:

sa fiu sincer, asta fac si eu cateodata, dar niciodata nu accelerez cand sunt depasit, doar numai de-al draku nu ma opresc ca sa se bage unu in fata mea care depaseste coloana in care mergem bara la bara ... si nu e cazul camionului de mai sus ..
când se merge în coloană cu 3-4 la oră. atunci da, ăia care depășesc sunt melteni.

pe de altă parte, io-s convins că în multe situații meltenismu mă prinde și pe mine(da frate, om sunt și io, mă mai grăbesc, că de, asta e), așa că-i las pe alții să facă etichetările :P

#9
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
@gigel: Eu personal nu tin sa traga dreapta pana-n margine pentru ca depasesc daca pot si nu de dragul de-a forta. E drept ca ne e mult mai usor sa depasim pe cineva care se da mai in dreapta, dar din punctul meu de vedere nu este un "must be"
Referitor la cei care accelereaza cand sunt deapsiti: Cat e de greu de dovedit asa ceva dar cat e de periculos? Nu rare au fost situatiile in care-am stat dupa unul care mergea ca draq din punctul meu de vedere (ba incet, ba tare, ba frana in toate curbele, etc...) iar cand am vrut sa scap de el se ambitiona si o calca. E drept ca nici nu sunt asa de des, dar uite cum zice mai sus @tablagiu care zice ca de-a draq face asta. Pai mai frate, daca tu nu poti/nu doresti sa depasesti ce treaba ai cu altii?

Iar partea cu ajutatul pe altii nu este rara. Pe multi i-am vazut ca m-au ajutat in depasiri si tot respectul. Soooo... nu poti zice ca-s toti ca tablagiu :)

Asa ca on-topic sunt multi care fac manevra fara simt de raspundere, dar din fericire nu sunt toti :) Asa ca avem destule sanse sa supravietuim unui drum fara sa ne stresam aiurea :cheerscusuc:

L.E. la 3-4km pe ora e chiar marlanie de cei care fac depasiri de genul. Dar la ritmul ala de mers chiar nu pierd prea mult timp pentru 3-4 tarani care se baga in fata, asa ca duca-se...

Edited by Ravy, 08 March 2010 - 16:06.


#10
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,149
  • Înscris: 14.09.2007
De obicei pe DN/DE merg cu ~140 iar daca vad ca e trafic din fata si se lasa cu depasiri mai reduc si ma dau pe dreapta ca ala de-mi vine din fata in depasire sa vada ca il ajut si eventual putem trece toti 3 in paralel , sau orice imi vine in cap pe moment .
Nu am facut niciodata ambitie pe sosea cu altii sa accelerez in paralel ,sau alte de'astea ;merg pe ideea ca daca depasesc pe unu sa ma alse sa trec de el si dupa daca vrea/poate sa ma depaseasca fiindca mi s-a intamplat sa nu fiu lasat sa termin depasirea de unul cu un golf iv desi eram trecut 3/4 de masina lui  si am inceput sa ma las usor spre el si pana la urma s-a lasat pagubas (de frana nu mai era timp fiindca a inceput sa accelereze si din fata venea masina ) .
Recunosc ca "meserie"am mai furat de la tata de pe scaunul din dreapta vazand la el cum se merge si repede si bine , si in al doilea rand de pe forumul asta unde sunt toate tipurile de soferi care ii intalnesti si pe strada tot ce a trebuit sa fac a fost sa vad unde ma identific cel mai bine :)

#11
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Mai sunt si eu taran dar numai in oras. De ce? Simplu: idiotul de se apuca de depasiri in conditiile in care se merge bara la bara nu e decat un cretin. Si eu vreau sa ajung repede la destinatie si sincer ca as zbura; numa' ca n-am elicopter si nici nu ma bag acolo unde nu am loc.

In afara orasului las mereu spatiu intre mine si cel din fata din cel putin 2 motive: sa nu ma infig in dosul lui in caz de pune prea brusc frana si pentru a le lasa loc de repliere celor care ma depasesc.
Exceptand cele mentionate in primul paragraf, nu am accelerat niciodata cand am fost depasit si nici nu o voi face, chiar daca imi conduc masina proprie (lighean) sau alta mai potenta. Daca e coloana in urma vreunui camion sau altceva mai lent conduc pe principiul depasirii in ordine, nu ma apuc (din nou indiferent de masina pe care o conduc) sa depasesc toata coloana. Da, daca vad ca cel din fata mea nu are nicio intentie sa depaseasca masina mai lenta, atunci ma bag dupa ce m-am asigurat din toate partile posibile ca pot sa fac manevra in siguranta.

Ca sfat pentru cine considera ca i-ar fi util: incercati mereu sa anticipaci ce ar putea/vrea sa faca ceilalti. Observati stilul de condus al fiecaruia (in acest caz generalizarile sunt de obicei utile - femeie, dacie 1310 eventual AG, PH, DB etc, beemveu din 1900 inmatriculat in BG, sofer de distributie/papuc, taximetrist) pentru a evita sa fiti luati prin surprindere. Observati traficul si conditiile de drum nu numai la 2 metri in fata masinii voastre ci cat mai departe cu putinta, nu uitati sa verificati periodic oglinzile masinii (eu mai am obiceiul sa fac inventarul masinilor din spatele meu destul de frecvent pentru a nu ma trezi surprins de careva ajuns in unghiurile moarte ale oglinzilor).

#12
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,149
  • Înscris: 14.09.2007

View Postmihai!, on 8th March 2010, 15:58, said:

Accidentele frontale find printre singurele la care sigur nu scapi cu viata, m-am gandit de multe ori sa se taie copacii de pe marginea drumului, sa fie plantati 50 metri mai incolo pe camp, sa se faca ceva cu santurile si in cazul in care intalnesti un bou care vine peste tine, te duci si tu la arat in porumb ,dar macar scapi cu viata.
Sa vezi ce ai sa-ti doresti cand mergi pe un viscol nenorocit sa ai copaci langa sosea sa ai dupa ce sa te orientezi ca totul este alb si zapada e ridicata in sus de vant,sau pe ceata .
Si din cate stiu copacii fixeaza solul , aa ca nu sunt ei toaletati cum trebuie si mai cad pe sosea e alta poveste ;ar merge sa se puna cate un parapet cum e la munte pe fiecare parte a adrumului (drum care ar trebui sa arate ca E85 ,sau DN65 ) dar....

#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostNicu90, on 8th March 2010, 16:07, said:

De obicei pe DN/DE merg cu ~140   :)
 Pe un drum european ca E85 pe anumite portiuni da. Dar pe un drum national , nu as merge 140/km/h never ever.  :nonobad:

Cam ce vrei sa iau in considerare ? 50 peste viteza legala, intretinerea proasta( gropi,indicatoare lipsa,marcaje sterse sau lipsa) , animale lasate libere, biciclete si carute nesemnalizate ??

View PostNicu90, on 8th March 2010, 16:15, said:

Sa vezi ce ai sa-ti doresti cand mergi pe un viscol nenorocit sa ai copaci langa sosea sa ai dupa ce sa te orientezi ca totul este alb si zapada e ridicata in sus de vant,sau pe ceata .

 Tu te orientezi dupa copaci ?  :confuzzled:

  Daca numai pentru atata sunt buni..sai ii taie si sa planteze 50 m mai incolo.

Edited by mihai!, 08 March 2010 - 16:28.


#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
@ravy, nici eu nu țiu morțiș să se dea ăla de-i depășit pe dreapta. dar la lege așa scrie. acu, nu știu câți o și aplică, da ce scrie aia e.
iar de probat? pagubă-n ciuperci. mai bine nu se-ntâmplă nimic și n-ai ce proba.

@nicu, așa fac și eu, deși circul cu viteză mai mică. numai că unii se bagă efectiv la intimidare și extrem de nesimțit. de câteva ori manevra descrisă de tine n-a fost ca să-i ajut pe ăia, ci să mă ajut pe mine.
unii au impresia că dacă ăla din față a reușit să depășească safe, atunci și ei automat au timp. wrong!
iar pentru 3-4 secunde nu merită riscul


joi mergeam spre cța. unu cu un golf 4 verde a făcut o depășire pe dungă continuă. din sens opus venea un tir care n-a încetinit deloc. nici mașina depășită n-a încetinit iar tipul a reușit să se bage la limită. inițial am zis că se pupă, și deja apăsasem frâna pentru că eram în spatele mașinii depășite.
după manevră, tipul din golf a avut un corcoi de zile mari. mergea cu 70 la oră și nu-și revenea. l-am depășit, ca mai apoi să mă depășească el, după vreo dooj km, când se pare că-i trecuse senzația de gol în stomac. eu trag nădejde că a învățat ceva din asta.

ăia cu tirurile n-au nicio străbatere la faze d-astea, dar barem ai o certitudine, ăia chiar merg constant (în cazuri excepționale mai pun și frână)


View Postjay333, on 8th March 2010, 17:13, said:

Ca sfat pentru cine considera ca i-ar fi util: incercati mereu sa anticipaci ce ar putea/vrea sa faca ceilalti. Observati stilul de condus al fiecaruia (in acest caz generalizarile sunt de obicei utile - femeie, dacie 1310 eventual AG, PH, DB etc, beemveu din 1900 inmatriculat in BG, sofer de distributie/papuc, taximetrist) pentru a evita sa fiti luati prin surprindere. Observati traficul si conditiile de drum nu numai la 2 metri in fata masinii voastre ci cat mai departe cu putinta, nu uitati sa verificati periodic oglinzile masinii (eu mai am obiceiul sa fac inventarul masinilor din spatele meu destul de frecvent pentru a nu ma trezi surprins de careva ajuns in unghiurile moarte ale oglinzilor).
astea-s reguli de bun simț care intră-n obișnuința fiecărui șofer mai devreme sau mai târziu.
spre surprinderea mea am întâlnit și cazuri fericite de tipu - meltean cu ceafă groasă și merțan, ascultător de manele care pune avariile și e respectuos, sau care-ți face loc să te bagi pe banda lui șamd. :)

#15
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View PostRavy, on 8th March 2010, 16:03, said:

E drept ca nici nu sunt asa de des, dar uite cum zice mai sus @tablagiu care zice ca de-a draq face asta. Pai mai frate, daca tu nu poti/nu doresti sa depasesti ce treaba ai cu altii?

Iar partea cu ajutatul pe altii nu este rara. Pe multi i-am vazut ca m-au ajutat in depasiri si tot respectul. Soooo... nu poti zice ca-s toti ca tablagiu :)

eu ma refeream ca fac de-alea doar la situatiile gen DN1 la sinaia/posada/comarnic stiti voi in ce perioada a zilei de duminica, in special iarna ...

si poate mai mult decat aia ma dispera cei care pe autostrada iti dau flashuri disperate din spate cand tu depasesti un tir cu 130 km/h dupa care te dai in dreapta ...
sau cei care pe autostrada dau flashuri de la 1 km distanta ca ei vin cu 220 ... nu conteza ca ai tir in dreapta sau alte 5 masini in fata ta care merg cu 130 ...

#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,245
  • Înscris: 05.01.2006
Aia cu tirurile merg atat de constant incat tot timpul accelereaza cand poti sa-i depasesti. E bine ca macar stii ca asa fac tot timpul -_- Ei sunt ai mai multi care fac ce am scris in primul meu post. Ca au si motive ca deehhh accelereaza greu sau ca sa puna frana schimba 1000 de viteze si pot avea probleme cu marfa ma lasa rece. Pe ei chiar ii doare undeva de ceilalti participanti la trafic care au doar 4 roti.

p.s. Mda... am cam exagerat :tomato:

LE: @tablagiu: Am scris si eu ca de fazele alea cu 3-4km/h sunt marlanii. Dar cum am scris si-acolo... duca-se!
Pe autostrada (sau si pe doua benzi) daca te bagi intr-o depasire desi vezi ca vine unul mai tare din spate atunci faza e discutabila... Mie mi se pare mai omenie sa nu ma bag in fata lu ala cu viteza si sa stau cuminte pana trece sau sa-i dau talpa ca sa intru la loc pana ajunge in spatele meu.

Edited by Ravy, 08 March 2010 - 16:36.


#17
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postgigel de hohențolărn, on 8th March 2010, 15:33, said:

în opinia mea, manevra asta necesită cele mai mari resurse de atenție din partea șoferului, fiind cea mai periculoasă, și e păcat că la examenu de permis nu se bagă o probă de drum sau poligon în care să fie simulată o depășire.

eu am realizat un lucru
ca sofer trebuie sa ai grija si de altii, nu numa` de tine
daca dai de un bou in trafic tre sa il eviti, altceva n`ai ce sa faci

cu depasirile ce sa zic, observ ca majoritatea ori au BMW pisicuta ( arzale`ar focu`) ori o masina destul de puternica incat sa tsaneasca din momentul depasirii pana la finalizarea ei
problema e soferul, cata experienta are si mai ales cat il duce capul sa estimeze distanta nd` sht

#18
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,149
  • Înscris: 14.09.2007
Asta e, eu merg pe unde se poate/e drum bun si unde traficul permite .Fiecare merge cu cat se simte in siguranta si cu cat poate controla masina, ca pana la urma ind pamant nu iese nimic si aici ma refer la caini(cu 4 picioare sau javre cu 2 :D ) ,adica ii vezi pe marginea drumului sau unde or fi si franezi .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate