Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ceapa

- - - - -
  • Please log in to reply
914 replies to this topic

#811
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 28.12.2010
Pai de ce sa nu fie bine? Eu cred ca e acelasi lucru ca si la usturoi. Arpagic incoltit nu am pus poate sa fi fost cateva bucati dar in schimb am pus ceapa de stufat incoltita zdravan cu coltul mare chiar si de cativa centimetri si s-a prins fara probleme.

#812
cidul

cidul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 12.02.2009

View Postcidul, on 13 martie 2020 - 16:40, said:

sunt novice am cumparat arpagic , dar dupa acea, acasa un vecin mi-a spus ca nu este bun, ptr ca a inceput sa incolteasca  si are deja o tija verde de 2- cmm lungime ... ce sa fac, sa cumpar altul sau merge si asta
Toate cele bune

Sa inteleg ca nu ar fi probleme ? Poate apare cineva care a cultivat asa ceva si ne spune si noua .
Toate cele bune

Edited by cidul, 14 March 2020 - 10:18.


#813
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Pune-l asa cum e, o sa ai ceapa verde mai repede ...

#814
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 28.12.2010
De fapt cred ca e o performanta sa reusesti sa plantezi arpagic sau ceapa de stufat sau usturoi ( indiferent daca e incoltita sau nu ) si sa nu se prinda. Nici macar eu care sunt gutuie la legumicultura nu am reusit asa ceva.

Edited by gabiroa, 15 March 2020 - 00:00.


#815
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Am pus arpagic in gradina din toaman; acum a rasarit , frunzulitele au spre 10cm lungime; le afecteaza bruma? Se anunta cateva zile cu temperaturi negative....

#816
fob2310

fob2310

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 28.01.2006
Nu afecteaza cu nimic

#817
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postascu, on 16 martie 2020 - 20:06, said:

Am pus arpagic in gradina din toaman; acum a rasarit , frunzulitele au spre 10cm lungime; le afecteaza bruma? Se anunta cateva zile cu temperaturi negative....
Ce înseamnă "din toamna"?
La ce iarna (lipsa) am avut este cam ciudat
Nu are nimic.

#818
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Aveti idee cum se poate pastra ceapa de anul trecut intr-o stare buna pentru consum, in continuare.
Am avut-o intr-o magazie in cununi si a inceput sa incolteasca, acum am scos-o afara ca am zis ca este aer dar tot incolteste.
Mai am destula si nu as dori sa o pierd ca este pacat de munca depusa plus ca nu a fost tratatat etc
Multumesc.

#819
fostrobi69

fostrobi69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.11.2017

View Postvdingo11, on 26 aprilie 2020 - 10:08, said:

Aveti idee cum se poate pastra ceapa de anul trecut intr-o stare buna pentru consum, in continuare.
Am avut-o intr-o magazie in cununi si a inceput sa incolteasca, acum am scos-o afara ca am zis ca este aer dar tot incolteste.
Mai am destula si nu as dori sa o pierd ca este pacat de munca depusa plus ca nu a fost tratatat etc
Multumesc.
cred ca natura are ciclurile ei,daca nu intervine omul cu "tratamentele", cred ca e normal ca ceapa sa incolteasca primavara,poate tinuta la intuneric,undeva unde este mai putina umezeala,eu o tin tot intro magazie (la intuneric )in fiecare an,dar parca anul asta a stat mai bine ca in alti ani,ff putina stricata si incoltita

#820
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Secretul e umiditate cat mai scazuta

#821
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Am si eu o intrebare: in fiecare an imi cumpar ceapa rosie lunguiata cum se vinde in zona Galati, Buzau pe marginea drumului. Spre primavara, daca a mai ramas e incoltita bine de tot. Daca desfac ceapa si iau doar partea incoltita fir cu fir, pot fi plantate in pamant in gradina sa zicem pe la sfarsit de martie? Vor iesi la fel ca ceapa din care i-am recoltat?

#822
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Cel mai probabil va face fusti

#823
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 28.12.2010
Pai sigur ca va face fushti. E practic ceapa de stufat adica numai pentru a fi recoltata ca ceapa verde pentru salata sau consum proaspat. Dupa aia face floare ca deh asta e ciclul.

#824
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Attached File  ceapa.jpg   251.47K   43 downloadsDe ce sufera ceapa mea? Au inceput sa se ingalbeneasca frunzele incepand din varf

#825
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Si a mea e asa. Banuiesc ca e din cauza udarii seara cu apa din puț.

#826
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Este exclus de la udare; spun asta deoarece mai am o brazda langa, ambele udate seara  si cealalta e de un verde sanatos...

#827
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
Buna,a folosit cineva erbicid PANTERA 40 EC pt ceapa din harpacic postemergent.Vad ca este recomandat pt. ceapa din saminta si nu as vrea sa riscEventual poate imi recomandati un erbicid pt. ceapa din arpacic

#828
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Goal merge. Depinde și ce buruieni aveți acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate